Ronda, obok Sewilli i Granady, należy do trójki najczęściej odwiedzanych miast Andaluzji.

Mimo popularności wśród turystów, starówka tego miasta zachowała wiele ze swojego uroku, który już w XIX wieku opiewany był przez Victora Hugo, Orsona Wellesa i Ernesta Hemingway’a.

Mówi się, że Ronda jest miastem rozdartym na pół, gdyż rozciąga się pomiędzy głębokim wąwozem. Ślady przeszłości pozostawili tutaj Iberowie, Celtowie, Grecy, Kartagińczycy, Arabowie oraz Berberowie. Każda z tych nacji chciała władać miastem, gdyż jego położenie na szlakach handlowych, a jednocześnie na terenie, które było naturalną fortecą, zapewniało bogactwo i bezpieczeństwo.

Ronda bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych zakątków Hiszpanii. To czterdziestotysięczne miasteczko jest znakomitą lekcją historii oraz wspaniałą inspiracją. Zachwyca i wzrusza przepiękną architekturą i miejscami jedynymi w swoim rodzaju. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Plaza de Torros

To prawdziwa świątynia dla miłośników korridy. Zobaczyć można tam arenę, stajnię oraz jedno z najlepszych w Hiszpanii muzeów poświęconych walkom z bykami. W nim z kolei na żądnych wrażeń turystów czekają między innymi: wypchane głowy tych zwierząt, poplamione krwią kostiumy torreadorów oraz szkice walk autorstwa Goi. To właśnie nazwiskiem tego malarza nazwano też najsłynniejsze święto Rondy – Feria Goyesca, które odbywa się co roku na początku września. Warto dodać, że w trakcie obchodów, uczestnicy korridy ubrani są w stroje inspirowane obrazami Goi.

Nic dziwnego, że to właśnie w Rondzie narodziła się współczesna forma tego sportu. Jej twórca, Pedro Romero, w XVIII w. sprzeciwił się obowiązującej wówczas tradycji walki konnej i po raz pierwszy zmierzył się z bykiem na stojąco. W swojej karierze Romero stoczył walkę z ponad 6 tysiącami byków i nigdy nie został poważnie ranny.

El Tajo i Puente Nuevo

Znajdująca się w centrum miasta przepaść El Tajo oraz przerzucony przez nią XVIII-wieczny Puente Nuevo (z hiszp. Nowy Most), to bez wątpienia główne atrakcje Rondy. Do wąwozu El Tajo niewielkim wodospadem spływa woda, a przepływająca tam rzeka Guadalevín, przecina skały na pół.

Do dna wąwozu można dotrzeć po 360-stopniowych schodach. Stamtąd najlepiej widać najbardziej charakterystyczny zabytek Rondy – most Puente Nuevo. Łączący ściany wąwozu most wybudowano w 1735 roku, a jego prace konstrukcyjne trwały osiem miesięcy. Niestety, po sześciu latach użytkowania most zawalił się, powodując śmierć 50 osób. Jego odbudowa trwała aż 42 lata.

Obecny most ma prawie 100 metrów wysokości, a pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie, które w przeszłości często było wykorzystywane jako więzienie. Most Puente Nuevo jest jednym z najczęściej fotografowanych tego typu obiektów w Hiszpanii. Istnieje legenda, według której jego twórca po zakończonej budowie, rzucił się w przepaść, aby nigdy nie próbować stworzyć czegoś równie doskonałego i pięknego.

Co ciekawe, Hemingway w swojej książce “Komu bije dzwon” opisał, jak w czasie hiszpańskiej wojny domowej tutejsi republikanie mordowali zwolenników nacjonalizmu poprzez strącanie ich w otchłań El Tajo.

Parque Alameda del Tajo

Kończące się na skraju wysokiego, malowniczego urwiska miejsce, które pozwala ocenić jak ciekawie położona jest Ronda. W okolicy urwiska trzeba być bardzo ostrożym i najlepiej podziwiać je z bezpiecznej odległości lub z mostu. Wąwóz ma głębokość 120 metrów i wygląda zjawiskowo!

Pałac Mondragón (Palacio de Mondragón)

Zbudowany w 1314 r. dla arabskiego władcy, a po rekonkwiście zmieniony w renesansową rezydencję z elementami w stylu mudejar. Dzisiaj w pałacu znajduje się muzeum archeologiczne, jednak jego główną atrakcją jest przepiękny, znajdujący się na tarasie skalnym ogród, skąd podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. Jest to jedno z ulubionych miejsc Hiszpanów, którzy przybywają tutaj, aby zrobić zdjęcia ślubne i okolicznościowe. Więcej informacji o Pałacu Mondragón >

Iglesia de Santa María de Mayor

Kościół ten został zbudowany na ruinach meczetu i rzymskiej świątyni poświęconej Juliuszowi Cezarowi. Oryginalne ołtarze i najpiękniejsze obrazy zostały rozkradzione w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Aktualnie na ich miejscu widnieją wizerunki świętych i apostołów, w niecodziennym wydaniu.

Casa del Rey Moro

Dom Króla Maurów, zbudowany na fundamentach arabskiej rezydencji. Piękne wiszące nad przepaścią ogrody oraz taras widokowy nad rzeką, do którego prowadzi 365 stopni skonstruowanych w skale przez chrześcijańskich jeńców (XIV w.).

Klaudia Kwiatkowska

Klaudia Kwiatkowska

Powoli odkrywa piękno Hiszpanii i zgłębia tajemnice języka hiszpańskiego. Bez pamięci zakochana w Barcelonie. W przyszłości chciałaby przemierzyć Amerykę Południową, zaś jej największym marzeniem jest zatańczenie ognistej salsy w ramionach gorącego Kubańczyka na Plaza de Armas w Hawanie. Na co dzień prowadzi również bloga: www.kobiecaintuicja.wordpress.com
Klaudia Kwiatkowska

Latest posts by Klaudia Kwiatkowska (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar
wpDiscuz