Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiSagrada Familia - Kościół w Barcelonie zaprojektowany przez Gaudiego

Sagrada Familia – Kościół w Barcelonie zaprojektowany przez Gaudiego

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Atrakcje turystyczne w Barcelonie można podzielić na te, które trzeba zobaczyć oraz na te, które nie tylko trzeba, ale przede wszystkim warto dodać do swojej listy.

Sagrada Familia (pełna polska nazwa: Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) należy do tej drugiej kategorii. Ta niezwykła bazylika jest prawdopodobnie jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nie tylko w Barcelonie, ale i w całej Hiszpanii. Dla wielu obcokrajowców stanowi ona symbol tego kraju, a pamiątki z Hiszpanii, które znajdziesz w stolicy Katalonii to w 50% przedstawienia właśnie tej budowli.

CIEKAWOSTKA:Sagrada Familia to skrócona nazwa tego kościoła. Jego pełna nazwa brzmi Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (kat. Temple Expiatori de la Sagrada Família, pol. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny).

Historia powstania

Choć Sagrada Familia to kościół rzymskokatolicki, w rzeczywistości nie chodzi tylko o religię. Dominującą rolę odgrywa także architektura oraz historia związana z tym niesamowitym miejsce.

Rozpoczęcie budowy miało miejsce w 1882 roku. Wtedy to architekt Francisco Paula de Villar przedstawił swój pierwotny pomysł na tę świątynię. Idea można powiedzieć była banalna – stworzyć na planie krzyża prosty kościół dla najbiedniejszych. Architektura tego miejsca nie zakładała niczego niezwykłego. Ale do czasu…

La Sagrada Familia z lotu ptaka również robi wrażenie (Barcelona, Hiszpania). Obok wejścia do kościoła widać także Plac Gaudiego (Plaça de Gaudí)
La Sagrada Familia z lotu ptaka również robi wrażenie (Barcelona, Hiszpania). Obok wejścia do kościoła widać także Plac Gaudiego (Plaça de Gaudí)

Francisco Paula de Villar nie był jedynym architektem zaangażowanym w budowę kościoła. Już rok po powstaniu pierwszego projektu, pracę nad nią przejął Antonio Gaudí. To właśnie za sprawą tego artysty początkowy wygląd świątyni został praktycznie całkowicie zmieniony. Gaudí wykorzystał własne pomysły i rozwiązania architektoniczne, które łączyły w sobie między innymi elementy secesji i katalońskiego modernizmu. Artysta wielokrotnie modyfikował projekt także w trakcie budowy. Wszystko po to, aby jak najlepiej oddać swoją wizję i spełnić wymagania funkcjonalne obiektu.

Mimo że Antonio Gaudí spędził nad tym projektem 40 lat, Sagrada Familia nie została wybudowana za jego życia. Co więcej, jej budowa nadal trwa, co czyni ją jednym z najdłużej budowanych obiektów na świecie! Dla porównania: budowa Koloseum zajęła Rzymianom 10 lat, Partenon budowany był przez 17 lat, a Piramida w Gizie wymagała od Egipcjan 20 lat…

Ponad 130 lat budowy

I pewnie coś w tym jest. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego Sagrada Familia jest budowana już ponad 130 lat. Po śmierci architekta w 1936 r., prace nad kościołem zostały przerwane przez Hiszpańską Wojnę Domową. Projekty, modele i cały warsztat Gaudiego zostały zniszczone, a jego następcy mieli spore problemy z rekonstrukcją wizji tego artysty.

Drugim powodem, dla którego budowa trwa już tak długo jest kwestia samych projektów. Założenie Gaudiego było takie, aby Sagrada Familia nie składała się z żadnych powielonych elementów, a przeciwnie – aby każdy z nich był inny. Skutkiem tego jest to, że tych samych form odlewniczych nie można zastosować wielokrotnie, a to znacznie wydłuża budowę.

Ostatni powód jest jednak chyba najważniejszy z tych wszystkich. Budowa bazyliki nie jest wspierana finansowo przez żadne władze polityczne ani instytucje kościelne. Początkowo Sagrada Familia była „sponsorowana” przez prywatnych darczyńców. Dziś jest podobnie. Jedyna różnica jest taka, że dodatkowe środki na budowę są częściowo pozyskiwane także z biletów sprzedawanych turystom chcącym odwiedzić ten obiekt. To oznacza, że także Ty, wybierając się w to miejsce i kupując bilet, dokładasz cegiełkę do jego dalszej budowy.

Obecnie Sagrada Familia jest już w ostatniej fazie budowy, a jej ukończenie planuje się na lata 2026-2028. A oto jak będzie ona wtedy wyglądać…

Zwiedzanie kościoła Sagrada Familia

Zdaniem niektórych kościół Sagrada Famila to w pewnym sensie świadectwo wiary Antonio Gaudiego. Choć mówimy o budynku, to tak naprawdę przypomina on jeden, wielki kompleks rzeźb, który przedstawia życie, naukę i śmierć Jezusa Chrystusa.

Przyglądając się bliżej wszystkim detalom, szybko zrozumiemy, że mnóstwo tu symboli nawiązujących do Biblii. Weźmy na przykład wieże. W przeciwieństwie do innych świątyń katolickich Sagrada Familia nie posiada jednej, dwóch, czy trzech wież… Docelowo będzie ich tutaj aż osiemnaście, z czego każda innej wysokości. Dwanaście wież ma symbolizować apostołów, cztery inne – ewangelistów, a dwie pozostałe – Jezusa i jego matkę Marię.

Ogromne emocje budzą trzy fasady kościoła

Sagrada Familia - Fasada Narodzenia Pańskiego i główne wejście do kościoła. Ta część została ukończona jeszcze za życia Gaudiego
Sagrada Familia – Fasada Narodzenia Pańskiego i główne wejście do kościoła. Ta część została ukończona jeszcze za życia Gaudiego
  • Fasada Narodzenia Pańskiego (Fachada del nacimiento) – radosna symbolika Fasady Narodzenia związana jest z narodzinami Jezusa Chrystusa. Znajdziemy tu około 40 gatunków różnych zwierząt, co nawiązuje do bogactwa przyrody stworzonego przez Boga. Nie brakuje także odwołań do Starego Testamentu, np. węża z biblijnego raju, czy ucieczki do Egiptu. Ta część kościoła, a także krypta w 2005 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także jedyna fasada ukończona za życia Gaudiego.
Sagrada Familia - najsłynniejsze dzieło Gaudiego w Barcelonie
Sagrada Familia – Fasada Męki Pańskiej
  • Fasada Męki Pańskiej (Fachada de la Pasión) – smutna i przejmująca symbolika, która jak wskazuje nazwa, odnosi się do męki Chrystusa począwszy od Ostatniej Wieczerzy aż do Jego ukrzyżowania. Można powiedzieć, że jest to jedno, wielkie przedstawienie Drogi Krzyżowej. Ciekawscy wśród detali Fasady Męki Pańskiej dopatrzą się tutaj tzw. magicznego kwadratu. Jest on złożony z 16 pól, a w każdym z nich podana jest pewna liczba. Zsumowanie czterech liczb w dowolnym kierunku da liczbę 33, a więc wiek, w jakim zmarł Jezus Chrystus.
  • Fasada Chwały Pańskiej (Fachada de la Gloria) – Fasady Chwały Pańskiej nie możemy jeszcze w pełni oglądać, ponieważ wciąż jest w budowie.

CIEKAWOSTKA: Hełmy żołnierzy na fasadzie Męki Pańskiej do złudzenia przypominają kominy na dachu Casa Milà.

Wnętrze kościoła Sagrada Familia

Tzw. magiczny kwadrat na Fasadzie Męki Pańskiej - suma dowolnych 4 liczb w rzędzie daje liczbę 33 - wiek śmierci Chrystusa
Tzw. magiczny kwadrat na Fasadzie Męki Pańskiej – suma dowolnych 4 liczb w rzędzie daje liczbę 33 – wiek śmierci Chrystusa

Sagrada Familia to arcydzieło nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. I chodzi nie tylko o feerię barw rozświetlających wnętrze za sprawą kolorowych witraży. Rząd kolumn przypomina w pewien sposób las. Widać to szczególnie, gdy zadrzemy głowę w górę i spojrzymy na piękne sklepienie, które może kojarzyć się z koronami drzew.

Podczas wycieczki możliwe jest między innymi zwiedzanie krypty, w której został pochowany Gaudi oraz muzeum poświęconego temu architektowi. Chętni mogą także wjechać windą na jedną z wież – to doskonały punkt widokowy na panoramę Barcelony. Do wyboru mamy tak naprawdę kilka wież, dlatego warto zastanowić się wcześniej, na szczyt której z nich chcemy wjechać. Zdaniem niektórych najlepsze widoki rozpościerają się z wieży przy Fasadzie Narodzenia Pańskiego.

Sagrada Familia - kolorowe witraże wewnątrz kościoła to jeden z tych powodów, dla których naprawdę warto wejść do środka
Sagrada Familia – kolorowe witraże wewnątrz kościoła to jeden z tych powodów, dla których naprawdę warto wejść do środka

WARTO WIEDZIEĆ: Z racji swojej popularności Sagrada Familia często nazywana jest katedrą. Jest to niestety błąd, ponieważ w rzeczywistości kościół ten został wyróżniony jedynie rangą bazyliki mniejszej. Być może kiedyś się to zmieni, jednak na tę chwilę, warto pamiętać, że w Barcelonie znajduje się tylko jedna katedra i jest nią gotycka Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia (tłum. Katedra św. Eulalii) wybudowana w XIII-XV wieku.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Sagrada Familia najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane, co w przypadku tego zabytku zdarza się bardzo często.
  • Godziny otwarcia:  Od listopada do lutego w godz. 9:00-18:00. W marcu w godz. 9:00-19:00. Od kwietnia do września w godz. 9:00-20:00. W październiku w godz. 9:00-19:00. 25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia w godz. 9:00-14:00
  • Adres: Carrer de Mallorca 401, 08013 Barcelona
  • Kup bilety na GetYourGuide

Sagrada Familia na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.