Lochy, wieże, fosa, korytarze, kaplica, komnaty… Nie może być inaczej. Zapraszam do zamku w Alicante!

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Zamek Castillo de Santa Bárbara położony jest na stromej, gołej skale.

Castillo de Santa Bárbara to najbardziej rozpoznawalny symbol Alicante i jego swoista wizytówka. Usytuowany na wysokiej skale zamek to doskonałe miejsce na krótką lekcję historii miasta i spokojny, popołudniowy spacer. Jest to także doskonały punkt widokowy na cała zatokę, stare miasto, a nawet pobliską wyspę Tabarca. Z wysokości 166 m n.p.m. spojrzysz na Alicante z całkiem innej strony… A gdy już znużą Cię zamkowe mury, zawsze możesz wybrać się otaczającego zamek parku Parque de la Ereta – idealne miejsce do odpoczynku i uprawiania sportu.

Przewrotna historia zamku i co ma z tym wspólnego św. Barbara

Na obszarze zamku i w jego okolicy archeolodzy odnaleźli wiele pozostałości z różnych epok, w tym między innymi z Epoki Brązu oraz z czasów panowania Starożytnych Rzymian. Odkrycia te sugerują, że niezależnie od epoki, wzniesienie Monte Benacantil było bardzo
strategicznym miejscem.

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Na wycieczkę po Castillo de Santa Bárbara warto ubrać wygodne buty.

Jeśli chodzi o Zamek św. Barbary, przypuszcza się że został on wybudowany pod koniec IX wieku, tj. w czasach, gdy obszar ten znajdował się pod panowaniem muzułmanów. W 1248 r. wojska kastylijskie odbiły go jednak z rąk Maurów. Miało to miejsce dokładnie 4 grudnia, czyli w dniu św. Barbary. Teraz już rozumiesz, skąd ta nazwa.

Na przełomie kolejnych wieków Castillo de Santa Bárbara poddawany był częstym renowacjom. Aż do XVIII w. były one nastawione przede wszystkim na funkcję militarną. Wiele z nich wynikało z uzasadnionych przyczyn, ponieważ zamek wielokrotnie stawał się celem ataków. Najbardziej dotkliwe zbombardowanie miało miejsce w 1873 r. Przez kolejnych 90 lat od tego wydarzenia zamek pozostawał porzucony i popadał w ruinę.

W 1963 r. postanowiono udostępnić go zwiedzającym. Wtedy też zaczęto odrestaurowywać jego części i przywracać mu dawną świetność. Jeszcze w tym samym roku turyści otrzymali do dyspozycji dwie windy, które pozwalają na szybki transport na jeden z zamkowych dziedzińców. Z jednej strony – rozwiązanie dość nietypowe, ale z drugiej – całkiem praktyczne, jeśli akurat nie masz w planach długiego spaceru na sam szczyt.

Co dzisiaj kryją mury Castillo de Santa Bárbara?

Przede wszystkim niezwykły klimat i atmosferę, która zdaje się wciąż rozbrzmiewać wśród zamkowych komnat. Dla wszystkich odwiedzających udostępniono trzy strefy zwiedzania. Pierwsza z nich to Macho del Castillo. To właśnie tam znajdziemy najstarsze pozostałości, piwnice i lochy z okresu XI-XIII w. Tutaj też znajduje się wieża Torre de Homenaje (znana częściej pod nazwą La Torreta) oraz bastion Baluarte de los Inglesos. Ten ostatni w średniowieczu wykorzystywano był jako magazyn na zboże oraz miejsce schronienia dla wojsk i cywili.

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Urzekająca panorama na wybrzeże Alicante, to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić Castillo de Santa Bárbara.

Pozostałe dwie części zamku wyraźnie odróżniają się od pierwszej. Widać w nich już odejście od militarnej funkcji zamku. Dużo większy nacisk postawiono z kolei na funkcję mieszkalną – więcej komnat i miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

W zamkowych murach mieści się też muzeum miejskie Alicante. A w nim wiele eksponatów i wykopalisk archeologicznych zarówno z czasów prehistorycznych, jak i tych bardziej współczesnych. Ekspozycje w muzeum są sezonowe, dlatego przed wizytą, warto zorientować się, jakie wystawy są aktualnie dostępne. Muzeum jest też miejscem, w którym odbywają się warsztaty, pokazy i inne zajęcia kulturalne przeznaczone dla osób w każdym wieku.

A kiedy najlepiej wybrać się na zamek w Alicante?

Nie ma złej pory, ale jeśli chcesz zafundować sobie i swojej drugiej połówce romantyczny wieczór, to lipiec i sierpień będą idealne! W tych miesiącach w każdy piątek i sobotę o godzinie 22:00 rozpoczynają się koncerty pod gołym niebem. Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona jest tylko powierzchnią dziedzińca.

Legenda o Castillo de Santa Bárbara

Jak każdy zamek, także ten w Alicante może pochwalić się swoją legendą. Zaczyna się ona w czasach, gdy jego mury zamieszkiwali Maurowie. Ówczesny władca miał piękną córkę, którą postanowił wydać za mąż. O serce Cantary walczyło dwóch śmiałków – książę Almanzor i książę Ali. Król, nie potrafiąc zdecydować, który z nich okaże się lepszym wybrankiem dla córki, postanowił dać im nietypowe zadanie. Każdy z nich miał przywieźć z Indii rzadką przyprawę… I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wygrywał ten, który zrobił to jako pierwszy.

Castillo de Santa Bárbara - Zamek św. Barbary w Alicante, Hiszpania // Hispanico.pl
Legenda mówi, że patrząc na Castillo de Santa Bárbara z perspektywy plaży, można dostrzec profil męskiej twarzy.

Almanzor, nie chcąc tracić czasu, natychmiast udał się w podróż. Co innego Ali… on postanowił zalecać się do księżniczki, obsypywać ją miłosnymi listami i podarkami tak długo, aż zadurzyła się w nim po uszy (oczywiście z wzajemnością). Czas jednak mijał i zanim kochankowie zdążyli zrozumieć swoją beztroskę, Almanzor wrócił ze znalezioną w Indiach przyprawą. Król wydał córkę za zwycięzcę, jednak ta nigdy się z tym nie pogodziła. Wkrótce z żalu popełniła samobójstwo, skacząc z zamkowego muru. W jej ślady poszedł też Ali, który nie potrafił żyć bez ukochanej.

Król długo nie mógł pogodzić się z tą tragedią, a jego żal nie miał końca. Mówi się, że to dlatego góra Monte Benacantil, na której stoi zamek widziana od strony plaży, przypomina profil twarzy mauretańskiego władcy. Stąd też wzięła się jej druga nazwa “La Cara del Moro”, która oznacza “Twarz Maura”.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
PODZIEL SIĘ

Dodaj pierwszy komentarz

avatar