Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiPałac Muzyki Katalońskiej - Secesyjne arcydzieło i sala koncertowa w jednym

Pałac Muzyki Katalońskiej – Secesyjne arcydzieło i sala koncertowa w jednym

Secesyjna architektura Barcelony to wizytówka całego miasta. W tym artykule poznasz jedno z miejsc, które pod tym kątem jest szczególnie warte uwagi.

Budowa Pałacu Muzyki Katalońskiej (kat. Palau de la Musica Catalana) rozpoczęła się w latach 1905-1908 na zamówienie stowarzyszenia chóralnego Orfeo Catalia. Katalonia przeżywała wówczas okres rozkwitu, a burżuazja stawała się coraz liczniejszą warstwą społeczną. To właśnie ta grupa finansowała nowe miejsca służące rozwojowi miasta – w taki sposób powstał nie tylko Pałac Muzyki Katalońskiej, lecz również słynny teatr operowy Gran Teatre del Liceu.

Architektem odpowiadającym za budowę Palau de la Musica Catalana był Lluís Domènech i Montaner. Ciekawostką jest, iż nie pojawił się on na oficjalnej inauguracji Pałacu z powodu … opóźnienia wypłat! Finalny koszt budowli znacząco przekroczył planowany budżet, co spowodowało przedłużenie budowy, gdyż wciąż prowadzono zbiórkę na ten cel. 

Pałac Muzyki Katalońskiej obsypany wyróżnieniami

Okazały budynek mieszczący się przy ulicy Carrer Sant Pere Més Alt w dzielnicy Ciutat Vella nie bez powodu nazywany jest perłą wśród zabytków katalońskiej secesji. Jego piękno zostało docenione zaraz po otwarciu, otrzymując tytuł najlepszej budowli Barcelony roku 1908 nadany przez Radę Miasta. Ponad pięćdziesiąt lat później został również wpisany na listę zabytków narodowych Hiszpanii.

Okres świetności dość szybko minął, gdy zorientowano się, iż bogate zdobienia zakłócają akustykę, co przełożyło się na nowy przydomek, czyli Pałac Katalońskich Rupieci. Z tego powodu pomiędzy rokiem 1982, a 1989 przeszedł on gruntowną renowację, która przyniosła sukces w postaci wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Główna sala koncertowa Barcelony

Stworzony wyłącznie dla chóru Orfeo Catalia Pałac Muzyki Katalońskiej stał się szybko główną salą koncertową Barcelony. Oprócz muzyki klasycznej i występów chóralnych usłyszymy tam dziś największe gwiazdy jazzu, popu czy katalońskiej Cançó. Na jego deskach gościli m.in. Rostisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Igor Strawiński czy Richard Strauss. Miejsce to pełni reprezentatywną funkcję również ze względu na organizowane w Sali Lluísa Milleta wystawy kulturalne, konferencje polityczne i prasowe.

Architektura i wnętrze budynku

Fasada budynku łączy w sobie styl arabski i hiszpański. Najbardziej imponującym pomieszczeniem jest sala koncertowa. Jej ściany oraz kopuła zdobione są ogromnymi witrażami, które pozwalają przenikać światłu do sali koncertowej, dzięki czemu w jej środku możemy podziwiać niezwykłą grę kolorów, które odbijają się od złoto-błękitnej mozaiki. Mają one symbolizować słońce i niebo. W ten sposób jest to jedyna w Europie sala tego typu z naturalnym oświetleniem. Co więcej, jej wnętrze jest w stanie pomieścić 2 200 widzów!

Boczne ściany Pałacu Muzyki Katalońskiej zdobią pełne ornamentów kolumny z motywem ptasich piór. Sala wypełniona jest siedzeniami obitymi czerwoną tapicerką, podpisanymi imieniem fundatora oraz popiersiami 18 muz reprezentujących różne gatunki muzyczne. W centralnym punkcie naszą uwagę przykują ogromne białe organy.

Wnętrze Pałacu w wielu miejscach zdobi kolorowe szkło tworzące motywy kwiatowe. Marmurowe schody prowadzą z kawiarenki do Petit Palau, czyli sali, w której organizowane są kameralne koncerty oraz sali prób Chóru Orfeo Catalia. Pomimo iż nie są one tak pełne przepychu, jak sala koncertowa warto tam wejść, gdyż każdy element, który znajdziemy w Pałacu, stanowi fragment historii muzyki.

Zwiedzanie

Pałac Muzyki Katalońskiej można zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i na własną rękę. W przypadku drugiej opcji należy posiadać słuchawki, dzięki którym będziemy mogli skorzystać z opcji audio guide. Każda wizyta rozpoczyna się od filmu przedstawiającego historię budynku oraz katalońskiego Chóru Orfeo Catalia. Jeśli natomiast masz ochotę wybrać się na koncert, repertuar znajdziesz na oficjalnej stronie Pałacu (www.palaumusica.cat)

Informacje praktyczne

Pałac Muzyki Katalońskiej na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY