Hiszpania światową stolicą czarnych trufli
5 (100%) 1 vote[s]

Rejon Gúdar-Javalambre położony między górskimi terenami wokół miasta Teruel  i wybrzeżem Walencji do tej pory był jednym z najmniej znanych miejsc w Hiszpanii.

Od pewnego czasu ten zapomniany obszar zyskuje jednak rozgłos. Niedawno otrzymał tytuł światowej stolicy czarnych trufli.

Większą część Gúdar-Javalambre zajmują plantacje dębu ostrolistnego, w którego korzeniach rosną luksusowe grzyby. W odnajdywaniu ukrytych pod ziemią skarbów pomagają ludziom psy. Z nosami nisko przy ziemi szukają zapachu trufli i w przeciwieństwie do specjalnie tresowanych świń, nie zjadają znalezionych łupów. Kiedy pies znajdzie miejsce, gdzie czuje intensywny zapach trufla, zbieracz delikatnie odkopuje ziemię łopatką, by wydobyć cenną zdobycz.

W roku 2015 aż 70% światowych zbiorów trufli (ponad 40 ton luksusowych grzybów) pochodziło właśnie z tego regionu Hiszpanii.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

avatar