Chociaż Sylwester w Hiszpanii nie różni się bardzo od polskiego, przed rozpoczęciem zabawy trzeba się zaopatrzyć chociażby w 12 winogron i czerwoną bieliznę. Jak Hiszpanie spędzają ostatnią noc w roku i co przynosi im szczęście?

Fiesta do białego rana

Hiszpanie nazywają Sylwestra La Nochevieja, co oznacza dosłownie Starą Noc. Sposoby świętowania nadejścia Nowego Roku są bardzo podobne do polskich: ludzie bawią się na przyjęciach w gronie rodziny i przyjaciół, zarówno w domach jak i lokalach. Około północy wychodzą na zewnątrz, aby podziwiać pokaz sztucznych ogni i popatrzeć na występy różnych artystów. Imprezy przedłużają się obowiązkowo do białego rana. Noworoczny toast zazwyczaj wznosi się szampanem albo cavą (rodzaj wina musującego). Oprócz tego, zwyczajowo organizuje się duże fiesty w centrach większych miast. Najbardziej huczna i popularna impreza noworoczna odbywa się w Madrycie, na placu Puerta del Sol.

Sylwester w Hiszpanii związany jest z kilkoma przesądami…

Ilość przesądów i zabobonów związanych z La Nochevieja jest naprawdę olbrzymia. Jeżeli zatem spędzasz Sylwestra w Hiszpanii lub szukasz niekonwencjonalnych sposobów na zapewnienie sobie szczęścia i pomyślności w nowym roku, przedstawiamy 5 hiszpańskich, noworocznych przesądów, które Ci w tym pomogą:

1. Koniecznie załóż nową bieliznę. Najlepiej jeśli będą to czerwone majtki. Jeżeli ich nie posiadasz, zaopatrz się w cokolwiek w kolorze czerwonym. Hiszpanie wierzą, że ten kolor przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

2. Kup winogrona. Jedzenie 12 winogron (po jednym po każdym uderzeniu zegara po północy) to bardzo ważna tradycja noworoczna w Hiszpanii. Chociaż zadanie może wydawać się awykonalne, jest to najpopularniejsza tradycja sylwestrowa w tym kraju. Połykanie winogron ma oczywiście przynieść szczęście i pomyślność w ciągu następnego roku. Podczas jedzenia trzeba jednak uważać, bo nie trudno o zadławienie!

Co ciekawe, w okolicach Sylwestra w wielu sklepach można kupić gotowe kiście, składające się dokładnie z 12 winogron.

3. Wrzuć do kieliszka z szampanem przedmiot zrobiony ze złota, najlepiej pierścionek, kolczyk lub obrączkę. Rzeczy tych nie powinno się wyciągać aż do momentu, gdy wypije się zawartość kieliszka i uściska się wszystkich przyjaciół i rodzinę, z którymi świętuje się nadejście Nowego Roku. Możesz wrzucić też pierścionek do kieliszka małżonka – wtedy zagwarantujesz sobie szczęście w małżeństwie przez kolejny rok. Jeśli zaś wrzucisz go do kieliszka osoby, w której jesteś zakochany – możesz być pewien że uda Ci się pozyskać serce wybranej osoby.

4. Ważną rolę pełni również walizka: jeśli czujesz, że masz już dość podróży, przejdź się z walizką po mieszkaniu i postaw ją pod drzwiami – to zagwarantuje spokój przez kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli natomiast jesteś spragniony przygód i wyjazdów, powinieneś przejść się z walizką po ulicach obok domu.

5. Szczęście przynosi także soczewica, czyli symbol obfitości: zjedzenie potrawy z chociażby jedną łyżką soczewicy, ma zapewnić pomyślność w kolejnym roku.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wcielenie w życie jednego z tych pomysłów czy nie, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć ci Szczęśliwego Nowego Roku! ¡Feliz año nuevo!

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

PODZIEL SIĘ

2 Komentarze - "Sylwester w Hiszpanii i hiszpańskie przesądy noworoczne"

avatar