Sagrada Familia – kościół w Barcelonie zaprojektowany przez Gaudiego

5223
Sagrada Familia – kościół w Barcelonie zaprojektowany przez Gaudiego
5 (100%) 1 vote

Atrakcje turystyczne w Barcelonie można podzielić na te, które trzeba zobaczyć oraz na te, które nie tylko trzeba, ale przede wszystkim warto dodać do swojej listy.

Sagrada Familia należy do tej drugiej kategorii. Ta niezwykła bazylika jest prawdopodobnie jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nie tylko w Barcelonie, ale i w całej Hiszpanii. Dla wielu obcokrajowców stanowi ona symbol tego kraju, a pamiątki z Hiszpanii, które znajdziesz w stolicy Katalonii to w 50% przedstawienia właśnie tej budowli.

Sagrada Familia to więcej niż kościół…

Sagrada Familia - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Sagrada Familia, Barcelona (fot. Wikipedia)

Choć Sagrada Familia to kościół rzymskokatolicki, w rzeczywistości nie chodzi tylko o religię. Dominującą rolę odgrywa także architektura oraz historia związana z tym niesamowitym miejsce. Pierwszy jej projekt został wykonany w 1882 r. przez Francisco Paula de Villar. Idea można powiedzieć była banalna – stworzyć na planie krzyża prostą świątynię dla najbiedniejszych. Architektura tego miejsca nie zakładała niczego niezwykłego. Ale do czasu…


Francisco Paula de Villar nie był jedynym architektem zaangażowanym w budowę kościoła. Już rok po powstaniu pierwszego projektu, pracę nad nią przejął Antoni Gaudí. To właśnie za sprawą tego artysty początkowy wygląd świątyni został praktycznie całkowicie zmieniony. Gaudí wykorzystał własne pomysły i rozwiązania architektoniczne, które łączyły w sobie między innymi elementy secesji i katalońskiego modernizmu. Artysta wielokrotnie modyfikował projekt także w trakcie budowy. Wszystko po to, aby jak najlepiej oddać swoją wizję i spełnić wymagania funkcjonalne obiektu.

Mimo że Antoni Gaudí spędził nad tym projektem 40 lat, Sagrada Familia nie została wybudowana za jego życia. Co więcej, jej budowa nadal trwa, co czyni ją jednym z najdłużej budowanych obiektów na świecie! Dla porównania: budowa Koloseum zajęła Rzymianom 10 lat, Partenon budowany był przez 17 lat, a Piramida w Gizie wymagała od Egipcjan 20 lat…

Pewnego dnia Gaudí powiedział “Mój klient się nie spieszy”

I pewnie coś w tym jest. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego Sagrada Familia jest budowana już ponad 130 lat. Po śmierci artysty w 1936 r., prace nad kościołem zostały przerwane przez Hiszpańską Wojnę Domową. Projekty, modele i cały warsztat Gaudiego zostały zniszczone, a jego następcy mieli spore problemy z rekonstrukcją wizji artysty.

Sagrada Familia - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Sagrada Familia, Barcelona (fot. Wikipedia)

Drugim powodem, dla którego budowa trwa już tak długo jest kwestia samych projektów. Założenie Gaudiego było takie, aby Sagrada Familia nie składała się z żadnych powielonych elementów, a przeciwnie – aby każdy z nich był inny. Skutkiem tego jest to, że tych samych form odlewniczych nie można zastosować wielokrotnie, a to znacznie wydłuża budowę.

Ostatni powód jest jednak chyba najważniejszy z tych wszystkich. Budowa bazyliki nie jest wspierana finansowo przez żadne władze polityczne ani instytucje kościelne. Początkowo Sagrada Familia była “sponsorowana” przez prywatnych darczyńców. Dziś jest podobnie. Jedyna różnica jest taka, że dodatkowe środki na budowę są także pozyskiwane z biletów sprzedawanych turystom chcącym odwiedzić ten obiekt. To oznacza, że także Ty, wybierając się w to miejsce i kupując bilet, dokładasz się do jego dalszej budowy.


Obecnie Sagrada Familia jest już w ostatniej fazie budowy, a jej ukończenie planuje się na lata 2026-2028. A oto jak będzie ona wtedy wyglądać…

Wskazówki dla odwiedzających

Sagrada Familia to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Barcelonie. Właśnie dlatego warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach:

  1. Bilet do Sagrady kup przez internet. Choć obok kościoła znajdują się kasy, to bardzo często zdarza się, że bilety w nich są już wyprzedane, dlatego nie warto ryzykować.
  2. Uzbrój się w cierpliwość. Kolejki są prawie zawsze długie lub BARDZO długie. Jeśli odwiedzasz Barcelonę w szczycie sezonu, to przygotuj się na to, że możesz w takiej kolejce spędzić nawet dwie godziny, zanim uda Ci się wejść do środka.
  3. Zaplanuj swój czas. Wizyta w Sagradzie zajmuje około 60-90 minut. Jeśli dodasz do tego czas spędzony w kolejce, to może zrobić się z tego kilka godziny. Miej to na uwadze szczególnie, jeśli planujesz wizytę z dziećmi, które nie zawsze są tak cierpliwe jak Ty.
  4. Kup bilet z audioprzewodnikiem. Jeśli chcesz w pełni poznać historię Sagrady Familii i dowiedzieć się o niej nieco więcej, warto zakupić bilet z audioprzewodnikiem, który jest również dostępny przez Internet.
  5. Bądź na bieżąco. Od czasu do czasu Sagrada Familia jest miejscem ciekawych wydarzeń organizowanych w jej wnętrzu (np. podczas Świąt Bożego Narodzenia). Zanim zaplanujesz swoją wizytę, odwiedź oficjalną stronę bazyliki i sprawdź, czy nie uda Ci się trafić na jedno z takich wydarzeń.

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar