Madryt – stolica Hiszpanii, a zarazem trzecie co do wielkości miasto w Europie. Co roku przyciąga do siebie tysiące turystów.

Jeśli zastanawiasz się, jakie atrakcje turystyczne w Madrycie są szczególnie warte polecenia, zobacz 12 naszych propozycji poniżej.

Muzeum Prado

Zwiedzanie Madrytu warto zacząć od Muzeum Prado, które jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Jest to zarazem jedno z najbogatszych w zbiory muzeów na świecie – wśród nich znajdują się także kolekcje królewskie od XVI do XX wieku. W Prado znajdziemy dzieła malarstwa hiszpańskiego (między innymi takich artystów takich jak Francisco Goya, Diego Velázquez, czy Pablo Picasso), a także włoskiego, flamandzkiego i francuskiego.

Puerta del Sol

Puerta del Sol, czyli Brama Słońca to jeden z najważniejszych placów w mieście, a także miejsce wielu zgromadzeń. To właśnie tutaj Hiszpanie witają Nowy Rok. Plac jest także uważany za centrum nie tylko Madrytu, ale i całej Hiszpanii – znajdziemy na nim specjalnie oznaczony tzw. kilometr zerowy, od którego wyznacza się ilość kilometrów między Madrytem, a innymi miastami. Na Puerta del Sol znajduje się także pomnik Karola III, oraz statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe – symbol Madrytu.

Park Retiro

Jeden z najpiękniejszych parków w Madrycie, zajmuje łączną powierzchnię 120 hektarów. Jednocześnie położony jest w bardzo prestiżowej okolicy – sąsiaduje z wcześniej wspomnianym Muzeum Prado, a także z Muzeum Thyssen – Bornemisza. W parku znajdziecie nie tylko wspaniałą roślinność, mieści się w nim również pomnik Alfonsa XII, liczne fontanny o niezwykłych kształtach, aleja z pomnikami hiszpańskich władców, a także słynny Pałac Kryształowy.

Estadio Santiago Bernabéu

Oficjalny stadion Realu Madryt, to niezwykła gratka dla fanów klubu, ale i piłki nożnej w ogóle. Wszyscy chętni mogą nie tylko przyjść na mecz, ale także odbyć specjalną wycieczkę po obiekcie. W jej skład wchodzi między innymi szatnia Królewskich, loża prezydencka, a także pomieszczenie z trofeami zdobytymi przez Real Madryt.

Museo Reina Sofía

Muzeum Sztuki Królowej Zofii poświęcone jest prawie całkowicie hiszpańskiej sztuce współczesnej. To tu można podziwiać między innymi słynną Guernicę Picassa, a także dzieła Salvadora Dalí, Joana Miró i wielu innych znanych i cenionych artystów. Muzeum Królowej Zofii, wraz z Muzeum Prado i Muzeum Thyssen – Bornemisza, określane są jako tzw. Trójkąt Sztuki.

Pałac Królewski

Pałac Królewski został wybudowany na zlecenie Filipa V. Obecnie nie służy już za rezydencję hiszpańskiej rodziny królewskiej i jest przez nią sporadycznie używany. Większość pomieszczeń jest więc oficjalnie dostępna dla turystów. Warte zobaczenia są między innymi sala porcelanowa, tronowa, czy apteczna, a także jadalnia.

Muzeum Thyssen – Bornemisza

Muzeum to należy do wcześniej już wspomnianego Trójkąta Sztuki w Madrycie. Zobaczymy w nim zbiory barona Heinricha Thyssen – Bornemisza oraz jego syna. Trzeba przyznać, że kolekcja jest imponująca – znajdziemy w niej między innymi dzieła Francisca Goyi, Tycjana, czy Vincenta van Gogha.

Gran Vía

Jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic Madrytu. Na Gran Vía znajduje się charakterystyczny budynek Edificio Metrópolis, a także wiele sklepów, hoteli, teatrów i restauracji.

Plaza Mayor

Plaza Mayor to obecnie jeden z najważniejszych placów w mieście, a zarazem popularna atrakcja turystyczna. Można tu spotkać się ze znajomymi, dobrze zjeść, a także kupić coś na specjalnym targu dla kolekcjonerów: w każdą niedzielę na Plaza Mayor istnieje możliwość nabycia między innymi starych hiszpańskich pocztówek, znaczków, monet, zdjęć i wielu innych mniej lub bardziej cennych przedmiotów.

Plaza de Toros de Las Ventas

Las Ventas to nie lada atrakcja dla fanów corridy. Obiekt ten jest największym tego typu nie tylko w Madrycie, ale także w całej Hiszpanii. Został wybudowany w stylu neomudejar i jest w stanie pomieścić prawie 24 000 osób.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

1 Komentarz - "TOP 12: Atrakcje turystyczne w Madrycie"

avatar
Alojka

Dorzucam bardzo urokliwe Barrio de las Letras, tereny nad rzeką, szczególnie przy Pasarela Arganzuela, Faro Moncloa oferuje niesamowite widoki, a znajduję się tuż przy Museo de America. Przejazd kolejką nad miastem okazał się ciekawy nie tylko dla młodszych, obok piękne Rozarium i Templo De Debod. Zaciekawiła mnie także Plaza de Salvador Dalí jak i Plaza de Colon ze wspaniałym g,machem Biblioteki Narodowe, i Muzeum Archeologicznym obok i naprzeciwko Mzeum figur woskowych. Najwspanialsze w Madrycie jest to, że wszystkie te miejsca można fajnie połączyć ciekawymi trasami.

wpDiscuz