Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiWzgórze Montjuïc w Barcelonie i TOP 12 atrakcje, które warto odwiedzić

Wzgórze Montjuïc w Barcelonie i TOP 12 atrakcje, które warto odwiedzić

W samym sercu stolicy Katalonii jest takie miejsce owiane prawdziwą magią. Wiodąca do niego zawieszona nad miastem kolejka linowa to jednak tylko namiastka tego, co znajdziesz na samym szczycie.

Wzgórze Montjuïc w Barcelonie (tłum. Wzgórze Żydowskie) to ta część miasta, która pozwoli Ci na prawdziwy relaks. Czekają tu na Ciebie piękne widoki i zabytki odsłaniające historię miasta. Aby dostać się na położone 173 m n.p.m. wzgórze, możemy skorzystać z siły własnych nóg, podjechać autobusem lub skorzystać z kolejki linowej Telefèric de Montjuïc. Ta ostatnia opcja jest szczególnie widowiskowa, ponieważ pozwala spojrzeć na panoramę Barcelony, port i samo wzgórze Montjuïc z lotu ptaka.

Piękne widoki czekają nas jednak nie tylko z poziomu wagoniku kolejki linowej, ale także w samym parku Montjuïc. Spacer w tym miejscu pozwala odkryć mnóstwo ciekawych miejsc, które położone są w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie. Niemniej warto pamiętać, że wciąż mówimy nie o płaskim terenie, a o górze, stąd wygodne obuwie jest w tym miejscu jak najbardziej wskazane.

Kolejka linowa na Montjuïc

Przejażdżka kolejką linową Telefèric de Montjuïc oprócz tego, że jest atrakcją samą w sobie, może być też jednym z punktów zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Tego typu wycieczki znajdziesz np. w serwisie GetYourGuide i często są one połączone na przykład ze zwiedzaniem zamku Castell de Montjuïc lub z pokazem Magicznych Fontann.

Przejazd kolejką linową trwa od kilku do kilkunastu minut. Wszystko zależy od tego, jaką trasę wybierzemy, ponieważ de facto składa się ona z trzech przystanków: Parada Parc de Montjuïc (stacja w pobliżu większości atrakcji), Parada Castell de Montjuïc (stacja kolejki w pobliżu zamku i ogrodu botanicznego) oraz Parada Mirador (stacja położona blisko punktów widokowych).

Wycieczka na szczyt góry Montjuïc za pomocą kolejki linowej pozwala podziwiać m.in. takie widoki.
Wycieczka na szczyt góry Montjuïc za pomocą kolejki linowej pozwala podziwiać m.in. takie widoki.

Aby dojechać do stacji kolejki linowej, możesz skorzystać z kolejki szynowej Funicular de Montjuïc. Jest ona częścią systemu komunikacji miejskiej, dzięki czemu przejedziemy nią, korzystając ze standardowych biletów lub karty miejskiej Hola Barcelona, którą kupisz tutaj. Więcej informacji na temat kolejki linowej Telefèric de Montjuïc, możesz przeczytać w tym artykule.

WARTO WIEDZIEĆ: Jadąc kolejką linową, masz do dyspozycji bilet w jedną stronę lub w obie strony. Są to odrębne bilety, które nie są uwzględnione w ramach karty Hola Barcelona.

Poble Espanyol

El Poble Espanyol - Wioska Hiszpańska w Barcelonie
El Poble Espanyol – Wioska Hiszpańska w Barcelonie, wzgórze Montjuic.

Powiedzieć o tym miejscu, że jest to muzeum etnograficzne to tak jakby nic o nim nie powiedzieć. Poble Espanyol to swego rodzaju miasto w mieście. Prezentuje ono hiszpańską architekturę charakterystyczną dla różnych regionów tego kraju. Poble Espanyol wybudowano specjalnie na Światową Wystawę EXPO w 1929 roku. Chcąc zaskoczyć odwiedzających, projektanci stworzyli miniaturowe miasto, które miało przybliżyć wszystko to, co najbardziej charakterystyczne w architekturze Hiszpanii.

Co ciekawe, po zakończeniu EXPO cały obiekt miał zostać wyburzony. Zainteresowanie nim było jednak tak duże, że odstąpiono od pierwotnych planów, tworząc z Poble Espanyol jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Barcelonie.

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej

Museu Nacional d'Art de Catalunya - Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii w Barcelonie
Widok na Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Barcelona (wzgórze Montjuïc).

Wznoszący się na szczycie wzgórza Montjuïc budynek Palau Nacional jest siedzibą Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Znajdujące się tutaj zbiory prezentują sztukę Katalonii od średniowiecza do XX wieku. To idealne miejsce dla osób o artystycznej duszy, które chciałyby lepiej poznać kulturalny rozwój tego regionu Hiszpanii. Na wizytę w tym miejscu warto wybrać się w ramach zorganizowanej wycieczki (są one dostępne np. na stronie GetYourGuide), podczas której przewodnik jeszcze lepiej przybliży Ci historię muzeum i jego zbiorów.

Magiczna fontanna na wzgórzu Montjuïc

Magiczne fontanny, wzgórze Montjuïc (Barcelona).
Magiczne fontanny, wzgórze Montjuïc (Barcelona).

Tuż u stóp wzgórza Montjuïc na tle Palau Nacional trafimy na jeszcze jedno interesujące miejsce. Żeby zrozumieć, czym są magiczne fontanny w Barcelonie (kat. font màgica), odwiedź je w ciepły, letni wieczór. To wtedy ma tu miejsce spektakl wody, muzyki i świateł – widowisko, od którego trudno oderwać wzrok.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli chcesz mieć najlepszy widok, postaraj się dotrzeć do magicznych fontann około godzinę przed rozpoczęciem widowiska. Tłum widzów z każdą minutą błyskawicznie się powiększa i tuż przed samym spektaklem, wszystkie najlepsze punkty widokowe są już zajęte.

Schron Refugio 307

Ten dawny schron przeciwlotniczy to propozycja dla osób zainteresowanych historią hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939). W tym czasie Barcelona była wielokrotnie bombardowana przez samoloty generała Franco. By chronić mieszkańców, ówczesne władze Katalonii zdecydowały o budowie ponad 1400 schronów przeciwlotniczych.

Refugio 307 to jeden z dwóch najbardziej znanych, które ocalały do czasów dzisiejszych. Łącznie był on w stanie pomieścić nawet 2000 ludzi, a jego kluczową częścią był 400-metrowy tunel. To w nim mieściła się kuchnia, pomieszczenia sanitarne, miejsca wydawania leków i opatrywania rannych.

Muzeum Olimpijskie na wzgórzu Montjuïc

Widok na Stadion Olimpijski i park Montjuïc, Barcelona.
Widok na Stadion Olimpijski i park Montjuïc, Barcelona.

Zwiedzając Parc de Montjuic, nie można zapomnieć o Muzeum Olimpijskim. Na 1500 m2 powierzchni będziemy mieli okazję zobaczyć oryginalne fotografie, filmy i inne materiały przybliżające historię Letnich Igrzysk Olimpijskich z 1992 roku. Wzgórze Montjuïc odegrało w nich istotną rolę, ponieważ to tutaj miały miejsce ceremonie otwarcia i zamknięcia Igrzysk.

WARTO WIEDZIEĆ: Na wzgórzu Montjuic znajduje się wielofunkcyjny stadion olimpijski Estadi Olímpic de Montjuïc, który również był wykorzystywany podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

Fundació Joan Miró

Fundació Joan Miró w Barcelonie
Fundació Joan Miró, Barcelona.

Nie trzeba być wybitnym znawcą sztuki, żeby udać się do muzeum sztuki współczesnej, które jest poświęcone Joanowi Miró. To z inicjatywy tego katalońskiego surrealisty powstała Fundació Joan Miró – fundacja której celem jest zachęcanie młodych twórców do eksperymentowania ze sztuką współczesną. W otwartym w 1975 roku budynku muzeum możemy podziwiać kilkanaście tysięcy prac Joan’a Miró, w skład których wchodzą: obrazy, rzeźby, rysunki, prace graficzne, tkaniny i ceramika. Na wycieczkę warto wybrać się z przewodnikiem, który przybliży i pozwoli Ci lepiej zrozumieć sztukę Joana Miró. Tego typu wycieczki znajdziesz na tej stronie.

Ogród botaniczny na Montjuïc

Jeśli kochasz naturę, to dobra wiadomość jest taka, że na wzgórzu Montjuïc znajduje się ogród botaniczny Jardí Botànic de Barcelona. W jego kolekcji zobaczysz około 2000 różnych gatunków roślin, które zostały podzielone na pięć stref: śródziemnomorską, kalifornijską, chilijską, południowo-afrykańską i australijską. Na zwiedzanie parku warto wybrać się jesienią lub wiosną, kiedy słońce nie wysusza roślin, a okazjonalne deszcze pozwalają im w pełni rozkwitać. Widok i zapach tysięcy pięknych kwiatów pozostawia po sobie niezapomniane wrażenie.

Zabytkowy cmentarz na Montjuïc

Osoby preferujące zwiedzanie Barcelony z nutką dreszczyku pewnie ucieszy możliwość zwiedzania zabytkowego cmentarza, który znajduje się na wzgórzu Montjuïc. Zajmuje on powierzchnię 560 000 m2 i liczy ponad 155 000 nagrobków! Cementerio de Montjuïc został otwarty w 1883 roku jako odpowiedź na rosnące problemy związane z pochówkiem osób w Barcelonie. Dotychczasowe cmentarze usytuowane w różnych częściach miasta były małe i z przyczyn urbanistycznych nie mogły zostać powiększone. Nowy cmentarz na Montjuïc pozwolił ostatecznie rozwiązać ten problem.

Muzeum Archeologiczne Katalonii

Museo de Arqueología de Cataluña - Muzeum Archeologiczne w Katalonii
Widok na Muzeum Archeologiczne w Katalonii, Montjuïc (Barcelona).

Miejsce to warto odwiedzić, jeśli interesuje Cię historia dawnych mieszkańców Katalonii i pobliskich rejonów. Umieszczone w parku Montjuïc Muzeum Archeologiczne Katalonii gromadzi znaleziska z czasów starożytnych i prehistorycznych. Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą z wykopalisk w Ampurias i są dowodem na obecność Starożytnych Greków i Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

CaixaForum Barcelona

Miłośnicy sztuki w niewielkiej odległości od Montjuïc znajdą jeszcze jedno miejsce, w którym poczują się jak ryby w wodzie. To miejsce to CaixaForum – centrum kultury zlokalizowane we wnętrzu dawnej, secesyjnej fabryki tkanin. Budynek zaprojektował znany kataloński architekt Josep Puig i Cadafalch, a jego historia powstania sięga początków XX wieku. CaixaForum to miejsce, w którym organizowane są liczne wystawy, koncerty, spotkania literackie i inne wydarzenia kulturalne.

Bilety na kolejkę linową

  • Bilety kolejki linowej najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia kolejki linowej: w styczniu lutym, listopadzie i grudniu w godz. 10:00-18:00. W marcu, kwietniu, maju i październiku w godz. 10:00-19:00. Od czerwca do września w godz. 10:00-21:00.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Wzgórze Montjuïc na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY