Symbole Hiszpanii

Hiszpania to kraj, który kulturowo jest niezwykle bogaty. Wszystko ze względu na burzliwą historię oraz podział na wspólnoty autonomiczne, których niezależność wprowadza do hiszpańskiej kultury jeszcze więcej kolorytu!

Symbole Hiszpanii możemy podzielić na te całkowicie oczywiste, jak i te które są bardziej charakterystyczne tylko dla niektórych regionów kraju. Poniżej znajdziesz zestawienie tych, które naszym zdaniem są najciekawsze:

Flamenco

Taniec Flamenco
Taniec Flamenco

Hiszpańska gitara, kastaniety, zawodzący śpiew i rytmiczne klaskanie. Oto flamenco! Pełna pasji sztuka, która rozwija się już od około 500 lat. W Hiszpanii pojawiła się za sprawą przybyłych z Indii Cyganów. I choć jeszcze na początku XX wieku planowane pokazy flamenco były rzadkością (przybierały często bardziej nieoficjalną formę, np. w gronie rodziny lub znajomych) to dziś znajdziemy je w większości hiszpańskich miast – w tym przede wszystkim na południu kraju, w Andaluzji.

Sjesta

Co warto wiedzieć na temat hiszpańskiej sjesty?
Co warto wiedzieć na temat hiszpańskiej sjesty?

Przedział godzinowy 14:00-17:00 to w Hiszpanii pora na sjestę. Przybiera ona różne formy – czasem polega tylko na odpoczywaniu, ale równie często pozwala także na spotkania z przyjaciółmi i rodziną przy wspólnym stole. Choć sjesta w Hiszpanii ma swoje korzenie aż w średniowieczu, to sytuacja ekonomiczna kraju sprawia, że władze coraz częściej wychodzą z pomysłem prawnego zakazania tego obyczaju.

Korrida

Tradycyjny strój matadora
Tradycyjny strój matadora

Brutalny sport, sztuka czy zwyczajne barbarzyństwo? Zwolenników korridy nie brakuje, co widać po często tłumnie zapełnionych trybunach. Hiszpanie uczestniczą w niej zwykle dla przyjemności, turyści na arenę walki przychodzą czasem z czystej ciekawości. Choć to trudny temat, to kulturowo jest tak silnie związany z Hiszpanią, że bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami korridy czy jej przeciwnikami, stanowi on ważny symbol Hiszpanii.

Byk hiszpański (Toro Bravo)

Toro bravo - byk hiszpański od A do Z
Toro bravo – byk hiszpański od A do Z

Gdy mowa o korridzie, nie można pominąć także byka. Byka nie byle jakiego, bo hodowanego w sposób całkowicie odmienny w porównaniu do hodowli zwierząt na ubój. Toro Bravo, bo tak nazywa się ta odmiana, to gatunek byka znany na Półwyspie Iberyjskim od setek lat i również od niepamiętnych czasów hodowany tylko do jednego celu – by zapewnić rozrywkę widowni.

Sangría

Sangría - Hiszpański drink. Ciekawostki i przepis
Sangría – Hiszpański drink. Ciekawostki i przepis

Upalne lato w Hiszpanii to czas, kiedy szczególną popularnością cieszy się drink sangría. Ten alkoholowy napój przygotowywany na bazie wina i owoców doskonale orzeźwia i zapewnia dobry humor na resztę wieczoru – choć o tym pewnie nie trzeba wspominać ;). Warto wiedzieć, że prawa do produkcji sangrii posiadają tylko dwa kraje na świecie. Są nimi oczywiście Hiszpania i Portugalia.

Wachlarz hiszpański

Kolorowy hiszpański wachlarz to niezbędny gadżet podczas spacerów w upalne dni
Kolorowy hiszpański wachlarz to niezbędny gadżet podczas spacerów w upalne dni

Choć został wynaleziony w Chinach, to w Hiszpanii znajdziemy go w prawie każdym przydrożnym sklepie lub na targowiskach. Szczególnie latem wachlarz staje się nieodzownym atrybutem każdego spaceru, wyjścia ze znajomymi czy nawet przechadzki do sklepu. Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd do Hiszpanii, to wachlarz powinien być Twoim numerem 1 na liście niezbędnych gadżetów!

Cava

Cava, hiszpańskie wino musujące
Cava, hiszpańskie wino musujące

Interesujące symbole Hiszpanii znajdziemy także w Katalonii. To właśnie w tym regionie wytwarzana jest cava – musujące wino, które jest doskonałą (i tańszą) alternatywą dla francuskiego szampana. Jakościowo z kolei przewyższa wiele innych win musujących, z którymi często mamy do czynienia. Cava zaczęła być produkowana w Hiszpanii pod koniec XIX wieku, a inspiracją do jej wytwarzania stały się oryginalne francuskie szampany.

Castells – katalońskie wieże z ludzi

Castells, czyli katalońskie wieże z ludzi
Castells, czyli katalońskie wieże z ludzi

Wydawało Ci się, że wchodzenie na drzewo to ekstremalny wyczyn? W takim razie czas na poznanie Castells, czyli katalońskich wież budowanych z ludzi! Tradycja ta liczy ponad 200 lat, a polega na tym, że grupa specjalnie przygotowanych do tego osób za pomocą tylko i wyłącznie własnych ciał buduje wieżę… Wspinanie się na kolejne jej „piętra” to nie lada wyzwanie. Mimo to radzą sobie z tym nawet najmłodsi uczestnicy liczący często zaledwie po 4 lata!

Tapas i Pintxos

Pinchos (bask. Pintxos)
Pinchos (bask. Pintxos)

Te małe przekąski spotkamy w praktycznie każdej hiszpańskiej restauracji. W Kraju Basków nazywa się je pintxos i podają je na wykałaczce. W pozostałych regionach Hiszpanii możemy zamówić je do każdego dania, a czasem dostać także za darmo (szczególnie w Andaluzji ten zwyczaj jest wciąż żywy). Tapas tak mocno wpisało się w hiszpańską kulturę, że doczekało się nawet swojego święta! Jest nim Światowy Dzień Tapas obchodzony co roku w każdy trzeci czwartek czerwca.

Filmy Pedro Almodóvara

Filmy Pedro Almodóvara
Filmy Pedro Almodóvara

Hiszpańskie kino bez Pedro Almodóvara? Fakt, to niemożliwe. Można się spierać o to, czy tematy poruszane przez tego reżysera są kontrowersyjne czy nie, ale nie można mieć wątpliwości co do tego, że jego wpływ na kształt hiszpańskiej kinematografii jest nieoceniony. Jego aktywny udział w ruchach artystycznych takich jak La Movida Madrileña sprawił, że mimo braku filmowego wykształcenia, Pedro Almodóvar doskonale odnalazł się w roli reżysera (czasem także aktora) i zyskał sławę nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie.

La Tomatina

Wybierając się na La Tomatinę, załóż wygodne ciuchy :)
Wybierając się na La Tomatinę, załóż wygodne ciuchy 🙂

Czy jest ktoś, kto nie zna tego święta? Ta największa na świecie bitwa na pomidory sprawia, że sierpień w miasteczku Buñol co roku przyciąga tam dziesiątki tysięcy turystów! La Tomatina pochłania rokrocznie ponad 100 ton pomidorów, a do późniejszego uprzątnięcia miasta z płynącego ulicami „sosu pomidorowego” zatrudniana jest straż pożarna.

Święto San Fermin

Plaza de Toros w Pamplonie
Plaza de Toros w Pamplonie

Oprócz tych bardzo pozytywnych w odbiorze, symbole Hiszpanii mogą też często budzić kontrowersje. Tak właśnie jest w przypadku gonitwy byków w Pampelunie. Biorą w niej udział zarówno ci, którzy chcą występować wyłącznie w roli widzów, jak i tacy dla których głównym celem jest ucieczka przed bykiem! To hiszpańskie święto co roku zbiera żniwa w postaci wielu ofiar w ludziach, czasem także śmiertelnych. Podczas corridy, która w trakcie San Fermin odbywa się kilkukrotnie, ginie z kolei około 50 byków. Te krwawe statystyki nie odstraszają jednak ani Hiszpanów ani turystów, którzy aby wziąć udział w tym święcie rezerwują hotele często z prawie rocznym wyprzedzeniem!

Święto Fallas de Valencia

Fallas de Valencia
Fallas de Valencia

Jeśli myślisz, że fiesty w Hiszpanii odbywają się tylko latem, to czeka Cię małe zaskoczenie. Hucznie obchodzone Fallas de Valencia odbywa się w połowie marca i cieszy się ogromnym uznaniem prawdopodobnie wśród wszystkich uczestników. Tradycja budowania pięknych, kartonowych rzeźb, które następnie są palone przy akompaniamencie fajerwerków znana jest w Hiszpanii już od średniowiecza. Rzeźby, które możemy podziwiać współcześnie charakteryzują się ogromną wielkością i niezwykłą ilością detali. Jeśli dodasz do tego fakt, że ich przygotowaniem zajmują się jedni z najlepszych artystów w Hiszpanii, to już wiesz, dlaczego swój wiosenny wypad musisz zaplanować właśnie do Walencji!

Jamón ibérico (szynka iberyjska)

Krajacz szynki to w Hiszpanii ceniony zawód.
Krajacz szynki to w Hiszpanii ceniony zawód.

Czas na kulinarne symbole Hiszpanii. Jamón ibérico to rarytas, który jest popularny nie tylko ze względu na wysoką cenę, ale i niepowtarzalny smak! Wszystko za sprawą tego, w jaki sposób wytwarzana jest ta hiszpańska szynka. Specjalny gatunek czarnych świń wypasanych w Hiszpanii i częściowo w Portugalii żywi się jęczmieniem, kukurydzą, żołędziami, ziołami i korzonkami. To właśnie z tej odmiany tych zwierząt powstaje szynka iberyjska, którą możemy znaleźć w wielu hiszpańskich sklepach i restauracjach.

Obchody Semana Santa

Semana Santa - Wielki Tydzień w Hiszpanii
Semana Santa – Wielki Tydzień w Hiszpanii

Okres Wielkanocy jest w Hiszpanii obchodzony niezwykle uroczyście. Szczególnie ważny jest Wielki Tydzień (hiszp. Semana Santa) podczas którego przez ulice wielu hiszpańskich miast przechodzą widowiskowe procesje nawiązujące do drogi krzyżowej. Największe obchody Semana Santa można znaleźć w stolicy Andaluzji, Sewilli. Liczba procesji odbywających się w tym mieście często sięga nawet kilkuset!

Sztuka Pablo Picasso

Pablo Picasso jest postacią kultową zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie
Pablo Picasso jest postacią kultową zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie

Urodzony w Maladze, Pablo Picasso jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Jego sztuka budziła kontrowersje, poruszała, czasem bulwersowała. Ale czy nie tak właśnie dzieje się z dziełami największych artystów? Będąc w Maladze, warto odwiedzić poświęcone mu muzeum i na własne oczy zobaczyć dzieła, które zmieniły oblicze XX-wiecznej sztuki. Muzeum Picassa znajdziesz także w Barcelonie.

Architektura Gaudiego

CASA VICENS - Zabytkowy dom w Barcelonie
CASA VICENS – Zabytkowy dom w Barcelonie

Antonio Gaudi to postać kluczowa dla historii architektury w Barcelonie, w Hiszpanii, a może i na całym świecie. Choć w przeszłości budynki zaprojektowane przez tego artystę nie cieszyły się uznaniem, to dziś pewnie nikt z nas nie wyobraża sobie stolicy Katalonii bez projektów Gaudiego. Sagrada Familia, Park Guell, Casa Mila i Casa Batllo to symbole Barcelony obok których nie da się przejść obojętnie, odwiedzając to miasto.

Nagrody Goya

Nagrody Goya, czyli najważniejsze hiszpańskie nagrody filmowe
Nagrody Goya, czyli najważniejsze hiszpańskie nagrody filmowe

Tym czym dla Amerykanów są Oskary, tym dla Hiszpanów są Nagrody Goya. Te najważniejsze nagrody filmowe na Półwyspie Iberyjskim są przyznawane od 1986 roku. Pierwsze statuetki ważyły ponad 7 kg i były wyposażone w specjalny mechanizm uruchamiany przez wciśnięcie przycisku. Ten pomysł został jednak porzucony w 1990 roku, a obecne statuetki ważą „zaledwie” 3 kg i są wręczane w 28 kategoriach.

Turrón

Turrón to prawdopodobnie najsłodszy rodzaj pamiątki z Hiszpanii
Turrón to prawdopodobnie najsłodszy rodzaj pamiątki z Hiszpanii

Najpyszniejsze symbole Hiszpanii znajdziemy wśród słodyczy! Turrón to jeden z najbardziej znanych łakoci, jakie możemy kupić w Hiszpanii. Występuje w kilku rodzajach, które różnią się smakiem i konsystencją (najbardziej znane odmiany to turrón de Alicante i turrón de Jijona). Wykonany z nugatu, miodu, migdałów i orzechów jest szczególnie popularny w okresie Świąt Bożego Narodzenia. O tym, że jest to najsłodszy symbol Hiszpanii może świadczyć też fakt, że podczas Wigilii Hiszpanie zastępują opłatek właśnie turrónem!

Narodowe symbole Hiszpanii

Godło Hiszpanii - historia i symbolika
Godło Hiszpanii – historia i symbolika

Ostatnia (jednak nie mniej ważna) pozycja to narodowe symbole Hiszpanii. Flaga Hiszpanii i znajdujące się na niej godło Hiszpanii to elementy znane każdemu miłośnikowi tego kraju. Bogata symbolika obu tych elementów pełna jest nawiązań do historii i kultury Hiszpanii. Nie inaczej jest także w przypadku hymnu Hiszpanii. Sam fakt, że nie posiada on słów stawia go w czołówce najbardziej nietypowych hymnów na świecie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

4 KOMENTARZE

  1. W Barcelonie możecie doświadczyć hiszpańskiej siesty w „Nappuccino”, taka mala kawiarnia w której można się na serio zdrzemnąć! 🙂 W dodatku jeden z właścicieli to Polak!

  2. Dodalabym jeszcze Cervantes ” Don Quijote „- jako jeden z waznych symboli del Reino de Espana

  3. Sangría,corrida. Jesli wypowiadasz sie o tym kraju pisz poprawnie. Powinnas dodac winogrona, rodzinnosc,fútbol etc…

  4. Bardzo fajny artykuł! Co do szynki dodałabym, że świnie na tzw. lepszą szynkę są karmione jedynie kasztanami 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.