Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiElche - Miasto palmowych gajów na wybrzeżu Costa Blanca

Elche – Miasto palmowych gajów na wybrzeżu Costa Blanca

Nie jest to miasto oblegane przez turystów, ale jeśli jego nazwa z czymś Ci się kojarzy, to zapewne chodzi o gaje palmowe.

Elche (kat. Elx) położone 20 km od Alicante to trzecie co do wielkości miasto we Wspólnocie Walenckiej. Pamięta ono czasy Iberów, Fenicjan, Rzymów i Maurów, czego dowodem są liczne eksponaty, jakie odnajdziemy w tutejszym muzeum archeologicznym. Cywilizacjom tym zawdzięczamy jednak coś jeszcze. Mam na myśli oczywiście słynny gaj palmowy, który do dziś rozsławia to miasto i sprawia, że podróż tutaj nabiera zupełnie innego charakteru.

Gaje palmowe

Już wybierając się nawet na zwykły spacer, Twoją uwagę z pewnością przykują palmy. Dużo palm. Ogromnie dużo palm! I spokojnie, z Twoimi oczami wszystko jest w porządku. Jesteś po prostu w miejscu, w którym znajduje się najwięcej drzew palmowych w Europie. Te najpiękniejsze uprawia się w ogrodzie Huerto del Cura, a najbardziej rozpoznawalna jest ogromnej wielkości Palma Cesarska.

Gaje oliwne w Elche założyli i pielęgnowali Fenicjanie oraz Rzymianie, jednak ich prawdziwy rozkwit zawdzięczamy Maurom
Gaj palmowy w Elche założyli i pielęgnowali Fenicjanie oraz Rzymianie.

Choć pierwsze palmy w Elche sadzili już Fenicjanie i Rzymianie, to do ich największego rozpowszechnienia przyczynili się Maurowie. To oni założyli ogromną ilość palmowych gajów i oni też stworzyli system nawadniający, który do dziś jest z powodzeniem wykorzystywany w mieście. Władze dbają o palmowe gaje do tego stopnia, że w 2000 r. zostały one wpisane na Listę UNESCO. Znajduje się tu też palmowy szlak (Ruta del Palmeral), który poprowadzi Cię przez najbardziej malownicze zakątki w tej miejscowości, które warto zobaczyć, spędzając tutaj urlop.

Pałac Altamira (Palacio de Altamira)

Mimo że z nazwy jest to pałac, to na kartach historii można odkryć, że budynek ten miał bardzo różnorodne zastosowanie. Między XI a XIII wiekiem zajmowali go muzułmanie. Zwiedzając Palacio de Altamira, zobaczymy wiele pozostałości z tego okresu, takich jak części mieszkalne, malowidła naścienne, czy fragmenty kanalizacji.

Pałac Altamira w Elche (Palacio de Altamira), Costa Blanca
Pałac Altamira w Elche (Palacio de Altamira), Costa Blanca

Od XV do XIX w. mieściła się tutaj rezydencja hiszpańskich władców Elche. W międzyczasie, od XVIII w. Pałac Altamira był też z przerwami wykorzystywany jako więzienie. Równolegle do niego od 1915 r. funkcjonowała tu też fabryka tkanin.

Wszystkie te funkcje skończyły się wraz z nadejściem lat 60. XX wieku. Wkrótce potem budynek zaczęto odrestaurowywać, by już 10 lat później udostępnić Palacio de Altamira dla odwiedzających. Najpierw położono nacisk na odnowienie pomieszczeń dawnej fabryki, a następnie na odnowienie dawnych fortyfikacji. Dziś we wnętrzach pałacu znajdziemy muzeum archeologiczne (Museo Arqueológico y de Historia de Elche), w którym znajdują się pozostałości z czasów prehistorycznych i starożytności. Tam też znajduje się bardzo wierna replika Damy z Elche, o której dowiesz się nieco więcej w dalszej części tego artykułu.

CIEKAWOSTKA: W mieście znajduje się także wiele innych muzeów, np.: Museo del Palmeral (ekspozycje poświęcone palmom), Museo de la Festa (muzeum poświęcone misterium w Elche), Museo de la Virgen (muzeum poświęcone patronce miasta), Museo de Arte Contemporáneo de Elche (Muzeum Sztuki Współczesnej), Museo Escolar de Pusol (bardzo ciekawe muzeum prezentujące przedmioty życia codziennego, sprzęty i pomieszczenia wykorzystywane kiedyś w mieście).

Łaźnie arabskie

Omawiając ciekawe miejsca w Elche, nie można zapomnieć o łaźniach arabskich. Na uwagę zasługuje przede wszystkim architektura, która prezentuje muzułmańską sztukę z połowy XII wieku. Nie są to jedyne łaźnie w tym rejonie, ale jedyne, które odrestaurowano i udostępniono dla zwiedzających.

Wśród podziemnych korytarzy odnajdziemy łaźnie przeznaczone do zimnych, ciepłych i gorących kąpieli, jak również pomieszczenia pełniące funkcję szatni i przebieralni. W czasach swojej świetności łaźnie arabskie cieszyły się dużą popularnością. Oprócz oczywistej funkcji higienicznej były też miejscem spotkań, relaksu i odnowy mentalnej.

Stadion w Elche – Estadio Manuel Martínez Valero

Jeśli interesują Cię atrakcje sportowe, to zapewne ucieszy Cię fakt, że w Elche znajduje się największy stadion w prowincji Alicante. Estadio Manuel Martínez Valero został otwarty we wrześniu 1976 roku w miejscu dawnego stadionu Campo de Altabix. Obiekt mierzy 18 metrów wysokości i jest w stanie pomieścić ponad 33 000 osób. Za projekt stadionu odpowiadał Juan Boix Matarredona, któery jest autorem także kilku innych obiektów w miejscowości.

CIEKAWOSTKA: W 1982 roku na Estadio Manuel Martínez Valero odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Projekt Víbora – Największy na świecie mural

Projekt Víbora w Elche (wybrzeże Costa Blanca) - największy mural na świecie namalowany w korycie rzeki
Mural w mieście Elche został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Sierpień 1991 r. Grupa artystów z różnych stron świata postanawia narysować wspólnie mural w korycie rzeki Vinalopó w Elche. Idea jest prosta: stworzyć multikulturowe dzieło artystyczne, które symbolicznie połączy dwie części miasta przedzielone przez rzekę. Udaje się! Wspólnie tworzą szeroki na 14 m i długi na 1200 m mural, który szybko trafia do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii Największy Mural na Świecie. Robi wrażenie? To jeszcze nie wszystko…

Po 23 latach, w 2014 kolejna grupa śmiałków postanawia zorganizować drugą edycję Projektu Víbora. Tym razem miało być jednak inaczej. Nie tylko artyści, ale także sami mieszkańcy zostali włączeni w proces twórczy, co dało jeszcze lepsze efekty niż poprzednio. Łącznie w projekcie wzięło udział 1500 osób, a stworzony przez nich mural liczył tym razem 2700 metrów!

Dziś Projekt Víbora uważany jest za znakomity przykład sztuki demokratycznej i sztuki efemerycznej, a jego organizatorzy mają w planach jego cykliczne organizowanie co 5 lat.

Dama z Elche

Dama z Elche (La Dama de Elche) to rzeźba pełna tajemnic i zagadek
Dama z Elche (La Dama de Elche) to rzeźba pełna tajemnic i zagadek.

Jest 4 sierpnia 1897 r. Manuel Campello, 14-letni wówczas chłopiec, podczas zwykłych prac rolniczych dokonuje niesamowitego odkrycia. Jego uwagę zwraca dziwny kamień. Manuel postanawia go odkopać, z każdą wyrzuconą garścią ziemi odkrywając, że to wcale nie kamień, ale mierząca 56 cm niezwykła rzeźba.

Niezwykła z powodu wielu tajemnic, które są z nią związane. Weźmy chociażby pierwszy fakt – archeolodzy odkryli, że miejsce, w którym złożona była rzeźba, zostało specjalnie przygotowane do tego celu. Właśnie dzięki temu Dama z Elche, mimo że liczy ponad 2300 lat, jest wciąż w znakomitym stanie, a na jej wapiennej powierzchni możemy dostrzec pozostałości po kolorowych farbach, którymi była pokryta.

Zagadka nr 2 to dziwne wgłębienie znajdujące się w tylnej części rzeźby, którego przeznaczenia do dziś nie odkryto. Archeolodzy przypuszczają, że mogło to być miejsce, w którym przechowywano urnę lub relikwię, jednak nikt nie ma co do tego pewności.

Kolejna tajemnica jaką okryta jest Dama z Elche dotyczy samego wyglądu rzeźby. Historycy wciąż zastanawiają się, czy jest to przedstawienie bogini, kapłanki czy kobiety pełniącej wówczas ważną funkcję. Jedno jest pewne – ta niezwykła rzeźba spędziła sen z powiek wielu badaczom, a wśród miłośników sztuki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na świecie.

Gdzie szukać Damy z Elche?

Zwiedzając Elche, na jego słynną Damę (a właściwie jej repliki) natkniemy się w wielu, różnych miejscach. Ogrody Huerto del Cura, ratusz, lotnisko to tylko jedne z wielu miejsc, w których umieszczono jej wizerunki. Oryginalna rzeźba znajduje się natomiast w Muzeum Archeologicznym w Madrycie.

Misterium w Elche (kat. Misteri d’Elx)

Basílica de Santa María w Elche.
Basílica de Santa María.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odwiedzić Elche, to możesz wziąć pod uwagę sierpień. Przez pierwsze dwa tygodnie tego miesiąca odbywa się tutaj fiesta Moros y Cristianos. Kulminacją jest Misterium, które ma miejsce 14 i 15 sierpnia w bazylice św. Marii w Elche (Basílica de Santa María). Wydarzenie to jest tak wyjątkowe, że zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jest to jedyny w swoim rodzaju dramat sakralny. Składa się z dwóch aktów (jeden akt każdego dnia), które przedstawiają wniebowzięcie i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Ta niezwykła sztuka ma swoje początki w XV wieku i jest jednym z niewielu tego typu wydarzeń oficjalnie dopuszczonych przez Kościół Katolicki. Ciekawostką jest to, że podczas przedstawienia, wszystkie postacie są odgrywane przez mężczyzn. Postacie żeńskie często grane są przez małych chłopców. Nie brakuje też efektów specjalnych, jak chociażby spuszczani z nieba na linie aniołowie…

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.