Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechPiza - Miasto Krzywej Wieży i nie tylko

Piza – Miasto Krzywej Wieży i nie tylko

Choć Krzywa Wieża w Pizie działa na turystów jak magnes, to nie jest to jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto. Takich powodów jest co najmniej kilka, o czym przekonasz się w tym artykule.

To co Piza ma do zaoferowania to przede wszystkim wielowiekowa architektura sakralna na Campo dei Miracoli (Pole Cudów). Składają się na nią cztery zabytki: Krzywa Wieża, Katedra, Baptysterium oraz Camposanto, których szerszy opis znajdziesz w dalszej części artykułu.

W Pizie znajdziemy też kilka ciekawych muzeów, takich jak: Museo dell’Opera del Duomo (eksponaty sakralne), Museo Nazionale di San Matteo (kolekcja rzeźby i malarstwa z regionu Toskanii), czy Museo delle Sinopie (prezentuje freski, które przed II wojną światową ozdabiały mury Camposanto). Wśród innych emblematycznych miejsc wyróżnia się także Piazza dei Cavallieri – duży plac otoczony średniowieczną zabudową.

Krzywa Wieża w Pizie

To bez wątpienia wizytówka miasta, która rokrocznie przyciąga miliony turystów chcących na własne oczy zobaczyć przechyloną wieżę i zrobić z nią sobie klasyczne selfie. Nie każdy wie, że ta budowla to tak naprawdę przykatedralna dzwonnica, która poza tym, że za sprawą błędu architektonicznego robi ogromne wrażenie z zewnątrz, w środku nie ma za bardzo nic do zaoferowania.

Mimo to, jest ona już tak mocno wpisana w wizerunek miasta, że chyba w każdym z nas tkwi przekonanie, że być w Pizie i nie zobaczyć Krzywej Wieży, to tak jakby nie być tam wcale ;).

Krzywa Wieża w Pizie
Krzywa Wieża w Pizie

WARTO WIEDZIEĆ: Krzywa Wieża w Pizie wraz z Katedrą Wniebowzięcia NMP, baptysterium oraz zabytkowym cmentarzem w 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra Wniebowzięcia NMP

Krzywa Wieża w Pizie oraz położona nieopodal Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Krzywą Wieżą po prawej

Tuż obok Krzywej Wieży usytuowana jest Katedra Wniebowzięcia NMP. Jej budowa miała miejsce na przełomie XI i XII wieku, jednak po pożarze w XVII świątynia została ponownie przebudowana. To co zwraca w tym zabytku szczególną uwagę, to piękna fasada. W pierwszej chwili można pomylić ją wręcz z architekturą Starożytnej Grecji, jednak liczne chrześcijańskie rzeźby i płaskorzeźby przypominają o faktycznych korzeniach tej budowli.

Pizańskie baptysterium

Baptysterium w Pizie
Baptysterium w Pizie

To największy tego typu obiekt we Włoszech (jego obwód to ponad 107 m). Baptysterium w Pizie zostało zaprojektowane w połowie XII wieku, a finał jego budowy miał miejsce dwa wieki później. Wśród eksponatów, które znajdziemy wewnątrz warto wymienić pochodzące z XIII wieku chrzcielnice – jedna większa i przeznaczona dla dorosłych, natomiast druga wykorzystywana podczas chrztu dzieci. Istotnym obiektem w baptysterium jest także ambona z 1260 roku, która zdobiona jest scenami z życia Chrystusa.

Camposanto

Zabytkowy cmentarz Camposanto w Pizie
Zabytkowy cmentarz Camposanto w Pizie

Budowa tego zabytkowego cmentarza rozpoczęła się pod koniec XIII wieku i trwała około 200 lat. Prostokątny kompleks otoczony jest ze wszystkich stron krużgankami, wewnątrz których znajdują się freski i malowidła naścienne pędzla znanych włoskich malarzy. Całość uzupełniają bogato zdobione sarkofagi i pomniki nagrobne.

Kościół Matki Boskiej Cierniowej

Tuż przy rzece Arno trafimy na mały, gotycki kościół z XIV wieku. Miejsce to jest szczególnie ważne dla chrześcijan, ponieważ przechowywana jest tutaj relikwia w postaci fragmentu korony cierniowej. Podobne relikwie znajdziemy także w innych włoskich kościołach, m.in. w kościele Matki Bożej Łaskawej w Recco, w kościele Świętego Krzyża z Jerozolimy w Rzymie, w kościele Carmine Maggiore w Palermo, a także w: Cremonie, Pizzighettone, Padwie, Vicenzie, Cagliari, Rawennie, Polesine i Vogherze. Oczywiście trudno udowodnić autentyczność cierni przechowywanych w tych miejscach, ale z drugiej strony – chyba właśnie to jest kluczem samej wiary.

Kościół Matki Boskiej Cierniowej w Pizie
Kościół Matki Boskiej Cierniowej w Pizie

Ponte di Mezzo

A na koniec most! Most, który łączy dwie części Pizy i który co roku w każdą ostatnią niedzielę czerwca jest miejscem nietypowych zawodów, których historia sięga XVI wieku. Mowa o Gioco del Ponte, czyli zawodach w przeciąganiu specjalnie przygotowanej metalowej konstrukcji mechanicznej. W konkurencji biorą udział dwie drużyny – jedną stanowią mieszkańcy dzielnicy północnej, a drugą – mieszkańcy z południa miasta. Wygrywa zespół, któremu uda się przejąć most i tym samym odepchnąć przeciwną drużynę poza jego obszar.

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY