Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiWzgórze Montjuïc w Barcelonie

Wzgórze Montjuïc w Barcelonie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

W samym sercu stolicy Katalonii jest takie miejsce, które choć bardzo znane, to nie przyciąga aż takich tłumów, jak inne atrakcje turystyczne.

Wzgórze Montjuïc w Barcelonie (tłum. Wzgórze Żydowskie) to ta część miasta, która pozwoli Ci na prawdziwy relaks. Mnóstwo tutaj pięknych widoków, terenów zielonych i zabytków, odsłaniających historię miasta. Aby dostać się na położone 173 m n.p.m. wzgórze, możemy skorzystać z siły własnych nóg, autobusu lub kolejki linowej Telefèric de Montjuïc. A gdy już będziemy na miejscu, czas na odwiedziny w najciekawszych miejscach w tej okolicy.

Zamek Montjuïc (Castell de Montjuïc)

Jeśli jest jakiś zabytek w Barcelonie, który przypomina o militarnej historii miasta, to zdecydowanie jest nim Zamek Montjuïc. Wybudowany w XVII wieku był miejscem wielu kluczowych dla historii Katalonii i całej Hiszpanii momentów. To tutaj przetrzymywano więźniów politycznych. Tutaj też dokonywano wielu egzekucji.

Dziś oblicze zamku Montjuïc jest zgoła inne. Oprócz pięknych ogrodów i licznych wydarzeń kulturalnych, miejsce to słynie także ze wspaniałej panoramy na port i wybrzeże. Nie będę obiektywna, jeśli powiem, że w moim odczuciu jest to najpiękniejszy punkt widokowy w Barcelonie.

CIEKAWOSTKA: Jeśli interesują Cię ciekawe punkty widokowe na Barcelonę, odwiedź także punkt widokowy Bunkers del Carmel, który znajduje się niedaleko Parku Güell.

Poble Espanyol

El Poble Espanyol - Wioska Hiszpańska w Barcelonie
El Poble Espanyol – Wioska Hiszpańska w Barcelonie

Powiedzieć o tym miejscu, że jest to muzeum etnograficzne to tak jakby nic o nim nie powiedzieć. Poble Espanyol to swego rodzaju miasto w mieście. Prezentuje ono hiszpańską architekturę charakterystyczną dla różnych regionów tego kraju. Powstanie tego miejsca było ściśle związane ze Światową Wystawą EXPO w 1929 roku. Chcąc zaskoczyć odwiedzających, projektanci Poble Espanyol stworzyli miniaturowe miasto, które miało przybliżyć wszystko to, co najbardziej charakterystyczne w architekturze Hiszpanii.

Co ciekawe, po zakończeniu EXPO cały obiekt miał zostać wyburzony. Zainteresowanie nim było jednak tak duże, że odstąpiono od pierwotnych planów, tworząc z Poble Espanyol jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Barcelonie.

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej

Museu Nacional d'Art de Catalunya - Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie
Museu Nacional d’Art de Catalunya – Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie

Wznoszący się na szczycie wzgórza Montjuïc budynek Palau Nacional jest siedzibą Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Znajdujące się tutaj zbiory prezentują sztukę Katalonii od średniowiecza do XX wieku. To idealne miejsce dla osób o artystycznej duszy, które chciałyby lepiej poznać artystyczny rozwój tego regionu Hiszpanii.

Schron Refugio 307

Ten dawny schron przeciwlotniczy to propozycja dla osób zainteresowanych historią hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). W tym czasie Barcelona była wielokrotnie bombardowana przez samoloty generała Franco. By chronić mieszkańców, ówczesne władze Katalonii zdecydowały o budowie ponad 1400 schronów przeciwlotniczych.

Refugio 307 to jeden z dwóch najbardziej znanych, które ocalały do czasów dzisiejszych. Łącznie był on w stanie pomieścić nawet 2000 ludzi, a jego kluczową częścią był 400-metrowy tunel. To w nim mieściła się kuchnia, pomieszczenia sanitarne, miejsca wydawania leków i opatrywania rannych.

Muzeum Olimpijskie na wzgórzu Montjuïc

Żegnając zamierzchłe czasy, warto na chwilę zajrzeć do Muzeum Olimpijskiego. Na 1500 m2 powierzchni będziemy mieli okazję zobaczyć oryginalne fotografie, filmy i inne materiały przybliżające historię Letnich Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku. Wzgórze Montjuïc odegrało w nich istotną rolę, ponieważ to tutaj miały miejsce ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk.

WARTO WIEDZIEĆ: Na wzgórzu Montjuic znajdzuje się wielofunkcyjny stadion olimpijski Estadi Olímpic de Montjuïc, który również był wykorzystywany podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

Ogród botaniczny na Montjuïc

Ilość atrakcji w Barcelonie może przytłaczać. Na tę ewentualność poleca się ogród botaniczny Jardí Botànic de Barcelona, który również położony jest na wzgórzu Montjuïc. W jego kolekcji znajduje się około 2000 różnych gatunków roślin, które zostały podzielone na pięć stref: śródziemnomorską, kalifornijską, chilijską, południowo-afrykańską i australijską. Na zwiedzanie tej atrakcji warto wybrać się jesienią lub wiosną, kiedy słońce nie wysusza roślin, a okazjonalne deszcze pozwalają im w pełni rozkwitać.

Fundació Joan Miró

Nie trzeba być wybitnym znawcą sztuki, żeby udać się do muzeum sztuki współczesnej poświęconego Joanowi Miró. To z inicjatywy tego katalońskiego surrealisty powstała fundacja (Fundació Joan Miró), której celem jest zachęcanie młodych twórców do eksperymentowania ze sztuką współczesną. W otwartym w 1975 roku budynku muzeum możemy podziwiać kilkanaście tysięcy prac Joan’a Miró, w skład których wchodzą: obrazy, rzeźby, rysunki, prace graficzne, tkaniny i ceramika.

Zabytkowy cmentarz na Montjuïc

Osoby preferujące zwiedzanie Barcelony z nutką dreszczyku pewnie ucieszy możliwość zwiedzania zabytkowego cmentarza, który znajduje się na wzgórzu Montjuïc. Zajmuje on powierzchnię 560 000 m2 i liczy ponad 155 000 nagrobków! Cementerio de Montjuïc został otwarty w 1883 roku jako odpowiedź na rosnące problemy związane z pochówkiem osób w Barcelonie. Dotychczasowe cmentarze usytuowane w różnych częściach miasta były małe i z przyczyn urbanistycznych nie mogły zostać powiększone. Nowy cmentarz na Montjuïc pozwolił ostatecznie rozwiązać ten problem.

Muzeum Archeologiczne Katalonii

Museo de Arqueología de Cataluña - Muzeum Archeologiczne w Katalonii (wzgórze Montjuïc)
Muzeum Archeologiczne na wzgórzu Montjuïc

Miejsce to warto odwiedzić, jeśli interesuje Cię historia dawnych mieszkańców Katalonii i pobliskich rejonów. Muzeum Archeologiczne Katalonii to miejsce, w którym zgromadzono znaleziska z czasów starożytnych i prehistorycznych. Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą z wykopalisk w Ampurias i są dowodem na obecność Starożytnych Greków i Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Kompleks Fontann Font Màgica na wzgórzu Montjuïc

Magiczne fontanny w Barcelonie
Magiczne fontanny w Barcelonie

Tuż u stóp wzgórza Montjuïc na tle Palau Nacional trafimy na jeszcze jedno interesujące miejsce. Żeby zrozumieć, czym są magiczne fontanny w Barcelonie (kat. font màgica), odwiedź to miejsce w ciepły, letni wieczór. To wtedy ma tu miejsce spektakl wody, muzyki i świateł – widowisko, od którego trudno oderwać wzrok.

Bilety na kolejkę linową

  • Bilety wstępu na Telefèric de Montjuïc najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia kolejki linowej: w styczniu lutym, listopadzie i grudniu w godz. 10:00-18:00. W marcu, kwietniu, maju i październiku w godz. 10:00-19:00. Od czerwca do września w godz. 10:00-21:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Hotele w Barcelonie


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne