OSTATNIO DODANE ARTYKUŁY

Muzeum Picassa w Maladze

Malaga położona na malowniczym wybrzeżu Costa del Sol to miasto, w którym urodziło się kilka bardzo istotnych dla kultury Hiszpanii osób. Jedną z nich był Pablo Picasso.

Muzeum Picassa w Maladze (Museo Picasso Málaga) położone jest w samym centrum miasta. Prezentuje stałą kolekcję prac artysty, które powstały na przełomie 80 lat jego życia. W obiekcie prezentowane są także wystawy czasowe, których tematyka bywa bardzo szeroka.

WARTO WIEDZIEĆ: W Barcelonie również znajduje się Muzeum Picassa z bogatą kolekcją dzieł stworzonych przez tego artystę.

Historia Muzeum

Museo Picasso Málaga zostało założono w październiku 2003 roku. Jego celem było stworzenie przestrzeni ekspozycyjnej prezentującej dzieła tego wybitnego malarza. Duży udział w stworzeniu stałej kolekcji muzeum mieli Christine i Bernard Picasso – synowa oraz wnuk Picassa. To oni przekazali ogromną część prac, które możemy podziwiać dziś w tym miejscu. 

Wnętrze Muzeum Picassa w Maladze, fot. www.museopicassomalaga.org
Wnętrze Muzeum Pablo Picasso w Maladze, fot. www.museopicassomalaga.org

W skład kolekcji wchodzi ponad 230 dzieł, które zostały stworzone w latach 1892-1972. Wszystko to rozmieszczone w 11 salach pozwala zaobserwować, w jaki sposób Picasso łamał stare kanony sztuki i nadawał swym pracom całkiem nowych znaczeń. Dotyczy to oczywiście nie tylko obrazów. Pablo Picasso był artystą wszechstronnym i choć kojarzony jest głównie z malarstwem, to z powodzeniem realizował się także w grafice, rzeźbie i ceramice. 

Najbardziej znane dzieła, które zobaczymy w Muzeum Picassa w Maladze to: „Madre y niño”, „Composición”, „Mujer con los brazos levantados”, „Acróbata”, „Olga Khokhlova con mantilla” oraz „Insecto”.

WARTO WIEDZIEĆ: W Muzeum obowiązuje całkowity zakaz robienia i zdjęć i nagrywania wideo. Ekspozycja jest monitorowana i pilnowana przez dobrze skomunikowaną ochronę. Wszelkie próby sięgnięcia po aparat zakończą się w najlepszym razie upomnieniem, a w najgorszym – wyproszeniem z muzeum.

Pałac Buenavista (Palacio de Buenavista)

Patio i krużganki w Palacio de Buenavista
Patio i krużganki w Palacio de Buenavista

Muzeum Picassa w Maladze znajduje się w zabytkowym budynku Palacio de Buenavista wybudowanym w pierwszej połowie XVI wieku. Miejsce to nosi tytuł Pomnika Narodowego od 1939 roku.

Do wnętrza zaprasza nas kamienna fasada. W środku możemy podziwiać piękne patio oraz krużganek z renesansowymi arkadami. Ten styl dominuje w całej architekturze tego budynku. Gdzieniegdzie znajdziemy także nawiązania do sztuki mudéjar oraz stylu plateresco

Informacje praktyczne

 • Bilety wstępu do Muzeum Picassa w Maladze najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wtedy stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Godziny otwarcia: Od stycznia do sierpnia: 10:00-20:00. Od września do października: 10:00-19:00. Od listopada do lutego: 10:00-18:00. Od marca do czerwca: 10:00-19:00
 • Adres: Calle San Agustín 8, Málaga (3 minuty drogi z Plaza de la Merced)
 • Kup bilety do Muzeum Picassa >

Zobacz także: Muzeum Carmen Thyssen w Maladze


Loty do Malagi

 

Hotele w Maladze


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 

Muzeum Prado – Słynne muzeum w Madrycie

W którym muzeum sztuki w Madrycie znajdziesz najsłynniejsze obrazy hiszpańskich, włoskich, flamandzkich, francuskich i niemieckich mistrzów? Jest tylko jedno takie.

Muzeum Prado, a właściwie Muzeum Narodowe Prado (Museo Nacional del Prado) znajduje się w stolicy Hiszpanii – Madrycie przy alei Paseo del Prado. Założone w 1819 roku przez króla Ferdynanda VII jest obecnie jednym z największych muzeów na Ziemi, a jego kolekcja dzieł sztuki zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Nic dziwnego, że dziś każda wycieczka i zwiedzanie Madrytu nie może odbyć się bez wizyty właśnie w tym miejscu.

Historia Muzeum Prado

Rzeźba przedstawiająca Diego Velazqueza (Madryt, Muzeum Prado)
Rzeźba przedstawiająca Diego Velazqueza (Madryt, Muzeum Prado)

Muzeum Prado ma swoją siedzibę w Edificio Villanueva – klasycystycznym budynku z XVIII wieku. Przy wejściu czekają na nas monumentalne pomniki przedstawiające najwybitniejszych hiszpańskich malarzy: Francisco Goi i Diego Velazqueza. Budowa muzeum rozpoczęła się w 1785 roku z rozkazu Karola III. Król pragnął stworzyć miejsce, w którym gromadzone byłby zbiory związane z historią naturalną. Jego wnuk, Ferdynand VII i jego żona, królowa Maria Izabela Braganza mieli jednak inne plany. Zdecydowali bowiem, że stworzą w tym miejscu Królewskie Muzeum Malarstwa i Rzeźby. Nazwa ta została jeszcze później zmieniona na Muzeum Narodowe Prado, a oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce jesienią 1819 roku.

Muzeum Prado stworzono głównie w celu pokazania kunsztu sztuki hiszpańskiej na tle innych europejskich krajów. Wraz z rozrastaniem się kolekcji dzieł sztuki, rozrastał się także sam budynek muzeum. Do pierwszej ważnej przebudowy doszło w 1918 roku. Od tego czasu Museo del Prado było w stanie pomieścić 2300 obrazów. Podczas hiszpańskiej wojny domowej z kolekcji muzeum usunięto ponad 500 obrazów i rysunków. W 2007 roku doszło natomiast do kolejnej istotnej przebudowy. Wtedy to otwarto nową część muzeum zaprojektowaną przez Rafaela Moneo. Dziś w Muzeum Prado znajduje się około: 8200 rycin, 7600 obrazów, 4800 miedziorytów, 1000 rzeźb i setki innych dzieł sztuki z obszaru chociażby rzemiosła artystycznego.

Obrazy w Museo del Prado

Malarstwo hiszpańskie w Muzeum Prado

"Rozstrzelanie powstańców madryckich", Francisco Goya
„Rozstrzelanie powstańców madryckich”, Francisco Goya

Dzieła malarstwa hiszpańskiego są przedstawione w Muzeum Prado w formie pięciu osobnych części:

 • w pierwszej znajdziemy obrazy ze średniowiecza oraz początku renesansu, m.in.: Bartolomé Bermejo, Pedro Berruguete oraz Juana de Flandes.
 • W drugiej części muzeum czeka na nas El Greco i hiszpańskie malarstwo renesansowe. To właśnie w Museo Nacional del Prado odnajdziemy najsłynniejsze dzieła sztuki tego artysty, takie jak: „Zmartwychwstanie”, „Trójca Święta”, „Zesłanie Ducha Świętego”, „Zwiastowanie” czy „Szlachcic z dłonią na piersi”.
 • Trzecia część ekspozycji to hiszpańskie malarstwo barokowe. Mnóstwo tutaj dzieł Diego Velazqueza (np. „Pokłon Trzech Króli”, „Panny dworskie”, „Triumf Bachusa”), José de Ribera (np. „Sen Jakuba”, „Stara lichwiarka”, „Męczeństwo św. Filipa”), Francisco de Zurbarán (np. „Wizja niebiańskiej Jerozolimy”, „Agnus Dei”), Alonso Cano (np. „Król hiszpański”, „Madonna z Dzieciątkiem”, „Ukrzyżowanie”).
 • Czwarta sekcja to przede wszystkim Francisco Goya. W Muzeum Prado znajduje się ponad 140 dzieł tego artysty. Do tych najbardziej znanych należą: „Maja naga”, „Maja ubrana”, „Chrystus na krzyżu”, „Saturn pożerający własne dzieci”, „Rodzina Karola IV”, „Rozstrzelanie powstańców madryckich”, „Parasolka” czy „Kolos”.
 • W piątej części znajdziemy natomiast dzieła z XIX wieku, w których możemy znaleźć wiele odniesień do twórczości Francisco Goi.

Malarstwo włoskie w Museo del Prado

"Bachanalie", Tycjan
„Bachanalie”, Tycjan

Oprócz znakomitej kolekcji malarstwa hiszpańskiego w Muzeum Prado odnajdziemy także obrazy pędzla włoskich artystów. Ta część ekspozycji została podzielona na trzy sekcje:

 • XV i XVI wiek, m.in. artystów takich jak: Sandro Boticelli („Okrutne Łowy”), Fra Angelico („Zwiastowanie”), Rafael Santi („Madonna z rybą”, „Święta rodzina z barankiem”, „Kardynał”), Tycjan („Święto Wenery”, „Bachanalie”), Jacopo Tintoretto („Obmywanie nóg”).
 • XVII wiek: Caravaggio („Dawid i Goliat”), Annibale Carracci („Wenus, Adonis i Kupido”), Guercino („Zuzanna i Starcy”), Guido Reni („Święty Sebastian”).
 • XVIII wiek: Corrado Giaquinto („Alegoria Pokoju i Sprawiedliwości”, „Apollo i Bachus”), Giambattisty Tiepolo („Niepokalane Poczęcie”).

Malarstwo flamandzkie

"Św. Jerzy walczący ze smokiem", Peter Paul Rubens
„Św. Jerzy walczący ze smokiem”, Peter Paul Rubens

Słynne muzeum w Madrycie posiada w swojej kolekcji także sporą (bo ponad 1000) obrazów artystów szkoły flamandzkiej, m.in.:

 • XV wiek: Hieronim Bosch („Ogród ziemskich rozkoszy”, „Wóz z sianem”), Jan van Eyck, Robert Campin, Rogier van der Veyden, Hans Memling.
 • XVI wiek: Joachim Patinir, Quentin Massys, Barend van Orley, Jan Gossaert, Pieter Bruegel.
 • XVII wiek: Peter Paul Rubens („Św. Jerzy walczący ze smokiem”, „Adam i Ewa”, „Pokłon Trzech Króli”, „Sąd Parysa”, „Trzy Gracje”, „Orfeusz i Eurydyka”, „Św. Rodzina ze św. Anną”), Anton van Dyck, Jacob Jordaens.

Malarstwo brytyjskie, francuskie, niemieckie i holenderskie

Odrębną część kolekcji Museo del Prado stanowi malarstwo niemieckie, holenderskie, brytyjskie i niemiecki. Najbardziej rozpoznawalni artyści w tej sekcji muzeum to: Nicolas Poussin, Albrecht Dürer, Anton Rafael Mengs, Hans Baldung, Rembrandt, Thomas Gainsborough, Joshua Reynolds.

Inne dzieła sztuki

Najbardziej znane muzeum w Madrycie posiada w swojej kolekcji nie tylko obrazy, ale także: rzeźby, grafiki, rysunki oraz rzemiosło artystyczne. Jeśli chodzi o to ostatnie to szczególne zainteresowanie budzą zabytkowe meble, wachlarze i ceramika. Grafiki i rysunki to przede wszystkim te autorstwa Francisco Goi. Nie brakuje też jednak dzieł innych artystów takich jak: Michał Anioł. Albrecht Dürer, Anton van Dyck, Rembrandt czy Tiepola. W przypadku rzeźb dominuje natomiast sztuka grecka oraz sztuka rzymska z XVI, XVII i XVIII wieku.

Paseo del Prado

Muzeum Narodowe Prado w Madrycie.
Muzeum Narodowe Prado w Madrycie.

Jeśli poruszasz się po Madrycie pieszo, po wizycie w Muzeum Prado koniecznie udaj się na spacer bulwarem Paseo del Prado, przy którym położone jest muzeum. Jest to jedna z najważniejszych i najstarszych historycznych dzielnic Madrytu. Rozciąga się ona od Plaza de Cibeles aż do Plaza del Emperador Carlos V (inaczej Plaza de Atocha) – łącznie nieco ponad 1km, w sam raz na małą przechadzkę po mieście.

Przydatne informacje

 • Bilet wstępu do Muzeum Prado najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Godziny otwarcia muzeum: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 20:00, w niedziele i święta w godz. 10:00 – 19:00
 • Adres: Calle de Ruiz de Alarcon, 23, 28014 Madrid, Hiszpania
 • Kup Bilety do Muzeum Prado >

Inne muzea w Madrycie, które warto odwiedzić

Jeśli Twój cel podróży obejmuje także inne muzea w Madrycie, takie jak Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía czy Muzeum Thyssen-Bornemisza, to przeczytaj nasz artykuł „Najciekawsze muzea w Madrycie”.

Loty do Madrytu

 

Hotele w Madrycie


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w regionie Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MadrytŚwiątynia Debod, czekoladziarnia Chocolateria de san Ginés, plac Plaza de Cibeles, Muzeum Prado i inne muzea w Madrycie, Park Retiro, park rozrywki Parque Warner Madrid, park śnieżny Madrid SnowZone, kocia kawiarnia La Gatoteca, stadion Santiago Bernabeu, stadion Wanda Metropolitano, Palacio Real - Pałac Królewski w Madrycie, ulica Gran Vía, zabytkowy budynek Banco de España, Plaza Mayor, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, Muzeum Thyssen-Bornemisza, Muzeum Ameryki, Ogród botaniczny w Madrycie, Obserwatorium astronomiczne w Madrycie
Alcalá de Henares
Móstoles
San Lorenzo de El EscorialKompleks pałacowo-klasztorny El Escorial
Aranjuez
Daganzo de Arriba
Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie
 

Kastylia i León

Kastylia i León to największy pod kątem powierzchni region Hiszpanii. Główną atrakcję stanowią tu najwyższej klasy zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kastylia i León oprócz wielowiekowej architektury ma jeszcze jeden powód do dumy. To właśnie tutaj narodził się język hiszpański (kastylijski), jaki znamy obecnie. Do dziś zresztą uważa się, że to właśnie mieszkańcy Kastylia i León mówią nienagannie w swoim ojczystym języku. Z tego też powodu szkoły językowe w tym regionie Hiszpanii są chętnie wybierane przez obcokrajowców do nauki języka hiszpańskiego.

Klimat i pogoda

Kiedy warto odwiedzić region Castilla y León? Najlepiej latem. To najcieplejsza pora roku. Średnie temperatury wynoszą wówczas powyżej 20ºC, a opady są rzadkie i niewielkie. By uniknąć upałów, na urlop można wybrać się także wiosną – najlepiej w maju. Okres od listopada do lutego jest z kolei najchłodniejszy i z największą ilością opadów, dlatego urlop w tym czasie pod kątem pogody może być lekko ryzykowny.

Valladolid

Valladolid
Valladolid

Mówi się, że Valladolid to serce Hiszpanii. Powodem jest położenie tego miasta w samym centrum tego kraju. Wizytówką Valladolid jest drugi najstarszy Uniwersytet w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet w Salamance), który przyciąga studentów z całego świata. Wśród zabytków w Valladolid warto odwiedzić katedrę z XVI wieku (Catedral de Nuestra Señora de la Asunción), dom Miguela de Cervantesa (autora słynnego „Don Kichota”) oraz Casa Museo de Colón – replikę domu Krzysztofa Kolumba, który znajduje się w Santo Domingo (Republika Dominikany).

Salamanka

Plaza Mayor, Salamanka
Plaza Mayor, Salamanka

Salamanka to miasto, którego akademicki klimat udzieli się każdemu, kto zdecyduje się ją odwiedzić. Powodem jest znajdujący się tutaj najstarszy uniwersytet w Hiszpanii (został założony w 1218 r.), który jest szczególnie popularny wśród obcokrajowców chcących perfekcyjnie opanować język hiszpański. A nawet jeśli nie planujesz rozpoczęcia nauki, Uniwersytet w Salamanca warto odwiedzić ze względu na wspaniałą architekturę, a także tamtejszą bibliotekę. W jej zbiorach znajduje się ponad 150 000 ksiąg.

Ale uniwersytet to nie wszystko. Jeśli lubisz zwiedzanie, to w Salamance na pewno Ci go nie zabraknie. Zwiedzanie możesz zacząć od starówki i majestatycznego placu Plaza Mayor, na którym do połowy XIX wieku odbywały się walki byków. Ciekawym zabytkiem jest też katedra w Salamance, która w rzeczywistości została stworzona przez połączenie dwóch wcześniejszych katedr, które się tu znajdowały.

Segowia

Akwedukt w Segowii
Akwedukt w Segowii

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Segowii jest rzymski akwedukt z I-II wieku n.e. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie i prawdopodobnie najczęściej fotografowany zabytek w mieście. Innym ciekawym miejscem w Segowii jest także Alkazar, który był inspiracją do stworzenia zamku Królewny Śnieżki. Na uwagę zasługuje także pełne zabytków Stare Miasto. To tutaj zobaczymy m.in. katedrę, ratusz czy Dzielnicę Żydowską. Segowia to także doskonały punkt wypadowy do pobliskiego rezerwatu przyrody Parque Natural de las Hoces de Duraton.

Ávila

Mury obronne, Ávila
Mury obronne, Ávila

Nie ma w Avili większego zabytku niż doskonale zachowane średniowieczne mury obronne (Las Murallas), które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Listę tę zostało wpisane także Stare Miasto, które jest skarbnicą średniowiecznych zabytków. Tym najważniejszym jest katedra (Catedral de Cristo Salvador de Ávila). Warto odwiedzić także bazylikę św. Wincentego, klasztor św. Teresy czy zakon św. Józefa. Będąc w Avili koniecznie trzeba spróbować tamtejszych yemas de Santa Teresa – łakoci, których głównymi składnikami są żółtko oraz cukier.

Zamora

Zamora - malownicza ulica Balboraz
Zamora – malownicza ulica Balboraz

Znajdująca się na szlaku Via de la Plata prowadzącym do Santiago de Compostela 62-tysięczna Zamora jest znana jako “romańskie miasto” z największą na Półwyspie ilością budynków w tym stylu (ponad 20!). Wśród nich pierwsze miejsce znajduje Castillo de Zamora – wybudowany w XI wieku zamek, który w 2009 roku przeszedł badania archeologiczne wydobywające na światło dzienne liczne nieznane dotąd konstrukcje.

Obok zamku punktem obowiązkowym są kościoły. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Katedrę El Salvador. Miasto posiada niesamowitą ilość budowli sakralnych pochodzących ze średniowiecza. W jednym z nich – Kościele San Esteban – znajduje się Muzeum Baltasara Lobo (Museo Baltasar Lobo). Artysta pochodzący z Zamory, znany jest głównie ze swoich rzeźb przedstawiających matkę z dzieckiem.

Błądząc pomiędzy wiekowymi zabytkami, warto zatrzymać się w jednej z restauracji, aby spróbować arroz a la zamorana, czyli aromatyczny ryż z boczkiem, chorizo oraz czerwonymi warzywami. Będąc w okresie Semana Santa (Wielkiego Tygodnia) dajcie się skusić na anyżowe ciasteczka zwane aceitadas.

Soria

Soria - Pałac Condes de Gómara
Soria – Pałac Condes de Gómara

“Soria – ni te la imagines” (tłum. „Nawet sobie nie wyobrażasz”) to hasło promocyjne tej najmniejszej stolicy prowincji w całej Hiszpanii. Rzeczywiście, nie do wyobrażenia jest, jak tak małe miasto może oferować tyle różnorodnych atrakcji. Podobnie jak Zamora, również Soria kryje w sobie całą gamę wspaniałych romańskich budowli – zaczynając od kościoła Santo Domingo znajdującego się na starówce, poprzez konkatedrę San Pedro posiadającą honorowy tytuł zabytku hiszpańskiego, a kończąc na znajdującym się na obrzeżu miasta zespole klasztornym San Juan de Duero. Znajdziemy tu również budowle pochodzące z epoki renesansu (np. pałac Condes de Gómara) oraz baroku (np. pustelnia Ermita de la Soledad).

Interior Hiszpanii charakteryzuje się niesamowitym bogactwem przyrodniczym, a Soria jest tego najlepszym przykładem. Usytuowana pomiędzy dwoma wzgórzami – Castillo i Mirón – oferuje niezliczoną ilość spektakularnych punktów widokowych. Dlatego warto wybrać się na wycieczkę poza miasto na trekking w pobliskie góry Valonsadero czy położoną na wysokości około 2000 metrów Laguna Negra de Urbión wraz z otaczającym ją Sierra de Urbión.

Palencia

Palencia - Katedra św. Antonina z Pamiers
Palencia – Katedra św. Antonina z Pamiers

Dwudziestometrowy Chrystus z Otero (Cristo del Otero) spogląda na Palencię niczym w Rio de Janeiro. Za panowania Alfonsa VIII (XIX/XX w.) była to siedziba rezydencji królewskiej. Dziś Palencia stanowi idealny punkt startowy szlaku architektury romańskiej (Ruta Románico Palentino). To tutaj znajdziemy największą koncentrację monumentów w tym stylu w całej Europie! Zaczynamy od “nieznanej piękności”, czyli Katedry św. Antonina z Pamiers. Zaraz obok znajdziemy Muzeum Diecezjalne, które kryje w swoich wnętrzach dzieła m.in. El Greca (np. obraz Święty Sebastian). Chcąc podążać dalej szlakiem, kierujmy się ku Plaza Mayor, na którym oprócz budynku Ratusza znajdziemy trzynastowieczny Kościół Św. Franciszka (Iglesia de San Francisco).

Cristo del Otero - symbol miasta Palencia
Cristo del Otero – symbol miasta Palencia

Podczas zwiedzania miasta szczególnie warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby. Jeśli znajdziecie taką, która przedstawia kobiecą sylwetkę z niepasującym grymasem twarzy oraz dziurami zamiast oczu – punkt dla Was! Zwany „ziemniaczaną głową z Palencji” relief jest nieudaną renowacją (zresztą nie pierwszą w Hiszpanii) rzeźby, która niedawno stała się hitem internetu.

Burgos

Katedra w Burgos
Katedra w Burgos

Katedra Świętej Marii to najważniejszy zabytek w Burgos. Jest to jeden z kilku obiektów w tym mieście, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugim jest największe stanowisko paleontologiczne w Europie – Atapuerca. Znajduje się zaledwie 20 km na północny wschód od Burgos i kryje dowody na obecność oraz sposób życia hominidów sprzed miliona lat! To właśnie ten fakt zadecydował o wpisaniu tego miejsca na Listę UNESCO w 2000 roku. Co więcej, 15 lat później nadano mu tytuł obiektu o wyjątkowej wartości uniwersalnej UNESCO.

Burgos jest także doskonale znane pielgrzymom. To bowiem jedno z miast, które znajdują się na szlaku Camino de Santiago. Zawiedzeni nie będą także fani enoturystyki, ponieważ to właśnie w prowincji Burgos znajduje się Ribera del Duero jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich w Hiszpanii.

León

León - Katedra na placu Plaza de Regla
León – Katedra na placu Plaza de Regla

Obowiązkowymi punktami na mapie León są: Plac i Bazylika św. Izydora, gotycka Katedra, dawny klasztor Convento de San Marcos, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego Casa Botines oraz dzielnica Barrio Humedo.

Jeśli macie więcej czasu koniecznie zajrzyjcie do MUSAC, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej Kastylii i León. Ten charakterystyczny budynek jest łatwy do znalezienia, gdyż jego wielkie balkonowe okna są w kolorach tęczy! Oryginalność budynku została doceniona w 2007 roku, zdobywając nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

Casa Botines w León
Casa Botines w León

Prowincja León to nie tylko wspaniała architektura, ale również wspaniałe dziedzictwo przyrodnicze. Na północy znajdziemy prehistoryczne jaskinie – Cueva de Valporquero oraz Cuevas de Llamazares – pełne komnat ogromnych stalaktytów, stalagmitów oraz innych podziemnych cieków wodnych. Podążając dalej na północ, na skraj prowincji dotrzemy do Parku Narodowego Picos de Europa. To tu znajdziemy najwyższe szczyty Kordyliery Kantabryjskiej takie jak Torre de Cerredo (2.648 m n.p.m).

Fiesty w regionie Kastylia i León

Czymże byłaby Hiszpania bez swoich sławnych (często też nietypowych) fiest? Jedna z najbardziej kontrowersyjnych ma miejsce w Burgos w Boże Ciało. Wyobraźmy sobie mężczyzn przebranych za diabły, którzy skaczą ponad dziećmi urodzonymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy – oto właśnie El Colacho. Mimo interwencji Benedykta XVI i próśb o zaprzestanie organizacji imprezy, ma się ona dobrze i przyciąga masę zafascynowanych turystów.

Będąc przy świętach religijnych każde miasto hiszpańskie bardzo hucznie obchodzi Wielki Tydzień, czyli Semana Santa. Tak również jest w Kastylii i León – ogromne pasos (specjalne platformy) przedstawiające biblijne sceny niesione przez członków cofradías penitenciales, czyli specjalnych stowarzyszeń, dzielnie maszerują przez miasta. Co ciekawe to fakt, iż pierwsze cofradías wywodzą się z Valladolid i działają nieprzerwanie od XV wieku!

 

 

Hotele w Kastylia i León

Booking.com
 
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
ÁvilaPopularne miasta: Ávila, Bonilla de la Sierra, Alba de Tormes
BurgosPopularne miasta: BurgosSanto Domingo de Silos
LeónPopularne miasta: LeónLas Médulas
PalenciaPopularne miasta: Palencia
SalamankaPopularne miasta: Salamanka
SegowiaPopularne miasta: Segowia
SoriaPopularne miasta: Soria
ValladolidPopularne miasta: Valladolid
ZamoraPopularne miasta: Zamora
Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón
 

Batalla del vino – winna bitwa w regionie La Rioja

Hiszpania znana jest ze swoich nietypowych fiest, które przyciągają tysiące turystów z całego świata. Obrzucanie się dla zabawy różnymi produktami spożywczymi jest bezsprzecznie wpisane w tradycję tego państwa. Pomidory królują podczas La Tomatiny, mąka i jajka podczas Fiesta de los enharinados, a wino? Wino podczas Batalla del vino, czyli Winnej Bitwy!

Co roku 29 czerwca w mieście Haro na północy Hiszpanii dochodzi do jedynej w swoim rodzaju bitwy, w której amunicją jest wino. Choć jest to Dzień św. Piotra, nie licz na to, że któryś z mieszkańców będzie tak o nim mówić. Dla większości jest to Batalla del vino, w której nie liczy się nic poza świetną zabawą i znakomitym humorem! Tego ostatniego szczególnie nie brakuje, gdy wokół leją się hektolitry czerwonego wina. Przykładowo w 2015 roku wykorzystano 130 000 litrów tego trunku!

Obchody Batalla del vino

Zabawa zaczyna się już o świcie, zazwyczaj o 8:00 rano. Mieszkańcy i turyści (w zabawie bierze udział średnio kilkanaście tysięcy osób) obowiązkowo ubrani na biało z charakterystycznym elementem, jakim jest czerwona chusta na szyi, biorą udział w 7-kilometrowej procesji, która prowadzi na szczyt lokalnego wzgórza. Na czele burmistrz miasta na koniu, który wiedzie zgromadzonych do pustelni z V wieku, zwanej San Felices de Bilbao. Tam też przed bitwą odprawiana jest msza. Wszystko to, co dzieje się potem to czysta… lub raczej winna zabawa!

Batalla del vino - uczestnicy zmierzający na zabawę
Batalla del vino – uczestnicy zmierzający na zabawę

Uczestnicy wyposażeni są w butelki, wiadra, miski i pistolety „na wodę” wypełnione winem! To jednak nic. Do dyspozycji są także cysterny pełne czerwonego trunku, z których można czerpać zapasy amunicji. Zabawa kończy się zazwyczaj po kilku godzinach, kiedy cysterny z winem są już puste. Wówczas wszyscy wracają na Plaza de la Paz w centrum Haro, by w towarzystwie tańca, muzyki i wszechobecnej euforii uczcić końcówkę siedmiodniowej Fiestas de San Juan, San Felices y San Pedro.

CIEKAWOSTKA: Teoretycznie ta pokojowa walka odbywa się między dwoma obozami, lecz w rzeczywistości nikt do końca nie wie, w którym obozie się znajduje. A dlaczego obozy są akurat dwa? Odpowiedź znajdziemy w historii tego święta…

Początki tradycji, czyli jak to wszystko się zaczęło

Legenda głosi, że Batalla del vino wywodzi się od historycznego wydarzenia, które sięga XII wieku. Mieszkańcy Haro weszli w konflikt z sąsiadami z pobliskiego miasteczka Miranda de Ebro. Zarzewiem sporu były roszczenia terytorialne wobec niewielkiego pasma górskiego Riscos de Bilibio (czubek pasma to wspomniana pustelnia). Finalnie prawa do niego zostały przyznane Haro. Wiązało się to jednak z jednym obowiązkiem – corocznym oznaczeniem terenu purpurową banderą. W przeciwnym razie tereny znów wróciłyby pod jurysdykcję Miranda de Ebro. W obecnych obchodach Batalla del vino jeden obóz reprezentuje więc Haro, a drugi – ich sąsiadów.

No dobrze, a jaki związek ma z tą historią wino? Od czasu zajęcia Riscos de Bilibio, co roku 29 czerwca odbywała się pielgrzymka mieszkańców Haro, która miała na celu umieszczenie purpurowej flagi na szczycie pasma. Po wykonaniu misji pielgrzymi zawsze ucztowali w towarzystwie ciepłych, czerwcowych promieni słonecznych. Słynny kazus dający początek Winnej Bitwie miał miejsce podczas pielgrzymki w 1710 roku, kiedy jeden z jej uczestników chcąc ulżyć przyjacielowi, któremu dokuczał upał, oblał go winem. Czyn ten obrósł taką sławą, iż 250 lat później uczyniono z niego święto.

Czy ludziom nie szkoda marnować wina?

Nie bardzo. Cała impreza i liczba turystów, którą przyciąga jest idealną rekompensatą. Wino używane podczas Batalla del vino jest specjalnie produkowane na potrzeby święta i charakteryzuje się bardzo niską jakością, a więc i niskim kosztem producji. Z tego powodu nie dopuszcza się go do spożycia. Jeżeli będziecie mieli okazję brać udział w tej fieście, nie radzimy go próbować z uwagi na niskie walory smakowe.

Batalla del vino - fot. Wikipedia
Batalla del vino – fot. Wikipedia

Pewnie zastanawiacie się, jak to możliwe, że niespełna dwunastotysięczne miasteczko stać na produkcję wina, które nie zostanie ani sprzedane, ani wypite. Region La Rioja jest uważany za hiszpańską stolicę wina, a 7 na 10 sprzedawanych w Hiszpanii dojrzewających w beczce win, pochodzi właśnie stamtąd. Samemu Haro przypada natomiast 40% produkcji całego regionu, co rozwiązuje temat opłacalności całego wydarzenia jakim jest Batalla del vino.

Enoturystyka w La Rioja

Pomimo tego, iż jest to najmniej zaludniony region Hiszpanii, warto się do niego wybrać na lampkę wyśmienitego czerwonego wina powstałego na bazie tempranillo – króla hiszpańskich szczepów winogron. Dumą tego rejonu są wina z apelacją Rioja i Ribera del Duero.

Z powodu pandemii koronawirusa region tradycji winiarskiej odnotował spore straty, szczególnie związane z odwołaniem Fiestas de San Juan, San Felices y San Pedro w 2020 i 2021 roku. Obecnie szlak enoturystyczny La Rioja Alta przebiegający przez Haro znów jest otwarty, a turyści na nowo mogą się cieszyć spacerami po winnicach, udziałem w degustacjach lokalnych potraw oraz oczywiście najlepszych w całej Hiszpanii win!

 

 

Hotele w La Rioja

Booking.com
 
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w regionie La Rioja

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna La Rioja składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
MiastoAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Logroño
Calahorra
Arnedo
Haro
Lardero
Alfaro
Zobacz również: Batalla del vino
 

5 popularnych nadmorskich miejscowości, które warto odwiedzić w Hiszpanii

Pierwsze ciepłe promienie słońca na twarzy obudziły twoje marzenia o wakacjach w raju? Hiszpania to idealny kierunek dla każdego, szukającego niezapomnianych wrażeń turysty. Zapierające dech w piersiach widoki, słoneczna pogoda, monumentalne zabytki i przyjaźnie nastawieni do odwiedzających mieszkańcy to dopiero początek długiej listy zalet wakacji w Hiszpanii.

Przedstawiamy listę najpiękniejszych miejscowości w Hiszpanii, które koniecznie musisz odwiedzić!

Słoneczna Majorka

Jadąc na wakacje do Hiszpanii, możemy się spodziewać pięknej pogody, jednak jeżeli chcemy mieć gwarancję, że żaden deszcz i chłód nie zakłóci nam pobytu, to koniecznie trzeba wybrać Majorkę. 

To prawdziwie rajska wyspa leżąca przy wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Centralnym punktem wyspy jest miasto Palma de Mallorca, które tętni życiem przez całą dobę. Majorka to dobre miejsce zarówno dla miłośników nurkowania, jak i żeglarstwa. 

Zajęcie znajdą tam także miłośnicy górskich wędrówek. Natomiast wieczorem dobrej zabawy poszukać można w nocnych barach i klubach.

Santa Cruz de Tenerife

Teneryfa jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich i najczęściej wybieraną przez turystów wyspą. Na południu Teneryfy znajdują się typowo turystyczne plaże z wielkimi ekskluzywnymi kurortami. 

Natomiast na północy znajdziemy liczne, mniej oblegane plaże oraz pasmo górskie Anaga. Teneryfa oferuje wiele możliwości co do form spędzania czasu. Jednego dnia możemy wylegiwać się na plaży, a kolejnego wybrać się na trekking w góry. 

Amatorom trekkingu polecamy wejście na wulkan Teide, który jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Po prostu nie sposób się tutaj nudzić!

Lanzarote – najpiękniejsza wyspa?

Uwielbiana przez turystów wyspa, która uwodzi niepowtarzalnym klimatem, pięknym słońcem i przepysznym jedzeniem. 

Jedną z największych atrkacji Lanzarote są Los Hervideros, które powstały w wyniku wpadania gorącej lawy do zimnego oceanu, dzięki czemu podziwiać możemy rzadko spotykane zjawisko, którym są czarne klify. 

Niezależnie od perspektywy widoki są nieziemskie!

5 popularnych morskich miejscowości, które warto odwiedzić w Hiszpanii

Barcelona – najwspanialsze hiszpańskie miasto!

Na tej liście nie mogło jej zabraknąć! Barcelona to najpiękniejsze miasto w Hiszpanii. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, czyli Sagrada Familia. To jedno z najbardziej znanych miejsc w całej Hiszpanii. 

Polecamy także przespacerować się ulicą La Rambla, która jest sercem miasta i tętni życiem przez całą dobę! Zajęcie znajdą tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby szukające rozrywki. 

Barcelona ma dostęp do morza od strony wybrzeża Costa Brava. Miasto jest idealnym miejscem do wypoczynku i zabawy.

La Graciosa – perełka Wysp Kanaryjskich!

To wyspa, na której czas płynie znacznie wolniej. Urzeka cudownym klimatem małego portowego miasteczka. Oferuje także dostęp do pięknych plaż, niepowtarzalnej atmosfery, ciszy i spokoju. 

Jest idealnym miejscem wypoczynku, dla każdego, kto chce odetchnąć od gwaru i tłoku miast. Czuje się tu prawdziwą duszę Hiszpanii. Nie ma lepszego miejsca na wyciszenie i relaks niż La Graciosa!

Nowy wakacyjny trend – czarter jachtów!

Jeżeli standardowe oferty wypoczynkowe już dawno ci się znudziły i szukasz nowych możliwości, to polecamy zastanowić się nad czarterem jachtów! Szczególnie w Hiszpanii jest to bardzo atrakcyjny sposób na spędzanie wakacji! 

Ciepłe morze, piękne krajobrazy i wiatr w żaglach… Hiszpańskie wody czekają na zdobycie! Jeżeli martwisz się wysokimi kosztami albo trudnościami w organizacji podróży wejdź na stronę BOATAROUND i zobacz jakie to proste. 

Strona oferuje możliwość wynajmu i czarteru jachtów na całym świecie, w tym w Hiszpanii. Wejdź na stronę, wpisz czarter jachtów hiszpania, wybierz rodzaj jachtu, datę podróży oraz port przeznaczenia i ruszaj na podbój morskiego świata!

Na urlop do Hiszpanii? Sprawdź warunki wjazdu i obostrzenia!

Od wybuchu pandemii koronawirusa minęły już ponad 2 lata. Kolejne kraje zaczynają stopniowo wracać do normalności, coraz bardziej otwierając się na przyjezdnych i znosząc surowe obostrzenia. Jak wygląda sytuacja w Hiszpanii? Czy można się tam bezpiecznie wybrać na urlop?

Czy wiesz, że Hiszpania to w kraj, w którym prawie 90% społeczeństwa przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, a stan alarmowy z powodu pandemii został zniesiony już w 2021 r.? Nie oznacza to, że podróż na Półwysep Iberyjski odbywa się zupełnie bez przeszkód, ale planowanie urlopu akurat tam to dobry pomysł, o ile zrobisz to z głową. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem i zadbaj o ochronę podczas wakacji, kupując ubezpieczenie turystyczne na mubi.pl.

Jakie są warunki wjazdu do Hiszpanii?

Podobnie jak w przypadku innych krajów w Europie i na świecie, również podróżujących do Hiszpanii obowiązują zasady wjazdowe. Polskich turystów ucieszy fakt, że Polska nie znajduje się na liście krajów ryzyka opublikowanej przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia – dzięki temu wjazd do Hiszpanii jest dla nich bardzo prosty. Wybierając się tam drogą powietrzną lub morską, wystarczy w ciągu 48 godzin przed podróżą wypełnić formularz sanitarny SpTH online.

Obowiązek ten dotyczy każdego podróżnego – również dzieci do lat 12 – który po wypełnieniu formularza otrzyma kod QR, konieczny do okazania przed wejściem na pokład samolotu oraz już po przybyciu do Hiszpanii. Warto pamiętać, że posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID, który można wgrać do formularza, przyspiesza formalności przy kontroli.

Bardziej restrykcyjne zasady dotyczą przyjezdnych z kraju ryzyka – ich lista jest na bieżąco aktualizowana, dlatego przed podróżą koniecznie zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W takim przypadku do Hiszpanii mogą podróżować:

 • osoby zaszczepione, jeżeli od przyjęcia podstawowej dawki szczepionki minęło co najmniej 14 i maksymalnie 270 dni, po tym terminie wymagane jest przyjęcie dawki przypominającej;
 • ozdrowieńcy, jeżeli przedstawią zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 11-180 dni;
 • osoby niezaszczepione, jeżeli przedstawią zaświadczenie o negatywnym wyniku testu lub o przechorowaniu COVID-19.

Ponadto każdy przyjezdny do Hiszpanii musi się poddać kontroli stanu zdrowia, polegającej na wizualnej ocenie, pomiarze temperatury i sprawdzeniu dokumentów. W razie wykrycia niepokojących sygnałów, podróżny zostanie skierowany na dokładniejsze badanie.

Podróż do Hiszpanii – czy trzeba zrobić test i przejść kwarantannę?

Jak przeczytamy w artykule na https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-w-hiszpanii/, podróżujący do Hiszpanii spoza krajów ryzyka, w tym z Polski, nie muszą przy wjeździe przedstawiać wyniku testu ani przechodzić kwarantanny wjazdowej. W razie podróżowania z kraju lub regionu objętego ryzykiem z obowiązku zwalnia okazanie certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie. Negatywny wynik testu na COVID-19 jest konieczny dopiero, gdy:

 • podróżny jest niezaszczepiony;
 • od przyjęcia podstawowej dawki szczepienia minęło ponad 270 dni, a podróżny nie przyjął dawki przypominającej;
 • u ozdrowieńca minęło ponad 180 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu.

Negatywny wynik testu musi pochodzić z ostatnich 24 godzin (w przypadku testów antygenowych) lub z ostatnich 72 godzin (w przypadku np. testu PCR). Wyniku testu nie muszą przedstawiać dzieci do 12 roku życia.

Jakie są obostrzenia w Hiszpanii?

O ile warunki wjazdowe do Hiszpanii są różne dla poszczególnych podróżnych, o tyle panujące w kraju obostrzenia dotyczą już bez wyjątku każdego. Zalicza się do nich przede wszystkim obowiązek noszenia maseczki. Gdzie jest to konieczne?

Co ubezpieczyciele zaliczają do bagażu samochodowego

A co z innego rodzaju restrykcjami? Te zależą od władz lokalnych, które mogą np. ograniczyć liczbę gości przebywających jednocześnie w restauracji (w Kastylii – maksymalnie 25 osób) lub ustalić limity na widowni podczas wydarzeń sportowych/kulturalnych. Choć większość obostrzeń w Hiszpanii została już zdjęta, przed podróżą warto sprawdzić, jakie zasady panują w regionie, do którego się wybieramy.

Zachorowałeś na COVID-19 w Hiszpanii? Zachowaj spokój!

Znajomość zasad wjazdu i obostrzeń panujących w Hiszpanii to jeszcze nie wszystko. Istotne jest również, aby wiedzieć, jak zachować się w razie zachorowania na COVID-19 w obcym kraju, a także jak zabezpieczyć się na taką okoliczność jeszcze przed wyjazdem. Przede wszystkim:

 • wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w oddziale NFZ,
 • kup ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.

Czemu nie wystarczy tylko jedno z nich? EKUZ gwarantuje ochronę wyłącznie w podstawowym zakresie, jaką oferuje publiczna służba zdrowia danego kraju. Oznacza to, że za część świadczeń będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ubezpieczenie zdrowotne takich ograniczeń nie posiada, w związku z czym możesz liczyć na pokrycie pełnych kosztów leczenia.

Jeżeli natomiast chodzi o postępowanie w razie podejrzenia zarażenia koronawirusem podczas pobytu w Hiszpanii, to wszystkie przydatne zasady są opisane w języku angielskim tutaj. Pamiętaj, żeby:

 • zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z innymi osobami;
 • skontaktować się z infolinią właściwą dla regionu Hiszpanii, w którym jesteś;
 • postępować zgodnie z uzyskanymi zaleceniami.

W razie wykrycia COVID-19 u Ciebie lub osoby, z którą miałeś bezpośredni kontakt, zostaniesz skierowany na 7-dniową izolację/kwarantannę w miejscu, w którym przebywasz. Sprawdź w OWU Twojego ubezpieczyciela, czy w takim przypadku pokrywa on koszty zakwaterowania, wyżywienia i powrotu do Polski!

Uzupełnienie od redakcji: Informacje z artykułu ważne na dzień 25.03.2022 r.

Młodzieżowe obozy w Hiszpanii: oto najciekawsze kierunki wyjazdów tego sezonu!

Wspaniałe i zapierające dech w piersiach widoki to nieodłączny element udanych wakacji. Wysyłając podopiecznego na kolonie do Hiszpanii, można być pewnym tego, że nie tylko będzie mógł cieszyć się piękną pogodą, ale też zobaczy wyjątkowe atrakcje, które na długo pozostaną w jego pamięci. Jakie miejsca na obozy młodzieżowe w Hiszpanii warto polecić?

Kolonie do Hiszpanii dla młodzieży — co trzeba wiedzieć?

Jest to kraj położony na Półwyspie Iberyjskim charakteryzującym się szerokimi i piaszczystymi plażami, jak również słonecznym i łagodnym klimatem. Mieszkający tam ludzie są otwarci, przyjacielscy, a także pełni energii, zaangażowania oraz optymizmu, co sprawia, że każdy uczestnik obozu młodzieżowego w Hiszpanii może doświadczyć wielu pozytywnych wrażeń.

Na jakie atrakcje może liczyć młodzież, wybierając się na kolonie do Hiszpanii?

Z całą pewnością w tym kraju nie brakuje atrakcji. Młodzież wybierająca się na obóz do Hiszpanii może między innymi skorzystać z okazji do uprawiania przeróżnych sportów wodnych czy zajęć na plaży. Kraj słynie też z ciekawych wydarzeń kulturalnych. Kolonie na półwyspie iberyjskim mogą być też ukierunkowane na zwiedzanie zabytków — a tych nie brakuje.

Warto wybrać ofertę biura turystycznego, które już nie pierwszy raz organizuje kolonie dla młodzieży. Dzięki doświadczeniu organizatorów młodzi ludzie odwiedzą możliwie jak najwięcej interesujących lokalizacji i szybciej oswoją się z nowo poznaną kulturą. Takim wprawionym w organizowaniu kolonii do Hiszpanii biurem turystycznym, z którego ofertą naprawdę warto się zapoznać jest KochamWakacje.pl.

Obozy młodzieżowe w Hiszpanii – najpiękniejsze i najpopularniejsze miejsca

Poniżej przedstawione kierunki są często brane pod uwagę przez organizatorów podczas przygotowywania oferty obozów w Hiszpanii. Jeśli zastanawiamy się nad wysłaniem pociechy na taki wyjazd, dobrze byłoby, gdyby udało się jej zwiedzić choćby jedną z tych atrakcji.

 • Barcelona – miejsce, w którym można zobaczyć niezwykle piękne zabytki np. Bazylikę Sagrada Familia, a także wyjątkowe wzgórze Montjuic, ogromny port i niesamowitą architekturę.
 • Costa Brava – rozległe wybrzeże ciągnące się od granicy francusko-hiszpańskiej, aż do północno-wschodnich wybrzeży Barcelony. Miejsce to słynie ze skalistych klifów oraz wielu ośrodków turystycznych.
 • Picos de Europa – najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, gdzie znajdują się starodawne kamienne osady ludzkie.
 • Toledo – stare miasto, cechujące się zabytkami takimi jak kościoły, meczety i synagogi. Są to jednocześnie obiekty opisujące historię Półwyspu Iberyjskiego.

Miejsca, które warto zobaczyć – gdzie jeszcze warto pojechać na obóz w Hiszpanii?

Umieszczone poniżej zestawienie jest wyłącznie propozycją i wskazówką, jakie miejsca watro odwiedzić, wyjeżdżając na obóz do Hiszpanii.

 • Półwysep Cap de Creus – mały przylądek, w którym leży miejscowość Cadaqués, zwana inaczej również białym miasteczkiem. Widoki są naprawdę oszałamiające, ponieważ skały, z jakich zostało uformowane to miejsce, posiadają niesamowite kształty.
 • Girona – zabytkowe miasto, w jakim znajduje się dzielnica żydowska oraz gotycka katedra, a także skarbiec z gobelinem Stworzenia Świata.
 • Blanes – kurort posiadający niezwykłą atrakcję Marimurtra Botanical Gardens, czyli botaniczny ogród leżący na zboczach klifów.
 • Figueras – pośmiertne miejsce malarza Salvadora Dali, gdzie usytuowane jest muzeum, w którym mieści się największa kolekcja dzieł artysty.
 • Tossa de Mar – antyczna miejscowość wyróżniająca się starymi murami obronnymi miasta, latarnią morską, pozostałościami po rzymskiej willi, a także doskonałymi punktami widokowymi.

Co zabrać ze sobą do Hiszpanii niezależnie od sezonu?

Hiszpania jest znana każdemu, kto ceni sobie mnogość atrakcji i wypoczynek na piaszczystej plaży. Zaczynając od tętniącego życiem Madrytu i nadmorskiej Barcelony, przez znaną przede wszystkim z Flamenco Sewillę i zapierający dech w piersiach kompleks pałacowy Alhambra w Granadzie – plus, oczywiście, dziewicze plaże i urocze wyspy wzdłuż wybrzeża.

Hiszpania jest niezwykle zróżnicowana pod względem klimatu, co oznacza również, że pakowanie się do Hiszpanii może być trudnym zadaniem. Zobacz, co warto spakować przed wyruszeniem w podróż do Hiszpanii. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, która sprawdzi się niezależnie od sezonu.

Co warto przygotować przed podróżą do Hiszpanii?

Chociaż hiszpańska pogoda i sceneria mogą się różnić, zapakuj przede wszystkim wygodne, sprawdzone obuwie (np. buty adidas). Bardziej historyczne miejsca w Hiszpanii, takie jak pałac Alhambra w Granadzie, spacery wzdłuż nadmorskich klifów w San Sebastian i zwiedzanie dzieł Gaudiego, wymagają godzin marszu.

Osoby, które wybierają się do Hiszpanii latem, powinny przygotować się na wysokie temperatury. Gorące słońce oraz brak opadów sprzyjają noszeniu delikatnych sukienek i cienkich koszul. Nie zapominajmy o nakryciu głowy, wygodnych butach, a także o kremie przeciwsłonecznym, żeby w pełni cieszyć się urlopem.

Najlepszy czas na wakacje w Hiszpanii  

Hiszpania jest cudowna przez cały rok, ale jeśli chcesz doświadczyć mniejszej liczby turystów i lepszej pogody, zaplanuj swoje wakacje późną wiosną lub wczesną jesienią. Pogoda zdecydowanie bardziej sprzyja zwiedzaniu i jest znacznie mniej deszczowych dni w porównaniu do innych miesięcy w roku. Jeżeli jednak planujesz spędzić swój urlop na opalaniu się na jednej ze słonecznych plaż Hiszpanii, rozważ wizytę w miesiącach letnich – od końca czerwca do września.

Wyjątkowe miejsca do odwiedzenia w Hiszpanii

 • Montserrat – Jeżeli swój urlop planujecie w okolicach Barcelony, to już zaledwie godzinę jazdy pociągiem znajduje się zapierające dech w piersiach miasto. Pełne urwistych klifów i z pięknym klasztorem benedyktyńskim położonym na skraju gór. Ci którzy planują wejście na sam szczyt Montserrat powinni pamiętać o niższych temperaturach, dlatego warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę (np. jedną z bluz nike).
 • Besalú – Kamienne domy, klasztory i mosty łukowe to cechy szczególne wioski położonej nad rzeką Fluvia. Besalú to wspaniałe miejsce do odwiedzenia ze względu na niepowtarzalną architekturę i gotycką infrastrukturę. Jeśli chcesz przenieść się do średniowiecza XII i XIII wieku, to miejsce jest idealne dla Ciebie!
 • Costa de Almería – Jeden z większych i najbardziej różnorodnych regionów Hiszpanii. Zachwyca szeroką gamą krajobrazów i wspaniałym klimatem. Każdego roku przyciąga dużą liczbę turystów w poszukiwaniu krystalicznie czystej wody i naturalnych plaż. Niezależnie od pory roku, w której zdecydujesz się podróżować, na pewno się nie zawiedziesz!

Jak się ubezpieczyć przed wyjazdem za granicę?

Czy przed wyjazdem poza Polskę warto wykupić ubezpieczenie podróżne? Na co zwrócić uwagę i w jaki sposób ubezpieczyć się przed podróżą?

Zagraniczne wyjazdy

Choć sytuacja pandemiczna na świecie jest dość niestabilna, pomału coraz więcej z nas ponownie decyduje się na wyjazdy poza Polskę. Oczywiście sytuacja jest bardzo dynamiczna, jednak śledząc wszystkie doniesienia, wciąż można zaplanować doskonały urlop w różnych regionach świata. Wymaga to więcej wysiłku niż jeszcze kilka lat temu, co wynika chociażby z koniecznej dokumentacji, szczepień i testów. W całym tym zamieszaniu nie możesz jednak zapomnieć o jeszcze jednej kwestii – chodzi o polisę turystyczną. Ubezpieczenie podróżne gwarantuje Ci konieczną pomoc ze strony biura ubezpieczeniowego w różnorodnych sytuacjach, o których nieco później. Bardzo ważne jest to, jak wybierzesz ubezpieczenie podróżne – powinno ono w możliwie największym stopniu odpowiadać profilowi Twojego wyjazdu oraz Twoim preferencjom.

Jak ubezpieczyć się przed wyjazdem?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd możesz kupić bez wychodzenia z domu, i to nawet przed samym urlopem. W XXI wieku praktycznie wszystko można załatwić za pośrednictwem sieci, w taki sam sposób znajdziesz również odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Służą ku temu różnego rodzaju przeglądarki czy porównywarki, a także dedykowane strony biur ubezpieczeniowych. Jeśli zapomnisz o ubezpieczeniu, bez trudu kupisz je na chwilę przed wyjazdem. Staraj się jednak nie zostawiać tego na ostatni moment, jeśli zabierzesz się za to z wyprzedzeniem czasowym, łatwiej dopasujesz ubezpieczenie podróżne do swoich potrzeb. A przecież polisa musi być dostosowana zależnie od tego, gdzie się wybierasz, na jak długo i co planujesz na miejscu. Innego poziomu ochrony wymagają turyści na górskich szlakach, a innego osoby wypoczywające w hotelowym basenie z drinkiem w dłoni.

Kluczowym aspektem dotyczącym tego, jak ubezpieczyć się przed wyjazdem za granicę, jest zawartość ubezpieczenia podróżnego. Ten element w głównej mierze należy brać pod uwagę podczas poszukiwań ubezpieczenia turystycznego. Podstawowe ubezpieczenie zazwyczaj składa się z trzech części:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – zawiera się tu m.in. pokrycie kosztów wizyt lekarskich i transportu medycznego, ale też zakup lekarstw czy środków opatrunkowych,
 • ubezpieczenie assistance – polisa ta obejmuje pokrycie kosztów związanych np. z organizacją transportu medycznego do kraju czy pokrycia kosztów leczenia już po powrocie do Polski,
 • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – obejmuje wypłatę świadczenia po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Zakres ubezpieczenia często może być rozszerzany zależnie od Twoich potrzeb. Dostępnych wariantów jest cała masa, wystarczy wspomnieć np. o:

 • ubezpieczeniu OC – gwarantuje Ci ochronę w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim,
 • ubezpieczeniu na wypadek rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe lub skrócenia wyjazdu,
 • ubezpieczeniu od zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych – ta polisa stanowi naturalne rozszerzenie zwykłego ubezpieczenia kosztów leczenia,
 • ubezpieczeniu od uczestnictwa w aktach terroru.

Ubezpieczając się na wyjazd zagraniczny, zwróć też uwagę na kwoty gwarantowane w polisie. Powinny być one jak najwyższe – często w krajach innych niż Polska opieka medyczna (a także inne usługi) jest znacznie droższa. Suma gwarantowana określa natomiast kwotę, jaką ubezpieczyciel może przeznaczyć na dany cel. Dlatego też jest ona tak ważna. Jak zatem widać, jest dość sporo elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie podróżne – nigdy o nim nie zapominaj podczas wyjazdu za granicę!

Co spakować do plecaka zimą?

Zima, to doskonały czas na różnego rodzaju wyjazdy. Warto jednak wiedzieć przed rozpoczęciem takiego wyjazdu, na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pakowanie się.

Do plecaka na zimę, szczególnie, jeśli wyjeżdżamy w góry, warto zapakować potrzebne rzeczy. Co jednak przyda nam się w czasie wyjazdu w góry? Na co zwrócić uwagę przy pakowaniu plecaka? I wreszcie najważniejsze: czy wygląd i design plecaka ma dla nas znaczenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z tym, co zapakować do plecaka, kiedy np. wyjeżdżamy w góry zimą.

Plecaki damskie – jak powinny wyglądać?

Plecaki damskie, szczególnie te, które mają służyć nam na wiele wyjazdów, muszą spełniać pewna bardzo jasno określone kryteria. Przede wszystkim jednak, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane. Oczywiście materiał musi być wytrzymały i odporny na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Bardzo dobrym wyborem są zatem skórzane plecaki damskie. Są one bowiem nie tylko bardzo solidnie wykonane, ale też – co bardzo ważne – odznaczają się stylowym designem. Plecak damski wykonany ze skóry będzie nam służył nie tylko w czasie wyjazdów, ale też – o czym nie można zapominać – także i na co dzień. Duży wybór plecaków można znaleźć na https://answear.com/k/ona/akcesoria/plecaki.

Co zabrać ze sobą na górską wycieczkę?

Kiedy mamy już wybrany model, który będzie miał nasz plecak damski skórzany, pora zastanowić się, co włożyć do tego plecaka – np. właśnie wtedy, kiedy wyjeżdżamy w góry. Z całą pewnością w naszym plecaku powinna się znaleźć ciepła czapka. Nie możemy też zapominać o tym, że na wycieczce w górach z pewnością pomocne okażą się kije trekkingowe czy termos z ciepłą herbatą. Dzięki nim, z pewnością nie zmarzniemy w górach. Na wszelki wypadek, dobrze też zabrać ze sobą ładowarkę do telefonu lub power bank. Naładowany telefon w czasie górskiej wycieczki, może okazać się bardzo pomocny.

Plecaki od Answear

O czym nie można zapomnieć podczas pakowania plecaka?

To, co ostatecznie zapakujemy do plecaka, w dużej mierze zależy od tego, na jak długo wyjeżdżamy. Na jednodniową wycieczkę z pewnością nie będziemy potrzebowali aż tylu rzeczy co na tygodniowy wyjazd. Natomiast warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Wielu z was z pewnością zdziwi to, że zimą możemy potrzebować okularów przeciwsłonecznych. Prawdą jest jednak to, że słońce w górach – szczególnie zimą – może stanowić poważne zagrożenie dla naszego wzroku. Właśnie dlatego, kiedy wyruszamy w góry powinniśmy spakować do plecaka okulary z filtrem UV.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt, kiedy wyruszasz w góry

Wycieczki w góry bywają bardzo problematyczne – szczególnie, jeśli chcemy się odpowiednio przygotować. Musimy bowiem pamiętać o tym, że możemy napotkać na swojej trasie sporo stromych podejść a co za tym idzie, będziemy potrzebować odpowiedniego sprzętu. Zwróć też uwagę na to, czy masz odpowiednie buty do tego, aby wspinać się po górach. Przydatny może się także okazać pas biodrowy. Akcesoria, które mogą przydać się w górach to konieczność, zwłaszcza, jeśli wybieramy się w góry zimą. Warto mieć także ze sobą takie rzeczy jak apteczka czy żel antybakteryjny. Nie możemy bowiem zapominać o kwestiach związanych z naszym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Co spakować do plecaka zimą?

Wyjazd w góry w sezonie zimowym – przygotuj się do niego odpowiednio

Ciepłe ubrania, czapka, rękawiczki – to wszystko z całą pewnością przyda nam się w górach. Warto też zastanowić się nad zabraniem ze sobą porządnej kurtki, ponieważ temperatura odczuwalna – szczególnie w wysokich partiach gór – może być bardzo niska. Chusteczki do czyszczenia okularów czy kompas – to takie drobiazgi, o których łatwo zapomnieć, a które mogą być bardzo przydatne w czasie wędrówki górskiej. Do plecaka warto zapakować również jakieś spodnie, niekoniecznie ciepłe. Podczas wyjazdów często udajemy się na spotkania towarzyskie. W utworzeniu outfitu na wyjście pomogą nam jeansy na Answear.com.

Pamiętaj też o tym, że kiedy wędrujesz po górach, możesz zatrzymać się w schronisku i posilić się ciepłym posiłkiem i gorącą herbatą. Zwróć uwagę na to, aby posmarować twarz kremem natłuszczającym. Wygodne buty to bardzo oczywista kwestia, jednak warto zastanowić się nad zakupem takich, które przeznaczone są do wspinania się po górach. Tak przygotowany, możesz śmiało ruszać w góry.

Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie

Egzotyczne wakacje to marzenie wielu osób, dlatego myśląc o ciepłym kierunku, warto wybrać Wyspy Kanaryjskie.

Nie każdy sezon jest najlepszy na wyjazd nad ciepłe wody znajdujące się w Oceanie Atlantyckim, ze względu na różne warunki pogodowe i uwarunkowanie atmosferyczne należy zastanowić się, kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie, aby jak najwięcej skorzystać uroków okolicznych kurortów, możliwości kąpieli oraz zajadać się pysznymi lokalnymi przysmakami. Najlepszym rozwiązaniem na sprawdzenie optymalnego czasu wyjazdu jest sprawdzenie mapy pogodowej przygotowanej dla poszczególnych miesięcy, zobacz kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie na stronie TurystycznyNinja.

Wyspy Kanaryjskie - kiedy jechać
 • Wczasy na Wyspach Kanaryjskich – wakacje na świeżym powietrzu 
 • Wyspy Kanaryjskie pogoda – położenie w strefie klimatu zwrotnikowego
 • Dzień Wysp Kanaryjskich – coroczna parada warta uwagi
 • Sezon turystyczny o każdej porze

Wczasy na Wyspach Kanaryjskich – wakacje na świeżym powietrzu 

Wyspy Kanaryjskie to przepiękny rejon Hiszpanii położony wśród górzystego terenu na Oceanie Atlantyckim. Ze względu na swój malowniczy wygląd, każdego roku Kanaryjskie Wyspy przyciągają do siebie turystów z całego świata, których kusi nie tylko ciepła temperatura wody, ale także organizowane wycieczki objazdowe, dzięki którym można zwiedzić niesamowite zakątki wysp.  

Wyspy Kanaryjskie znajdują się na północny zachód od wybrzeży Afryki i obejmują górzyste tereny archipelagu pochodzenia wulkanicznego. Wśród malowniczych terenów można odkryć wiele atrakcji turystycznych, które sprawią, że dzień spędzony na zwiedzaniu, będzie jednym z bardziej udanych. Playa de Cofete na Fuerteventurze to jedna z najdłuższych plaż, która usytuowana jest między górami. Lazurowa woda odbijająca okoliczne wzgórza daje niesamowity klimat, który warty jest zobaczenia na własne oczy. 

Wyspy Kanaryjskie pogoda – położenie w strefie klimatu zwrotnikowego

Wyspy Kanaryjskie nalezą do jednych z najbardziej słonecznych części Europy, dlatego niezależnie od pory roku zawsze będzie tam ciepło. Najniższa temperatura w lutym osiąga około 19 stopni Celsjusza, co sprawia, że odczuwalna pogoda zbliżona jest do naszej polskiej wiosny. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, temperatura w tym czasie może sięgać do 28 stopni Celsjusza, jest to zdecydowanie najgorętszy okres, dlatego w tym czasie na wakacjach idealnie odnajdą się osoby lubiące upały i dużo słońca. Dla podróżników chcących skorzystać nie tylko z kąpieli słonecznych i wodnych, ale także licznych atrakcji turystycznych i zwiedzania najciekawszych zakątków wysp, doskonałymi miesiącami na podróż mogą okazać się nieco chłodniejsze wrzesień, październik, a nawet listopad. 

Biorąc pod uwagę uwarunkowania atmosferyczne, wyjazd w listopadzie, czy na początku maja nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z uroków plaży i zażywania kąpieli i sportów wodnych. Na Wyspach Kanaryjskich życie turystyczne kwitnie cały rok, i to od nas zależy, w jakim miesiącu zdecydujemy się na wykorzystanie urlopu. Nieco chłodniejsze dni sprzyjają także wyjazdom rodzin z małymi dziećmi, które niekoniecznie mogą przebywać wiele godzin w dużych upałach i nasłonecznionych miejscach. 

Dzień Wysp Kanaryjskich – coroczna parada warta uwagi

Każdego roku o tej samej porze, czyli 30 maja odbywa się wielkie święto Wysp Kanaryjskich. Tego typu atrakcja jest warta uwagi, dlatego, jeżeli tylko nadarzy się okazja, należy wykorzystać możliwość i zjawić się na wyspach właśnie na przełomie maja i kwietnia, aby uczestniczyć w tym fantastycznym wydarzeniu. Największe uroczystości w tym parada, odbywają się w Gran Canarii.

Mieszkańcy okolicznych miast przybywają ubrani w odświętne stroje ludowe, które swoją historię zapoczątkowały kilka pokoleń wcześniej i są przekazywane kolejnym członkom rodziny, jako pamiątka. Przez ulicę przejeżdżają w tym czasie wozy, na których znajdują się liczne plony rolne, beczki pełne wina oraz wyłożone w garnkach i na paterach regionalne potrawy. Całość oprawiona jest ludowymi tańcami i śpiewami, a to wszystko cześć upamiętnienia rocznicy pierwszej sesji parlamentu Kanaryjskiego. 

Sezon turystyczny o każdej porze

Wyspy Kanaryjskie i pogoda panująca na nich charakteryzują się małymi różnicami temperatur. Ze względu na ładną pogodę panującą cały rok, bez problemu można polować na dogodne oferty i zdecydować się na opcję last minute. Taka propozycja spontanicznego wyjazdu z pewnością każdemu przypadnie do gustu. 

Wysokie temperatury, piasek pustynny, ciepła woda to tylko część atrakcji, jaka może nas czekać po przylocie do wakacyjnego raju. Ze względu na wietrzną pogodę swoje miejsce znajdą tutaj amatorzy sportów wodnych, w szczególności windsurfingu i żeglarstwa. Zwolenników basenowych atrakcji z pewnością przyciągnie ogromy aqua park, który cieszy się dużą popularnością wśród wielu turystów. Stworzony został na podobieństwo tajskich świątyń, dzięki czemu odwiedzając to magiczne miejsce, możemy odnieść wrażenie przeniesienia się do innego świata.

Ubezpieczenie turystyczne, czyli jak czuć się bezpieczne podczas wakacji

Na wakacjach chcielibyśmy przede wszystkim odpocząć, zrelaksować się, zwiedzać i po prostu dobrze się bawić. Beztroska jest wpisana niejako w receptę na udane wczasy. Jednak także i podczas urlopu może dojść do nieprzewidzianych i rzecz jasna niepożądanych wypadków. Biorąc pod uwagę takie ryzyko, warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Wczasy w Polsce

Badanie ARC Rynek i Opinia[1] z maja 2021 roku wskazało, że 47 proc. Polaków zamierzało spędzić swój urlop w Polsce. Wydaje się, że w takim przypadku nie musimy dodatkowo ubezpieczać się przed podróżą. Gdziekolwiek nie odpoczywamy – w górach, nad morzem czy na Mazurach, jesteśmy przecież objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli tylko opłacamy lub ktoś za nas opłaca składki zdrowotne, w każdej placówce publicznej służby zdrowia możemy skorzystać z pomocy medycznej.

Jednak ubezpieczenie NFZ nie pokrywa zwrotu za koszty leczenia i rehabilitacji powstałych w wyniku nieszczęśliwego wypadku  u prywatnych lekarzy. Nie uwzględnia też odszkodowania przy nieszczęśliwym wypadku. Natomiast w UNIQA oferujemy ubezpieczenie turystyczne będące wsparciem w czasie wyjazdów krajowych. W ramach jednej polisy proponujemy NNW, koszty leczenia i rehabilitacji w wyniku NNW, OC w życiu prywatnym, OC sportowe i assistance. Dwie wersje tego ubezpieczenia sprawiają, że można wybrać ochronę odpowiednią do trybu wypoczynku w kraju.

Wakacje za granicą

We wspomnianym badaniu 18 proc. ankietowanych deklarowało, że spędzi wakacje w Polsce i za granicą lub tylko za granicą. Przy takim planach wyjazdowych powinniśmy zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa w podróży i w miejscu wypoczynku, zwłaszcza że nie zakończyła się jeszcze pandemia koronawirusa. Ryzyko zakażenia podczas urlopu w Grecji, Hiszpanii czy w Portugalii rośnie wraz ze wzrostem zachorowań w tych i innych krajach, do których Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje.

Dlaczego EKUZ to za mało?

Podstawową opiekę zdrowotną zapewni nam karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymamy w delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia w swoim mieście. Przysługuje ona bezpłatnie każdemu ubezpieczonemu obywatelowi. EKUZ gwarantuje ochronę przed ponoszeniem kosztów leczenia za granicą, ale tylko w nagłych przypadkach i wyłącznie w publicznych placówkach zdrowia. Dodatkowo, mając EKUZ możemy korzystać ze świadczeń medycznych za granicą na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju.

Na podkreślenie zasługuje przy tym fakt, że EKUZ honorowana jest tylko w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz na Islandii, w Norwegii i Szwajcarii. Jeśli więc wybieramy się na upragniony urlop do Egiptu czy Turcji, a oba kierunki są bardzo popularne wśród polskich turystów, EKUZ nie zapewni nam nawet podstawowej, bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróży?

W przypadku dalszych wyjazdów turystycznych, poza UE lub też chęci zapewnienia sobie i bliskim kompleksowej ochrony w trakcie podróży i pobytu za granicą, warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono przede wszystkim obejmować ochroną kraju, do którego się wybierają. W UNIQA mamy przygotowaną ofertę na ubezpieczenie podróży w Europie i na świecie.

Niezależnie od tego, na który wariant ubezpieczenia turystycznego się zdecydujemy, każda tego typu polisa w UNIQA zawiera ryzyko kosztów leczenia i chroni na wypadek kosztów związanych z zarażeniem się wirusem podczas pobytu za granicą. Pokrywamy  koszty leczenia związane z nagłym zachorowaniem w podróży, np. na COVID-19, bez wprowadzania przy tym zwyżki na ubezpieczenie.

Pozwalamy klientom na samodzielne dopasowanie wariantu ochrony, proponując kilka pakietów ubezpieczenia podróży. Polisa zawierać  może  koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu podróżnego, opóźnienie bagażu lub lotu, OC w życiu prywatnym, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy koszty rezygnacji z wyjazdu i odwołania imprezy turystycznej.

[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C886994%2Cw-tym-roku-co-czwarty-polak-planuje-wyjazd-na-wakacje.html