5 rzeczy, których nie wiesz o Montserrat
5 (100%) 1 vote

Znajdujące się na wysokości 725 m n.p.m. sanktuarium Montserrat to duchowe centrum Katalonii, które co roku przyciąga tłumy pielgrzymów. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym miejscu?

1. Klasztor Montserrat ma blisko 1000 lat

Ten najbardziej rozpoznawalny przybytek religijny Hiszpanii powstał w 1025 r., a jego założycielem był jeden z opatów z benedyktyńskiego zakonu w Ripoll. Mimo tak długiej historii, w budynku nie znajdziemy zbyt wiele śladów przeszłości. W XII w. został on dość mocno przebudowany, natomiast kilka wieków później uległ doszczętnemu zniszczeniu podczas inwazji wojsk napoleońskich (1811-1812).

Dzisiejsze budynki Montserrat pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a przy ich odbudowie inspirowano się stylem gotyckim i renesansowym. W klasztorze nie brakuje też bardziej współczesnych elementów, takich jak organy z 2010 roku wyposażone w ponad 4000 piszczałek!

2. La Moreneta

5 rzeczy, których nie wiesz o Montserrat // Hispanico.pl
La Moreneta w sanktuarium Montserrat. Fot. www.musicaantigua.com/el-llibre-vermell-de-montserrat-s-xiv

Znajdująca się w Montserrat XII-wieczna, drewniana figura Czarnej Madonny uważana jest za najcenniejszy element klasztoru. Dla Katalończyków jest ona także patronką regionu, stąd jej pieszczotliwe określenie – La Moreneta, które wolnym tłumaczeniu oznacza Czarnulkę. Skąd jednak ten kolor?

Niegdyś figura znajdowała się na zewnątrz klasztoru. To spowodowało, że podczas napaści wojsk napoleońskich – została częściowo zniszczona. Jej rekonstrukcji dokonano w XIX wieku, jednak nie była ona do końca idealna… Pomalowano ją bowiem na czarno, sądząc, że był to jej oryginalny kolor. W rzeczywistości rzeźba była pokryta warstwą białego ołowiu, który wypełniał twarz i ręce. Z czasem ołów utlenił się, a Madonna pozostała już na zawsze czarna.

3. Escolania

Escolania to istniejący od czasów średniowiecza chór chłopięcy, który o wybranych porach można usłyszeń w sanktuarium Montserrat. Występy chóru przyciągają nie tylko wiernych, ale też turystów, którzy licznie zbierają się przed ołtarzem głównym. Występy Escolanii podziwiać można w tygodniu o godzinie 13:00 oraz w niedziele o godzinie 12:00.

4. Muzeum Sztuki

Wzgórze Montserrat to jednak nie tylko przybytek religijny. Na odwiedzających czeka tu także muzeum, które w swoich zbiorach posiada wiele obrazów malarzy współczesnych. Znaleźć można tu także dzieła zarówno hiszpańskich twórców (np. Salvadora Dalí, Pabla Picasso), jak i francuskich impresjonistów (np. Claude Monet, Edgar Degas). Nie brakuje też dawnej sztuki autorstwa Caravaggio i El Greco. Na uwagę zasługują też licznie zgromadzone zbiory archeologiczne z Egiptu, Cypru czy Mezopotamii.

5. Park naturalny

Fenomenem Montserrat jest stworzony na wzgórzu park naturalny. Kierując się jego ścieżkami, dotrzeć można do punktów widokowych: Sant Miquel, Sant Joan i Sant Jeroni. W słoneczne dni widać z nich panoramę Barcelony i i Pireneje. W parku znajdują się także dwie kolejki górskie, z których jedna (Funicular Sant Joan) ma swój szczyt na wysokości 970 metrów!

5 rzeczy, których nie wiesz o Montserrat // Hispanico.pl
Fot. Turismo Verde S.L.

 

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar