Czasem, ot tak po prostu chcesz mieć pewność, że planowane wakacje będą na pewno udane. Pozwól że przedstawię Ci miasto, które da Ci taką gwarancję.

Barcelona to stolica Katalonii i jedno z najważniejszych miast w kraju. Dla wielu osób jest to także pierwsze miejsce, jakie odwiedzą w Hiszpanii. Zakładając oczywiście, że Barcelona należy do Hiszpanii… jeśli konflikt na linii Katalonia – Hiszpania jest Ci choć trochę znany, to pewnie wiesz, że duża część mieszkańców tego regionu nie uznaje hiszpańskiego zwierzchnictwa, a za swój cały kraj uważają Katalonię, nie Hiszpanię. Ciekawie na ten temat pisze Aleksandra Lipczak w książce “Ludzie z Placu Słońca”.

Nie wgłębiając się jednak w kwestie polityczne i opowiadanie się po którejkolwiek ze stron, zobaczmy co sprawia, że Barcelona jest tak magiczną i pociągającą destynacją dla turystów z różnych części świata.

Barri Gòtic

Barri Gòtic to Dzielnica Gotycka w Barcelonie, która stanowi także najbardziej emblematyczną część całego miasta. Znajdziesz tutaj dużą ilość zabytków zarówno z okresu średniowiecza, jak i z XIX oraz XX wieku. Oprócz wizyty w katedrze św. Eulalli czy w bazylice La Mercé, warto wybrać się także do jednej z wielu tutejszych restauracji i kawiarenek. Szczególnie wieczorami robią się one klimatyczne, tworząc wspaniałą atmosferę do spędzenia czasu we dwoje. Dowiedz się więcej o Barri Gòtic >

La Rambla

To najbardziej popularna ulica w Barcelonie. Z czego słynie? Przede wszystkim z ogromnej ilości turystów, przemierzających deptak w poszukiwaniu pamiątek. Tych ostatnich tutaj nie brakuje, bo sklepów z gadżetami związanymi z Barceloną i Katalonią jest tutaj niemal jak grzybów po deszczu. Fakt, rzadko wśród nich znajduje się rzemiosło artystyczne, jednak po nie możesz udać się do znajdującej się tuż obok Dzielnicy Gotyckiej Barri Gòtic.

La Rambla oprócz swojego pozytywnego, rozrywkowego oblicza kryje jeszcze jedno – znacznie ciemniejsze. Tłumy osób przetaczających się przez ulicę powodują, że jest to raj dla kieszonkowców. Problem jest na tyle poważny, że ostrzeżenia na ten temat znajdziemy nawet w hotelowych broszurach. Wybierając się na La Ramblę, zachowaj więc szczególną ostrożność: nie bierz zbyt dużo gotówki, ani dokumentów, których brak mógłby Ci utrudnić powrót do domu.

Wzgórze Montjuïc

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! // Hispanico.pl
Castell de Montjuïc, Barcelona.

Jeśli spacerując po Barcelonie rzuci Ci się w oczy niezbyt wysokie za to bardzo rozległe wzgórze, to zapewne patrzysz właśnie na Montjuïc. Historia tego miejsca związana jest przede wszystkim z różnymi rodzajami fortyfikacji. Do dziś znajduje się tam XVII-wieczny zamek (Castell de Montjuïc), który kiedyś był sceną dramatycznych wydarzeń (przetrzymywani w nim więźniowie polityczni byli torturowani i zabijani).

Poza mroczną lekcją historii, na zamku Montjuïc czeka nas jedyna w swoim rodzaju panorama Barcelony. Nie będę obiektywna, jeśli powiem, że to najpiękniejszy widok na miasto i wybrzeże, jaki możecie zobaczyć. Podobną perspektywę zapewni Wam docierająca tutaj 750-metrowa kolejka linowa Teleferic de Montjuïc kursująca między trzema przystankami: Parc de Montjuic, Miramar i Castell de Montjuïc.

Fuente Mágica – Magiczna Fontanna w Barcelonie

Barcelona jako miasto ma wiele symboli, a Fuente Mágica jest jednym z nich. Znajdująca się przy wzgórzu Montjuïc hipnotyzująca fontanna to miejsce, które co roku odwiedza ponad 2,5 miliona turystów (dane z www.barcelona.cat). Wszystko po to, aby zobaczyć niesamowity spektakl świateł, kolorów, wody i muzyki. Obliczono, że istnieje około 7000 milionów możliwych takich kombinacji, jakie może wytworzyć Fuente Mágica. Słowa jednak tego nie oddadzą, dlatego zobacz jak wygląda to w rzeczywistości:

Zabytki Gaudiego w Barcelonie

Sagrada Familia - Barcelona Atrakcje, zabytki, zwiedzanie // Hispanico.pl
Sagrada Familia, Barcelona (fot. Wikipedia)

Tak jak kiedyś Antoni Gaudí kochał Barcelonę, tak dziś Barcelona kocha Gaudiego. Stolica Katalonii to najlepsze miejsce, aby poznać sztukę tego artysty. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej dzieł tego architekta. Najbardziej emblematyczne z nich to: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà, Casa Batlló, Pabellones Güell, Bellesguard, Casa Vicens oraz Casa Calvet. Ogromna popularność tych miejsc sprawia, że cieszą się one dużym powodzeniem wśród turystów. To z kolei zwiastuje spore kolejki lub problemy z zakupem biletów. Aby ustrzec się przed taką ewentualnością, o ile tylko jest to możliwe – zamów bilet przez Internet. Niejednokrotnie zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu, który przyda Ci się na zwiedzanie wszystkich pozostałych zakątków Barcelony.

La Boqueria

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! // Hispanico.pl
La Boqueria, Barcelona.

To ogromny targ miejski, który znajduje się w starej dzielnicy Barcelony (kat. Ciutat Vella), tuż przy ulicy La Rambla. Czyni to z niego znakomitą atrakcję turystyczną, tylko… jak tu zwiedzać targ? Bardzo prosto. Wystarczy przygotować swoje zmysły na ogromną feerię smaków i zapachów unoszących się wśród stoisk pełnych owoców, warzyw, przypraw i owoców morza. To znakomita alternatywa dla zakupów w dyskontach, tym bardziej że mamy pewność, że produkty tutaj kupione są zawsze świeże.

Laberint d’Horta Park

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! // Hispanico.pl
Laberint d’Horta Park, Barcelona.

Witaj w najstarszym parku w Barcelonie! Miejsce to zaprojektował w 1792 roku włoski architekt, Domenico Bagutti. Nazwa parku nawiązuje do labiryntu ogrodowego, który się w nim znajduje. I choć w rzeczy samej – jest to najbardziej charakterystyczna część Laberint d’Horta Park, to nie jest to jedyne miejsce, które warto zobaczyć. Na 55 ha powierzchni odkryjemy całe mnóstwo urokliwych alejek, pięknie przystrzyżonych krzewów, kwiatów, sadzawek oraz rzeźb mitologicznych postaci. Wszystko to pozwala na chwilę przenieść się tak daleko, że trudno uwierzyć, że nadal znajdujemy się w jednym z najbardziej zatłoczonych miast Hiszpanii.

Poble Espanyol

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! // Hispanico.pl
Poble Espanyol, Barcelona.

W języku polskim nazwa tego miejsca to Miasteczko Hiszpańskie. Brzmi ciekawie? Poble Espanyol to swego rodzaju muzeum architektoniczne na świeżym powietrzu. Wybudowano je w 1929 r. po zachodniej stronie wzgórza Montjuïc, a okazją do tego była organizowana wówczas światowa wystawa EXPO.  W praktyce możemy powiedzieć, że jest to maleńkie iberyjskie miasteczko składające się ze 117 budynków naturalnych rozmiarów. Znajdują się tutaj domy, place, restauracje, szkoła i teatr. Poble Espanyol obfituje też w dużą ilość wydarzeń kulturalnych, wystaw i warsztatów. To prawdziwy raj dla każdego, kto chce jeszcze lepiej poznać katalońską kulturę i poczuć ją niemal na własnej skórze.

Camp Nou i Muzeum FC Barcelona

Stadion Camp Nou to miejsce, które powinien odwiedzić każdy fan piłki nożnej, a już na pewno fan FC Barcelona. Oprócz wizyty na murawie, odwiedzisz także trybuny, szatnie zawodników, korytarze którymi wychodzą oni na boisko oraz kilka innych pomieszczeń, z jakich korzystają członkowie klubu. Oprócz tego zwiedzisz także muzeum przedstawiające historię FC Barcelona, a w nim: puchary, piłki, sportowe akcesoria, zdjęcia, filmy i multimedialne panele… Wszystko po to, aby jak najlepiej przybliżyć Ci wszystko co związane ze słynną drużyną z Barcelony. Przeczytaj relację z wizyty w Camp Nou >

Camp Nou, Estadio de Barcelona, Barcelona
Camp Nou, Estadio de Barcelona, Barcelona

Torre Agbar

Choć Barcelona może pochwalić się ogromną ilością zabytków i architektonicznych dzieł sztuki, to budowlą, którą możemy zobaczyć prawie z każdego zakątka miasta jest… 144-metrowy biurowiec. Torre Agbar to jeden z najwyższych budynków w stolicy Katalonii. Wybudowany w latach 2001-2004 wieżowiec miał swoim wyglądem nawiązywać do fallicznego kształtu góry Montserrat. W praktyce, z Montserrat kojarzy go niewiele osób, za to z “fallicznym kształtem” – każdy ;).

I choć Torre Agbar bywa wśród Hiszpanów przedmiotem żartów, to nie można mu odmówić jednego – efektowności. Fasada biurowca pokryta jest w całości szkłem. W ciągu dnia może przypominać lustro, zaś nocą – rozświetla ją 4000 kolorowych LED’ów. To robi wrażenie!

L’Aquarium Barcelona – Oceanarium w Barcelonie

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! // Hispanico.pl
L’Aquarium Barcelona – Oceanarium w Barcelonie.

Oceanarium w Barcelonie zostało otwarte w 1995 roku. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Żyje tutaj ponad 10 000 zwierząt, w tym między innymi: rekiny, pingwiny, ośmiornice, koniki morskie i oczywiście różne gatunki ryb – także te tropikalne. W oceanarium organizowane są pokazy karmienia niektórych zwierząt, które szczególnie mogą spodobać się najmłodszym. Jeśli natomiast lubisz dreszczyk emocji i nurkowanie, L’Aquarium Barcelona posiada w ofercie także możliwość pływania wśród rekinów… Podejmiesz wyzwanie?

Park zoologiczny w Barcelonie

To miejsce niemal historyczne, bo jego początek sięga aż 1892 roku. Zoo w Barcelonie powstało dzięki prywatnej kolekcji zwierząt, która wcześniej znajdowała się w Parque de la Ciudadela. Dziś populacja ogrodu liczy ponad 7000 zwierząt podzielonych na 400 różnych gatunków. Znajdziemy tutaj między innymI: bizony, kangury, zebry, słonie, niedźwiedzie, pantery, lwy, hipopotamy, żyrafy, różne gatunki ptaków i dużo, dużo więcej!

Planując wizytę w zoo w Barcelonie, warto kupić bilet przez Internet (możemy wtedy zaoszczędzić nawet do 20%). Warto również wcześniej sprawdzić na stronie internetowej zoo (www.zoobarcelona.cat), czy w wybranym przez nas terminie odbywają się dodatkowe wydarzenia, takie jak pokazy, spotkania oko w oko z niektórymi zwierzętami lub wykłady i warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Park rozrywki Tibidabo

Barcelona - stolica Katalonii i wszystkie jej Atrakcje! // Hispanico.pl
Tibidabo – park rozrywki w Barcelonie.

Czas na odwiedziny w jednym z najstarszych parków rozrywki na świecie! Położony na najwyższym wzgórzu Barcelony (512 m n.p.m.) park Tibidabo istnieje w tym miejscu od początku XX wieku. Znajdujące się tu atrakcje możemy podzielić na dwa rodzaje – te bardziej nowoczesne, z większą dawką adrenaliny oraz te starsze – bardziej klasyczne i zabytkowe.

Kultowym miejscem w parku Tibidabo jest tzw. Czerwony samolot, który imituje prawdziwy lot awionetką nad miastem. Wielbiciele mocnych wrażeń – dla Was również znajdzie się tu małe co nieco. Na początek proponuję wizytę w Hotelu Krüeger… wizytówką tego domu strachów niech będzie to, że odradza się w nim wizytę dzieci poniżej 8 roku życia. Dla najmłodszych park Tibidabo przygotował jednak sporo innych atrakcji, karuzel i kolejek, które zapewnią im niezapomnianą zabawę! Wszyscy niezależnie od wieku powinno natomiast przejechać się choć raz na diabelskim młynie. Mimo że na zmrożenie krwi w żyłach nie będziesz mieć co liczyć, to na obłędne widoki – jak najbardziej!

A czym Ciebie zachwyciła Barcelona – miasto, które nigdy nie śpi? Napisz w komentarzu!

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar