17. Tydzień Kina Hiszpańskiego
5 (100%) 1 vote

23 marca 2017 r. rozpocznie się 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone hiszpańskiej kinematografii.

Filmy, które znalazły się w programie festiwalu, to przegląd najnowszych i najciekawszych hiszpańskich produkcji, od przebojowych komedii, przez popularne kino gatunkowe, po nagradzane na festiwalach kino artystyczne. A oto pełna lista filmów wyświetlanych podczas 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego:

Kino kostiumowe

Ostatni Hiszpanie na Filipinach, Palmy w śniegu i Krwawe gody – przedstawiamy wyjątkową sekcję 17. Tygodnia Kina Hiszpańskiego poświęconą kinu kostiumowemu!

Pierwszy z filmów to tegoroczny zdobywca Nagrody Goya za najlepsze kostiumy, historyczna superprodukcja Ostatni Hiszpanie na Filipinach, rozgrywająca się pod koniec XIX wieku, w czasach wojny amerykańsko-hiszpańskiej. Opowieść o pułku broniącym ostatniego skrawka hiszpańskiej kolonii została nakręcona w tropikalnych plenerach, Teneryfy, Gran Canarii i Gwinei.

Pejzaże Gran Canarii zastąpiły też Bioko, największą wyspę Gwinei Równikowej, na której rozgrywa się akcja Palm w śniegu – rozpisanego na dwa pokolenia epickiego dramatu o rodzinnych tajemnicach, zakazanej miłości i burzliwej historii emancypacji afrykańskich kolonii. Film z udziałem Maria Casasa, bożyszcza nie tylko hiszpańskich kinofilek, był w ubiegłego roku jednym z największych sukcesów frekwencyjnych w Hiszpanii.

Trzecim obrazem wchodzącym w skład sekcji jest ekranizacja sztuki Federica Garcii Lorki, Krwawe gody, osadzona w nieoznaczonej przeszłości poetycka historia o nieszczęśliwej miłości, zdradzie i przeznaczeniu. Nagrodzone Nagrodą Goya zdjęcia do filmu powstały w dużej częsci pośród surowych, niemal pustynnych krajobrazów Aragonii.

Filmy wyświetlane w ramach Kina kostiumowego:

Hiszpański maraton strachu

Hiszpański Maraton Strachu to nowe wydarzenie przygotowane przez selekcjonerów Tygodnia Kina Hiszpańskiego, poświęcone w całości horrorom z Półwyspu Iberyjskiego. To propozycja dla wszystkich koneserów mocnych wrażeń.

Rodzinne tajemnice i religijne rytuały w ponurej madryckiej kamienicy, zazdrość i szaleństwo w śnieżnej głuszy i poszukiwanie erotycznych doznań w zielonkawym świetle kostnicy – dla naszych widzów przygotowaliśmy trzy mrożące krew w żyłach historie odsłaniające mroczną stronę hiszpańskiej duszy.

Filmy w ramach Hiszpańskiego maratonu strachu:

 • GNIAZDO RYJÓWEK | Musarañas
 • CIAŁO ANNY FRITZ | El cadáver de Anna Fritz
 • ŚCIEŻKA ZŁA | La senda

Gdzie odbędzie się 17. Tydzień Kina Hiszpańskiego?

Filmy wyświetlane w ramach Festiwalu będzie można oglądnąć we wszystkich największych miastach Polski:

 • Warszawa: Kino Muranów i Kino Luna (23-30.03)
 • Kraków: Kino Pod Baranami (24-30.03)
 • Poznań: Kino Muza (24-30.03)
 • Wrocław: Kino Nowe Horyzonty (24-30.03)
 • Katowice: Kino Światowid (27.03-02.04)
 • Białystok: Kino Forum (27.03-02.04)
 • Gdańsk: Kino Żak (07-13.04)
 • Łódź: Kino Charlie (21-27.04)

Organizatorami są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz AP Mañana. Więcej informacji na www.manana.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/TydzienKinaHiszpanskiego

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar