Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiAlicante: TOP 15+ Najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć

Alicante: TOP 15+ Najlepsze atrakcje, które warto zobaczyć

Gdy już raz było się w tym miejscu, trudno się w nim nie zakochać. Kiedy przyjeżdżasz tu drugi, trzeci i czwarty raz być może czas zastanowić się, czy to właśnie nie jest Twoje miejsce na Ziemi?

Alicante to nadmorskie miasto położone w regionie Walencji, które zarekomenduje prawie każdy, kto spędził wakacje na wybrzeżu Costa Blanca. Duża ilość atrakcji, wspaniały klimat, towarzystwo Morza Śródziemnego i piękne plaże to coś, co zapamiętuje się na długo, jeśli nie na zawsze.

Przez ponad 500 lat miasto znajdowało się pod panowaniem Maurów. Oprócz zabytków, pozostałością po obecności muzułmanów w tej części Półwyspu Iberyjskiego jest nazwa miasta, która po arabsku oznacza źródło światła. Z tego powodu często mówi się, że to miasto światła.

Co zobaczyć w Alicante?

Jeśli interesują Cię najciekawsze atrakcje Alicante, to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz listę najciekawszych miejsc, zabytków i plaż, które musisz odwiedzić podczas wakacji w tym mieście. A zaczniemy od atrakcji numer jeden, czyli zamku, którego nie sposób przegapić, spędzając urlop w tym mieście.

Zamek św. Barbary

Alicante bywa określane jako "Miasto Światła". Na zdjęciu Castillo de Santa Bárbara i wzgórze Monte Benacantil
Castillo de Santa Bárbara i wzgórze Monte Benacantil

To jedna z najważniejszych atrakcji Alicante! Dzięki strategicznemu usytuowaniu Zamku św. Barbary u stóp skalistego wzniesienia Monte Benacantil, jest on widoczny prawie z każdego punktu w mieście. A będąc już na wierzchołku, zobaczysz wspaniałą panoramę miasta oraz znajdującą się u jego stóp plażę Playa de San Juan. Przygotuj aparat na znakomite zdjęcia!

Zamek św. Barbary został zbudowany przez Maurów, jednak w 1248 r. przejęli go Hiszpanie. Na przełomie wieków ulegał on wielu udoskonaleniom i modyfikacjom. Ostatecznie blisko po 100 latach popadania w ruinę, w 1963 r. otwarto go dla turystów. Dziś do jego wnętrza możemy wjechać specjalną windą, która wznosi nas na ponad 140 metrów w górę. Na wycieczkę możesz wybrać się także z przewodnikiem, który przybliży Ci historię tego zabytku oraz samego miasta. Bilety na tego typu wycieczki możesz zarezerwować na tej stronie.

Kolorowa dzielnica Barrio de Santa Cruz

Usytuowana tuż przy zamku św. Barbary dzielnica Santa Cruz to najbardziej charakterystyczna część miasta. Uwagę zwracają oryginalnie zdobione, kolorowe domy wśród których nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych. Położenie dzielnicy oraz mnożące się na każdym kroku boczne uliczki sprawiają, że można odnieść wrażenie, że jesteśmy w całkiem odrębnym, małym miasteczku.

Barrio de Santa Cruz
Barrio de Santa Cruz

Spacer tutaj to prawdziwa przyjemność. Ruch kołowy został w tym miejscu całkowicie wyeliminowany, dlatego jedyny sposób aby się tutaj dostać to siła własnych nóg. Nie zapomnij tylko ubrać wygodnych butów! Barrio de Santa Cruz to dosyć duża dzielnica i nie brakuje w niej lekkich wzniesień oraz schodów.

Najlepsze plaże i promenada Explanada de España

Explanada de España – tak właśnie nazywa się szeroka i długa na pół kilometra promenada w centrum miasta Alicante. Została ona zbudowana w połowie XX wieku, a jej najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzka z marmurowej mozaiki. Łącznie składa się na nią 6,5 mln układanych na przemian kolorowych elementów! Explanada de España to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych bulwarów w całej Hiszpanii i symbol Alicante.

WARTO WIEDZIEĆ: W pobliżu promenady znajdziemy także Parque de Canalejas. To najstarszy park w mieście (został zaprojektowany w 1886 roku przez architekta José González Altés), wewnątrz którego znajdziemy malowniczą fontannę El Niño Flautista, a także rozmaite rzeźby.

Explanada de España
Explanada de España

Wakacje w Alicante nie mogą odbyć się też bez wizyty na plaży! Możemy w tym celu wybrać się na znajdującą się niedaleko starówki plażę Postiguet (Playa del Postiguet). W sezonie letnim bywa ona jednak przepełniona, więc jeśli wolisz bardziej ustronne miejsca, odwiedź tzw. plaże pół-miejskie, które znajdują się w pewnej odległości od centrum miasta. Najbardziej znana i lubiana to Plaża San Juan (Playa de San Juan). Rozciąga się na długości blisko 3 km, a jej szerokość miejscami sięga 85 m. Obok Plaży San Juan znajdziemy plaże Muchavista, do której jest bardzo dogodny dojazd tramwajem.

Playa de la Albufereta - Szerokie, piaszczyste plaże Alicante to niemal wizytówka tego miasta
Playa de la Albufereta – Szerokie, piaszczyste plaże Alicante to niemal wizytówka tego miasta

W Alicante znajduje się też plaża dog-friendly (Playa de Agua Amarga) przystosowana do potrzeb Twojego czworonoga. Wśród innych wspaniałych plaż w Alicante można wymienić: La playa del Saladar Urbanova, Playa de Almadraba oraz malownicze zatoczki Calas del Cabo de las Huertas. Pełną listę najlepszych plaż w Alicante znajdziesz w tym artykule.

Zrekultywowana Ulica Grzybów

Calle de las Setas
Calle de las Setas

„Calle de las Setas”, czyli „Ulica Grzybów” – tak mówi na nią większość osób. Ale na początek uściślijmy – oficjalna nazwa tej ulicy to Calle San Francisco. Pod koniec XX wieku miejsce to nie cieszyło się dobrą opinią. Na szeroką skalę rozwijały się tu prostytucja, sutenerstwo i nielegalny biznes. Z początkiem XXI wieku władze miasta podjęły decyzję o próbie zrekultywowania ulicy. Część firm zostało zamkniętych, zaczęto przykładać większą wagę do bezpieczeństwa i stopniowego depenalizowania całej ulicy.

Zwieńczeniem serii zmian, które zaszły na Calle San Francisco była inicjatywa kulturalna w postaci ogromnych rzeźb kolorowych grzybów oraz pomalowania chodnika na żółto-zielone kolory. Ot, taki prosty pomysł, za którym wydawałoby się nie stoi nic istotnego. Ten ruch ze strony miasta sprawił jednak, że ulica szybko zaczęła zdobywać popularność wśród turystów. To z kolei zachęciło lokalnych przedsiębiorców do otwierania swoich firm właśnie w tym miejscu.

I choć koszt tej inwestycji (60 000 euro) budził początkowo lekki sprzeciw, to była to gra warta zachodu. Dziś ta emblematyczna ulica przez wiele osób uważana jest za kultową, a sami mieszkańcy ochrzcili ją nową nazwą – Calle de las Setas (Ulica Grzybów).

Jaskinie Canelobre

Jaskinie Canelobre w regionie Walencji
Jaskinie Canelobre w regionie Walencji

Mimo, że jaskinie Canelobre liczą około 145 milionów lat, to zostały odkryte dopiero w X wieku. Ba! Tak naprawdę do XIX nikt się nimi specjalnie nie interesował. Przełomem była dopiero Hiszpańska Wojna Domowa (1936-1939), kiedy to jaskinie Canelobre były wykorzystywane do produkcji amunicji i naprawy samolotów. Dziś jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie można zobaczyć w tej okolicy Hiszpanii. Zachwyca nie tylko wnętrzem, ale także swoim usytuowaniem aż 700 metrów nad poziomem morza! Bilety na wycieczki z Alicante do jaskiń Canelobre możesz kupić w serwisie GetYourGuide.

Ciekawe muzea nie tylko dla miłośników sztuki

Jeśli tak jak ja lubisz sztukę współczesną, to pewnie nie będę musiała Cię namawiać do wizyty w Muzeum Sztuki Współczesnej, które w skrócie nazywane jest MACA (hiszp. Museo de Arte Contemporáneo de Alicante). Znajdziesz je w historycznej części miasta na przeciwko bazyliki Santa María. Z zewnątrz architektura tego miejsca nie przyciąga. Co innego, gdy wejdziemy do środka! Nowoczesne, jasne, minimalistyczne wnętrze jasno sygnalizuje, w jakim jesteśmy miejscu.

Muzeum Sztuki Współczesnej zajmuje powierzchnię 4680 m2. Na czterech piętrach czekają na nas zarówno ekspozycje czasowe, jak i stałe wystawy. Wszystkie z nich przedstawiają dzieła (m.in. obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki) znanych artystów XX wieku. Można wśród nich wymienić takie nazwiska jak: Picasso, Braque, Julio González, Juan Gris, Gargallo, Delaunay, Chagall, Miró, Dalí, Max Ernst, Bacon, Chillida i wielu, wielu innych.

Inne muzeum, które jest niekwestionowaną atrakcją dla miłośników żagli, to Muzeum Volvo Ocean Race. Zlokalizowane w porcie zabiera wszystkich odwiedzających w świat znakomitej rozrywki w towarzystwie nowych technologii. Znajdujące się w tym miejscu symulatory 3D i interaktywne ekspozycje pozwolą Ci odkryć historię i ciekawostki związane z wyścigiem Volvo Ocean Race. Wizyta w tym miejscu to okazja do zobaczenia, jak wygląda życie na morzu z perspektywy osób, które na co dzień stykają się z tym żywiołem.

Przywitanie lata i Ogniska św. Jana

Hogueras de Alicante, czyli Ogniska św. Jana w Alicante
Ogniska św. Jana to jedno z najpopularniejszych świąt w mieście

W wielu dużych miastach Hiszpanii przywitanie lata to znakomita okazja do świętowania. Nie inaczej jest i w tym przypadku! Tutejsze Hogueras de Alicante (Ogniska św. Jana) to święto ku czci ognia, które rokrocznie obchodzone jest w dniach 20-24 czerwca. W pewnym stopniu przypomina ono popularne w Walencji Fallas de Valencia. Tutaj również mamy bowiem do czynienia z pięknymi, ogromnymi kukłami z kartonu, które następnie palone są w towarzystwie widowiskowych fajerwerków i hucznej muzyki. W centrum miasta znajduje się także muzeum poświęcone tej tradycji – Museo de Hogueras.

Najciekawsze zabytki sakralne

Concatedral de San Nicolàs de Bari

Widok z lotu ptaka na Concatedral de San Nicolàs de Bari
Widok z lotu ptaka na Concatedral de San Nicolàs de Bari

Concatedral de San Nicolás de Bari to wybudowany w latach 1613-1662 kościół, który zajął miejsce stojącego tu wcześniej meczetu. Do rangi konkatedry miejsce to zostało podniesione w 1959 roku przez papieża Jana XXIII. Pod kątem architektonicznym dominuje tu styl renesansowy, choć możemy znaleźć też elementy gotyku i baroku. Charakterystycznym elementem Concatedral de San Nicolás de Bari jest niebieska kopuła. Trudno ją niestety zobaczyć, ponieważ kościół jest z każdej strony mocno osłonięty innymi zabudowaniami. Wytrwali mogą zobaczyć fragment kopuły, udając się na znajdującą się w pobliżu ulicę Calle San Pascual.

Basílica de Santa María

Basílica de Santa María
Basílica de Santa María

To najstarszy kościół w mieście. Został wybudowany w XIV-XVI wieku w stylu walenckiego gotyku. Na co warto zwrócić uwagę, odwiedzając to miejsce? Przede wszystkim na fasadę oraz piękne rzeźby i płaskorzeźby zdobiące wejście do kościoła. Wnętrze Basílica de Santa María to z kolei mnóstwo bogato zdobionych obrazów (np. w prezbiterium), majestatyczne sklepienia oraz ciągnące się bocznymi korytarzami arkady.

Santa Faz de Alicante

Ta słynna relikwia katolicka znajduje się w klasztorze Monasterio de la Santa Faz. Przedstawia ona sukno z lnu, na którym widoczne są ślady z krwi przedstawiające ludzką twarz. Duże zainteresowanie relikwią sprawiło, że z czasem znajdujący się na tkaninie obraz zaczął zanikać. Santa Faz de Alicante to jedna z trzech relikwii przedstawiających twarz Chrystusa, która została uznana przez Stolicę Apostolską. Każdego roku setki tysięcy osób biorą udział w pielgrzymce do Monasterio de la Santa Faz, by zobaczyć relikwię na własne oczy.

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY