Park Güell – Ogrody Gaudiego w Barcelonie
5 (100%) 1 vote

Wizyta w Parku Güell to dla wielu osób powrót do dzieciństwa. Niemożliwe? Nie, jeśli wziąć pod uwagę, że to miejsce zaprojektował Antoni Gaudí, ekspert w kwestii rozbudzania wyobraźni.

Dzieła Gaudiego zaskakują kreatywnością. Tak też jest w przypadku Parku Güell.
Dzieła Antonia Gaudiego zaskakują kreatywnością. Tak też jest w przypadku Parku Güell.

Park Güell (hiszp. Parque Güell, kat. Parc Güell) to obok Sagrady Familii, Casa BatllóCasa Milà kolejne dzieło tego katalońskiego artysty, które jest znane ze względu na swój niepowtarzalny charakter i styl. Nic dziwnego, że wystarczy odwiedzić je raz, aby zakochać się w nim od pierwszego wejrzenia. Piękno tego miejsca zostało docenione także na arenie międzynarodowej. W 1984 roku Park Güell został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Güell docelowo miał być osiedlem…

W 1900 r. Eusebi Güell, przemysłowiec z Barcelony zdecydował się sfinansować stworzenie osiedla dla bogatej klasy średniej. Miało być ono inspirowanego angielskimi “miastami-ogrodami”, a ponieważ Güell był zachwycony projektami Gaudiego, obaj panowie szybko nawiązali współpracę.

Najdłuższa ławka w Barcelonie, Park Güell
Najdłuższa ławka w Barcelonie, Park Güell

Inwestycja zakładała powstanie kompleksu 60 domów. Niestety już po wybudowaniu pierwszego z nich w 1904 r., nie było chętnych do jego kupna… Po 14 latach prac ukończonych zostało jedynie 5 budynków (w jednym z nich zamieszkał ostatecznie sam Antonio Gaudi), jednak żaden z nich nie został sprzedany. W 1922 r. teren został kupiony przez miasto i zamieniony na park miejski.

Zwiedzanie różnych części parku

Na terenie parku znajduje się kilka miejsc, które zasługują na szczególną uwagę. Nie sposób ich przeoczyć, zwiedzając to miejsce, dlatego przybliżmy każde z nich:

 • Dawne wejście do parku – charakterystyczne ze względu na żelazną bramę i dwa stojące przy niej budynki.
 • Casa-Museu Gaudí – to dawny dom Antonio Gaudiego, który obecnie pełni funkcję muzeum poświęconego temu artyście.

  Sala Kolumnowa (inaczej: Sala Stu Kolumn), Park Güell
  Sala Kolumnowa (inaczej: Sala Stu Kolumn), Park Güell
 • Taras widokowy nad Salą Kolumnową – kiedyś ta część parku była dostępna bezpłatnie, jednak w tej chwili, aby ją odwiedzić, musimy kupić bilet. Czy warto? Z jednej strony tak, jeśli zależy Ci na tym, aby zobaczyć wspaniałą panoramę Barcelony lub usiąść na jednej z najdłuższych ławek na świecie.
 • Sala Kolumnowa (inaczej: Sala stu kolumn lub Sala Hipostila) – w sali kolumnowej Gaudi planował docelowo ulokować targ. Pozwalały na to wymiary tego miejsca (86 x 40 m), a także kilka praktycznych rozwiązań, jak chociażby odprowadzanie z użyciem kolumn wody gromadzącej się na położonym wyżej tarasie.

CIEKAWOSTKA: Sala Stu Kolumn w rzeczywistości zawiera tylko 86 kolumn.

O czym warto pamiętać, odwiedzając Park Gaudiego

 1. Weź lornetkę. Jeśli uwielbiasz ptaki, to nie zawiedziesz się. W Parku Güell znajduje się wiele gatunków, do których oglądania warto wyposażyć się w lornetkę. Jednym z najpopularniejszych jest gadożer zwyczajny.

  Bogata roślinność w Parku Güell
  Park Güell to dzieło Gaudiego, które zachwyca nie tylko piękną architekturą, ale także roślinnością.
 2. Nie spiesz się. Na zwiedzanie parku potrzebujesz około 1-2 godzin. Dodatkową godzinę możesz zarezerwować na wizytę w Casa-Museu Gaudí.
 3. Bilety. Pamiętaj, że cały kompleks podzielony jest na płatną i darmową część parku. Jeśli chcesz zwiedzić wszystkie możliwe miejsca, kup bilet z wyprzedzeniem, aby uniknąć kolejek.
 4. Pamiątki. Na ścieżkach Parku Güell znajdziesz wiele osób, które nielegalnie sprzedają pamiątki (i nie tylko). Rozpoznasz je po tym, że uciekają na widok policji… Aby uniknąć problemów, kupuj pamiątki w budynkach Parku.
 5. Jak dotrzeć do Parku Güell? Możesz użyć metra, autobusu (włączając także autobusy turystyczne), taksówki lub po prostu przejść się pieszo. Jeśli nie masz dobrej kondycji, to ta ostatnia opcja nie należy do najprostszych, ponieważ Park Güell znajduje się na sporym wzniesieniu.

Parc Güell – Informacje praktyczne

 • Bilety na panoramę Parku Güell i do innych odpłatnych miejsc najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
 • Godziny otwarcia:  Od 1 stycznia do 24 marca w godz. 8:30-18:15. Od 25 marca do 29 kwietnia w godz. 8:00-20:30. Od 30 kwietnia do 26 sierpnia w godz. 8:00-21:30. Od 27 sierpnia do 27 października w godz. 8:00-20:30. Od 28 października do 31 grudnia w godz. 8:30-18:15.
 • Adres: 08024 Barcelona
 • Zarezerwuj bilet na wycieczkę z przewodnikiem >

Inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Barcelonie

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar