Urokliwa miejscowość Valdemossa na Majorce to znaczące miejsce dla polskich turystów i wielbicieli muzyki klasycznej. To tutaj co roku odbywa się bowiem Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

W latach 1838-1839 Fryderyk Chopin wraz z ukochaną George Sand i jej dwójką dzieci spędził zimę na Majorce. Podczas pobytu kompozytor ukończył cykl swoich 24 preludiów – utworów uważanych za najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla jego twórczości.

Majorka przywitała kochanków piękną pogodą i zachwyciła krajobrazem. Początkowa idylla panująca na hiszpańskiej wyspie, wkrótce zmieniła się w smutny i katastroficzny czas. Słoneczną jesienną aurę zastąpiła deszczowa, chłodna zima, a kompozytor przeżył tutaj pierwszy atak gruźlicy. Chopinem targały skrajne emocje, od zachwytu, przez niepokój, aż do strachu przed śmiercią. Wszystkie te odczucia zostały zawarte w cyklu preludiów skomponowanych przez artystę.

Jeżeli planujecie wakacje na Majorce, pamiętajcie o odwiedzeniu miejsca, w którym powstały muzyczne arcydzieła polskiego kompozytora. Co roku latem, w okolicach sierpnia miasto organizuje Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Festiwal Chopinowski 2016

W tym roku impreza rozpocznie się 7 sierpnia i będzie trwała do 28 sierpnia. W wybrane dni odbędą się koncerty i recitale fortepianowe upamiętniające młodego kompozytora. Jeżeli chcecie połączyć odpoczynek na wyspie z muzycznymi doznaniami koniecznie wybierzcie się w tym czasie na Majorkę.

Pełny program Festiwalu znajdziecie na jego oficjalnej stronie internetowej.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

ŹRÓDŁOZobaczone.pl
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar