Zobacz, co kryją obrazy Pabla Picasso

Kubki marki Hispanico

Specjaliści z Uniwersytetu Barcelony i Muzeum Picassa poddali obrazy hiszpańskiego artysty szczegółowym badaniom. Wykorzystali do tego mobilne laboratorium MOLAB powstałe w ramach europejskiego projektu Charisma.

Do przeprowadzenia badania wykorzystano spektroskopię podczerwoną i ramanowską oraz fluorescencję rentgenowską i UV-Vis. Bez szwanku dla obrazów i obaw o transport, pracownicy działu konserwacji zabytków zgłębili tajniki dzieł wybitnego malarza.

Badania wykazały, że sześć portretów pochodzących z wczesnego okresu twórczości (1895-1900) Pablo Picasso, namalował na swoich wcześniejszych pracach. Jak mówi przedstawiciel działu konserwacji w Muzeum Picassa, Reyes Jimene – to nie oszczędność, a raczej chęć wykorzystania faktur i kolorów z poprzednich prac była motywacją do ponownego wykorzystania przez twórcę kubizmu swoich obrazów. Dzięki badaniom okazało się, że na autoportrecie w białej peruce z 1900 roku Picasso początkowo namalował siebie z czarnymi włosami, jednak później zmienił koncepcję i ostatecznie możemy oglądać jego autoportret właśnie w białej peruce. Na obrazie pozostał również zarys wcześniejszego nakrycia głowy. Inny obraz artysty, Człowiek w berecie, także powstał na wcześniejszym szkicu, który przedstawiał dwa gołębie, czyli motyw często powracający w twórczości artysty.

Projekt Charisma ma na celu ochronę dziedzictwa kulturalnego poprzez działania konserwatorskie oraz restauracyjne. Oprócz szczegółowej wiedzy na temat materiałów, która pozwoli na zachowanie cennych dzieł na poczet przyszłych pokoleń, badania odkrywają wiele ciekawostek. Te z kolei pozwalają spojrzeć na obrazy hiszpańskiego artysty nieco głębiej i przybliżają niepowtarzalną historię ich powstania.

Loty do Hiszpanii
 

Zobacz także: Muzeum Pabla Picasso w Maladze, Muzeum Picassa w Barcelonie