Połowa mieszkańców Boliwii to rdzenna ludność Ameryki.

Nie jest również tajemnicą to, że choć 80% Boliwijczyków posługuje się językiem hiszpańskim, to blisko 1,5 mln z nich zna także język swoich przodków. Co skłoniło grupę kilkunastu osób do przetłumaczenia Facebook’a na język Ajmara?

W 2009 r. grupa miłośników Ajmary założyła wirtualną społeczność o nazwie Jaqi Aru. Głównym powodem, dla którego powstała ta inicjatywa jest fakt, że Ajmara to drugi prekolumbijski język, który jest najczęściej używany w krajach Ameryki Południowej. Co więcej, znajduje się on na na liście UNESCO w kategorii języków najbardziej zagrożonych wyginięciem.

Jednym ze sposobów Jaqi Aru na popularyzację języka rdzennych mieszkańców Ameryki jest zwiększanie jego ilości w Internecie. Członkowie grupy prowadzą indywidualne i grupowe blogi, na których piszą w języku Ajmara. Tłumaczą na ten język również treści znajdujące się w Wikipedii. To jednak wciąż było mało, dlatego wpadli na pomysł, aby przetłumaczyć na swój język najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie.

W to przedsięwzięcie grupa zaangażowała około 20 wolontariuszy. Warunkiem postawionym przez Facebook było bowiem przetłumaczenie, aż 24 000 słów, które pozwolą na swobodne poruszanie się po portalu. Po wielu tygodniach pracy cel ten udało się osiągnąć i obecnie grupa czeka na ostateczną akceptację tłumaczeń ze strony serwisu.

Co zmieni jeszcze jedna wersja językowa Facebook’a? Zdaniem członków Jaqi Aru jest to kolejny krok, który pozwoli młodym ludziom zwiększyć poczucie własnej wartości i tożsamości kulturowej. Jak mówi Rubén Hilari, przedstawiciel grupy – “Jeśli dzisiaj nie będzie pracować nad naszym językiem i kulturą, jutro będzie za późno, aby przypomnieć sobie kim jesteśmy i jakie są nasze korzenie” [tłum. red.].