Gwiezdna turystyka w Hiszpanii
5 (100%) 1 vote

Gwiezdna turystyka na pewno spodoba się wszystkim uwielbiającym obserwować nocne, rozgwieżdżone niebo.

Hiszpania jest jednym z tych miejsc, które może poszczycić się najlepszymi miejscami do obserwacji gwiazd. Każde z nich uzyskało certyfikat fundacji StarLight, stworzonej przez Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich.

W miejscach znanych z gwiezdnej turystyki, znajdziecie hotele i inne miejsca noclegowe wyposażone w teleskopy umożliwiające szczegółowe oglądanie nieba. Wszystkie punkty turystyczne oferują także dodatkowe atrakcje związane z astronomią i sprzyjające nocnym wyprawom. Poznajcie najlepsze hiszpańskie regiony do obserwacji nocnego nieba.

Okręg Sierra Sur w Andaluzji

Tajemnica przejrzystego nieba w tym miejscu to wyjątkowo czyste powietrze. Będąc w okolicy Sierra Sur, możecie wziąć udział w obserwacji gwiazd z przewodnikiem organizowanej przez Andaluzyjskie Obserwatorium Astronomiczne. Istnieje także możliwość skorzystania z oferty prywatnego przewodnika astronomicznego, który będzie do Twojej dyspozycji i weźmie ze sobą profesjonalny teleskop.

Andaluzyjska Sierra Morena

Turyści znajdą tutaj sieć gwiezdnych punktów widokowych i nie będą mieli problemu ze znalezieniem noclegu. W ofertach biur podróży i hoteli znajdziecie pakiety obejmujące materiały do obserwacji, zajęcia dodatkowe, zakwaterowanie oraz transport do punktu widokowego.

El Montsec w Katalonii

W tym miejscu znajduje się duży park astronomiczny, w skład którego wchodzą Centrum Obserwacji Wszechświata (COU) i Obserwatorium Astronomiczne.

Wyspy Kanaryjskie

Miejsca oznaczone certyfikatem Starlight to także dwa miejsca na Wyspach Kanaryjskich. Na Teneryfie znajdziecie Park Narodowy Teide, na terenie którego leży szczyt wulkaniczny Pico del Teide, będący najwyższym szczytem w Hiszpanii. Obserwacja gwiazd z jego wierzchołka jest fascynująca. Będąc na Wyspach Kanaryjskich możecie podziwiać północną półkulę nieba i część południowej.

Żadne miejsce nie może jednak konkurować z wyspą La Palma. Jest ona uznawana za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji gwiazd na świecie. W każdym mieście na wyspie znajdują się astronomiczne punkty widokowe. Znajdziecie tutaj również obserwatorium Roque de Los Muchachos, położone na wysokości 2400 metrów. Jest to jeden z najlepiej wyposażonych kompleksów z teleskopami na świecie, a żeby go zwiedzić, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Rezerwat Biosfery Valles de Leza, Jubera, Cidacos i Alhama

Kierując się na północ Hiszpanii, dotrzecie do Rezerwatu Biosfery Valles de Leza, Jubera, Cidacos i Alhama położonego w prowincji La Rioja. Na terenie rezerwatu organizowanych jest mnóstwo wydarzeń związanych z gwiezdną turystyką, w tym między innymi: wykłady na temat dźwięków przyrody, nocne wycieczki w celu obserwacji niektórych gatunków ptaków, prelekcje na temat związku między kulturą celtoiberyjską a gwiazdami, kąpiele w wodach termalnych pod gwieździstym niebem oraz lekcje na temat gwiazdozbiorów.

Pontevedra, Galicja

Warsztaty na temat astronomii odbywają się także w Pontevedra, gdzie znajduje się Park Narodowy Wysp Atlantyckich. Również w Galicji znajduje się masyw Trevinca – najwyższy punkt tego regionu, będący świetnym punktem do obserwacji rozgwieżdżonego nocnego nieba.

Zobacz także: Najpiękniejsze nocne niebo znajdziesz w Teruel

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

avatar