Elche – miasto palmowych gajów
5 (100%) 1 vote

Nie jest to miasto oblegane przez turystów, ale jeśli jego nazwa z czymś Ci się kojarzy, to zapewne chodzi o gaje palmowe.

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Palmy w Elche są obecne wszędzie.

Elche (kat. Elx) położone 20 km od Alicante to trzecie co do wielkości miasto we Wspólnocie Walenckiej. Pamięta ono czasy Iberów, Fenicjan, Rzymów i Maurów, czego dowodem są liczne eksponaty, jakie odnajdziemy w tutejszym muzeum archeologicznym.

Zanim jednak dotrzesz do muzeum, Twoją uwagę z pewnością przykują palmy. Dużo palm. Ogromnie dużo PALM! I spokojnie, z Twoimi oczami wszystko jest w porządku. Jesteś po prostu w miejscu, w którym znajduje się najwięcej drzew palmowych w Europie. Te najpiękniejsze uprawia się w ogrodzie Huerto del Cura, a najbardziej rozpoznawalna jest ogromnej wielkości Palma Cesarska.

Choć pierwsze palmy w Elche sadzili już Fenicjanie i Rzymianie, to do ich największego rozpowszechnienia przyczynili się Maurowie. To oni założyli ogromną ilość palmowych gajów i oni też stworzyli system nawadniający, który do dziś jest z powodzeniem wykorzystywany w mieście. Władze dbają o palmowe gaje do tego stopnia, że w 2000 r. zostało one wpisane na listę UNESCO.

A gdy będziesz mieć już dość odpoczynku pod palmami, czas na zwiedzanie. Wśród najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić, znajdziesz:

Pałac Altamira (Palacio de Altamira)

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Pałac Altamira w Elche (Palacio de Altamira).

Mimo że z nazwy jest to pałac, to na kartach historii można odkryć, że budynek ten miał bardzo różnorodne zastosowanie. Między XI a XIII wiekiem zajmowali go muzułmanie. Zwiedzając Palacio de Altamira, zobaczymy wiele pozostałości z tego okresu, takich jak części mieszkalne, malowidła naścienne czy fragmenty kanalizacji.

Od XV do XIX w. mieściła się tutaj rezydencja hiszpańskich władców Elche. W międzyczasie, od XVIII w. Pałac Altamira był też z przerwami wykorzystywany jako więzienie. Równolegle do niego od 1915 r. funkcjonowała też fabryka tkanin. Uch… tak, sporo tego!

Wszystkie te funkcje skończyły się wraz z nadejściem lat 60. XX wieku. Wkrótce potem budynek zaczęto odrestaurowywać, by już 10 lat później udostępnić Palacio de Altamira dla odwiedzających. Najpierw położono nacisk na odnowienie pomieszczeń dawnej fabryki, a następnie na odnowienie dawnych fortyfikacji. Dziś we wnętrzach pałacu znajdziemy muzeum archeologiczne, w którym znajdują się pozostałości z czasów prehistorycznych i starożytności. Tam też znajduje się bardzo wierna replika Damy z Elche.

Dama z Elche

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Dama z Elche to rzeźba pełna tajemnic i zagadek.

Jest 4 sierpnia 1897 r. Manuel Campello, 14-letni wówczas chłopiec, podczas zwykłych prac rolniczych dokonuje niesamowitego odkrycia. Jego uwagę zwraca dziwny kamień. Manuel postanawia go odkopać, z każdą wyrzuconą garścią ziemi odkrywając, że to wcale nie kamień, ale mierząca 56 cm niezwykła rzeźba.

Niezwykła z powodu wielu tajemnic, które są z nią związane. Weźmy chociażby pierwszy fakt – archeolodzy odkryli, że miejsce, w którym złożona była rzeźba, zostało specjalnie przygotowane do tego celu. Właśnie dzięki temu Dama z Elche, choć liczy ponad 2300 lat, jest wciąż w znakomitym stanie, a na jej wapiennej powierzchni możemy dostrzec pozostałości po kolorowych farbach, którymi była pokryta.

Zagadka nr 2 to dziwne wgłębienie znajdujące się w tylnej części rzeźby, którego przeznaczenia do dziś nie odkryto. Archeolodzy przypuszczają, że mogło to być miejsce, w którym przechowywano urnę lub relikwię, jednak nikt nie ma co do tego pewności.

Kolejna tajemnica jaką okryta jest Dama z Elche dotyczy samego wyglądu rzeźby. Historycy wciąż zastanawiają się, czy jest to przedstawienie bogini, kapłanki czy kobiety pełniącej wówczas ważną funkcję. Jedno jest jednak pewne – ta niezwykła rzeźba spędziła sen z powiek wielu badaczom, a wśród miłośników sztuki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na świecie.

Gdzie szukać Damy z Elche?

Zwiedzając Elche na jego słynną Damę (a właściwie jej repliki) natkniemy się w wielu, różnych miejscach. Ogrody Huerto del Cura, ratusz, lotnisko to tylko jedne z wielu miejsc, w których umieszczono jej wizerunki. Oryginalna rzeźba znajduje się natomiast w Muzeum Archeologicznym w Madrycie.

Łaźnie arabskie

Miejsce ciekawe szczególnie z uwagi na architekturę, która prezentuje muzułmańską sztukę z połowy XII wieku. Nie są to jedyne łaźnie w tym rejonie, ale jedyne, które odrestaurowano i udostępniono dla zwiedzających.

Wśród podziemnych korytarzy odnajdziemy łaźnie przeznaczone do zimnych, ciepłych i gorących kąpieli, jak również pomieszczenia pełniące funkcję szatni i przebieralni. W czasach swojej świetności łaźnie arabskie cieszyły się dużą popularnością. Oprócz oczywistej funkcji higienicznej były też miejscem spotkań, relaksu i odnowy psychicznej.

Projekt Víbora, czyli największy mural na świecie

Elche, Hiszpania - miasto palmowych gajów - Atrakcje i Zabytki // Hispanico.pl
Projekt Víbora w Elche – największy mural na świecie namalowany w korycie rzeki.

Sierpień 1991 r. Grupa artystów z różnych stron świata postanawia się skrzyknąć i narysować razem mural w korycie rzeki Vinalopó w Elche. Idea jest prosta: stworzyć multikulturowe dzieło artystyczne, które symbolicznie połączy dwie części miasta przedzielone przez rzekę. Udaje się! Wspólnie tworzą szeroki na 14 m i długi na 1200 m mural, który szybko trafia do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii Największy Mural na Świecie. Robi wrażenie? To jeszcze nie wszystko…

Po 23 latach, w 2014 kolejna grupa śmiałków postanawia zorganizować drugą edycję Projektu Víbora. Tym razem miało być jednak inaczej. Nie tylko artyści, ale także sami mieszkańcy zostali włączeni w proces twórczy, co dało jeszcze lepsze efekty niż poprzednio. Łącznie w projekcie wzięło udział 1500 osób, a stworzony przez nich mural liczył tym razem 2700 metrów!

Dziś Projekt Víbora uważany jest za znakomity przykład sztuki demokratycznej i sztuki efemerycznej, a jego organizatorzy mają w planach jego cykliczne organizowanie co 5 lat.

Misterium w Elche

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odwiedzić Elchę, to spróbuj koniecznie w sierpniu. Przez pierwsze dwa tygodnie tego miesiąca odbywa się tutaj fiesta Moros y Cristianos. Kulminacją jest piękne Misterium, które ma miejsce 14 i 15 sierpnia w bazylice św. Marii w Elche.

Jest to jedyny w swoim rodzaju dramat sakralny. Składa się z dwóch aktów (jeden akt każdego dnia), które przedstawiają wniebowzięcie i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Ta niezwykła sztuka ma swoje początki w XV wieku i jest jednym z niewielu tego typu wydarzeń oficjalnie dopuszczonych przez Kościół Katolicki. Ciekawostką jest, że podczas przedstawienia, wszystkie postacie są odgrywane przez mężczyzn. Postacie żeńskie często grane są przez małych chłopców. Nie brakuje też efektów specjalnych, jak chociażby spuszczani z nieba na linie aniołowie…

Inne atrakcje w okolicy

Elche to świetna baza wypadowa do wielu innych turystycznych miast takich jak Alicante, Santa Pola czy Torrevieja. Na odwiedziny w tym pierwszym poświęć co najmniej jeden dzień. Odwiedź zamek Castillo de Santa Bárbara lub odpocznij na jednej z wielu wspaniałych plaż Alicante. Z Santa Pola łatwo dotrzesz z kolei na pobliską wyspę Tabarca. A w Torrevieja czekają na Ciebie słone laguny.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

1

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ewa Recent comment authors
Ewa
Ewa

Świetne artykuły, czytam z wielką przyjemnością