Park Marii Luizy w Sewilli
5 (100%) 1 vote

Najbardziej zielone miejsce w w samym sercu Andaluzji – tak właśnie można określić Park Marii Luizy w Sevilli.

Unikatowy pod względem roślinności, ale również architektury – stanowi obowiązkowy przystanek na trasie wszystkich turystów przybywających do miasta.

Parque de María Luisa to najbardziej znany park w Sevilli, zwany też jej zielonymi płucami. Park o powierzchni 34 hektarów leży w większości na terenach dawnych ogrodów pałacowych San Telmo, w którym mieszkała księżna Maria Luiza. Pod koniec XIX wieku został przekazany miastu i od tego momentu rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. Większość obecnych budowli na terenie parku zostało zaprojektowanych z myślą o Wystawie Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Architektem, który opracował całościowy wygląd był Francuz, Jean Claude Nicolas Forestier.

Dziś Park Marii Luizy stanowi ważne miejsce na mapie Sewilli nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców miasta. Jest to bowiem świetna lokalizacja do odpoczynku, ucieczki przez upalnym słońcem i wyciszenia się w jednej z wielu krętych alejek.

Co znajdziemy wewnątrz?

Park Marii Luizy to niespotykane bogactwo roślin. Palmy, drzewa pomarańczowe, sosny, liczne altanki i ukwiecone klomby tworzą razem naprawdę piękny widok. Park można zwiedzać na kilka sposobów: pieszo, dorożką, na rowerze i łodzią. Na jego terenie znajdują się również liczne pomniki, fontanny i pawilony – niektóre z nich służą obecnie jako muzea. Najważniejszym miejscem w parku jest Plaza de España – imponujący plac łączący style art deco i neomudejar, na którym znajdują się w większości budynki rządowe. Warte odwiedzenia są również Monte Gurugu, Plaza de America i pawilon Alfonsa XII. W pawilonach na Plaza de America znajduje się Muzeum Sztuk Popularnych i Tradycji i Muzeum Archeologiczne.

Plaza de España i Gwiezdne Wojny

Plaza de España może wydawać się znajoma fanom Gwiezdnych Wojen. Nic dziwnego – to właśnie tu kręcono sceny do dwóch części tej serii (Mroczne widmo i Atak klonów). Na placu odgrywano sceny mające miejsce w filmowym mieście Theed na planecie Naboo. Plac Hiszpański można również odnaleźć oglądając inne filmy, takie jak Lawrence z Arabii, czy Dyktator.

Zobacz: Filmy kręcone w Hiszpanii >

Kiedy odwiedzać?

Park Marii Luizy można odwiedzać przez cały rok. Na pewno znajdziemy tu wytchnienie przed gorącym, andaluzyjskim słońcem i skwarem, których w Sewilli zazwyczaj nie brakuje. Park czynny jest od 8:00 do 22:00, ale w okresie letnim można przyjść nawet później. Podczas wakacji na terenach parku funkcjonuje bowiem kino, a wstęp na wszystkie seanse jest darmowy.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

avatar