10 największych problemów poliglotów

Podziwia się ich za talent do nauki języków. Wielu zazdrości im tej umiejętności, często nie zdając sobie sprawy, jak długa i ciężka praca za tym stoi. Z jakimi problemami borykają się najbardziej znani poligloci na świecie?

Czas

Richard Simcott

Richard Simcott to prawdopodobnie najbardziej znany współczesny poliglota (posługuje się płynnie kilkunastoma językami!). Największa przeszkoda w nauce języków to według niego czas. Połączenie pracy, z byciem ojcem, studiami na uniwersytecie i nauką języków to nie lada wyczyn, z którym zmaga się wiele osób. Simcott jest jednak żywym przykładem na to, że odpowiednia organizacja i konsekwencja są kluczem do osiągnięcia każdego celu językowego.

Ciągłe zapominanie

Ellen Jovin

Ustawiczne zapominanie języka może być szczególnie irytujące dla osób, które aspirują do bycia poliglotami. Tak też jest w przypadku Ellen Jovin, która mimo że bardzo lubi uczyć się nowych języków i odkrywać wszystko, co z nimi związane, nie jest w stanie poradzić sobie z faktem, że często nauka jednego, odbywa się kosztem innego. Ellen wyjaśnia to w kilku prostych słowach: „Uczę się czegoś. Nie używam. Zapominam”.

Początek nauki

Alberto Arrighini

Młody poliglota, Alberto Arrighini uważa, że największym problemem jest początek nauki języka obcego. Jego ekscytacja i radość z nauki szybko gaśnie w momencie, gdy zdaje sobie sprawę, że materiały do nauki języka dla początkujących są po prostu nudne… Jedyny sposób, który jego zdaniem jest skuteczny, to myśl o tym, że gdy już przebrnie się przez ten początkowy etap, będzie mógł przejść do bardziej interesujących materiałów, takich jak obcojęzyczne filmy czy książki, które często dostępne są tylko w oryginalnej wersji językowej.

Zrozumienie języka mówionego

Andrew Cookson

Zrozumienie języka mówionego to ogromny problem, szczególnie wtedy, gdy uczymy się z native speakerem, z którym nie jesteśmy w stanie porozumieć się w żadnym innym języku. O tym problemie mówi też Andrew Cookson. Jak wspomina – wiele razy zmagał się z poczuciem tego, że jest głupi, prosząc na okrągło o powtórzenie lub o wolniejsze wypowiadanie pewnych słów, tak aby mógł je w końcu zrozumieć. Często kończyło się to też ostatecznie tym, że zirytowany poddawał się, nie rozumiejąc do końca swojego rozmówcy…

Partner do konwersacji

Benny Lewis

Internet sprawił, że świat stał się bardziej dostępny, a znalezienie partnera do nauki języka obcego nie stanowi już, aż tak dużego problemu, jak kilkadziesiąt lat temu. Serwisy takie jak Italki czy GoSpeaky zrzeszają miliony osób, które mają jeden cel – ćwiczyć naukę języka obcego. Problemem, na który zwraca uwagę Benny Lewis jest jednak umiejętność znalezienia odpowiedniego partnera. Często wymaga to bowiem wiele czasu, aby znaleźć osobę, której styl nauki będzie podobny do naszego. Rozwiązanie, które proponuje ten poliglota to… testowanie – próbowanie nawiązania konwersacji z różnymi osobami, a następnie wybranie tej, która najbardziej nam odpowiada.

Zapamiętywanie słów

Luca Lampariello

Największy problem, z którym zetknął się Luca Lampariello to zapamiętywanie słów. Gdy po żmudnej nauce po kilku dniach okazuje się, że połowy słów, które wcześniej umieliście już nie pamiętacie, to… nie pozostaje nic innego, jak pogodzenie się z tym. Taki jest urok nauki języka, że wszystko wymaga czasu, a skoro z podobnym problemem zmagają się ikony współczesnego poliglotyzmu, to tym bardziej należy to uznać za normalne i nie poddawać się.

Perfekcjonizm

Dani Maizner

Dani Maizner nawet na początku nauki języka za wszelką cenę dąży do tego, aby to co mówi lub pisze było w 100% poprawne. Jednocześnie, jak sama mówi jest to założenie praktycznie nierealne do osiągnięcia. Takie podejście w dużej mierze jest też ograniczające, ponieważ blokuje i nie pozwala w pełni wyrazić wszystkiego tego, co byśmy chcieli.

Motywacja

Chuck Smith

Dla Chuck’a Smith’a największym problemem jest motywacja do nauki języka, który wcześniej był nam dość dobrze znany. Frustrujące jego jego zdaniem to, że po dłuższym okresie przerwy, pojawiają się ogromne luki w wiedzy, które powodują, że język którym wcześniej posługiwaliśmy się całkiem biegle, dziś sprawia ogromne problemy. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas powrót do nauki i częsta praktyka, do których nieraz potrzebna jest motywacja dużo większa, niż wtedy, gdy dopiero zaczynamy uczyć się języka obcego…

Miejsce do nauki

Anthony Metivier

Zdaniem Metivier’a w nauce języka ważna jest nie tylko ilość czasu, który poświęcamy na naukę każdego dnia, ale także miejsce, w którym to robimy. Według niego istotne jest, aby znaleźć sobie takie miejsce, które stanie się kotwicą pozytywnych odczuć związanych z nauką języka. Jednocześnie jak sam przyznaje – dotychczas nie udało mu się na stałe wprowadzić tej idei w życie i w zależności od sytuacji, uczy się w różnych miejscach i o różnych porach dnia.

Wymowa

Conor Clyne jako główny problem w nauce języka wymienia prawidłową wymowę. Najbardziej trudne jest jego zdaniem nauczenie się dźwięków, których dotychczas nie znaliśmy, ponieważ nie występują one w językach, którymi się posługujemy. Znalezienie dokładnej różnicy i umiejętność powtórzenia wymawianego słowa w sposób poprawny to nie lada wyzwanie. Dobrym sposobem na ćwiczenie jest nagrywanie własnego głosu, odtwarzanie go i porównywanie z oryginalną wymową.

ŹRÓDŁOOLLY RICHARDS
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY