Park Güell – Ogrody Gaudiego w Barcelonie

3613
Park Güell – Ogrody Gaudiego w Barcelonie
5 (100%) 1 vote

Wizyta w Parku Güell to dla wielu osób powrót do dzieciństwa. Niemożliwe? Nie, jeśli wziąć pod uwagę, że to miejsce zaprojektował Antoni Gaudí, ekspert w kwestii rozbudzania wyobraźni.

Park Güell to obok Sagrady Familii i La Pedrery kolejne dzieło katalońskiego artysty, które jest znane ze względu na swój niepowtarzalny charakter i styl. Nic dziwnego, że wystarczy odwiedzić je raz, aby zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia…

Wszystko zaczęło się w 1900 r.

To właśnie wtedy Eusebi Güell, przemysłowiec z Barcelony zdecydował się sfinansować stworzenie osiedla dla bogatej klasy średniej. Miało być one inspirowanego angielskimi “miastami-ogrodami”, a ponieważ Güell był zachwycony projektami Gaudiego, obaj panowie szybko nawiązali współpracę.

Inwestycja zakładała powstanie kompleksu 60 domów. Niestety już po wybudowaniu pierwszego z nich w 1904 r., nie było chętnych do jego kupienia… Po 14 latach prac ukończonych zostało 5 budynków (w jednym z nich zamieszkał ostatecznie sam Antonio Gaudi), jednak żaden z nich nie został sprzedany. W 1922 r. teren został kupiony przez miasto i zamieniony na park miejski.

Od 1984 r. Park Güell znajduje się także na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Guell - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Park Güell, Barcelona (fot. Wikipedia)

O czym warto pamiętać, odwiedzając Park Gaudiego

Płatny taras. Chociaż wejście do parku jest bezpłatne, to wstęp na taras widokowy z panoramą Barcelony i jedną z najdłuższych ławek na świecie jest odpłatny.

  1. Weź lornetkę. Jeśli uwielbiasz ptaki, to nie zawiedziesz się. W Parku Güell znajduje się wiele gatunków, do których oglądania warto wyposażyć się w lornetkę. Jednym z najpopularniejszych gatunków w tym miejscu jest gadożer zwyczajny.
  2. Nie spiesz się. Na spokojny spacer po parku potrzebujesz około 1-2 godzin. Dodatkową godzinę możesz zarezerwować na wizytę w znajdującym się w dawnym domu Gaudiego muzeum.
  3. Pamiątki. Na ścieżkach Parku Güell znajdziesz wiele osób, które nielegalnie sprzedają pamiątki (i nie tylko). Rozpoznasz je po tym, że uciekają na widok policji… Aby uniknąć problemów, kupuj pamiątki w budynkach Parku.
  4. Jak dotrzeć do Parku Güell? Możesz użyć metra, autobusu (włączając także autobusy turystyczne), taksówki lub po prostu przejść się pieszo. Ta ostatnia opcja nie należy jednak do najprostszych, ponieważ Park Güell znajduje się na sporym wzniesieniu (żeby nie powiedzieć wzgórzu…).

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar