Od wybuchu pandemii koronawirusa minęły już ponad 2 lata. Kolejne kraje zaczynają stopniowo wracać do normalności, coraz bardziej otwierając się na przyjezdnych i znosząc surowe obostrzenia. Jak wygląda sytuacja w Hiszpanii? Czy można się tam bezpiecznie wybrać na urlop?
Czy wiesz, że Hiszpania to w kraj, w którym prawie 90% społeczeństwa przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, a stan alarmowy z powodu pandemii został zniesiony już w 2021 r.? Nie oznacza to, że podróż na Półwysep Iberyjski odbywa się zupełnie bez przeszkód, ale planowanie urlopu akurat tam to dobry pomysł, o ile zrobisz to z głową. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem i zadbaj o ochronę podczas wakacji, kupując ubezpieczenie turystyczne na mubi.pl.
Jakie są warunki wjazdu do Hiszpanii?
Podobnie jak w przypadku innych krajów w Europie i na świecie, również podróżujących do Hiszpanii obowiązują zasady wjazdowe. Polskich turystów ucieszy fakt, że Polska nie znajduje się na liście krajów ryzyka opublikowanej przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia – dzięki temu wjazd do Hiszpanii jest dla nich bardzo prosty. Wybierając się tam drogą powietrzną lub morską, wystarczy w ciągu 48 godzin przed podróżą wypełnić formularz sanitarny SpTH online.
Obowiązek ten dotyczy każdego podróżnego – również dzieci do lat 12 – który po wypełnieniu formularza otrzyma kod QR, konieczny do okazania przed wejściem na pokład samolotu oraz już po przybyciu do Hiszpanii. Warto pamiętać, że posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID, który można wgrać do formularza, przyspiesza formalności przy kontroli.
Bardziej restrykcyjne zasady dotyczą przyjezdnych z kraju ryzyka – ich lista jest na bieżąco aktualizowana, dlatego przed podróżą koniecznie zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W takim przypadku do Hiszpanii mogą podróżować:
- osoby zaszczepione, jeżeli od przyjęcia podstawowej dawki szczepionki minęło co najmniej 14 i maksymalnie 270 dni, po tym terminie wymagane jest przyjęcie dawki przypominającej;
- ozdrowieńcy, jeżeli przedstawią zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 11-180 dni;
- osoby niezaszczepione, jeżeli przedstawią zaświadczenie o negatywnym wyniku testu lub o przechorowaniu COVID-19.
Ponadto każdy przyjezdny do Hiszpanii musi się poddać kontroli stanu zdrowia, polegającej na wizualnej ocenie, pomiarze temperatury i sprawdzeniu dokumentów. W razie wykrycia niepokojących sygnałów, podróżny zostanie skierowany na dokładniejsze badanie.
Podróż do Hiszpanii – czy trzeba zrobić test i przejść kwarantannę?
Jak przeczytamy w artykule na https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-w-hiszpanii/, podróżujący do Hiszpanii spoza krajów ryzyka, w tym z Polski, nie muszą przy wjeździe przedstawiać wyniku testu ani przechodzić kwarantanny wjazdowej. W razie podróżowania z kraju lub regionu objętego ryzykiem z obowiązku zwalnia okazanie certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie. Negatywny wynik testu na COVID-19 jest konieczny dopiero, gdy:
- podróżny jest niezaszczepiony;
- od przyjęcia podstawowej dawki szczepienia minęło ponad 270 dni, a podróżny nie przyjął dawki przypominającej;
- u ozdrowieńca minęło ponad 180 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu.
Negatywny wynik testu musi pochodzić z ostatnich 24 godzin (w przypadku testów antygenowych) lub z ostatnich 72 godzin (w przypadku np. testu PCR). Wyniku testu nie muszą przedstawiać dzieci do 12 roku życia.
Jakie są obostrzenia w Hiszpanii?
O ile warunki wjazdowe do Hiszpanii są różne dla poszczególnych podróżnych, o tyle panujące w kraju obostrzenia dotyczą już bez wyjątku każdego. Zalicza się do nich przede wszystkim obowiązek noszenia maseczki. Gdzie jest to konieczne?

A co z innego rodzaju restrykcjami? Te zależą od władz lokalnych, które mogą np. ograniczyć liczbę gości przebywających jednocześnie w restauracji (w Kastylii – maksymalnie 25 osób) lub ustalić limity na widowni podczas wydarzeń sportowych/kulturalnych. Choć większość obostrzeń w Hiszpanii została już zdjęta, przed podróżą warto sprawdzić, jakie zasady panują w regionie, do którego się wybieramy.
Zachorowałeś na COVID-19 w Hiszpanii? Zachowaj spokój!
Znajomość zasad wjazdu i obostrzeń panujących w Hiszpanii to jeszcze nie wszystko. Istotne jest również, aby wiedzieć, jak zachować się w razie zachorowania na COVID-19 w obcym kraju, a także jak zabezpieczyć się na taką okoliczność jeszcze przed wyjazdem. Przede wszystkim:
- wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w oddziale NFZ,
- kup ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.
Czemu nie wystarczy tylko jedno z nich? EKUZ gwarantuje ochronę wyłącznie w podstawowym zakresie, jaką oferuje publiczna służba zdrowia danego kraju. Oznacza to, że za część świadczeń będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie zdrowotne takich ograniczeń nie posiada, w związku z czym możesz liczyć na pokrycie pełnych kosztów leczenia.
Jeżeli natomiast chodzi o postępowanie w razie podejrzenia zarażenia koronawirusem podczas pobytu w Hiszpanii, to wszystkie przydatne zasady są opisane w języku angielskim tutaj. Pamiętaj, żeby:
- zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z innymi osobami;
- skontaktować się z infolinią właściwą dla regionu Hiszpanii, w którym jesteś;
- postępować zgodnie z uzyskanymi zaleceniami.
W razie wykrycia COVID-19 u Ciebie lub osoby, z którą miałeś bezpośredni kontakt, zostaniesz skierowany na 7-dniową izolację/kwarantannę w miejscu, w którym przebywasz. Sprawdź w OWU Twojego ubezpieczyciela, czy w takim przypadku pokrywa on koszty zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do Polski!
Uzupełnienie od redakcji: Informacje z artykułu ważne na dzień 25.03.2022 r.