Koncert: Berta Rojas we Wrocławiu

1353

Już 22.10.2016 r. we Wrocławiu będzie miał miejsce koncert Berty Rojas – niezwykle utalentowanej gitarzystki klasycznej z Paragwaju.

Berta Rojas urodzona w 1966 roku w Paragwaju, jest cenioną gitarzystką klasyczną, znaną ze swoich znakomitych umiejętności technicznych oraz niezwykłej muzykalności. Artystka została doceniona na całym świecie nie tylko przez publiczność, ale również przemysł muzyczny i krytykę. Otrzymała trzy nominacje do nagród Latin Grammy. Dziennik Washington Post nazwał Bertę Rojas “gitarzystką nadzwyczajną” (guitarist extraordinaire), podczas gdy czasopismo Classical Guitar Magazine ogłosił ją “Ambasadorką gitary klasycznej” (Ambassador of the classical guitar).

Koncert: Berta Rojas we Wrocławiu // Hispanico.pl
Berta Rojas, fot. http://competition.guitarmasters.pl/pl/berta_rojas_pl

Artystka występowała na wielu ważnych scenach, w tym National Concert Hall w Dublinie, Frederick P. Rose Hall of Jazz w Centrum Lincolna w Nowym Jorku, w Centrum Kennedy’ego w Waszyngtonie czy w Carnegie Hall. Koncertuje zarówno solo, jako solistka z towarzyszeniem orkiestry, jak i w duetach. Berta Rojas w duecie z brazylijskim gitarzystą Carlosem Barbosą-Limą nagrała albumy Alma y Corazón (2007) oraz słynny Intimate Barrios (2008). Podczas trasy koncertowej “In the Footsteps of Mangoré” artystka, wraz z kubańskim saksofonistą i wielokrotnym zdobywcą nagród Grammy Paquito D’Rivera, zwiedziła dwadzieścia krajów na obu kontynentach amerykańskich. Artyści nagrali razem album Día y Medio (2012), który otrzymał nominację do nagród Grammy.

Berta Rojas jest znaną propagatorką muzyki paragwajskiej i latynoamerykańskiej. Angażuje się również w promowanie i wspieranie młodych talentów. Daje lekcje mistrzowskie w wielu krajach na całym świecie. W 2009 roku stworzyła Barrios World Wide Web Competition – pierwszy konkurs gitary klasycznej online. Ponadto jest współtwórczynią konkursu gitary klasycznej dla młodzieży Beatty Music Scholarship Competition. W 1996 roku została uhonorowana przez Kennedy Center for the Performing Arts tytułem Fellow of the Americas za swą artystyczną doskonałość. W roku 2014 agencja prasowa EFE uznała ją za “jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie hiszpańskojęzycznym”.

Rys biograficzny

Berta Rojas rozpoczęła swoją edukację muzyczną w zakresie gitary klasycznej, gdy miała dziesięć lat. Jej pierwszymi nauczycielami byli Felipe Sosa i Violeta de Mestral. Następnie przeniosła się ze swej ojczyzny do Urugwaju, gdzie rozpoczęła naukę pod kierunkiem Abela Carlevaro. Jako uczennica Eduardo Fernándeza ukończyła szkołę Escuela Universitaria de Música, uzyskując licencjat z muzyki. Po otrzymaniu stypendium kontynuowała naukę w Peabody Institute pod kierunkiem Manuela Barrueco. Dyplom uzyskała w roku 2000. Dziś jest uważana za jedną z najlepszych gitarzystek klasycznych, dzięki swojej nieskazitelnej technice i wyjątkowym umiejętnościom interpretacyjnym.

Informacje o koncercie
  • Miejsce: Akademia Muzyczna we Wrocławiu pl. Jana Pawła II nr 2, Wrocław
  • Data: 22.10.2016 (sobota) 19:00

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar