XXIX. Peña Flamenca Triana – Koncert Flamenco w Warszawie

1045
XXIX. Peña Flamenca Triana – Koncert Flamenco w Warszawie
5 (100%) 1 vote

Już 20-21 października 2017 r. w Warszawie niezwykły koncert flamenco z udziałem hiszpańskich gwiazd o ogólnoświatowej sławie!

XXIX. Peña Flamenca Triana to próba przybliżenia miłośnikom flamenco tej niezwykłej sztuki. Peña to typowe dla Andaluzji miejsce, w którym spotykają się fascynaci tej pięknej sztuki. To tam odbywają się kameralne koncerty, które zrozumieją tylko Ci dla, których flamenco to więcej niż taniec, więcej niż śpiew.

Organizatorzy XXIX. Peña Flamenca Triana mają jeden cel: propagować flamenco w Polsce w jego najbardziej prawdziwej formie i z udziałem hiszpańskich artystów młodego pokolenia. Gwiazdami 29. edycji będą Irene Lozano (tancerka z Malagi) i Joaquin Gomez “El Duende” (śpiewak z Barcelony). Oba koncerty promują też nazwiska twórców i gospodarzy tego wydarzenia – Arturo El Polaco (gitara) i Marta Robles (taniec).

XXIX. Peña Flamenca Triana - Koncert Flamenco w Warszawie // Hispanico.pl
XXIX. Peña Flamenca Triana – Koncert Flamenco w Warszawie

Irene Lonzano “La Chiqui” – tancerka XXIX. Peña Flamenca Triana

Irene miała zaledwie kilka lat, gdy miała już pewność, że chce zostać tancerką flamenco i dorównać swojej idolce, Carmen Amaya. Naukę tej andaluzyjskiej sztuki rozpoczęła mając zaledwie 4 lata. Siedem lat później trafiła do szkoły baletowej w Maladze, gdzie ćwiczyła taniec klasyczny i clasico español. Po ukończeniu Conservatorio Profesional de Danza otrzymała tytuł dyplomowanej nauczycielki tańca hiszpańskiego.

Ta ścieżka edukacji nie była jednak jedyną, którą podążała Irene Lonzano. W tym samym czasie równolegle brała też udział w zajęciach La Lupi – doskonałej tancerki flamenco, która nauczyła młodą adeptkę pokory wobec bogactwa tej sztuki. To właśnie pod wpływem La Lupi Irene ostatecznie podjęła decyzję o tym, by zająć się tańcem w sposób profesjonalny.

Po pierwszym udanym debiucie z zespołem La Lupi i wielu udanych koncertach Irene trafiła pod skrzydła Javiera Latorre. Ten hiszpański tancerz i choreograf w jednym włączył Irene Lonzano w swoje szeregi, gdzie pełniła ona funkcję jego asystentki i tancerki podczas kolejnych koncertów.

2008 rok był dla Irene wyjątkowy. To wtedy spełniło się jej największe marzenie – została przyjęta do zespołu Evy La Yerbabuena. Był to czas ogromnego rozwoju i występów na deskach najlepszych teatrów świata. Po czterech latach intensywnego rozwoju Irene zmieniła bieg swojej kariery. Wyjechała do Zurichu, gdzie realizuje własne projekty artystyczne oraz prowadzi zajęcia i kursy mistrzowskie dla instruktorów flamenco.

Jednym z najnowszych osiągnięć Irene Lonzano jest jej autorski spektakl “CALALO”, gdzie tańczy u boku takich mistrzów jak Antonio Canales czy Javier Latorre. Spektakl ten możemy zobaczyć w różnych miastach Europy oraz na niektórych festiwalach w Hiszpanii takich jak “Los Veranos del corral” (Granada) czy “Bienal Flamenco Malaga”.

Joaquin Gomez “El Duende” – śpiewak XXIX. Peña Flamenca Triana

W dzieciństwie Joaquin Gomez nazywany był el niño predigio, czyli cudowne dziecko. Mając zaledwie 6 lat, występował już na festiwalach i klubach flamenco w rodzimej Barcelonie. W 1996 r., w wieku 13 lat wydał pierwszą autorską płytę zatytułowaną “Abriré camino” – akompaniuje mu tam znany gitarzysta flamenco, Rafael Cañizares.

W 1999 r. fani Joaquina doczekali się kolejnej płyty (“Abrazado a la luna”), a on sam coraz częściej nagradzany jest na rozmaitych, prestiżowych konkursach flamenco. Możemy wśród nich wymienić:

 • El Concurso de Cante Flamenco El Candil (Barcelona 2006 r.)
 • El Concurso de Cante de la Peña de Camarón en San Fernando (Kadyks 2007 r.)
 • El Concurso de la Federación de Peñas de Sevilla (2008 r.)

Joaquin Gomez jest obecnie uważany za jednego z najlepszych śpiewaków flamenco w Katalonii, tuż obok tak znanych nazwisk jak Mayte Martin, Duquende czy Miguel Poveda. Usłyszeć możemy go na scenach całego świata, od Europy i Azji aż po Stany Zjednoczone.

Aktualnie Joaquin Gomez wraz ze swoim gitarzystą (El Chicuelo) występuje w dwóch spektaklach muzycznych (“Opera y Flamenco” oraz “Gran Gala Flamenco”), które możemy zobaczyć w salach koncertowych w Barcelonie, np. w Palau de la Musica oraz Teatre Poliorama.

Informacje praktyczne o XXIX. Peña Flamenca Triana

 • Artyści występujący:
  Irene Lonzano “La Chiqui” – taniec​
  Joaquin Gomez “El Duende” – śpiew​
  Marta Robles – taniec​
  Arturo El Polaco – gitara​
 • Data i miejsce:
  20 i 21 października 2017 r.
  piątek i sobota, godz. 20:00
  Instytut Cervantesa w Warszawie, ul. Nowogrodzka 22
 • Bilety:
  60 zł – pierwsze 5 rzędów oraz miejsca z boku sceny
  50 zł – pozostałe miejsce
  Ilość miejsc ograniczona
 • Rezerwacje:
  flamenco@triana.pl oraz 501 029 389 (tylko SMSy)

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar