Choć znaleźć je można na różnych kontynentach, to wulkany w Ameryce Łacińskiej zasługują na szczególną uwagę.

Na dzień dzisiejszy liczbę wciąż aktywnych kraterów szacuję się na około 800, a wiele z nich można odnaleźć w Andach. Poniżej znajdziecie opis najciekawszych miejsc w Ameryce Południowej, gdzie można stanąć oko w oko z gorącą lawą!

Cerro Azul i Villarrica

W Chile znajduje się ponad 1300 wulkanów! Dwa szczególnie znane to: Cerro Azul (nazywany też Quizapú) i Villarrica. Pierwszy ma wysokość 2928 m n. p. m. i leży w Andach. To on spowodował jedne z największych erupcji w historii Ameryki Łacińskiej, które miały miejsce w roku 1846 oraz 1932.

Drugi z wymienionych wulkanów jest uważany za jeden z najbardziej aktywnych w Andach, a ostatni jego wybuch odbył się zaledwie rok temu! Nagrania z tego zdarzenia można obejrzeć na YouTube.

Ojos del Salado

Zatrważające wulkany w Ameryce Łacińskiej // Hispanico.pl
Zaśnieżony szczyt OJos del Salado, fot. http://bit.ly/2bbh1S2

Na granicy Argentyny i Chile, w Andach Środkowych, znajduję się najwyższy wulkan na świecie. Mowa oczywiście o Ojos del Salado, który ma wysokość 6893 m n.p.m., a jego stan określa się jako drzemiący (ostatnia erupcja miała miejsce około 1300 lat temu). W 1993 r. można było obserwować jak z wnętrza krateru wydobywa się popiół…

Co ciekawe pierwszego wejścia na szczyt Ojos del Salado dokonali… Polacy, Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis! Wspinaczka na ten wulkan jest bardzo niebezpieczna ze względu na sporą wysokość oraz dużą temperaturę panującą we wnętrzu krateru wnętrzu.

Chimborazo

Zatrważające wulkany w Ameryce Łacińskiej // Hispanico.pl
Widok na szczyt wulkanu Chimborazo

Najwyższy wulkan w Ekwadorze i jednocześnie najwyższy szczyt w tym kraju to Chimborazo. Ma on 6310 m n.p.m. i jest uznawany za najbliższy Słońcu punkt na Ziemi! Mount Everest to najwyższy punkt na naszej planecie, jednak wspomniany wulkan, ze względu na szerokość geograficzną na jakiej się znajduję, stanowi punkt najbardziej odległy od jądra ziemskiego. Obecnie wulkan jest już nieaktywny, a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 550 roku.

Popocatépetl

W samym centrum Meksyku, zaledwie 72 km od stolicy tego kraju, znajduję się wulkan Popocatépetl. Ma on wysokość 5500 m n.p.m. i wciąż jest aktywny. Jego ostatnia erupcja miała miejsce zaledwie kilka miesięcy temu, a aktualny stan wulkanu można oglądać na Youtube za pomocą transmisji na żywo:

https://youtu.be/g9ZYD2w4d4E

Trudna do wymówienia nazwa tego masywu pochodzi z języka keczua i oznacza “dymiącą górę”. Aztekowie czcili to miejsce, ponieważ zgodnie z legendą Popocatépetl

Zatrważające wulkany w Ameryce Łacińskiej // Hispanico.pl
Wulkan Popocatépetl

wraz z sąsiednim wulkanem Iztaccíhuatl byli niegdyś ludźmi – wojownikiem i księżniczką, która zmarła, gdy otrzymała nieprawdziwą wieść o śmierci swojego ukochanego. Ten po powrocie z pola walki zabrał jej ciało w góry, gdzie bogowie zamienili ich w dwa połączone ze sobą masywy.

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar