Strona głównaTips & TricksPorady dla podróżującychTrekking w Himalajach – jak się przygotować?

Trekking w Himalajach – jak się przygotować?

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Trekking w Himalajach – brzmi elektryzująco, więc nie ma się co dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na wyprawę w najwyższe góry świata. Też planujesz taką podróż? Przeczytaj tekst wypełniony przydatnymi informacjami i radami oraz zadbaj o odpowiednie przygotowanie.

Kondycja fizyczna

Trudno porównywać wyprawę po himalajskich dolinach, z których rozpościerają się fantastyczne widoki na ośnieżone giganty, z profesjonalnymi eskapadami na najwyższe szczyty świata. Nie można rzec jednak znowu, że na trekking w Himalaje opłaca się wybrać bez żadnego przygotowania. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i regularnie nie ćwiczysz, kilkunastodniowa wycieczka da Ci się we znaki. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do trekkingu w Himalajach, zacznij od systematycznej pracy nad kondycją fizyczną. Regularne ćwiczenia cardio, jazda na rowerze, długie spacery czy ogólnorozwojowe treningi na macie przygotują Twoje ciało na wysiłek. W czasie kilkutygodniowych przygotowań możesz wyrobić paszport, jeśli jeszcze go nie masz – biura paszportowe w Polsce służą pomocą.

Aklimatyzacja i brak tlenu

Wędrowanie szlakami trekkingowymi po Himalajach nie jest wymagające technicznie, ale może dać się we znaki. Szczególnie wtedy, gdy okaże się, że gorzej czujesz się na znacznych wysokościach. Nie masz możliwości, by sprawdzić to przed wyjazdem, więc niezwykle ważne jest odpowiedzialne podejście do wysokościowej aklimatyzacji już na miejscu. Dowiedz się, jak postępować, czego się spodziewać i jak reagować w konkretnych sytuacjach. Odpowiednie zachowanie stanowić będzie o Twoim bezpieczeństwie. Nie warto nadwyrężać się w przypadku poczucia istotnego osłabienia, ponieważ organizm człowieka na wysokościach przekraczających 5 tysięcy m n.p.m. reaguje całkowicie inaczej niż na nizinach.

Pieniądze i dokumenty – ile kosztuje taka eskapada?

Wybierając się na treking w Himalaje, musisz mieć przygotowaną określoną sumę pieniędzy. Trudno określić dokładnie, ile kosztuje taka wyprawa, bo i czynniki są zmienne. Lista wydatków obejmuje na pewno loty samolotowe, noclegi, wyżywienie i wejście na teren parku narodowego. Wiele osób zastanawia się nad wykupieniem usług przewodnika, co generuje dodatkowe koszty. Niezbędne jest też posiadanie paszportu, więc zadbaj o takie kwestie wcześniej i upewnij się, że posiadasz ważny dokument. Ile ważny jest paszport? Dowiesz się na paszporty.com.pl. Konieczne będzie także wykupienie czasowej wizy turystycznej (15-dniowa kosztuje 25 USD).

Niezbędne wyposażenie

Patrząc na strzeliste wierzchołki najwyższych gór świata, może się wydawać, że trekking będzie niezwykle wymagającą aktywnością. Okazuje się jednak, że w przeogromnych dolinach przez większą część roku panują warunki przypominające jesienną aurę. Jeśli masz więc górskie doświadczenie, zabierz ze sobą podstawowe ubrania i akcesoria, bez których nie wyobrażasz sobie październikowego wyjścia w Tatry.

W razie czego warto mieć ze sobą raki (choć przydają się bardzo rzadko), a także puchową kurtkę idealną na chłodne wieczory i noce. Niezbędne okazują się oczywiście sprawdzone buty i kijki trekkingowe. Jeśli o czymś zapomnisz, braki możesz uzupełnić po lądowaniu, jednak licz się z wysokimi cenami, a w przypadku atrakcyjnych cenowo akcesoriów z niską jakością wykonania. Zaopatrz się też w sporo energetycznych przekąsek, wysokokaloryczne batony oraz podstawowe leki. Jeśli natomiast nie masz jeszcze wyrobionego paszportu, jak najszybciej odwiedź biuro paszportowe w Gdyni, Warszawie, Krakowie czy innym najbliższym mieście.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne