Elche – Miasto palmowych gajów

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Nie jest to miasto oblegane przez turystów, ale jeśli jego nazwa z czymś Ci się kojarzy, to zapewne chodzi o gaje palmowe.

Elche (kat. Elx) położone 20 km od Alicante to trzecie co do wielkości miasto we Wspólnocie Walenckiej. Pamięta ono czasy Iberów, Fenicjan, Rzymów i Maurów, czego dowodem są liczne eksponaty, jakie odnajdziemy w tutejszym muzeum archeologicznym.

Szlak Palmowy (Ruta del Palmeral)

Zanim jednak dotrzesz do muzeum, Twoją uwagę z pewnością przykują palmy. Dużo palm. Ogromnie dużo PALM! I spokojnie, z Twoimi oczami wszystko jest w porządku. Jesteś po prostu w miejscu, w którym znajduje się najwięcej drzew palmowych w Europie. Te najpiękniejsze uprawia się w ogrodzie Huerto del Cura, a najbardziej rozpoznawalna jest ogromnej wielkości Palma Cesarska. Choć pierwsze palmy w Elche sadzili już Fenicjanie i Rzymianie, to do ich największego rozpowszechnienia przyczynili się Maurowie.

Gaje oliwne w Elche założyli i pielęgnowali Fenicjanie oraz Rzymianie, jednak ich prawdziwy rozkwit zawdzięczamy Maurom
Palmy w Elche są obecne wszędzie.

To oni założyli ogromną ilość palmowych gajów i oni też stworzyli system nawadniający, który do dziś jest z powodzeniem wykorzystywany w mieście. Władze dbają o palmowe gaje do tego stopnia, że w 2000 r. zostało one wpisane na listę UNESCO. W mieście znajduje się też palmowy szlak (Ruta del Palmeral).

A gdy będziesz mieć już dość odpoczynku pod palmami, czas na zwiedzanie!

Pałac Altamira (Palacio de Altamira)

Mimo że z nazwy jest to pałac, to na kartach historii można odkryć, że budynek ten miał bardzo różnorodne zastosowanie. Między XI a XIII wiekiem zajmowali go muzułmanie. Zwiedzając Palacio de Altamira, zobaczymy wiele pozostałości z tego okresu, takich jak części mieszkalne, malowidła naścienne czy fragmenty kanalizacji.

Pałac Altamira w Elche (Palacio de Altamira), Costa Blanca
Pałac Altamira w Elche (Palacio de Altamira), Costa Blanca

Od XV do XIX w. mieściła się tutaj rezydencja hiszpańskich władców Elche. W międzyczasie, od XVIII w. Pałac Altamira był też z przerwami wykorzystywany jako więzienie. Równolegle do niego od 1915 r. funkcjonowała też fabryka tkanin. Uch… tak, sporo tego!

Wszystkie te funkcje skończyły się wraz z nadejściem lat 60. XX wieku. Wkrótce potem budynek zaczęto odrestaurowywać, by już 10 lat później udostępnić Palacio de Altamira dla odwiedzających. Najpierw położono nacisk na odnowienie pomieszczeń dawnej fabryki, a następnie na odnowienie dawnych fortyfikacji. Dziś we wnętrzach pałacu znajdziemy muzeum archeologiczne (Museo Arqueológico y de Historia de Elche), w którym znajdują się pozostałości z czasów prehistorycznych i starożytności. Tam też znajduje się bardzo wierna replika Damy z Elche.

CIEKAWOSTKA: W Elche znajduje się także wiele innych muzeów, np.: Museo del Palmeral (muzeum poświęcone palmom), Museo de la Festa (muzeum poświęcone misterium w Elche), Museo de la Virgen (muzeum poświęcone patronce miasta), Museo de Arte Contemporáneo de Elche (Muzeum Sztuki Współczesnej), Museo Escolar de Pusol (bardzo ciekawe muzeum prezentujące przedmioty życia codziennego, sprzęty i pomieszczenia wykorzystywane kiedyś w mieście).

Dama z Elche

Dama z Elche (La Dama de Elche) to rzeźba pełna tajemnic i zagadek
Dama z Elche (La Dama de Elche) to rzeźba pełna tajemnic i zagadek

Jest 4 sierpnia 1897 r. Manuel Campello, 14-letni wówczas chłopiec, podczas zwykłych prac rolniczych dokonuje niesamowitego odkrycia. Jego uwagę zwraca dziwny kamień. Manuel postanawia go odkopać, z każdą wyrzuconą garścią ziemi odkrywając, że to wcale nie kamień, ale mierząca 56 cm niezwykła rzeźba.

Niezwykła z powodu wielu tajemnic, które są z nią związane. Weźmy chociażby pierwszy fakt – archeolodzy odkryli, że miejsce, w którym złożona była rzeźba, zostało specjalnie przygotowane do tego celu. Właśnie dzięki temu Dama z Elche, choć liczy ponad 2300 lat, jest wciąż w znakomitym stanie, a na jej wapiennej powierzchni możemy dostrzec pozostałości po kolorowych farbach, którymi była pokryta.

Zagadka nr 2 to dziwne wgłębienie znajdujące się w tylnej części rzeźby, którego przeznaczenia do dziś nie odkryto. Archeolodzy przypuszczają, że mogło to być miejsce, w którym przechowywano urnę lub relikwię, jednak nikt nie ma co do tego pewności.

Kolejna tajemnica jaką okryta jest Dama z Elche dotyczy samego wyglądu rzeźby. Historycy wciąż zastanawiają się, czy jest to przedstawienie bogini, kapłanki czy kobiety pełniącej wówczas ważną funkcję. Jedno jest jednak pewne – ta niezwykła rzeźba spędziła sen z powiek wielu badaczom, a wśród miłośników sztuki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb na świecie.

Gdzie szukać Damy z Elche?

Zwiedzając Elche na jego słynną Damę (a właściwie jej repliki) natkniemy się w wielu, różnych miejscach. Ogrody Huerto del Cura, ratusz, lotnisko to tylko jedne z wielu miejsc, w których umieszczono jej wizerunki. Oryginalna rzeźba znajduje się natomiast w Muzeum Archeologicznym w Madrycie.

Łaźnie arabskie

Miejsce ciekawe szczególnie z uwagi na architekturę, która prezentuje muzułmańską sztukę z połowy XII wieku. Nie są to jedyne łaźnie w tym rejonie, ale jedyne, które odrestaurowano i udostępniono dla zwiedzających.

Wśród podziemnych korytarzy odnajdziemy łaźnie przeznaczone do zimnych, ciepłych i gorących kąpieli, jak również pomieszczenia pełniące funkcję szatni i przebieralni. W czasach swojej świetności łaźnie arabskie cieszyły się dużą popularnością. Oprócz oczywistej funkcji higienicznej były też miejscem spotkań, relaksu i odnowy psychicznej.

Projekt Víbora, czyli największy mural na świecie

Projekt Víbora w Elche (wybrzeże Costa Blanca) - największy mural na świecie namalowany w korycie rzeki
Projekt Víbora w Elche (wybrzeże Costa Blanca) – największy mural na świecie namalowany w korycie rzeki

Sierpień 1991 r. Grupa artystów z różnych stron świata postanawia się skrzyknąć i narysować razem mural w korycie rzeki Vinalopó w Elche. Idea jest prosta: stworzyć multikulturowe dzieło artystyczne, które symbolicznie połączy dwie części miasta przedzielone przez rzekę. Udaje się! Wspólnie tworzą szeroki na 14 m i długi na 1200 m mural, który szybko trafia do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii Największy Mural na Świecie. Robi wrażenie? To jeszcze nie wszystko…

Po 23 latach, w 2014 kolejna grupa śmiałków postanawia zorganizować drugą edycję Projektu Víbora. Tym razem miało być jednak inaczej. Nie tylko artyści, ale także sami mieszkańcy zostali włączeni w proces twórczy, co dało jeszcze lepsze efekty niż poprzednio. Łącznie w projekcie wzięło udział 1500 osób, a stworzony przez nich mural liczył tym razem 2700 metrów!

Dziś Projekt Víbora uważany jest za znakomity przykład sztuki demokratycznej i sztuki efemerycznej, a jego organizatorzy mają w planach jego cykliczne organizowanie co 5 lat.

Stadion w Elche – Estadio Manuel Martínez Valero

Fani piłki nożnej zapewne ucieszą się, że w Elche znajduje się największy stadion w prowincji Alicante. Estadio Manuel Martínez Valero został otwarty we wrześniu 1976 roku w miejscu dawnego stadionu Campo de Altabix. Obiekt mierzy 18 metrów wysokości i jest w stanie pomieścić ponad 33 000 osób. Za projekt stadionu w Elche odpowiadał Juan Boix Matarredona. W mieście znajdziemy jeszcze kilka innych obiektów zaprojektowanych przez tego architekta.

CIEKAWOSTKA: W 1982 roku na Estadio Manuel Martínez Valero odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Misterium w Elche (kat. Misteri d’Elx)

Jeśli zastanawiasz się, kiedy odwiedzić Elchę, to spróbuj koniecznie w sierpniu. Przez pierwsze dwa tygodnie tego miesiąca odbywa się tutaj fiesta Moros y Cristianos. Kulminacją jest piękne Misterium, które ma miejsce 14 i 15 sierpnia w bazylice św. Marii w Elche (Basílica de Santa María).

Jest to jedyny w swoim rodzaju dramat sakralny. Składa się z dwóch aktów (jeden akt każdego dnia), które przedstawiają wniebowzięcie i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Ta niezwykła sztuka ma swoje początki w XV wieku i jest jednym z niewielu tego typu wydarzeń oficjalnie dopuszczonych przez Kościół Katolicki. Ciekawostką jest, że podczas przedstawienia, wszystkie postacie są odgrywane przez mężczyzn. Postacie żeńskie często grane są przez małych chłopców. Nie brakuje też efektów specjalnych, jak chociażby spuszczani z nieba na linie aniołowie…

Hotele w Elche


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.