Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiFont Màgica - Magiczne fontanny w Barcelonie

Font Màgica – Magiczne fontanny w Barcelonie

Idealne miejsce na randkę, miły wieczór z przyjaciółmi, czy rodzinny piknik. Do tego niezapomniany spektakl łączący grę wody, świateł i dźwięku. Tak w skrócie możemy opisać La Font Màgica, czyli pokazy magicznych fontann, będące jedną z najsłynniejszych atrakcji Barcelony.

Font Màgica, czyli magiczne fontanny, to kultowe miejsce rozsławione przez Wystawę Światową EXPO w 1929 roku, na którą specjalnie zostały stworzone. Początkowy zamysł był prosty. Zbyt prosty, jak na oczekiwania organizatorów, którzy chcieli, aby ta fontanna nie była jak wszystkie inne, ale zapadała w pamięć na długo! Z tym wyzwaniem zmierzył się architekt Carles Buigas. Za cel postawił sobie stworzenie dzieła, które miało być kolosalne, odważne i kunsztowne. Tak też się stało.

Zjawiskowe magiczne fontanny znajdziemy u podnóża wzgórza Montjuïc, zaraz przy Plaça d’Espanya oraz niedaleko hal targowych Fira de Barcelona. To centralne miejsce Barcelony stanowiło główną ulicę wspomnianego EXPO, które było przełomowym momentem dla rozwoju urbanistycznego miasta.

Pokazy fontann to wyjątkowe widowisko, w którym rolę główną odgrywają światło i woda, które przy akompaniamencie muzyki zapewniają widzom niezapomniane doznania. Choć i w dzień fontanny robią wrażenie (są w końcu dziełem wielkiego architekta i wizjonera), to ich prawdziwe, nieco szalone oblicze poznamy dopiero po zmroku, gdy świetlne spektakle rozjaśniają niebo nad tym zakątkiem Barcelony. Pokazy odbywające się wieczorami gromadzą mnóstwo ludzi, a centralna lokalizacja sprawia, że nie sposób przeoczyć tego miejsca.

Magiczne fontanny w Barcelonie podczas wyjątkowych wydarzeń

Kolejnym historycznym wydarzeniem, któremu towarzyszyły magiczne fontanny, były Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 roku, na które specjalnie je odrestaurowano. Miano symbolu Barcelony zyskały również dzięki corocznemu festiwalowi el Piromusical de La Mercè na cześć Virgen de la Mercè. Podczas kilkudniowego święta tradycyjne pokazy połączone są ze sztucznymi ogniami wzmocnionymi laserami.

W dzień fontanny w Barcelonie wydają się spokojnym i harmonijnym miejscem. Swoją prawdziwą twarz pokazują dopiero po zmroku!
W dzień fontanny w Barcelonie wydają się spokojnym i harmonijnym miejscem. Swoją prawdziwą twarz pokazują dopiero po zmroku!

Huczne uroczystości odbywają się tu także w Sylwestra! Od 2013 roku jest to miejsce spotkań tysięcy Katalończyków świętujących nadchodzący, nowy rok. Przez całą noc gra muzyka, a pół godziny przed dwunastą rozpoczyna się specjalny pokaz fontann kończący się symbolicznymi 12 dzwonami, którym towarzyszą fajerwerki.

Pokaz fontann w blasku księżyca

Widowiskowe spektakle Font màgica łączące grę wody, światła oraz muzyki robią prawdziwe wrażenie nie tylko za pierwszym, ale i za każdym kolejnym razem. Warto zjawić się u przy Plaça d’Espanya tuż przed zapadnięciem zmroku, bo to właśnie w wieczornych godzinach odbywają się pokazy, które w zależności od pory roku mają miejsce w różne dni oraz o różnej godzinie. Każdego dnia zobaczymy nowy pokaz w towarzystwie muzycznych przebojów!

Przykładowe repertuary obejmują utwory z lat 80., filmowe soundtracki, czy muzykę klasyczną. Jedna rzecz jest niezmienna – każde przedstawienie rozpoczyna się od olimpijskiego hymnu z 1992 roku, czyli utworu „Barcelona” w wykonaniu Montserrat Caballé i Freddiego Mercurego. Zatem, gdy wybije godzina rozpoczęcia pokazu, warto być na miejscu i obserwować, jak fontanny zaczną swój piękny, oryginalny taniec. Warto wiedzieć, że zwykle pokazy fontann trwają około 30 minut.

Font Màgica - magiczna fontanna w Barcelonie
Font Màgica – magiczna fontanna w Barcelonie

Na rozmaite figury tworzone przez wodę, wydobywającą się przez 120 dysz, pada światło w pięciu kolorach – białym, żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym – tworząc aż 50 różnych barw i odcieni. Fontanna z roku na rok zostaje poddawana modernizacjom. Przykładowo w 2011 roku zainstalowano w niej aplikację, która automatycznie generuje nowe kombinacje pokazów świetlno-wodnych. Jest ich aż 7 miliardów!

Podczas pobytu w Barcelonie warto zarezerwować sobie czas, by móc zobaczyć rozświetlone fontanny na własne oczy! Pokaz fontann całkowicie zachwyci szczególnie melomanów, ale także dla romantyków i zakochanych wieczór spędzony u stóp góry Montjuïc będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Magiczne fontanny a ekologia

Warto podkreślić, iż każda kolejna renowacja ulepsza magiczne fontanny w Barcelonie pod kątem ekologii. Od roku 2010 do jej użytkowania wykorzystuje się wyłącznie wody gruntowe, które jednocześnie służą do napełniania oczek wodnych oraz nawadniania całej góry Montjuïc. W 2014 roku klasyczne oświetlenie zamieniono na technologię typu LED, która posiada wbudowane urządzenie kontroli zużycia energii.

Informacje praktyczne

  • Magiczne fontanny w Barcelonie to atrakcja darmowa, na którą możesz wybrać się samodzielnie. Jeśli jednak nie znasz zbyt dobrze miasta, najlepiej udać się na zorganizowaną wycieczkę, podczas której możesz zobaczyć takie inne ciekawe miejsca w mieście oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji. Wycieczkę z przewodnikiem najlepiej rezerwować wcześniej, gdyż liczba miejsc jest zwykle ograniczona.
  • Adres: Pl. de Carles Buïgas, 1, 08038 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Magiczne fontanny na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY