Strona głównaTips & TricksCyfrowi nomadzi i workation - co to takiego?

Cyfrowi nomadzi i workation – co to takiego?

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

A gdyby tak połączyć wakacje z pracą i żyć w ciągłej podróży? W jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z workation? Co to takiego cyfrowy nomadyzm i jak zostać digital nomad?

Workation. Co to jest?

Pandemia spowodowała rozpowszechnienie pracy zdalnej, a następnie hybrydowej. Okazuje się, że wiele zawodów, które do tej pory były wykonywane z biura, można kontynuować z domu lub z dowolnego innego miejsca. Koncepcja workation, czyli łączenia pracy z wakacjami (tzw. pracowakacje) była już jednak znana o wiele wcześniej.

Termin oznacza po prostu pracę zawodową wykonywaną zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, które jest atrakcyjne turystycznie. Do popularnych kierunków w Europie należą Wyspy Kanaryjskie, Madera, Grecja, Malta. Podstawa to doskonałe połączenie internetowe i laptop. Od strony technologicznej warto zaopatrzyć się w kilka innych przedmiotów – przydatną listę pod tym kątem opublikował serwis ExpressVPN w swoim cyfrowym zestawie przetrwania.

Ponieważ dobre WiFi jest niezbędne, nie każde miejsce okaże odpowiednie. Regiony turystyczne wydzielają czasem dedykowane wioski zdolne pomieścić określoną liczbę osób na workation. Takie miejsca oferują komfortowe noclegi i przestrzenie coworkingowe. Niektóre biura podróży przygotowują nawet specjalne oferty workation stworzone dla osób zainteresowanych połączeniem pracy i podróżowania.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Z ideą workation powiązany jest również cyfrowy nomadyzm. Cyfrowy nomada to osoba samozatrudniona, freelancer lub pracownik zdalny, który regularnie się przemieszcza, prowadząc niejako koczowniczy tryb życia. Różnica polega na tym, że digital nomad nie do końca traktuje swój pobyt jako wakacje, a ciągła podróż to bardziej styl życia.

Nie jest to jednak odpowiednia opcja dla wszystkich. Oczywiście praca pod palmą z drinkiem w dłoni i pięknym widokiem w tle może wydawać się kusząca, jednak nie każdy potrafi zachować produktywność, ciesząc się nową przygodą. Bycie cyfrowym nomadą w pewnym stopniu może też oznaczać brak stabilizacji, jednak nie jest to regułą. Wiele zależy od samodyscypliny, organizacji i rodzaju wykonywanej pracy.

Cyfrowy nomadyzm daje dużą wolność, ale wymaga też dobrej organizacji i samodyscypliny
Cyfrowy nomadyzm daje dużą wolność, ale wymaga też dobrej organizacji i samodyscypliny

Jak zostać digital nomad?

Workation czy cyfrowy nomadyzm brzmią jak marzenie. Jednak będąc na wyjeździe, gdzie aż roi się od nowych bodźców, ciężko zachować work-life balance. W przypadku wątpliwości, na początek najlepiej nie rezygnować od razu z całego dotychczasowego życia. Można wyjechać na kilka dni w ramach pracy zdalnej chociażby do innego miasta w Polsce i przekonać się, czy taka formuła się sprawdza.

Przed wyjazdem warto jednak zabezpieczyć kilka kluczowych kwestii – szczególnie tych związanych z finansami. Nic nie będzie bardziej frustrujące na wyjeździe niż brak środków na koncie. W przypadku wyjazdu, zwłaszcza do krajów pozaeuropejskich, warto odłożyć sumę, która pozwoli na przetrwanie w przypadku nagłego wypadku. Nie można pominąć też kwestii ubezpieczenia zdrowotnego, które w przypadku długoterminowych wyjazdów jest absolutnie kluczowe. Również kwestie takie, jak stabilny internet, roaming, czy VPN mogą okazać się niezbędne w przypadku wielu zawodów wykonywanych zdalnie i warto się nimi zainteresować jeszcze przed wyjazdem, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Czasem wyjazd wymaga przekwalifikowania lub przyjęcia nowych zleceń. W sieci znaleźć można wiele stron specjalnie stworzonych dla freelancerów i cyfrowych nomadów. Najwięcej ogłoszeń dotyczy zawodów takich jak grafik, copywriter, projektant stron internetowych, programista, fotograf, wirtualny asystent, pracownik obsługi klienta czy zdalny nauczyciel. Dodatkowo można też rozpocząć karierę bloggera, vloggera, czy influencera, która w niektórych przypadkach pozwala wykorzystać również doświadczenia nabyte podczas podróży.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne