Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeSylwester w Hiszpanii i hiszpańskie przesądy noworoczne

Sylwester w Hiszpanii i hiszpańskie przesądy noworoczne

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Chociaż Sylwester w Hiszpanii nie różni się bardzo od polskiego, przed rozpoczęciem zabawy trzeba się zaopatrzyć chociażby w 12 winogron i czerwoną bieliznę. Jak Hiszpanie spędzają ostatnią noc w roku i co przynosi im szczęście?

Sylwester w Hiszpanii nie różni się znacznie od tego, który obchodzimy w Polsce. Istnieje jednak sporo przesądów noworocznych, o których warto pamiętać, jeśli przez najbliższe 12 miesięcy chcemy cieszyć się dostatkiem i powodzeniem :).

Sylwester w Hiszpanii, czyli Fiesta do białego rana

Hiszpanie mówią na niego La Nochevieja, co oznacza dosłownie Starą Noc. Sposoby świętowanie Sylwestra i Nowego Roku są bardzo podobne do polskich: ludzie bawią się na przyjęciach w gronie rodziny i przyjaciół, zarówno w domach jak i lokalach. Około północy wychodzą na zewnątrz, aby podziwiać pokaz sztucznych ogni i popatrzeć na występy różnych artystów. Imprezy przedłużają się obowiązkowo do białego rana.

Noworoczny toast zazwyczaj wznosi się szampanem albo cavą (rodzaj wina musującego). Oprócz tego, zwyczajowo organizuje się duże fiesty w centrach większych miast. Najbardziej huczna i popularna impreza noworoczna odbywa się w Madrycie, na placu Puerta del Sol.

Przesądy noworoczne w Hiszpanii

Sylwester w Hiszpanii wiąże się z wieloma przesądami i zabobonami. Jeśli więc szukasz niekonwencjonalnych sposobów na zapewnienie sobie szczęścia i pomyślności w nowym roku, przedstawiamy pięć najciekawszych hiszpańskich przesądów noworocznych, które Ci w tym pomogą:

1. Załóż nową bieliznę. Najlepiej jeśli będą to czerwone majtki. Jeżeli ich nie posiadasz, zaopatrz się w cokolwiek w kolorze czerwonym. Hiszpanie wierzą, że ten kolor przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

2. Kup winogrona. Jedzenie 12 winogron (po jednym z każdym uderzeniem zegara) to bardzo ważna tradycja noworoczna w Hiszpanii. Chociaż zadanie może wydawać się niewykonalne, jest to najpopularniejsza tradycja sylwestrowa w tym kraju. Połykanie winogron ma oczywiście przynieść szczęście i pomyślność w ciągu następnego roku. Podczas jedzenia trzeba jednak uważać, bo nie trudno o zadławienie!

CIEKAWOSTKA: w okolicach Sylwestra w wielu sklepach można kupić gotowe kiście, składające się dokładnie z 12 winogron.

3. Zanim wypijesz szampana, wrzuć do kieliszka z szampanem przedmiot wykonany ze złota (najlepiej pierścionek, kolczyk lub obrączkę). Rzeczy tych nie powinno się wyciągać aż do momentu, gdy wypije się całą zawartość kieliszka i uściska się wszystkich przyjaciół i rodzinę, z którymi świętuje się nadejście Nowego Roku. Możesz wrzucić też pierścionek do kieliszka małżonka – wtedy zagwarantujesz sobie szczęście w małżeństwie przez kolejny rok. Jeśli zaś wrzucisz go do kieliszka osoby, w której jesteś zakochany – możesz mieć pewność że uda Ci się zdobyć jej/jego serce.

4. Ważną rolę pełni również walizka. Jeśli czujesz, że masz już dość podróży, przejdź się z walizką po mieszkaniu i postaw ją pod drzwiami – to zagwarantuje spokój przez kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli natomiast jesteś spragniony przygód i wyjazdów, powinieneś przejść się z walizką po ulicach obok domu :).

5. Szczęście przynosi także soczewica. To symbol obfitości, a zjedzenie z nią potrawy (chociażby 1 łyżki), ma zapewnić pomyślność w kolejnym roku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wcielenie w życie wszystkich tych pomysłów czy nie, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć ci Szczęśliwego Nowego Roku!

¡Feliz año nuevo!

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawym zwyczajem jest też poranny spacer do kawiarni po nocy sylwestrowej – churros z gorącą czekoladą i spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Często młodzi ludzie wracając nad ranem z imprezy zahaczają o kawiarnie z tym charakterystycznym smakołykiem stawiającym na nogi 🙂

  2. Moim zdaniem jednak w Hiszpanii yo bardzo różne Święto od naszego. U nas Sylwester to impreza, tańce, zabawa. W Hiszpanii to Święto rodzinne – tak ważne jak nasza Wigilia. Ci którzy mogą wracają do swoich domów. Tam z rodziną (rodzicami, dziadkami, wujkami) jedzą uroczystą kolację. W tym oczywiście o 12 winogrona (polecam je sobie wcześniej obrać). Dopiero ok. 1-2 młodzi rozchodzą się na miasto, gdzie zaczynają się bawić i tańczyć już w sposób bardziej pogodny do naszego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.