Słone jezioro Poopó, niedawno drugie co do wielkości jezioro w Boliwii, od grudnia 2015 roku jest ogromną pustynią.

Zdjęcia wyschniętego zbiornika wodnego z leżącymi na jego dnie martwymi rybami wyglądają niezwykle przygnębiająco.

Leżące w Andach Środkowych, drugie co do wielkości jezioro wysokogórskie w Boliwii (zaraz po jeziorze Titicaca), mogło pochwalić się powierzchnią 3 000 m2 i uznane było za jedno z trzech największych wysokogórskich jezior na świecie. Niestety od lat 90. XX wieku poziom wody w jeziorze Poopó regularnie spadał, a jego powierzchnia powoli się kurczyła. Teraz miejsce wody zajmuje pustynia.

Wcześniej parująca woda uzupełniana była opadami deszczu. Te jednak, ze względu na ocieplenie klimatu są coraz rzadsze i mniejsze w tym regionie. Odpowiedzialnością za tę katastrofę obarcza się jednak nie tylko przyrodę, ale także lokalnych rolników i górników systematycznie zanieczyszczających środowisko oraz władze, które nie potrafiły zapobiec postępującemu procesowi.

Wyschnięcie jeziora to dla tego regionu prawdziwa katastrofa ekologiczna. Wraz z wyparowaniem wody wyginęło ponad 200 gatunków zwierząt. Ucierpieli też rybacy zamieszkujący tutejsze regiony i żyjący z połowu ryb. Nadzieją na nawodnienie jeziora może być zjawisko pogodowe El Niño. Władze Boliwii planują także napełnienie jeziora wodą, jednak ten proces może zabrać długie lata.