Sagrada Familia zostanie zbudowana w 2026 roku

1788

Ta informacja zainteresuje wszystkich wielbicieli twórczości Antonio Gaudiego. Budowa Sagrady Familii, która trwa nieprzerwanie od ponad 130 lat, weszła w ostatnią fazę.

Ukończenie tego ogromnego przedsięwzięcia planowane jest na rok 2026, w 100. rocznicę śmierci Gaudiego. Ostatnim etapem budowy ma być wzniesienie kolejnych sześciu z osiemnastu wież świątyni.

Budowę bryły kościoła rozpoczęto w 1882 roku. Gaudi, który przejął opiekę nad budową w 1883 roku, poświęcił jej cztery dekady swojego życia i całkowicie zmienił jej początkowy projekt. W jego założeniu bryła miała przypominać żywy organizm, pełen niepowtarzalnych, organicznych form. Każdy detal architektoniczny rzeźbiony był osobno i dzięki temu każdy z nich jest zupełnie inny i niepowtarzalny.

Pod koniec swojego życia Gaudi zamieszkał w nieukończonej świątyni. Już wtedy był świadomy, że nie dożyje momentu ukończenia budowli. Po tragicznej śmierci, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany w krypcie w Sagradzie Familii. Budowę kościoła kontynuowali bliscy współpracownicy Gaudiego, wzorując się na pozostawionych przez niego planach, rysunkach i makietach. Niestety, w 1936 podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej, rewolucjoniści podpalili kryptę kościoła, w której znajdowała się pracownia architektoniczna. Spłonęły wszystkie materiały dotyczące budowli świątyni. Po tym akcie wandalizmu architekci Francesc de Paula Quintana i Vidal towarzyszący Gaudiemu podczas jego pracy przy budowie Sagrady Familii postarali się odtworzyć zniszczone modele, aby kontynuować budowę zgodnie z zamysłem katalońskiego architekta.

Na filmiku poniżej możecie zobaczyć wizualizację ukończonej świątyni.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

PODZIEL SIĘ