Strona głównaTips & TricksPorady dla podróżującychOdszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot czarterowy - Jak możesz je uzyskać?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot czarterowy – Jak możesz je uzyskać?

Lot czarterowy jest to unikatowa forma podróży lotniczej, która charakteryzuje się ograniczonymi trasami, zazwyczaj do popularnych kurortów. Połączenia czarterowe realizowane są głównie w okresie zwiększonego ruchu turystycznego. Niestety, podobnie jak w przypadku lotów regularnych, loty czarterowe mogą być narażone na opóźnienia i odwołania, z których winą często obarczany jest przewoźnik. Czy w takich sytuacjach pasażerowie mają prawo do odszkodowania?

Czym są połączenia czarterowe?

Termin „czarter” odnosi się do połączeń lotniczych współorganizowanych wraz z przewoźnikami przez biura podróży. Warto podkreślić, że loty czarterowe nie są ograniczone tylko dla klientów biur podróży – jako klient indywidualny, również możesz skorzystać z takich lotów, gdyż bilety dane rejsy są dostępne w regularnej sprzedaży.

Podstawa prawna dochodzenia odszkodowania za lot

Przepisy Rozporządzenia 261/2004 (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. nie różnicują praw pasażerów lotów rejsowych i czarterowych – obie grupy mają takie same uprawnienia do odszkodowań. Aby móc domagać się roszczenia, ważne jest wykazanie, że zakłócenie lotu wynika z zaniedbań dokonanych przez przewoźnika lotniczego. Jeżeli bowiem lot zostanie odwołany lub opóźniony z powodu tzw. okoliczności nadzwyczajnych, uzyskanie odszkodowania staje się niemożliwe.

Warunki dochodzenia odszkodowania

Warunki dochodzenia odszkodowania za opóźnienie, przyspieszenie lub odwołanie lotu czarterowego zostały szczegółowo opisane w Rozporządzeniu 261/2004 (WE). Zgodnie z nim odszkodowanie za lot przysługuje pasażerom w następujących przypadkach:

  • samolot dotrze na miejsce docelowe z minimum 3-godzinnym opóźnieniem,
  • lot zostanie odwołany z winy przewoźnika, a pasażerowie o tym fakcie zostaną poinformowani na mniej niż 14 dni przed planowaną datą wylotu,
  • rejs zostanie przyspieszony o minimum 1 godzinę,
  • pasażerowie nie zostaną wpuszczeni na pokład z powodu overbookingu.

Jaką wysokość odszkodowania za lot mogę uzyskać?

Kwota odszkodowania za lot, którą można uzyskać jest zależna od długości trasy, na której miał odbyć się lot. W zależności od dystansu możesz więc domagać się od 250 do 600 euro odszkodowania za jednego pasażera.

Odszkodowanie za lot czarterowy – jak możesz je uzyskać?

Celem uzyskania odszkodowania za zakłócony lot, możesz zgłosić wniosek do linii lotniczych. Warto jednak wiedzieć, że przewoźnicy niezwykle rzadko pozytywnie odnoszą się do wniosków klientów indywidualnych, a sam proces jest bardzo czasochłonny. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów w uzyskiwaniu odszkodowań lotniczych.​ ​

Jednym z wiodących podmiotów na polskim rynku jest AirCashBack. Firma posiada aż 11 lat doświadczenia w skutecznym dochodzeniu praw pasażerów. Zgłaszając do nich swoje roszczenie nie ponosisz żadnych kosztów. AirCashBack kieruje się bowiem zasadą “no win, no fee”.

Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY