Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCastillo de Santa Bárbara - Zamek w Alicante

Castillo de Santa Bárbara – Zamek w Alicante

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Lochy, wieże, fosa, korytarze, kaplica, komnaty… Nie może być inaczej. Zapraszam do zamku w Alicante!

Castillo de Santa Bárbara (kat. Castell de la Santa Bàrbara) to najbardziej rozpoznawalny symbol Alicante i jego swoista wizytówka. Usytuowany na wysokiej skale zamek to doskonałe miejsce na krótką lekcję historii miasta i spokojny, popołudniowy spacer. Jest to także doskonały punkt widokowy na cała zatokę, stare miasto, a nawet pobliską wyspę Tabarca. Z wysokości 166 m n.p.m. spojrzysz na Alicante z całkiem innej strony… A gdy już znużą Cię zamkowe mury, zawsze możesz wybrać się otaczającego zamek parku Parque de la Ereta – idealne miejsce do odpoczynku i uprawiania sportu.

Święta Barbara i przewrotna historia zamku

Na obszarze zamku i w jego okolicy archeolodzy odnaleźli wiele pozostałości z różnych epok, w tym między innymi z Epoki Brązu oraz z czasów panowania Starożytnych Rzymian. Odkrycia te sugerują, że niezależnie od epoki, wzniesienie Monte Benacantil było bardzo strategicznym miejscem.

Zamek Castillo de Santa Bárbara położony jest na stromej skale
Zamek Castillo de Santa Bárbara położony jest na stromej skale

Jeśli chodzi o Zamek św. Barbary, przypuszcza się że został on wybudowany pod koniec IX wieku, tj. w czasach, gdy obszar ten znajdował się pod panowaniem muzułmanów. W 1248 r. wojska kastylijskie odbiły go jednak z rąk Maurów. Miało to miejsce dokładnie 4 grudnia, czyli w dniu św. Barbary. Teraz już rozumiesz, skąd ta nazwa.

Na przełomie kolejnych wieków Castillo de Santa Bárbara poddawany był częstym renowacjom. Aż do XVIII wieku były one nastawione przede wszystkim na funkcję militarną. Wiele z nich wynikało z uzasadnionych przyczyn, ponieważ zamek wielokrotnie stawał się celem ataków. Najbardziej dotkliwe zbombardowanie miało miejsce w 1873 r. Przez kolejnych 90 lat od tego wydarzenia zamek pozostawał porzucony i popadał w ruinę.

Urzekająca panorama i rozpościerający się horyzont Morza Śródziemnego, z której możemy podziwiać całe miasto to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić Castillo de Santa Bárbara (Zamek świętej Barbary w Alicante)
Urzekająca panorama i rozpościerający się horyzont Morza Śródziemnego, z której możemy podziwiać całe miasto to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić Castillo de Santa Bárbara (Zamek świętej Barbary w Alicante)

W 1963 r. postanowiono udostępnić go zwiedzającym. Wtedy też zaczęto odrestaurowywać jego części i przywracać mu dawną świetność. Jeszcze w tym samym roku turyści otrzymali do dyspozycji dwie windy, które pozwalają na szybki transport na jeden z zamkowych dziedzińców. Z jednej strony – rozwiązanie dość nietypowe, ale z drugiej – całkiem praktyczne, jeśli akurat nie masz w planach długiego spaceru na sam szczyt.

Barrio de Santa Cruz
Barrio de Santa Cruz

Co dzisiaj kryją mury Castillo de Santa Bárbara?

Na wycieczkę po Castillo de Santa Bárbara ubierz wygodne buty, ponieważ teren zamku w dużej mierze pokrywa kostka brukowa
Na wycieczkę po Castillo de Santa Bárbara ubierz wygodne buty, ponieważ teren zamku w dużej mierze pokrywa kostka brukowa

Przede wszystkim niezwykły klimat i atmosferę, która zdaje się wciąż rozbrzmiewać wśród zamkowych komnat. Dla wszystkich odwiedzających udostępniono trzy strefy zwiedzania. Pierwsza z nich to Macho del Castillo. To właśnie tam znajdziemy najstarsze pozostałości, piwnice i lochy z okresu XI-XIII w. Tutaj też znajduje się wieża Torre de Homenaje (znana częściej pod nazwą La Torreta) oraz bastion Baluarte de los Inglesos. Ten ostatni w średniowieczu wykorzystywano był jako magazyn na zboże oraz miejsce schronienia dla wojsk i cywili.

Pozostałe dwie części zamku wyraźnie odróżniają się od pierwszej. Widać w nich już odejście od militarnej funkcji zamku. Dużo większy nacisk postawiono z kolei na funkcję mieszkalną – więcej komnat i miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

W zamkowych murach mieści się też muzeum miejskie Alicante. A w nim wiele eksponatów i wykopalisk archeologicznych zarówno z czasów prehistorycznych, jak i tych bardziej współczesnych. Ekspozycje w muzeum są sezonowe, dlatego przed wizytą, warto zorientować się, jakie wystawy są aktualnie dostępne. Muzeum jest też miejscem, w którym odbywają się warsztaty, pokazy i inne zajęcia kulturalne przeznaczone dla osób w każdym wieku.

Legenda o Castillo de Santa Bárbara

Jak każdy zamek, także ten w Alicante może pochwalić się swoją legendą. Zaczyna się ona w czasach, gdy jego mury zamieszkiwali Maurowie. Ówczesny władca miał piękną córkę, którą postanowił wydać za mąż. O serce Cantary walczyło dwóch śmiałków – książę Almanzor i książę Ali. Król, nie potrafiąc zdecydować, który z nich okaże się lepszym wybrankiem dla córki, postanowił dać im nietypowe zadanie. Każdy z nich miał przywieźć z Indii rzadką przyprawę… I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wygrywał ten, który zrobił to jako pierwszy.

Castillo de Santa Bárbara z perspektywy plaży to jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeżu Costa Blanca
Castillo de Santa Bárbara z perspektywy plaży to jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeżu Costa Blanca

Almanzor, nie chcąc tracić czasu, natychmiast udał się w podróż. Co innego Ali… on postanowił zalecać się do księżniczki, obsypywać ją miłosnymi listami i podarkami tak długo, aż zadurzyła się w nim po uszy (oczywiście z wzajemnością). Czas jednak mijał i zanim kochankowie zdążyli zrozumieć swoją beztroskę, Almanzor wrócił ze znalezioną w Indiach przyprawą. Król wydał córkę za zwycięzcę, jednak ta nigdy się z tym nie pogodziła. Wkrótce z żalu popełniła samobójstwo, skacząc z zamkowego muru. W jej ślady poszedł też Ali, który nie potrafił żyć bez ukochanej.

Król długo nie mógł pogodzić się z tą tragedią, a jego żal nie miał końca. Mówi się, że to dlatego góra Monte Benacantil, na której stoi zamek widziana od strony plaży, przypomina profil twarzy mauretańskiego władcy. Stąd też wzięła się jej druga nazwa „La Cara del Moro”, która oznacza „Twarz Maura”.

Zamek św. Barbary w Alicante – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Castillo de Santa Bárbara najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 1 października do 31 marca w godz. 10:00-20:00; w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu w godz. 10:00-22:00; w lipcu i sierpniu w godz. 10:00-0:00
  • Kiedy najlepiej zwiedzać zamek w Alicante? Nie ma złej pory, ale jeśli chcesz zafundować sobie i swojej drugiej połówce romantyczny wieczór, to lipiec i sierpień będą idealne! W tych miesiącach w każdy piątek i sobotę o godzinie 22:00 rozpoczynają się koncerty pod gołym niebem. Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona tylko powierzchnią dziedzińca.
  • Adres: 03002 Alacant

Hotele w Alicante


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. The castle of Santa Barbara looks amazing at night. I encourage you to visit it inside. It is a great place to learn more about the culture and history of Alicante. You can take part in one of the guided tours to discover even more!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.