Kubki marki Hispanico

Jak co roku mam przyjemność zaprosić Was na jedno z najciekawszych hiszpańskich wydarzeń, jakie odbywa się w Polsce!

Tydzień Kina Hiszpańskiego organizowany jest w naszym kraju już po raz dziewiętnasty. Ten znakomity festiwal to szansa na poznanie najnowszych i najbardziej docenianych dzieł hiszpańskiej kinematografii. Znajdziecie wśród nich dramaty, komedia, filmy muzyczne, dokumentalne i wiele więcej. Co więcej, w tym roku 19. Tydzień Kina Hiszpańskiego znajdziecie w aż 10 miastach Polski!

Filmy podczas 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

“Kochani bracia i siostry”, 2018 (film otwarcia)

Komiczna katolicka komedia kościelna. Udany debiut reżyserski Marty Díaz de Lope Díaz, rozgrywający się w pięknym andaluzyjskim miasteczku Ronda. Współczesna opowieść o kobiecej solidarności inspirowana “Kobietami na skraju załamania nerwowego” w reżyserii Pedro Almodóvara (1988).

“Bez końca”, 2018

Debiut reżyserski braci Alendów. Film drogi rozgrywający się między Kadyksem, Malagą i Madrytem. Historia miłości i podróży w czasie. Javier (Javier Rey) przybywa z przyszłości, aby odzyskać utraconą miłość Marii (María León).

Loty do Hiszpanii
 

“Berlin, Barcelona”, 2018

Triumfator Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze 2018. Czworo przyjaciół jedzie do Berlina złożyć niespodziewaną wizytę swojemu koledze, Comasowi (Miki Esparbé) z okazji jego 35. urodzin. Na miejscu okazuje się jednak, że nie wita on ich tak ciepło, jak się spodziewali.

“Carmen i Lola”, 2018

Odważny debiut Arantxy Echevarríi. Filmowa opowieść o miłości w cygańskim świecie, która podbiła Cannes. Dwie nastolatki, Lola (Zaira Romero) i Carmen (Rosy Rodríguez), należą do społeczności madryckich cyganów, ale poza tym dzieli je wszystko. Lola jest zdolna i ambitna, maluje graffiti i czuje się inna. Carmen chce zostać fryzjerką i założyć rodzinę.

“Diana”, 2018

Intrygujący debiut reżyserski Aleja Morena. Sofía (Ana Rujas) jest luksusową prostytutką, a Jano (Jorge Roldán) młodym, ambitnym biznesmenem, który pewnej nocy korzysta zjej usług. Zafascynowany Sofią, coraz częściej ją odwiedza.

“Królestwo”, 2018

Skorumpowana Hiszpania w najnowszym filmie Rodriga Sorogoyena (Niech Bóg nam wybaczy), ze znakomitym Antoniem de la Torre (Abrakadabra) w roli głównej. Manuel López Vidal (Antonio de la Torre), wpływowy wiceprezydent wspólnoty autonomicznej, chce wspiąć się na kolejny szczebel politycznej kariery. Tymczasem wychodzi na jaw korupcja w jego partii.

“Kto Ci zaśpiewa”, 2018

Lila Cassen (Najwa Nimri), najpopularniejsza hiszpańska piosenkarka lat 90., po dekadzie nieobecności na muzycznej scenie przygotowuje się do triumfalnego powrotu. Jednak na krótko przed koncertem ulega wypadkowi i traci pamięć.

“Mistrzowie”, 2018

Komediodramat Javiera Fessera (Camino), hiszpański kandydat do Oscara 2019, największy sukces frekwencyjny hiszpańskiego kina 2018. Marco (Javier Gutiérrez), zawodowy trener koszykówki, przechodzi kryzys. Przytłoczyły go problemy osobiste izawodowe. Wdaje się w bójki, traci pracę, a smutki topi w alkoholu.

“Petra”, 2018

Współczesna grecka tragedia, która znalazła się w programie festiwalu w Cannes. Petra (Bárbara Lennie) nigdy nie poznała swojego ojca, jednak po śmierci matki postanawia go odnaleźć. Trop prowadzi do Jaumego (Joan Botey), artysty słynącego zarówno ze swoich ekscentrycznych dzieł, jak i trudnego charakteru.

“Mokra robota”, 2018

Czarna komedia w reżyserii Gracii Querejety (Szczęśliwych 140). Leyre (Maribel Verdú) jest rozwiedzioną, zamożną kobietą, mieszkającą w luksusowej willi w Bilbao. Kłótnia z byłym mężem, który grozi, że przestanie utrzymywać ją i ich syna, wymyka się spod kontroli ikończy tragedią.

“Podróż do pokoju matki”, 2018

Pierwszy obraz Celii Rico Clavellino, wyróżniony na MFF San Sebastián nagrodą Młodego Jury. Film o więziach rodzinnych, które nas łączą i pękają, sprawiając, że jesteśmy silni i jednocześnie krusi. Film o przywiązaniu matki icórki oraz odległości między nimi. Film o dwóch podróżach, podczas których bohaterki odkrywają, jak trudna jest miłość.

“Superlópez”, 2018

Przebój kasowy hiszpańskiego kina (ponad 2 miliony widzów), parodia Supermana inspirowana serią komiksów, które ukazują się nieprzerwanie od 1973 roku. Scenariusz napisał Borja Cobeaga (Jak zostać Baskiem), co gwarantuje znakomitą zabawę.

“Tchórzliwa miłość”, 2018

Przyciągający debiut Carmen Blanco. Subtelna opowieść o miłości. Eva (Blanca Parés) jest silną, niezależną, młodą kobietą. Jedzie do rodzinnego miasta na wakacje. Chce spędzić je w spokoju, z dala od firmy w której pracuje, w towarzystwie mamy (Tusti de las Heras) i przyjaciółki, Gemy (Anna Coll Miller). Ku zaskoczeniu Evy, na jej drodze stanie Rubén (Ignacio Montes) – bliski jej sercu przyjaciel, zktórym od dawna nie miała kontaktu.

“To jej szukam”, 2018

Pierwszy film Sary Gutiérrez Galve. Opowieść o pragnieniach i rozczarowaniach z Barceloną w tle. Spontaniczny iszczery komediodramat, w którym nic się nie kończy zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Tytuł filmu nawiązuje do piosenki Raya Heredii – jednego z prekursorów tzw. nowego flamenco.

“Yuli”, 2018

Film hiszpańskiej reżyserki Icíar Bollaín (Nawet deszcz), oparty na autobiografii tancerza Carlosa Acosty, ze scenariuszem dwukrotnie nagradzanego w Cannes Paula Laverty’ego, stałego współpracownika Kena Loacha. Yuli to syn afrykańskiego boga Oguna, bojownika. Yuli to pseudonim Kubańczyka, Carlosa Acosty, który nadał mu ojciec. Widział naturalny talent syna do tańca izmusił go do uczęszczania na zajęcia w szkole baletowej.

“Camarón: Flamenco i Rewolucja”, 2018

Tylko nieliczni rodzą się po to, by wyznaczyć nowe etapy w dziejach. By być inspiracją dla całego pokolenia i zmienić porządek rzeczy. Tylko nieliczni żyją tak intensywnie i z tak wielką determinacją. Tylko nieliczni mają talent przekraczający granice śmierci. Film dokumentalny o jednej z najbardziej ekscytujących postaci świata muzyki XX wieku, Camaronie de la Isla.

Zobacz Program 19. Tygodnia Kina Hiszpańskiego

  • Program w Warszawie (14-21 marca)
  • Program w Krakowie (14-21 marca)
  • Program we Wrocławiu (15-21 marca)
  • Program w Białymstoku (15-21 marca)
  • Program w Katowicach (18-24 marca)
  • Program w Łodzi (22-28 marca)
  • Program w Gdańsku (22-28 marca)
  • Program w Gdyni (29-30 marca)
  • Program w Poznaniu (5-11 kwietnia)
  • Program w Lublinie (8-14 kwietnia)

Odwiedź również: