Muzeum Jutra: zobacz świat za 50 lat
Muzeum Jutra w Rio de Janeiro, fot. Cesar Barreto

W niedzielę, 20 grudnia 2015 r. w Rio de Janeiro otwarto Muzeum Jutra, które zaprojektował hiszpański architekt i inżynier – Santiago Calatrava.

Wszystkie budowle zaprojektowane przez Hiszpana przyjmują niezwykłe, organiczne i odważne formy. Obiekt wybudowany w Rio wpisuje się w ten charakterystyczny styl – przypomina ogromny rybi szkielet. Oryginalna konstrukcja usytuowana została na molo i wcina się w morze swoją zdecydowaną formą niczym piękny, biały statek wypływający w odległą podróż.

Czemu ma służyć Muzeum Jutra?

Muzeum Jutra przez analizę współczesnych zjawisk i naszej historii ma próbować znaleźć odpowiedź na pytanie jak będzie wyglądało nasze życie za 50 lat i co można zrobić żeby ta przyszłość była jak najlepsza. Zgodnie z tą ideą budowla została tak zaprojektowana przez Calatravę, by sama dawała dobry przykład budowania lepszego jutra. Bryła muzeum wyposażona jest w mnóstwo funkcji, które chronią środowisko naturalne i czerpią z jego pokładów. I tak, na przykład, ostre wypustki bryły zmieniają swoją pozycję w zależności od położenia słońca, po to by wykorzystać jak najwięcej jego energii. Natomiast chłodzenie pomieszczeń placówki odbywa się przy wykorzystaniu wody z zatoki, która jest jednocześnie filtrowana z zanieczyszczeń.

Struktura Muzeum Jutra

Bryła Muzeum składa się z dwóch poziomów. Na niższym znajdziemy wystawy czasowe, audytorium, miejsce przeznaczone do różnych celów edukacyjnych i badawczych. Tutaj będzie się mieścił także sklep i restauracja. Na drugim, wyższym poziomie, będzie można obejrzeć stałą ekspozycję, odpocząć w kawiarni i odwiedzić punkt widokowy, skąd roztacza się panoramiczny widok.

Budowa placówki jest częścią projektu zakładającego rewitalizację miasta, przygotowującą Rio de Janeiro do nadchodzących Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Brazylii w 2016 roku. W przyszłości, te inwestycje mają przyciągnąć turystów i zachęcić ich do licznego odwiedzania tego rejonu Ameryki Południowej.

Zobacz także: Muzeum Jutra od środka