Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCastillo de Santa Bárbara - Zamek świętej Barbary w Alicante

Castillo de Santa Bárbara – Zamek świętej Barbary w Alicante

Lochy, wieże, fosa, korytarze, kaplica, komnaty… Nie może być inaczej. Zapraszam do zamku w Alicante!

Castillo de Santa Bárbara (kat. Castell de la Santa Bàrbara) to najbardziej rozpoznawalny symbol Alicante i jego swoista wizytówka. Usytuowany na wysokiej skale zamek to doskonałe miejsce na krótką lekcję historii miasta i spokojny, popołudniowy spacer. Jest to także doskonały punkt widokowy na całą zatokę, stare miasto, a nawet pobliską wyspę Tabarca. Z wysokości 166 m n.p.m. spojrzysz na Alicante z całkiem innej strony… A gdy już znużą Cię zamkowe mury, zawsze możesz wybrać się do otaczającego zamek parku Parque de la Ereta – idealne miejsce do odpoczynku i uprawiania sportu.

Krótka historia zamku Castillo de Santa Bárbara

Na obszarze zamku i w jego okolicy archeolodzy odnaleźli wiele pozostałości z różnych epok, w tym między innymi z Epoki Brązu oraz z czasów panowania Starożytnych Rzymian. Odkrycia te sugerują, że niezależnie od epoki, wzniesienie Monte Benacantil było bardzo strategicznym miejscem.

Zamek Castillo de Santa Bárbara położony jest na stromej skale
Zamek świętej Barbary (Castillo de Santa Barbara) w Alicante położony jest na stromej skale.

Jeśli chodzi o Castillo de Santa Barbara, przypuszcza się że został on wybudowany pod koniec IX wieku, tj. w czasach, gdy obszar ten znajdował się pod panowaniem muzułmanów. W 1248 r. wojska kastylijskie odbiły go jednak z rąk Maurów. Miało to miejsce dokładnie 4 grudnia, czyli w dniu św. Barbary. Teraz już rozumiesz, skąd wzięła się nazwa tego miejsca.

Na przełomie kolejnych wieków Castillo de Santa Bárbara poddawany był częstym renowacjom. Aż do XVIII wieku były one nastawione przede wszystkim na funkcję militarną. Wiele z nich wynikało z uzasadnionych przyczyn, ponieważ zamek wielokrotnie stawał się celem ataków. Najbardziej dotkliwe zbombardowanie miało miejsce w 1873 r. Przez kolejnych 90 lat od tego wydarzenia zamek pozostawał porzucony i popadał w ruinę.

Urzekająca panorama i rozpościerający się horyzont Morza Śródziemnego, z której możemy podziwiać całe miasto to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić Castillo de Santa Bárbara (Zamek świętej Barbary w Alicante)
Urzekająca panorama i rozpościerający się horyzont Morza Śródziemnego, z której możemy podziwiać całe miasto to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić Castillo de Santa Bárbara (Zamek świętej Barbary w Alicante)

W 1963 r. postanowiono udostępnić Castillo de Santa Bárbara zwiedzającym. Wtedy też zaczęto odrestaurowywać jego części i przywracać mu dawną świetność. Jeszcze w tym samym roku turyści otrzymali do dyspozycji dwie windy, które pozwalają na szybki transport na jeden z zamkowych dziedzińców. Z jednej strony – rozwiązanie dość nietypowe, ale z drugiej – całkiem praktyczne, jeśli akurat nie masz w planach długiego spaceru na sam szczyt.

Co dzisiaj kryją mury Castillo de Santa Bárbara w Alicante?

Przede wszystkim niezwykły klimat i atmosferę, która zdaje się wciąż rozbrzmiewać wśród zamkowych komnat. Dla wszystkich odwiedzających udostępniono trzy strefy zwiedzania. Pierwsza z nich to Macho del Castillo. To właśnie tam znajdziemy najstarsze pozostałości, piwnice i lochy z okresu XI-XIII w. Tutaj też znajduje się wieża Torre de Homenaje (znana częściej pod nazwą La Torreta) oraz bastion Baluarte de los Inglesos. Ten ostatni w średniowieczu wykorzystywano był jako magazyn na zboże oraz miejsce schronienia dla wojsk i cywili.

Na wycieczkę po Castillo de Santa Bárbara ubierz wygodne buty, ponieważ teren zamku w dużej mierze pokrywa kostka brukowa
Na wycieczkę po Castillo de Santa Bárbara ubierz wygodne buty, ponieważ teren zamku w dużej mierze pokrywa kostka brukowa

Pozostałe dwie części zamku wyraźnie odróżniają się od pierwszej. Widać w nich już odejście od militarnej funkcji zamku. Dużo większy nacisk postawiono z kolei na funkcję mieszkalną – więcej komnat i miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

W zamkowych murach mieści się też muzeum miejskie Alicante. A w nim wiele eksponatów i wykopalisk archeologicznych zarówno z czasów prehistorycznych, jak i tych bardziej współczesnych. Ekspozycje w muzeum są sezonowe, dlatego przed wizytą, warto zorientować się, jakie wystawy są aktualnie dostępne. Muzeum jest też miejscem, w którym odbywają się warsztaty, pokazy i inne zajęcia kulturalne przeznaczone dla osób w każdym wieku.

Legenda o Castillo de Santa Bárbara w Alicante

Jak każdy tego typu zabytek zamek świętej Barbary w Alicante może pochwalić się swoją legendą. Zaczyna się ona w czasach, gdy jego mury zamieszkiwali Maurowie. Ówczesny władca miał piękną córkę, którą postanowił wydać za mąż. O serce Cantary walczyło dwóch śmiałków – książę Almanzor i książę Ali. Król, nie potrafiąc zdecydować, który z nich okaże się lepszym wybrankiem dla córki, postanowił dać im nietypowe zadanie. Każdy z nich miał przywieźć z Indii rzadką przyprawę… I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wygrywał ten, który zrobił to jako pierwszy.

Castillo de Santa Bárbara z perspektywy plaży to jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeżu Costa Blanca
Castillo de Santa Bárbara z perspektywy plaży to jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeżu Costa Blanca.

Almanzor, nie chcąc tracić czasu, natychmiast udał się w podróż. Co innego Ali… on postanowił zalecać się do księżniczki, obsypywać ją miłosnymi listami i podarkami tak długo, aż zadurzyła się w nim po uszy (oczywiście z wzajemnością). Czas jednak mijał i zanim kochankowie zdążyli zrozumieć swoją beztroskę, Almanzor wrócił ze znalezioną w Indiach przyprawą. Król wydał córkę za zwycięzcę, jednak ta nigdy się z tym nie pogodziła. Wkrótce z żalu popełniła samobójstwo, skacząc z zamkowego muru. W jej ślady poszedł też Ali, który nie potrafił żyć bez ukochanej.

Król długo nie mógł pogodzić się z tą tragedią, a jego żal nie miał końca. Mówi się, że to dlatego góra Monte Benacantil, na której stoi zamek widziana od strony plaży, przypomina profil twarzy mauretańskiego władcy. Stąd też wzięła się jej druga nazwa „La Cara del Moro”, która oznacza „Twarz Maura”.

Castillo de Santa Bárbara w Alicante – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Castillo de Santa Bárbara najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 1 października do 31 marca w godz. 10:00-20:00; w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu w godz. 10:00-22:00; w lipcu i sierpniu w godz. 10:00-0:00
  • Kiedy najlepiej zwiedzać zamek w Alicante? Nie ma złej pory, ale jeśli chcesz zafundować sobie i swojej drugiej połówce romantyczny wieczór, to lipiec i sierpień będą idealne! W tych miesiącach w każdy piątek i sobotę o godzinie 22:00 rozpoczynają się koncerty pod gołym niebem. Wstęp jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona tylko powierzchnią dziedzińca.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Castillo de Santa Bárbara na mapie

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. The castle of Santa Barbara looks amazing at night. I encourage you to visit it inside. It is a great place to learn more about the culture and history of Alicante. You can take part in one of the guided tours to discover even more!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.