Strona głównaTips & TricksPorady dla podróżującychZwiedzanie Barcelony z przewodnikiem czy na własną rękę? Wywiad z Ewą Nowak

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem czy na własną rękę? Wywiad z Ewą Nowak

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Barcelona to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych. Nie każdy jednak wie, że ilość tutejszych atrakcji i zabytków jest tak ogromna, że w ich doborze i zwiedzaniu czasem przydaje się fachowa pomoc.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem to ciekawa opcja zarówno dla osób, które odwiedzają to miasto po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy byli w stolicy Katalonii już wcześniej. Ci pierwsi mogą poznać najważniejsze atrakcje i punkty w mieście, natomiast stali bywalcy mają okazję spojrzeć na Barcelonę z innej perspektywy.

Aby dowiedzieć się więcej, jak wyglądają wycieczki z przewodnikiem po Barcelonie, zaprosiłam do rozmowy Ewę Nowak, która od wielu lat zajmuje się tym tematem profesjonalnie.

Jessica Alvaro: Od jak dawna organizujesz wycieczki po Barcelonie?

Ewa Nowak: Wycieczkami zajmowałam się najpierw jako pilot wycieczek, potem jako przewodniczka. Po Barcelonie oprowadzam turystów od około 2010 roku, a od 2012 istnieje mój blog www.happy-barcelona.pl, na którym poza praktycznymi informacjami, można znaleźć również ciekawostki, miejsca warte zobaczenie i rozmowy z nietuzinkowymi osobami, które w jakiś sposób pozostawiają ślad po sobie w Barcelonie, np. z autorem znanej w Polsce książki „Katedra w Barcelonie” – Ildefonsem Falconesem.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem
Zespół Pectus podczas nagrywania teledysku w Barcelonie, skorzystał także z usług Happy Barcelona.

J.A.: A dlaczego akurat Barcelona?

E.N.: To właściwie nie ja miasto, a miasto mnie wybrało. W Barcelonie mieszkam od 2002 roku i wszystko to efekt ciekawego zbiegu okoliczności. Jestem ze Szczecina – mój tata, obecnie na emeryturze, był marynarzem. Pojawiła się szansa aby dołączyć do niego, w czasie gdy pływał na trasie między Europą a Ameryką Południową. Takie jedno kółko między obydwoma kontynentami trwało 6 tygodni, musiałam więc dołączyć do załogi kiedy ponownie byli w Europie.

Wszystko szybko się potoczyło. Mieli cumować we Włoszech, Francji i Hiszpanii we wrześniu. Mój tata podał mi więc trzy daty do wyboru. Wybrałam jedną z nich, kierując się cenami lotów, a kiedy mu o niej powiedziałam, okazało się, że w tym czasie bedą cumować w… Barcelonie! Myślę, że wtedy mój los sie przypieczętował. Na statku towarowym było wielu Filipińczyków. Tagalski – ich język w 80% stanowi hiszpański. Po 6 tygodniach słuchania co chwilę ¿cómo estás? (jak sie masz?), postanowiłam że po powrocie do Polski, zapiszę się na kurs hiszpańskiego i wyjadę do Hiszpanii na kilka miesięcy jako au-pair.

Ewa Nowak - przewodnik w Happy-Barcelona.pl
Ewa Nowak – przewodnik w Happy-Barcelona.pl

Tak to sie wszystko zaczęło. Kiedy zaczynasz odkrywać Barcelonę, nie ma już odwrotu :). Od tego czasu minęło ponad 16 lat!

J.A.: Wiele osób, które pierwszy raz odwiedzają stolicę Katalonii, czuje się lekko zagubiona. Czy doradzasz swoim klientom w takich kwestiach, jak wybór hotelu, transfer z lotniska do hotelu, znalezienie ciekawych restauracji, klubów nocnych lub innych miejsc godnych uwagi?

E.N.: Tak, oczywiście. Zawsze staram się doradzić w istotnych dla przyjeżdżających kwestiach. W tym celu stworzyłam na facebooku grupę „Barcelona dla Turysty”, gdzie osoby planujące przyjazd do Barcelony mogą konsultować się w sprawach organizacyjnych.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem
„Przewodnik zna dobrze miasto i poza podstawowymi informacjami nt. zabytków, zawsze doda coś extra” – Ewa Nowak, przewodnik po Barcelonie.

J.A.: Czym Twoim zdaniem różni się zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem od poznawania miasta na własną rękę?

E.N.: Przewodnik zna dobrze miasto i poza podstawowymi informacjami na temat zabytków, zawsze doda coś extra. Tym samym spacer po mieście nabiera życia, gdy przywołuję w opowieściach historie i anegdoty na temat ludzi, miejsc czy wydarzeń… gdy wskazuję palcem, gdzie ktoś kogo znasz tylko z kart historii, przed stu laty stał w tym samym miejscu, w którym dziś staje zwiedzający. Przewodnik odkrywa też sekrety wyryte na starych murach lub ukryte między wąskimi uliczkami.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem
Polski przewodnik po Barcelonie to gwarancja tego, że w 100% dowiemy się wszystkich najważniejszych informacji o odwiedzanych miejscach.

J.A.: Mam wrażenie, że zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem ma także swój praktyczny wymiar. Zgodzisz się, że pozwala to zaoszczędzić sporo czasu?

E.N.: Dokładnie tak. Pomyśl, że gdy wybierasz się do miasta którego nie znasz, musisz poświęcić czas na rozplanowanie choćby tak prozaicznej sprawy jak poruszanie się po mieście. A moją rolą jako przewodniczki jest ułożenie trasy w taki sposób, aby w pełni wykorzystać przeznaczony na zwiedzanie czas, biorąc pod uwagę rozmieszczenie obiektów i komunikację miejską. Niektóre obiekty są od siebie znacznie oddalone, tak jak Camp Nou czy Park Güell. Dlatego odpowiednie dobranie trasy pod kątem obiektów jest ważne i pozwala uniknąć niepotrzebnego nadkładania drogi. Dzięki temu można w stosunkowo krótkim czasie, zobaczyć dużo – maksymalnie wykorzystać czas, zawsze mając na uwadze tempo, które osobom zwiedzającym najbardziej odpowiada.

Zależy mi na tym, aby osoby zwiedzające Barcelonę ze mną, miały poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Staram się dbać o to, aby to były dobrze spędzone chwile. Aby zwiedzanie nie było wiejącym nudą wykładem z historii tylko tętniącą życiem i anegdotami opowieścią o jednym z najbardziej wyjątkowych i ciekawych miast w Europie.

Poza tym poruszamy nie tylko tematy związane z historią, ale też z kulturą. Zwiedzający otrzymują więc w pakiecie cały zestaw przydatnych informacji na interesujące ich tematy. Lokalne tapas bary, bieżące imprezy, zwyczaje, wydarzenia etc.

J.A.: Na Waszej stronie internetowej widziałam, że organizujecie kilka rodzajów wycieczek po Barcelonie. Czy jesteście otwarci także na indywidualne dostosowanie wycieczek do oczekiwań zwiedzających?

E.N.: Jak najbardziej. Zawsze jestem otwarta na wszelkie sugestie od turystów. Powiem więcej, często to właśnie turyści powodują, że modyfikujemy dotychczasowe trasy lub tworzymy nowe, bo okazuje się, że są one strzałem w dziesiątkę.

Wiele osób pragnie poznać Barcelonę z innej strony. Z tego powodu powstała trasa „Barcelona poza Szlakiem – Kolejka Linowa”, która już cieszy się powodzeniem głównie wśród osób, które mają za sobą pierwszą, podstawową wizytę w Barcelonie i szukają czegoś innego. Ta trasa łączy w sobie przejazd kolejką linową i spacer po mniej znanych częściach miasta, w tym wizytę w najstarszym barze w mieście, który otworzył swoje drzwi na początku XIX wieku.

Tworzenie spersonalizowanych wycieczek jest w Happy-Barcelona na porządku dziennym. Zwiedzający wybiera opcję czasową, która najbardziej mu odpowiada (min. czas zwiedzania to 2 godziny), a ja zajmuję się resztą, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. Uważam, że jest to jedna z ciekawszych opcji, bo w czasie przygotowywania indywidualnej trasy, zawsze znajdzie się coś nowego i ciekawego do pokazania.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem
Happy Barcelona organizuje wycieczki dopasowane do wieku i preferencji uczestników.

J.A.: A co z turystyką ekstremalną?

E.N.: Osobiście takiej opcji nie mam ofercie, ale nie ma problemu z tym, aby podpowiedzieć potencjalnym zainteresowanym jedną z wielu firm jakie istnieją na rynku i oferują tego typu usługi. Tym bardziej, że sama uprawiam sport ekstremalny – speleologię i w wolnych chwilach razem z przyjaciółmi chodzimy po jaskiniach.

J.A.: Brzmi zachęcająco.

E.N.: Myślę, że Happy ma takie indywidualne podejście do klienta w swojej krwi. Przykładem na to mogą być dodatkowe usługi które oferuję, a ktore wynikły właśnie z tego rodzaju zleceń. Mogą to być usługi związane np. z branżą filmową – wyszukiwanie miejsc do realizacji różnego rodzaju nagrań (od teledysków po filmy), załatwianie pozwolenia na filmowanie czy patronat jakiegoś ciekawego projektu, który ma miejsce w Katalonii, np. spotkania literackie czy pomoc w organizacji projektów, sportowych, kulturalnych etc.

Mogę powiedzieć, że dewizą Happy-Barcelony jest stały rozwój i szukanie nowych , ciekawych wyzwań związanych z Barceloną i Katalonią, a drogowskazami do tego są osoby, które nie mieszkają tutaj, ale pragną zrobić coś fajnego na miejscu. Zgłaszają się wtedy do Happy-Barcelony i wspólnymi siłami sprawdzamy możliwości realizacji danego projektu.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem
Jedna z wycieczek Happy-Barcelona pod bazyliką Sagrada Familia.

J.A.: Kto może wziąć udział w Waszych wycieczkach?

E.N.: Nasze wycieczki cieszą się popularnością głównie wśród osób indywidualnych. Zdarzają się jednak również zorganizowane grupy. Różnica jest taka, że przy dużej ilości uczestników wycieczki prowadzone są przez kilku przewodników, aby zapewnić wysoką jakość usług, satysfakcjonujący plan wycieczki i bezpieczeństwo grupy.

J.A.: W samym środku lata, czy poza sezonem? Kiedy najlepiej odwiedzić Barcelonę?

E.N.: Myślę, że Barcelona jest atrakcyjna niezależnie od pory roku. Przez większość dni w roku jest słońce, więc jest to już kwestia tego, czego każdy szuka. Jeśli chcesz wypocząć nad morzem – przyjedź latem lub wczesną jesienią. Jeśli natomiast wolisz zwiedzać, wtedy być może najlepszą porą byłaby ta poza sezonem. Ceny są wtedy niższe i jest mniej turystów na ulicach. Jeśli interesują cię lokalne imprezy kulturalne wtedy już trzeba zajrzeć w kalendarz. Na przykład we wrześniu mamy świeto La Merce, patronki Barcelony. Dużo się wtedy dzieje na mieście, można trafić darmowe koncerty i inne ciekawe wydarzenia.

J.A.: Wspomniałaś o dużym ruchu turystycznym. Mieszkańcy Barcelony często na to narzekają. Czy z Twojej perspektywy, jako przewodnika, odbija się to w jakiś sposób także na samych turystach?

E.N.: Niestety to prawda, że mieszkańcy narzekają na zbyt duży ruch turystyczny. Muszę z żalem powiedzieć, że już od dłuższego czasu mam wrażenie że Barcelona ugina się pod ciężarem własnego sukcesu. Mieszkańcy to odczuwają, rosną ceny produktów, ceny mieszkań oraz ich wynajmu. W konsekwencji nie ma przystępnych cenowo mieszkań pod wynajem dla mieszkańców, ponieważ ceny są sztucznie zawyżane pod turystów. To duży problem w Barcelonie, nad którym już zaczęto pracować. Również koszty życia dla przeciętnego Barcelończyka są bardzo wysokie.

Jeśli natomiast chodzi o to, czy to się odbija na turystach – cenowo napewno. Nocleg w Barcelonie jest drogi, stąd pojawiło się wiele alternatywnych (nie do końca legalnych) rozwiązań. W sumie nie należy się dziwić, że takie rozwiązania się pojawiają. Wiadomo że wakacyjny wyjazd to duży koszt, wszyscy więc szukają możliwości zaoszczędzenia.

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem
Podczas wycieczki możesz odwiedzić mniej lub bardziej znane części Barcelony. Ty decydujesz!

Jak w każdym popularnym mieście, trzeba też uważać gdzie się jada czy kupuje inne usługi, aby nie dać się naciagnąć. Warto sprawdzić róźne opcje, które pozwolą skorzystać z lokalnych ulg i pozwolą nieco zaoszczędzić. To jedna z rzeczy na które zawsze staram się uczulać turystów. Podobnie należy uważać na kieszonkowców, których w Barcelonie jest niestety sporo – szczególnie na starym mieście.

Podsumowując, owszem mieszkańcy narzekają na duży ruch turystyczny, ale Barcelona to kosmopolityczne miasto i zawsze była otwarta na przyjezdnych. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to tak popularne miejsce, jest również domem dla ponad półtora miliona ludzi. Domem, który też należy szanować, przez odpowiednie zachowanie. To czego napewno nie lubią Barcelończycy, to zachowujących się głośno turystów w stanie wskazującym lub osób traktujących miasto jak jeden wielki park rozrywki. Ci którzy o tym pamiętają zawsze spotkają się z przyjaznym nastawieniem i otwartością mieszkańców.

J.A.: W jaki sposób można zarezerwować u Was wycieczkę?

E.N.: Rezerwacja jest bardzo prosta. Wystarczy zadzwonić na numer +34 6100 88584, wysłać wiadomość na WhatsApp lub napisać mejla na info@happy-barcelona.pl

Oferta zwiedzania jest dostępna w zakładce „Wycieczki” na naszym blogu www.Happy-Barcelona.pl. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno pod względem cenowym jak i czasowym. Zapraszam tez na nasz fanpage, gdzie miłośnicy Barcelony mogą na bieżąco oglądać zdjęcia, filmiki, artykuły i ciekawostki na temat tego miasta. W przypadku pytań dotyczących przyjazdu i pobytu, można też dołączyć do naszej grupy na Facebooku „Barcelona dla Turysty”, gdzie publikujemy praktyczne info na ten temat.


 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w Katalonii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
BarcelonaAtrakcje w Barcelonie: Dzielnica gotycka Barri Gòtic, deptak La Rambla, wzgórze Montjuïc, kolejka linowa Telefèric de Montjuïc, magiczne fontanny Font Màgica, targ miejski La Boqueria, park Laberint d’Horta Park, Teatr operowy Gran Teatre del Liceu, miasteczko Poble Espanyol, Stadion Camp Nou (FC Barcelona), budynek Torre Agbar, oceanarium w Barcelonie, ogród zoologiczny w Barcelonie, ogród botaniczny w Barceloniepark rozrywki Tibidabo, Pałac Muzyki Katalońskiej, Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii, Muzeum Picassa, Muzeum Archeologiczne Katalonii, Park Miniatur Catalunya en Miniatura, Muzeum Egipskie, CosmoCaixa Barcelona, Muzeum figur woskowych w Barcelonie, Muzeum Historii Barcelony, Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie, pałac Generalitat (siedziba autonomicznego rządu Katalonii), Bazylika La Mercé, kawiarnia Els Quatre Gats, katedra św. Eulalii, pozostałości świątyni Augustusa, kawiarnia Els Quatre Gats, Muzeum Erotyki, kościół Santa María del Mar, Port Vell, Plaça de Catalunya, Parc de la Ciutadella, Parc de Collserola, Casa Amatller, Palau Güell, Passeig de Gràcia - luksusowa ulica w Barcelonie, Colonia Güell i Krypta Gaudiego, Klasztor Montserrat, Muzeum sztuki współczesnej MOCO, Palau Dalmases, Muzeum sztuki współczesnej Fundació Joan Miró, Muzeum Historii Katalonii, Ice Bar, Park wodny Illa Fantasia, Muzeum CzekoladyCiekawe dzielnice i dystrykty Barcelony: El Raval, El Born, Sant Pere, Les Corts. Zabytki Gaudiego: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens, Casa Calvet, Jardines de Artigas. Popularne miasta: Barcelona, Torrelles de Llobregat, Calella, Hospitalet de Llobregat, Tarrasa, Badalona, Sabadell, Mataró, Santa Coloma de Gramanet, San Cugat del Vallés, Cornellá de Llobregat, San Baudilio de Llobregat, Rubí, Manresa, Villanueva y Geltrú, Viladecans, Casteldefels, El Prat de Llobregat, Granollers, Sardañola del Vallés, Mollet del Vallès, Gavá, Sant Antoni de Vilamajor, Sitges, Santa Susanna, Sabadell, Pineda de Mar, Canet de Mar, Sant Iscle de Vallalta, Arenys de Mar, Santa Margarida de Montbui, Sant Pol de Mar
GironaAtrakcje w Gironie: Muzeum Salvadora Dali w Figueres, Muzeum Miniatur i Mikrominiatur Micromundi, Muzeum Kiełbasy, Park rozrywki Marineland Catalunya, zamek w Púbol, Garrotxa - Kraina wygasłych wulkanów. Popularne miasta: GironaFigueres, Besalú, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Olot, Salt, Palafrugell, San Felíu de Guixols, Roses, Bañolas, Palamós, Santa Coloma de Farnés, Castellón de Ampurias, Torroella de Montgrí, La Bisbal del Ampurdán, Ripoll, Castillo de Aro, Calonge, La Escala, Cassá de la Selva, Castellfollit de la Roca, Tamariu, Malgrat de Mar, Cadaqués, Púbol, Sant Feliu de Guíxols 
LleidaPopularne miasta: Lleida (Lérida), Tárrega, Balaguer, Mollerusa, La Seo de Urgel, Cervera, Solsona, Alcarrás, Guisona, Almacellas, Santes Creus
TarragonaAtrakcje w Tarragonie: Park rozrywki PortAventura, rezerwat przyrody Delta del Ebro, Ferrari LandPopularne miasta: Tarragona, Reus, Vendrell, Tortosa, Cambrils, Salou, Valls, Calafell, Amposta, Vilaseca, Deltebre, El Vendrell
Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella,
Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie,
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne