Na zielonych wzgórzach Kantabrii, około 26 km od miasta Santander jest miejsce, w którym czas zatrzymał się kilka wieków temu…

Santillana del Mar to najpiękniejsze miasteczko w całej Hiszpanii. Tak przynajmniej mówił o nim francuski pisarz Alain-René Lesage, którego zachwycił czarujący klimat tego miejsca. Brukowane ulice oraz kamienne domy z okresu średniowiecza i epok późniejszych rzeczywiście potrafią skraść serce. Choć pierwsza osada powstała w tym miejscu już w V wieku, to dopiero siedem wieków później uzyskała ona prawa miejsce. Wtedy też zaczął się największy rozkwit tego uwielbianego dziś przez turystów miasteczka.

Ze względu na jego nazwę, znane jest powiedzenie, że Santillana del Mar to Miasto Trzech Kłamstw. Nie jest bowiem ani święte (santo), ani płaskie (llano), ani nie znajduje się blisko morza (mar). W rzeczywistości jednak nazwa miasta pochodzi od imienia jego patronki, św. Juliany (Santa Juliana).

Kolegiata św. Juliany (Colegiata de Santa Juliana)

Santillana del Mar - średniowieczne miasto w Kantabrii | Hiszpania // Hispanico.pl
Kolegiata św. Juliany – widok na krużganek.

To najważniejszy zabytek w mieście i jeden z najpiękniejszych zabytków romańskich w całej Kantabrii. Kolegiata została zbudowana w XII w miejscu dawnej pustelni. Poświęcono ją świętej Julianie, której szczątki przechowywane są tam w specjalnym sarkofagu od ponad 1200 lat.

Kolegiatę zwiedzamy na własną rękę (tj. bez przewodnika), a wszystkie interesujące informacje możemy przeczytać na znajdujących się we wnętrzu tablicach lub wysłuchując ich z usytuowanych w różnych miejscach głośników. Najbardziej interesującą częścią budynku jest z kolei znajdujący się na dziedzińcu urokliwy krużganek w stylu romańskim.

Santillana del Mar - średniowieczne miasto w Kantabrii | Hiszpania // Hispanico.pl
Kolegiata św. Juliany w Santillana del Mar.

Atrakcje w Santillana del Mar

Kolegiata św. Juliany to jeden z wielu zabytków, jakie znajdziemy w mieście. Równie interesujące jest Muzeum Diecezjalne z ogromną kolekcją rzeźb sakralnych (przede wszystkim świętych i aniołów). Warto odwiedzić także piękny XVI-wieczny Pałac Velarde (Palacio de Velarde), muzeum tortur poświęcone Inkwizycji oraz wybudowane w XIV wieku baszty Torre de Don Borja i Torre de Merino.

Santillana del Mar - średniowieczne miasto w Kantabrii | Hiszpania // Hispanico.pl
Ukwiecone fasady budynków w Santillana del Mar.

Przyjemne jest nie tylko zwiedzanie poszczególnych atrakcji w mieście, ale także sam spacer jego uliczkami. W Santillana del Mar nowoczesna architektura prawie nie występuje, co pozwala jeszcze lepiej poczuć klimat czasów średniowiecza. Fasady okolicznych domów pełne są kwiatów i pięknie rzeźbionych herbów rodowych, które przypominają o arystokratycznej historii miasta. Aby jak najlepiej poznać wszystkie interesujące budynki, warto udać się do biura informacji turystycznej, gdzie zostaniemy wyposażeni w mapę miasteczka z zaznaczeniem jego najważniejszych zabytków i miejsc wartych uwagi.

Zatrzymaj się na dłużej

Santillana del Mar - średniowieczne miasto w Kantabrii | Hiszpania // Hispanico.pl
Fasady domów w Santillana del Mar.

Wielu turystów decyduje się zostać w Santillana del Mar na kilka dni. Jest to świetny pomysł na to, aby w spokoju upajać się tutejszą atmosferą oraz zwiedzić inne znajdujące się w pobliżu atrakcje. Jeśli i Tobie przyjdzie do głowy taki pomysł, zarezerwuj swój nocleg z wyprzedzeniem (np. przez Internet). Dzięki temu nie tylko unikniesz sytuacji, w której brakuje miejsc noclegowych, ale też być może uda Ci się zarezerwować hotelowy pokój w niższej cenie.

Niedaleko Santillana del Mar znajduje się jedna z największych atrakcji Kantabrii – jaskinia Altamira. Niestety jest ona zamknięta dla zwiedzających, dlatego alternatywą jest wizyta w replice jaskini (Neocueva), która znajduje się w Muzeum Altamiry (Museo de Altamira). Jeśli natomiast ta nowoczesna rekonstrukcja 3D nie zdobędzie Twojego serca, zawsze możesz udać się na wycieczkę do innych znajdujących się w okolicy jaskiń, które kryją równie dużo pamiątek przeszłości. Jedne z najciekawszych tego typu miejsc to El Castillo i Las Monedas.

Jaskinia Altamira i jej malowidła naskalne - Historia i ciekawostki // Hispanico.pl
Jaskinia Altamira – prehistoryczne malowidła na sklepieniu, fot. http://bit.ly/2rJolg5

Santillana del Mar to także częsty przystanek na drodze pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Jeśli i Ty planujesz przemierzyć Szlak św. Jakuba, to wizyta w tym średniowiecznym miasteczku powinna być punktem obowiązkowym na Twojej podróży.

Pozytywną wiadomością dla podróżujących z dziećmi może być też to, że zaledwie 2 km od miasta znajduje się zoo. Za 20€ od osoby (bilet ulgowy: 10€) możesz spędzić z pociechami wspaniały dzień w otoczeniu różnych gatunków zwierząt i roślin z całego świata.

Lokalne przysmaki w Santillana del Mar

Umysł można karmić rozkosznymi widokami, a podniebienie – wyśmienitą lokalną kuchnią, której w Santillana del Mar nie brakuje. Różne rodzaje serów (szczególnie owczych) i anchoas to przysmaki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, będąc w tym mieście. Choć wino do posiłku, to w Hiszpanii rzecz niemal święta, to w tym średniowiecznym miasteczku dużo częściej trafimy na wyśmienity cydr.

Pyszną przekąską jest quesada wykonana na bazie jogurtu i sera. Wśród słodkości króluje natomiast lokalna odmiana biszkoptowego ciasta bizcocho.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1 Komentarz - "Santillana del Mar – średniowieczne miasto w Kantabrii"

avatar