To miasto to nie tylko stolica Andaluzji i czwarte co do wielkości miasto w Hiszpanii. To także miejsce styku różnych kultur i stolica flamenco.

Sevilla oferuje zarówno mieszkańcom jak i turystom wiele zabytków i atrakcji unikalnych na skalę Hiszpanii, a czasem nawet świata. Zobaczcie jakie 10 miejsc trzeba koniecznie odwiedzić, będąc w tym mieście.

1Park Marii Luizy

Park Marii Luizy zwany jest inaczej “zielonymi płucami Sevilli”. Park znany jest nie tylko ze swojej pięknej roślinności, ale także z udziału w… Gwiezdnych Wojnach. Warto również wiedzieć, że podczas wakacji na terenie parku funkcjonuje kino, a wstęp na wszystkie seanse jest darmowy.

2Alcazar

Alcazar w Sevilli to jeden z najwybitniejszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii i jednocześnie najcenniejsze dzieło architektury mauretańskiej w tym kraju. Alcazar służył niegdyś jako rezydencja przedstawicieli kalifatu kordobańskiego. Dziś, dzięki swojemu bogactwu architektonicznemu i wspaniałym ogrodom zalicza się do najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii.

3Torre del Oro

Złota Wieża została wybudowana w XII wieku, za czasów Almohadów. Początkowo służyła jako element fortyfikacji, później stała się latarnią morską. Obecnie w wieży mieści się Muzeum Morskie. Skąd wzięła się jednak nazwa Złota Wieża? Powodów jest kilka. Najprawdopodobniej wieża była niegdyś pokryta złotymi płytkami ceramicznymi. Mówi się też, że nazwa pochodzi od złotego odbicia w rzece lub od rozładunków złota, które miały miejsce tuż obok.

4Giralda

Giralda to jeden z bardziej znanych budynków w Sevilli. Chociaż dziś pełni funkcję dzwonnicy w sewilskiej katedrze, początkowo służyła jako minaret jednego z meczetów Almohadów. Z budowlą wiąże się także pewna ciekawostka – w jej wnętrzu nie ma schodów – znajduje się za to pochylnia, która umożliwiała muezinowi wjechanie na szczyt wieży… konno.

5Główne Archiwum Indii

Miejsce obowiązkowe dla wszystkich, którzy interesują się podbojami kolonialnymi Hiszpanii. Budynek powstał z inicjatywy króla Karola III. Jego celem miało być zgromadzenie wszystkich najważniejszych dokumentów na temat hiszpańskich kolonii. W zbiorach znajdują się też rękopisy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana i Francisco Pizarro.

6Dom Piłata

Dom Piłata to modelowy przykład andaluzyjskiego pałacu łączącego style renesansowe i mudejar. Chociaż budynek wciąż należy do rodziny książęcej, został udostępniony turystom do zwiedzania. Dom Piłata to także okazja do obcowania ze sztuką – we wnętrzach pałacu zobaczymy między innymi dzieła Francisca Goyi.

7Metropol Parasol

Metropol Parasol to obecnie największa konstrukcja z drewna na świecie, przypominająca swoim wyglądem wielkie grzyby. Wybudowana w 2011 roku, została zaprojektowana przez niemieckiego architekta, Jürgena Mayera. Obiekt pełni kilka fukcji: podziemia służą jako muzeum, w cieniu parasoli odbywają sie imprezy publiczne, a górny poziom służy jako taras ze wspaniałym widokiem na miasto.

8Katedra Najświętszej Marii Panny

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sevilli powstała na miejscu dawnego meczetu. Obiekt ten jest największym budynkiem gotyckim na całym świecie! Będąc w katedrze, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na największy ołtarz w Hiszpanii oraz grobowiec Krzysztofa Kolumba.

9Pałac San Telmo

Pałac San Telmo to najwspanialsza budowla w stylu barokowym w Sevilli, a zarazem siedziba Autonomicznego Rządu Andaluzji. Na szczycie fasady budynku znajduje się 12 figur przedstawiających najwybitniejszych mieszkańców Sewilli, między innymi słynnego malarza, Diego Velázqueza.

10Barrio de Santa Cruz

Jedna z najstarszych dzielnic w Sevilli, powstała w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej. Barrio de Santa Cruz uważana jest również za miejsce narodzin legendarnego Don Juana – uwodziciela i amatora damskich wdzięków. Dzielnica na pewno stanowi idealne miejsce na spacery i poznanie prawdziwej atmosfery Sevilli.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

2 Komentarze - "Sevilla – stolica Andaluzji"

avatar
Barbara

Byłam, zachwyciłam się jej pięknem i chociaż ugotowałam się ma miękko, to chciałabym zobaczyć ponownie. W artykule nie ma zdjęć, a to błąd. Nie wszystko da się opisać słowami.

Piotr

Tez zamierzam odwiedzić wszystkie Wyspy, jak Autorka tekstu, a do celu brakuje mi juz tylko dwóch 🙂 świetny tekst o miejscu, które pragnę odwiedzić.
Pozdrawiam!