Ronda – Miasto wzruszeń

Sewilla, Málaga, Granada, Córdoba czy Almería to nie jedyne miasta, które są popularne w Andaluzji.

Ronda to prawdopodobnie najbardziej romantyczne miasto w tym regionie Hiszpanii. Rozdarte na pół przez rozległy wąwóz Tajo de Ronda budzi równie wielkie zdumienie, co strach. Czy masz odwagę spojrzeć w głęboką na 160 metrów przepaść?

Znakomicie zachowane Stare Miasto Rondy to miejsce uwielbiane przez zakochanych oraz wszystkich tych, którzy lubią pobujać w obłokach. Piękno Rondy już od wieków doceniane było przez artystów i pisarzy (np. Victora Hugo, Orsona Wellesa czy Ernesta Hemingway’a). Historia miasta pamięta czasy Iberów, Celtów, Greków, Kartagińczyków, Arabów oraz Berberów. Każda z tych cywilizacji odegrała w historii Rondy istotną rolę, a efekty tego do dziś możemy oglądać w dzielnicach takich jak:

  • arabska dzielnica La Ciudad
  • chrześcijańska dzielnica El Mercadillo
  • dzielnica San Francisco

Zobaczmy zatem, które zabytki warto odwiedzić w pierwszej kolejności!

Najważniejsze zabytki w Rondzie

Stare Miasto Rondy otoczone jest przez masywne mury obronne oraz znajdujące się wśród nich bramy Puerta de Almocábar (wybudowana w XIII wieku) oraz Puerta de Carlos V (z XVI wieku). W architekturze starówki wciąż możemy odnaleźć wpływy sztuki islamu, jednak zdecydowanie bardziej rzuca się w oczy styl renesansowy.

Palacio de Mondragón (inaczej: Palacio del Marqués de Villasierra)

Inna nazwa Pałacu Mondragón to Palacio del Marqués de Villasierra
Inna nazwa Pałacu Mondragón to Palacio del Marqués de Villasierra

Pałac Mondragón został zbudowany w 1314 r. dla arabskiego władcy. Po rekonkwiście zmieniono go w renesansową rezydencję z elementami w stylu mudéjar.

Dzisiaj w pałacu znajduje się Muzeum Archeologiczne, jednak jego główną atrakcją jest przepiękny, znajdujący się na tarasie skalnym ogród, skąd podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. Jest to jedno z ulubionych miejsc Hiszpanów, którzy przybywają tutaj, aby zrobić zdjęcia ślubne i okolicznościowe.

Palacio del Marqués de Salvatierra

Ten zabytkowy pałac warto zobaczyć, jeśli nie od środka, to chociaż z zewnątrz. Zachwycić powinna Was przede wszystkim piękna barokowa fasada. Uwagę zwraca szeroki balkon osadzony na korynckich kolumnach. Nad nim możemy zobaczyć charakterystyczne rzeźby przedstawiające cztery nagie osoby – dwóch mężczyzn z wystawionymi językami oraz dwie kobiety przysłaniające dolne części ciała. Wygląd tych rzeźb w jasny sposób nawiązuje do tradycyjnej sztuki Inków. Nad nimi możemy z kolei zobaczyć herb szlachecki rodziny Salvatierra.

La Casa del Rey Moro i Kopalnia wody

Casa del Rey Moro i Kopalnia wody - Ciekawy zabytek w Rondzie (Hiszpania)
Casa del Rey Moro i Kopalnia wody – Ciekawy zabytek w Rondzie (Hiszpania)

Odwiedziny w Casa del Rey Moro (inaczej: Palacio del Rey Moro) będą wymagały od Ciebie dobrej kondycji. Oprócz samego zabytkowego pałacu czeka tu na Ciebie bowiem jeszcze jedna dość niecodzienna atrakcja. Mowa o tzw. Kopalni Wody (La Mina de Agua), która została wydrążona w skale na polecenie mauretańskiego króla w XIV wieku. Kopalnia prowadzi na sam dół wąwozu, a do poruszania się po niej służy blisko 300 schodów. Tyle samo stopni musisz przejść, chcąc wydostać się na powierzchnię, ponieważ jest to jedyna dostępna droga zwiedzania.

Plaza de Toros

Plaza de Toros w Rondzie - tutaj odbywają się walki byków
Plaza de Toros w Rondzie – tutaj odbywają się walki byków

Plaza de Toros w Rondzie jest prawdopodobnie najbardziej znaną areną walk byków w Andaluzji oraz jedną z najstarszych w całej Hiszpanii. Wybudowana w latach 1783-1785 była pierwszą, w której tradycyjne, drewniane belki nośne zostały zastąpione przez kamień. Cały kompleks o średnicy ponad 60 metrów składa się z dwóch kondygnacji otoczonych przez piękne arkady. Dzięki zadaszonym trybunom (które są w stanie pomieścić około 5000 oglądających) widzowie mogą brać udział w widowisku nawet podczas deszczu i gorszej pogody. Choć o nią raczej trudno w tej części Hiszpanii :).

Plaza de Toros w Rondzie odegrała istotną w historii korridy. To tutaj Pedro Romero w XVIII wieku sprzeciwił się obowiązującej w tamtym czasie tradycji walki konnej i po raz pierwszy postanowił zmierzyć się z bykiem na stojąco. Romero w swojej karierze stoczył ponad 5500 walk z bykami i nigdy nie został poważnie ranny. O tym jak bardzo Pedro Romero wpisał się w historię korridy można przekonać się, odwiedzając Rondę na początku września. To właśnie wtedy odbywa się tu fiesta Feria de Pedro Romero poświęcona temu torreadorowi.

Więcej na ten temat możemy dowiedzieć się także, odwiedzając Muzeum Korridy (Museo Taurino) w Rondzie. Znajdziemy tu sporo eksponatów, w tym między innymi: dawne plakaty zapowiadające korridę, wycinki z gazet, stroje matadorów, broń, którą zabijane były zwierzęta, a także obrazy oraz szkice autorstwa Francisca Goi, które nawiązują do omawianej tematyki.

Sakralne zabytki w Rondzie

Kościół Santa María La Mayor znajduje się przy placu Plaza Duquesa de Parcent
Kościół Santa María La Mayor znajduje się przy placu Plaza Duquesa de Parcent

W mieście znajdziemy także sporo zabytków sakralnych. Wśród tych najciekawszych możemy wymienić:

  • Kościół Iglesia de Santa María La Mayor – kościół wybudowany na ruinach meczetu z XIV wieku i dawnej rzymskiej świątyni. Znajduje się przy uroczym placyku Plaza Duquesa de Parcent, który również warto przy okazji zobaczyć.
  • Kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Merced – kościół z XVI wieku, który znajduje się przy Plaza de la Merced, w pobliżu ogrodów Alameda del Tajo
  • Kościół Iglesia de Padre Jesús – kościół wybudowany około XV wieku. Nieoficjalnie przypuszcza się, że był to pierwszy tego typu budynek chrześcijański w Rondzie.
  • Kościół Iglesia del Espíritu Santo – kościół wybudowany w XV wieku na ruinach dawnego meczetu.
  • Pustelnia Ermita Rupestre de la Virgen de la Cabeza (inna nazwa: Cuevas de San Antón) – pustelnia wzniesiona około IX-X wieku

Charakterystyczne miejsca w Rondzie

El Tajo de Ronda i Puente Nuevo (Nowy Most)

Przepaść El Tajo i wznoszący się nad nią most Puente Nuevo, Ronda
Przepaść El Tajo i wznoszący się nad nią most Puente Nuevo, Ronda

Mówi się, że Ronda jest miastem rozdartym na pół, ponieważ przedziela je głęboka przepaść. Ta przepaść to wąwóz El Tajo de Ronda. Rozciągający się nad nim XVIII-wieczny most Puente Nuevo to jeden z najważniejszych zabytków Rondy. Mierzy on blisko 100 metrów wysokości, a pod jego środkowym przęsłem znajduje się pomieszczenie, które w przeszłości wykorzystywano jako więzienie. Pozostałością po nim jest niewielkie okno, które możemy zobaczyć nad centralnym łukiem.

Most został wybudowany w 1735 roku, a prace konstrukcyjne trwały zaledwie osiem miesięcy. Niestety po sześciu latach użytkowania most zawalił się i spowodował śmierć około 50 osób. Jego odbudowa trwała aż 42 lata.

Aby dowiedzieć się więcej o Puente Nuevo, odwiedź Centro de Interpretación del Puente Nuevo
Aby dowiedzieć się więcej o Puente Nuevo, odwiedź Centro de Interpretación del Puente Nuevo

Most Puente Nuevo to najchętniej fotografowany obiekt w Rondzie. Aby uzyskać jego perspektywę z dołu wąwozu, możesz udać się z aparatem do wspomnianej wcześniej Kopalni Wody. Sam most to z kolei znakomity punkt widokowy na zawieszone na skałach domy (hiszp. casas colgadas).

CIEKAWOSTKA: Ernest Hemingway w swojej książce „Komu bije dzwon” opisał, jak w czasie hiszpańskiej wojny domowej tutejsi republikanie mordowali zwolenników nacjonalizmu poprzez strącanie ich w otchłań El Tajo.

Puente Viejo

To najmniejszy most (120 m długości, 10 m szerokości i 31 m wysokości), który łączy dwie części Rondy. Data jego powstania nie jest do końca znana, a co więcej wielu historyków wciąż spiera się o to, czy Puente Viejo został wybudowany przez Rzymian czy przez Arabów. W większości źródeł możemy spotkać się jednak z wersją, że most ten został wybudowany w czasach dominacji muzułmańskiej, natomiast po rekonkwiście, był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany przez chrześcijan (w 1616 r. wybudowano go niemal od nowa). Aktualnie Puente Viejo służy jedynie do ruchu pieszego.

Puente Árabe (inna nazwa: Puente Romano)

Choć niektórzy mówią na niego Most Rzymski, to w rzeczywistości z Rzymianami raczej nie miał nic wspólnego. Nie ulega jednak wątpliwości, że w tym samym miejscu rzeczywiście istniał kiedyś most wybudowany przez Rzymian, który jako jedyny umożliwiał wówczas przejście z jednej strony wąwozu na drugą.

Skoro nie Most Rzymski, to może Most Arabski? Faktem jest, że jego podwaliny leżą w czasach, gdy to miejsce należało do muzułmanów, jednak w rzeczywistości trudno się dziś dopatrzeć elementów charakterystycznych dla tamtej epoki. Jest to efekt licznych napraw i renowacji, jakim przez setki lat poddawany był Puente Árabe.

Łaźnie arabskie (Baños árabes)

Baños árabes w Rondzie to jeden z najlepiej zachowanych tego typu zabytków na Półwyspie Iberyjskim. Zostały wybudowane w XIII-XIV wieku i są podzielone na trzy główne części: z zimną wodą, z ciepłą wodą oraz z gorącą wodą. System hydrauliczny tego kompleksu zachował się niemal w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego

Muzea w Rondzie

Museo del Bandolero (Muzeum Bandytów)

Museo del Bandolero to jedyne muzeum w Hiszpanii, które poświęcone jest dawnym rozbójnikom z Andaluzji. Miejsce niezwykle ciekawe ze względu na sporą ilość eksponatów, jakie znajdziemy w środku. Łącznie jest ich ponad 1300, a wśród tych najciekawszych można wymienić: Artykuły prasowe, książki, broń, dawne dokumenty, stroje, fotografie, akwarele, komiksy, filmy i wiele, wiele innych!

Museo de Ronda

Jeśli interesuje Cię historia miasta, koniecznie odwiedź miejskie muzeum, w którym dowiesz się wszystkiego na temat jego przeszłości. Museo de Ronda prezentuje historię tej części Hiszpanii od czasów prehistorycznych. Ekspozycja stała prezentuje zbiory archeologiczne, makiety oraz dane historyczne. A to wszystko zaprezentowane w całkiem oryginalny sposób. Część muzeum przypomina bowiem wykute w skale groty, w których prezentowane są poszczególne eksponaty.

Casa Don Bosco

W pobliżu Tajo de Ronda, w samym sercu Starego Miasta możesz odwiedzić jeszcze jedno miejsce warte uwagi. Casa Don Bosco (a właściwie: Casa de San Juan Bosco) to modernistyczny pałac z początku XX wieku, który należał kiedyś do rodziny Granada. W jego wnętrzu znajdziemy piękny ogród wykonany w arabskim stylu i pełen charakterystycznej mozaiki z płytek ceramicznych. Widok roztaczający się z ogrodowych balkonów to znakomity punkt widokowy na okolicę. We wnętrzu pałacu Casa Don Bosco zobaczymy natomiast kolekcję gobelinów z XX wieku oraz zabytkowe meble.

Casa Palacio Museo Lara

Kolejne muzeum, które znajdziemy w starej części miasta jest efektem prywatnej inicjatywy Juana Antonio Lara Jurado, który całe swoje życie poświęcił tworzeniu swojej kolekcji. W jej skład wchodzą między innymi: zegary i broń z XVIII oraz XIX wieku, eksponaty związane z kinem i fotografią, dawne przyrządy badawcze, ekspozycja poświęcona inkwizycji i wiedźmom.

Najlepsze punkty widokowe w Rondzie

  • Mirador de Aldehuela
  • El Balcón del Coño
  • Mirador de los Viajeros Románticos
  • Mirador del Puente Nuevo

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ