400. rocznica śmierci Cervantesa

833

Rok 2016 na całym świecie ogłoszony został rokiem Szekspira, jednak dla Hiszpanów jest to także rok Cervantesa. Właśnie dziś, 23 kwietnia świętują bowiem okrągłą, 400. rocznicę śmierci wielkiego pisarza.

400. rocznica śmierci Cervantesa // Hispanico.plDatę śmierci Szekspira i Cervantesa dzieli zaledwie kilka dni. Chociaż Hiszpanie doceniają angielskiego pisarza, wspominają również twórcę legendarnego Don Kichota.

Obchody upamiętniające okrągłą rocznicę śmierci pisarza przejawiają się w bogatym programie kulturalnym. Muzea zorganizowały wystawy poświęcone twórczości pisarza, Madrycki Instytut Teatru Klasycznego przygotował inscenizacje jego dzieł: “Życie w Algierze” i “Galatea”. A jeszcze tym roku turyści będą mogli odwiedzić kryptę ze szczątkami mistrza, które naukowcy odnaleźli rok temu.

Jeżeli wybieracie się do Hiszpanii i chcielibyście poznać miejsca związane z Cervantesem polecamy odwiedzić miasto Alcalá de Henares. To tutaj, 35 km od Madrytu urodził się autor Don Kichota. Tam też możecie przejechać się pociągiem Cervantesa, w którym podczas podróży przebrani aktorzy opowiedzą Wam o mieście i poczęstują lokalnymi przysmakami.

Kolejnym przystankiem w podróży śladami Cervantesa jest Valladolid. W domu, w którym przez kilka lat mieszkał pisarz znajduje się muzeum poświęcone jego pamięci. Z okazji roku Cervantesa co poniedziałek w muzeum odbywają się pokazy filmowe dedykowane twórcy. Na ekranie prezentowane są adaptacje jego dzieł, po których widzowie zapraszani są do dyskusji.

Tych z Was, którzy nie planują na razie wyjazdu do Hiszpanii i wszystkich, którzy nie czytali jeszcze legendarnego dzieła Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy zachęcamy do nadrobienia zaległości i sięgnięcia po tę perełkę literatury.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

ŹRÓDŁOTHE LOCAL
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar