Pierwszy projekt Gaudiego // Hispanico.pl
Fot. Sergio Ruiz, Nau Gaudí, Mataró
Pierwszy projekt Gaudiego
5 (100%) 2 votes

Chociaż Antonio Gaudí kojarzy się z Sagradą FamiliąParkiem Güell i pięknymi willami w stylu secesyjnym, to jest jedna budowla, która powstała jeszcze za czasów studenckich tego architekta.

30 km od Barcelony, w mieście Mataró istnieje galeria sztuki dawniej pełniąca funkcję magazynu do suszenia bawełny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten, dziś elegancki pawilon, jest pierwszym projektem słynnego architekta.

Budynek powstał gdy Gaudí miał 26 lat. W jego konstrukcji architekt wykorzystał m.in łuki paraboliczne będące w późniejszym okresie charakterystyczną cechą jego stylu. Połączenie cegły z drewnianymi elementami, kaflowe posadzki i łuki są jedynie przedsmakiem stylu, który Antonio zaprezentował w projekcie swojego pierwszego budynku mieszkalnego, Casa Vicens.

Dzisiaj budowla została przywrócona do dawnej świetności, a w jej murach można oglądać wystawę sztuki współczesnej pochodzącej z kolekcji Llluís’a Bassat’a.

Zobacz także: Być ja Antoni Gaudí

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)

avatar