Barcelona – stolica Katalonii, to nie tylko jedno z najważniejszych miast Hiszpanii, ale także cel wielu turystów z całego świata.

Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji jakie oferuje, pewne jest, że nie da się jej zwiedzić podczas jednego pobytu. Niemniej, specjalnie dla Was, przygotowaliśmy propozycje 12 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Barcelonie.

1. La Sagrada Familia

Symbol miasta i prawdopodobnie najsłynniejsze dzieło Antonio Gaudiego. Ta charakterystyczna i niepowtarzalna bazylika rzymskokatolicka w stylu secesyjnym jest budowana już od ponad 130 lat, a całkowite zakończenie prac planuje się na 2026 rok. Mimo tego, przyciąga do siebie tysiące turystów pragnących zobaczyć to arcydzieło światowej architektury.

2. Parque Güell

Kolejne ikoniczne wręcz miejsce na mapie Barcelony nierozerwalnie związane z Gaudim. Park został zaprojektowany przez tego katalońskiego artystę i obfituje w wiele elementów architektonicznych jego autorstwa, takich jak liczne mozaiki, salę kolumnową, czy wspaniały taras. W parku znajduje się także Muzeum Gaudiego oraz taras widokowy z panoramą miasta.

3. La Catedral

La Catedral, zwana równiez katedrą Świętej Eulalii, to jeden z najważniejszych budynków gotyckich w całej Hiszpanii. Świątynia znajduje się w dzielnicy Barrio Gótico, a jej znakiem rozpoznawczym jest robiąca wrażenie fasada w stylu neogotyckim.

4. La Rambla

Najbardziej popularna aleja w całej Barcelonie, zawsze zatłoczona i pełna… kieszonkowców. Prowadzi od Placu Katalońskiego aż do Kolumny Kolumba, tuż obok portu. Rambla to zdecydowanie nieodpowiednie miejsce dla miłośników ciszy i spokoju – znajdziemy na niej wiele straganów, kawiarni i ulicznych artystów.

5. Basílica Santa Maria del Mar

Kościół Matki Bożej Morza to jedna z najistotniejszych gotyckich budowli w Barcelonie. Budynek przeżył kilka pożarów w swojej historii, co nadało mu wyjątkowy, bardzo prosty charakter. Co ciekawe, to właśnie ta świątynia jest tłem wydarzeń w powieści Ildefonso Falconesa, “Katedra w Barcelonie”.

6. Casa Batlló

Kolejna kamienica zaprojektowana przez naczelnego architekta Barcelony, Antonio Gaudiego. Ten budynek mieszkalny zwraca uwagę swoją niezwykłą formą – jego dach przypomina bowiem wijącego się smoka, a fasada nawiązuje do zwierzęcych (bądź ludzkich) kości. Gaudi stworzył także elementy wystroju wnętrz w kamienicy.

7. Museu Picasso

Chociaż myśląc o Barcelonie, przed oczami mamy postać Salvadora Dalí, okazuje się, że będąc w tym mieście można odwiedzieć muzeum innego znakomitego hiszpańskiego malarza. W środku dostępne są wszystkie najważniejsze dzieła Picassa, a także jego pierwsze szkice.

8. Mercat de la Boqueria

Olbrzymi targ o długiej tradycji to idealne miejsce dla lubiących dobrze zjeść, albo po prostu pospacerować. Handluje się tu głównie owocami, warzywami, owocami morza i wieloma innymi produktami. Wszystko to gwarantuje niezapomniany festiwal smaków i zapachów.

9. Museu Nacional d’Art de Catalunya

Muzeum Sztuki Katalońskiej znajduje się w pięknej lokalizacji – położone jest na wzgórzu Montjuïc. Wewnątrz znajduje się wiele dzieł sztuki gotyckiej, renesansowej i barokowej. Muzeum może pochwalić się także największą na świecie kolekcją sztuki romańskiej.

10. La Pedrera

La Pedreda, znana również pod nazwą Casa Milà, to jeden z najważniejszych budynków zaprojekotwanych oczywiście przez Antonio Gaudiego. La Pedrera znaczy dosłownie Kamieniołom. Nazwa ta została nadana przez mieszkańców, ponieważ kamienica kojarzyła im się ze skalnym blokiem. Jako, że Gaudi nie używał prostych linii przy tworzeniu projektu, można odnieść wrażenie, że budynek wygląda jak wzburzone morskie fale.

11. Fundació Joan Miró

Fundacja Joan’a Miró, to muzeum sztuki współczesnej, poświęcone temu katalońskiemu artyście. W środku znajdziemy nie tylko kilkanaście tysięcy dzieł samego Miró, ale też wiele obrazów i instalacji artystów sztuki nowoczesnej, takich jak René Magritte, czy Peter Greenaway.

12. Camp Nou i Museu FCB

Obowiązkowy punkt dla wszystkich fanów futbolu. Camp Nou to stadion jednego z najbardziej popularnych klubów piłkarskich na świecie – FC Barcelony. Obiekt ten nie służy jednak tylko do kibicowania podczas meczów. Na jego terenie znajduje się również inna atrakcja – muzeum poświęcone klubowi, gdzie można prześledzić jego historię oraz zobaczyć najważniejsze trofea.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar