Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiAlhambra - Najpiękniejszy zabytek w Hiszpanii!
Reklama
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć zwiedzanie Andaluzji, to ten artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Alhambra to najważniejszy zabytek w Granadzie. Ten ogromny zespół zamkowo-pałacowy został wybudowany w XIII-XIV wieku i jest obecnie symbolem całego miasta. To głównie z jego powodu Granada jest odwiedzana przez kilka milionów turystów rocznie. Temat Alhambry poruszany jest w każdym przewodniku turystycznym. Jest to najwybitniejszy przykład arabskiej architektury pałacowej w średniowiecznej Europie. Uroku dodają jej ośnieżone szczyty Sierra Nevada, malujące się w jej tle.

WARTO WIEDZIEĆ: U wejścia do Pałacu stoi Brama Sprawiedliwości (Puerta de la Justicia). To tutaj w czasach dominacji muzułmańskiej były rozpatrywane spory między mieszkańcami.

Zwiedzanie Alhambry

Jak zwiedzać Alhambrę? Ponieważ cały kompleks jest naprawdę olbrzymi, na jego zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Alhambra składa się z kilku głównych budowli:

Alcazaba

To najstarsza, najbardziej ufortyfikowana, ale też zarazem najmniej zjawiskowa część Alhambry. Większość jej zabudowań jest w ruinie, w związku z czym do zwiedzania są dostępne jedynie pozostałości dawnych budynków, takie jak łaźnie czy mieszkania. W dobrym stanie są natomiast cztery pokaźne wieże. Z perspektywy historii tą najistotniejszą jest Torre de Vela. To z jej szczytu 2 stycznia 1492 roku zatrzepotała flaga oznajmiająca zwycięstwo wojsk chrześcijańskich nad Maurami.

Nocny widok kompleksu pałacowego Alhambry.
Nocny widok kompleksu pałacowego Alhambry.

WARTO WIEDZIEĆ: Alcazaba to także znakomity punkt widokowy na Alhambrę i całe miasto. Z jej szczytu dostrzeżemy także zarysy znajdujących się niedaleko gór Sierra Nevada.

Pałac Karola V (Palacio de Carlos V)

Niech nie zdziwi Was fakt, że ta budowla należy do najbardziej kontrowersyjnych w całej Alhambrze. Zdaniem niektórych kompletnie nie pasuje ona do architektury całego kompleksu i burzy jej porządek. Zdaniem krytyków architektury, patrząc na nią w oderwaniu od innych budowli, można jednak powiedzieć, że jest to najwspanialszy renesansowy pałac poza Włochami.

Pałac Karola V - Alhambra, Granada (Hiszpania)
Pałac Karola V – Alhambra, Granada (Hiszpania)

Opinię na temat Pałacu Karola V możecie wyrobić sobie sami. To co jednak warto wiedzieć, to powód dla którego jego wygląd odbiega od innych części Alhambry. Aby to zrozumieć, musimy przenieść się do pierwszej połowi XVI wieku, kiedy to król Karol V polecił wybudowanie rezydencji na terenie Alhambry. Mimo że wiązało się z wyburzeniem części muzułmańskiego pałacu, wola władcy została spełniona.

Dziś obiekt ten imponuje swoimi rozmiarami. Na wewnętrznym dziedzińcu doliczymy się ponad 30 kolumn. Parter zajmuje Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra), gdzie możemy podziwiać eksponaty pochodzące z czasów mauretańskich władców. Wśród tych najciekawszych warto wymienić wazon Jarrón de las Gacelas, który pochodzi z XV wieku, mierzy 1,5 m i ozdobiony jest starannie wykonanymi wizerunkami gazel (stąd też nazwa tego eksponatu: Dzban Gazel).

CIEKAWOSTKA: Pałac Karola V zaprojektował Pedro Machuca, uczeń Michała Anioła.

Pałace Nasrydów (Palacios Nazaríes)

Mówi się, że to najpiękniejsza część całej Alhambry. Zachwyca wspaniałymi dziedzińcami, bogatą ornamentyką i pojawiającymi się tu i ówdzie cytatami z Koranu (ten najbardziej znany to „Nie ma zdobywcy nad Allaha”).

Sklepienie wewnątrz Pałacu Nasrydów
Sklepienie wewnątrz Pałaców Nasrydów

Pałace Nasrydów składają się z trzech kompleksów:

 • Mexuar (Sala del Mexuar) – tutaj załatwiano sprawy handlowe i sądownicze. Odbywały się w tym miejscu także narady władców i audiencje. Z mihrabu (nisza modlitewna) roztacza się natomiast wspaniały widok na dzielnicę Albaicín. Mexuar połączony jest ponadto z Cuarto Dorado (Złota Izba), gdzie w oczy rzuci nam się powtarzany często napis „Plus Ultra”. Inskrypcja ta została dodana za panowania Karola V (był to swego rodzaju symbol tego władcy). Warto dodać, że znajdziemy ją także w herbie Hiszpanii.
 • Pałac Witraży (Palacio de Comares) – zdaniem historyków to tutaj położone były oficjalne rezydencje władców. Podczas wizyty uwagę zwraca prostokątny basen, który znajduje się w samym sercu dziedzińca. Z Pałacu Witraży dotrzemy do Torre de Comares – wieży warownej, w której mieści się ogromnej wielkości sala tronowa oraz Sala Ambasadorów (Salón de Embajadores). Pałac Witraży to z perspektywy historii niezwykle ważne i wyjątkowe miejsce. Tutaj podejmowano istotne decyzje dyplomatyczne. Tutaj arabski władca Boabdil podpisał akt kapitulacji Granady. Tutaj wreszcie Krzysztof Kolumb namówił Królów Katolickich do wsparcia go w zorganizowaniu wyprawy, której celem było znalezienie krótszej drogi do Indii, co w konsekwencji zaowocowało odkryciem Ameryki. 
Patio de los Leones - Alhambra, Granada (Hiszpania)
Patio de los Leones – Alhambra, Granada (Hiszpania)
 • Pałac Lwów (Palacio de los Leones) – ta część Pałacu Nasrydów służyła za prywatne rezydencje władców. Znajdujący się tutaj Dziedziniec Lwów jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Alhambrze. To co w nim zachwyca to piękna fontanna, którą wspiera dwanaście posągów przedstawiających lwy. Kanały odpływające od fontanny w stronę czterech kierunków świata są symbolem czterech rzek islamskiego raju. Udając się na północ od dziedzińca, dotrzemy do Sali Dwóch Sióstr (Sala de dos Hermanas). W jej pobliżu znajdowały się pomieszczenia przeznaczone dla żon władców.

Pozostałe ciekawe miejsca, które warto zobaczyć:

 • Sala de los Reyes
 • Punkt widokowy Mirador de Daraxa
 • Sala de los Abencerraje
 • Baño de la Mezquita

Ogrody Generalife

Każdy potrzebuje czasem chwili wytchnienia. Nie inaczej było w przypadku arabskich władców, którzy w tym celu udawali się do Generalife. W centrum tego kompleksu znajdziemy Patio de la Acequia, gdzie uwagę zwracają tryskające z podłużnego basenu fontanny. Ogrody Generalife zachwycają wyglądem niemal o każdej porze roku. Nie brakuje tu róż, palm i cyprysów (przejdź się wzdłuż Paseo de los Cipreses), które potrafią wprawić w romantyczny nastrój nawet największych malkontentów.

Letni pałac i ogrody Generalife (Jardines del Generalife)
Alhambra Generalife – Letni pałac i ogrody Generalife (Jardines del Generalife)

CIEKAWOSTKA: Co roku w czerwcu w Generalife odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca (Festival Internacional de Música y Danza de Granada).

Historia Pałacu Alhambra

Mimo że najstarsze wzmianki o Alhambrze pochodzą z IX wieku, to wtedy to miejsce pełniło głównie funkcję twierdzy obronnej usytuowanej na wzgórzu al-Sabika.

Do prawdziwego przełomu doszło dopiero w XIII wieku. Wojny pomiędzy wojskami chrześcijańskimi i muzułmańskimi doprowadziły do tego, że Maurowie stopniowo opuszczali północną część Półwyspu Iberyjskiego. Ostoją miała być kraina Al-Andaluz, która znajdowała się pod panowaniem Maurów już od kilku wieków. Jednym z miast, które wchodziły w jej skład była Granada. Tutaj też postanowiono stworzyć największy i najbardziej spektakularny kompleks pałacowy, jaki kiedykolwiek został wybudowany w Europie.

CIEKAWOSTKA: Przypuszcza się, że jedną z najstarszych konstrukcji w Alhambrze jest brama Puerta del Vino.

Mówi się, że Alhambra de Granada to perła muzułmańskiej Hiszpanii.
Mówi się, że Alhambra de Granada to perła muzułmańskiej Hiszpanii.

Miasto w mieście

Rozpoczęta w XIII wieku budowa została zainicjowana przez Muhammada I Ibn Yusufa, pierwszego władcę z dynastii Nasrydów. Od początku było jasne, że Alhambra będzie czymś więcej więcej niż pałacem, zamkiem czy fortecą. Wraz z nadejściem kolejnych władców miejsce to rozrastało się do niebotycznych rozmiarów. Było rozbudowywane i modyfikowane, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby swoich mieszkańców.

Zdaniem niektórych było to miasto w mieście. Znajdowały się tu meczety, szkoły, ogrody, łaźnie, baseny, krużganki, dziedzińce, skwery, warsztaty… Królewskie komnaty istniały wespół z domostwami mieszkańców o niekoniecznie królewskich korzeniach. Mimo istotnych różnic społecznych między mieszkańcami Alhambry panowały spokój i harmonia.

Pożegnanie z baśnią…

Czasy rozkwitu Alhambry dobiegły końca 2 stycznia 1492 roku. Wtedy to Granada została ostatecznie zdobyta przez chrześcijańskie wojska rekonkwisty, a Maurowie na zawsze stracili jeden z najcenniejszych skarbów swojej cywilizacji.

Alhambra, Granada (Hiszpania, Costa del Sol)
Alhambra, Granada (Hiszpania, Costa del Sol)

W przeciwieństwie do wielu innych muzułmańskich budowli, jakie powstały na terenach dzisiejszej Hiszpanii, Alhambra na szczęście ocalała przed zniszczeniem i zapomnieniem. Jej piękno i rozmach sprawiły, że zrobiła ona wrażenie nawet na katolickich władcach. Zamiast więc równać to miejsce z ziemią, postanowili oni „wzbogacić je” o kilka dodatkowych obiektów, które miały być symbolem władzy chrześcijańskiej. Mowa o królewskim pałacu, klasztorze oraz kościele wybudowanym w miejscu dawnego meczetu.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli zależy Ci na pięknych widokach, wybierz się na Wieżę Czuwania (Torre de la Vela), z której rozpościera się piękny widok na Alhambrę.

Alhambra od nowa

Mimo swego ogromnego wdzięku Alhambra w kolejnych wiekach zaczęła popadać w ruinę. Widać to było już w XVII wieku, natomiast dwa wieki później w trakcie inwazji wojsk napoleońskich cudem uniknęła wysadzenia w powietrze!

Alhambra, Granada (Hiszpania)
Alhambra, Granada (Hiszpania)

Dopiero w XIX wieku zaczęto zwracać z powrotem większą uwagę na ten zabytek. W 1870 roku obiekt ten został wpisany na listę hiszpańskich zabytków narodowych. Wtedy też zaczęto dokonywać licznych renowacji i odtwarzania elementów budowli, które uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu. Ostatecznie w 1984 roku Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z roku na rok przyciągając tym samym wciąż większe tłumy turystów zainteresowanych historią i pięknem tego miejsca.

Informacje praktyczne

 • Aby nie stać w długiej kolejce do kasy biletowej, biletów wstępu do Alhambry szukaj w Internecie. Ceny biletów są różne i zależą od rodzaju wycieczki, którą wybierzesz.
 • Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 14 października w godz. 8:30-20:00. Od 15 października do 31 marca w godz. 8:30-18:00
 • Adres: Calle Real de la Alhambra s/n, 18009 Granada
 • Kup bilety na GetYourGuide


Hotele w Granadzie


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 

Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com
Reklama
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć zwiedzanie Andaluzji, to ten artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Alhambra to najważniejszy zabytek w Granadzie. Ten ogromny zespół zamkowo-pałacowy został wybudowany w XIII-XIV wieku i jest obecnie symbolem całego miasta. To głównie z jego powodu Granada jest odwiedzana przez kilka milionów turystów rocznie. Temat Alhambry poruszany jest w każdym przewodniku turystycznym. Jest to najwybitniejszy przykład arabskiej architektury pałacowej w średniowiecznej Europie. Uroku dodają jej ośnieżone szczyty Sierra Nevada, malujące się w jej tle.

WARTO WIEDZIEĆ: U wejścia do Pałacu stoi Brama Sprawiedliwości (Puerta de la Justicia). To tutaj w czasach dominacji muzułmańskiej były rozpatrywane spory między mieszkańcami.

Zwiedzanie Alhambry

Jak zwiedzać Alhambrę? Ponieważ cały kompleks jest naprawdę olbrzymi, na jego zwiedzanie warto przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Alhambra składa się z kilku głównych budowli:

Alcazaba

To najstarsza, najbardziej ufortyfikowana, ale też zarazem najmniej zjawiskowa część Alhambry. Większość jej zabudowań jest w ruinie, w związku z czym do zwiedzania są dostępne jedynie pozostałości dawnych budynków, takie jak łaźnie czy mieszkania. W dobrym stanie są natomiast cztery pokaźne wieże. Z perspektywy historii tą najistotniejszą jest Torre de Vela. To z jej szczytu 2 stycznia 1492 roku zatrzepotała flaga oznajmiająca zwycięstwo wojsk chrześcijańskich nad Maurami.

Nocny widok kompleksu pałacowego Alhambry.
Nocny widok kompleksu pałacowego Alhambry.

WARTO WIEDZIEĆ: Alcazaba to także znakomity punkt widokowy na Alhambrę i całe miasto. Z jej szczytu dostrzeżemy także zarysy znajdujących się niedaleko gór Sierra Nevada.

Pałac Karola V (Palacio de Carlos V)

Niech nie zdziwi Was fakt, że ta budowla należy do najbardziej kontrowersyjnych w całej Alhambrze. Zdaniem niektórych kompletnie nie pasuje ona do architektury całego kompleksu i burzy jej porządek. Zdaniem krytyków architektury, patrząc na nią w oderwaniu od innych budowli, można jednak powiedzieć, że jest to najwspanialszy renesansowy pałac poza Włochami.

Pałac Karola V - Alhambra, Granada (Hiszpania)
Pałac Karola V – Alhambra, Granada (Hiszpania)

Opinię na temat Pałacu Karola V możecie wyrobić sobie sami. To co jednak warto wiedzieć, to powód dla którego jego wygląd odbiega od innych części Alhambry. Aby to zrozumieć, musimy przenieść się do pierwszej połowi XVI wieku, kiedy to król Karol V polecił wybudowanie rezydencji na terenie Alhambry. Mimo że wiązało się z wyburzeniem części muzułmańskiego pałacu, wola władcy została spełniona.

Dziś obiekt ten imponuje swoimi rozmiarami. Na wewnętrznym dziedzińcu doliczymy się ponad 30 kolumn. Parter zajmuje Muzeum Alhambry (Museo de la Alhambra), gdzie możemy podziwiać eksponaty pochodzące z czasów mauretańskich władców. Wśród tych najciekawszych warto wymienić wazon Jarrón de las Gacelas, który pochodzi z XV wieku, mierzy 1,5 m i ozdobiony jest starannie wykonanymi wizerunkami gazel (stąd też nazwa tego eksponatu: Dzban Gazel).

CIEKAWOSTKA: Pałac Karola V zaprojektował Pedro Machuca, uczeń Michała Anioła.

Pałace Nasrydów (Palacios Nazaríes)

Mówi się, że to najpiękniejsza część całej Alhambry. Zachwyca wspaniałymi dziedzińcami, bogatą ornamentyką i pojawiającymi się tu i ówdzie cytatami z Koranu (ten najbardziej znany to „Nie ma zdobywcy nad Allaha”).

Sklepienie wewnątrz Pałacu Nasrydów
Sklepienie wewnątrz Pałaców Nasrydów

Pałace Nasrydów składają się z trzech kompleksów:

 • Mexuar (Sala del Mexuar) – tutaj załatwiano sprawy handlowe i sądownicze. Odbywały się w tym miejscu także narady władców i audiencje. Z mihrabu (nisza modlitewna) roztacza się natomiast wspaniały widok na dzielnicę Albaicín. Mexuar połączony jest ponadto z Cuarto Dorado (Złota Izba), gdzie w oczy rzuci nam się powtarzany często napis „Plus Ultra”. Inskrypcja ta została dodana za panowania Karola V (był to swego rodzaju symbol tego władcy). Warto dodać, że znajdziemy ją także w herbie Hiszpanii.
 • Pałac Witraży (Palacio de Comares) – zdaniem historyków to tutaj położone były oficjalne rezydencje władców. Podczas wizyty uwagę zwraca prostokątny basen, który znajduje się w samym sercu dziedzińca. Z Pałacu Witraży dotrzemy do Torre de Comares – wieży warownej, w której mieści się ogromnej wielkości sala tronowa oraz Sala Ambasadorów (Salón de Embajadores). Pałac Witraży to z perspektywy historii niezwykle ważne i wyjątkowe miejsce. Tutaj podejmowano istotne decyzje dyplomatyczne. Tutaj arabski władca Boabdil podpisał akt kapitulacji Granady. Tutaj wreszcie Krzysztof Kolumb namówił Królów Katolickich do wsparcia go w zorganizowaniu wyprawy, której celem było znalezienie krótszej drogi do Indii, co w konsekwencji zaowocowało odkryciem Ameryki. 
Patio de los Leones - Alhambra, Granada (Hiszpania)
Patio de los Leones – Alhambra, Granada (Hiszpania)
 • Pałac Lwów (Palacio de los Leones) – ta część Pałacu Nasrydów służyła za prywatne rezydencje władców. Znajdujący się tutaj Dziedziniec Lwów jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Alhambrze. To co w nim zachwyca to piękna fontanna, którą wspiera dwanaście posągów przedstawiających lwy. Kanały odpływające od fontanny w stronę czterech kierunków świata są symbolem czterech rzek islamskiego raju. Udając się na północ od dziedzińca, dotrzemy do Sali Dwóch Sióstr (Sala de dos Hermanas). W jej pobliżu znajdowały się pomieszczenia przeznaczone dla żon władców.

Pozostałe ciekawe miejsca, które warto zobaczyć:

 • Sala de los Reyes
 • Punkt widokowy Mirador de Daraxa
 • Sala de los Abencerraje
 • Baño de la Mezquita

Ogrody Generalife

Każdy potrzebuje czasem chwili wytchnienia. Nie inaczej było w przypadku arabskich władców, którzy w tym celu udawali się do Generalife. W centrum tego kompleksu znajdziemy Patio de la Acequia, gdzie uwagę zwracają tryskające z podłużnego basenu fontanny. Ogrody Generalife zachwycają wyglądem niemal o każdej porze roku. Nie brakuje tu róż, palm i cyprysów (przejdź się wzdłuż Paseo de los Cipreses), które potrafią wprawić w romantyczny nastrój nawet największych malkontentów.

Letni pałac i ogrody Generalife (Jardines del Generalife)
Alhambra Generalife – Letni pałac i ogrody Generalife (Jardines del Generalife)

CIEKAWOSTKA: Co roku w czerwcu w Generalife odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca (Festival Internacional de Música y Danza de Granada).

Historia Pałacu Alhambra

Mimo że najstarsze wzmianki o Alhambrze pochodzą z IX wieku, to wtedy to miejsce pełniło głównie funkcję twierdzy obronnej usytuowanej na wzgórzu al-Sabika.

Do prawdziwego przełomu doszło dopiero w XIII wieku. Wojny pomiędzy wojskami chrześcijańskimi i muzułmańskimi doprowadziły do tego, że Maurowie stopniowo opuszczali północną część Półwyspu Iberyjskiego. Ostoją miała być kraina Al-Andaluz, która znajdowała się pod panowaniem Maurów już od kilku wieków. Jednym z miast, które wchodziły w jej skład była Granada. Tutaj też postanowiono stworzyć największy i najbardziej spektakularny kompleks pałacowy, jaki kiedykolwiek został wybudowany w Europie.

CIEKAWOSTKA: Przypuszcza się, że jedną z najstarszych konstrukcji w Alhambrze jest brama Puerta del Vino.

Mówi się, że Alhambra de Granada to perła muzułmańskiej Hiszpanii.
Mówi się, że Alhambra de Granada to perła muzułmańskiej Hiszpanii.

Miasto w mieście

Rozpoczęta w XIII wieku budowa została zainicjowana przez Muhammada I Ibn Yusufa, pierwszego władcę z dynastii Nasrydów. Od początku było jasne, że Alhambra będzie czymś więcej więcej niż pałacem, zamkiem czy fortecą. Wraz z nadejściem kolejnych władców miejsce to rozrastało się do niebotycznych rozmiarów. Było rozbudowywane i modyfikowane, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby swoich mieszkańców.

Zdaniem niektórych było to miasto w mieście. Znajdowały się tu meczety, szkoły, ogrody, łaźnie, baseny, krużganki, dziedzińce, skwery, warsztaty… Królewskie komnaty istniały wespół z domostwami mieszkańców o niekoniecznie królewskich korzeniach. Mimo istotnych różnic społecznych między mieszkańcami Alhambry panowały spokój i harmonia.

Pożegnanie z baśnią…

Czasy rozkwitu Alhambry dobiegły końca 2 stycznia 1492 roku. Wtedy to Granada została ostatecznie zdobyta przez chrześcijańskie wojska rekonkwisty, a Maurowie na zawsze stracili jeden z najcenniejszych skarbów swojej cywilizacji.

Alhambra, Granada (Hiszpania, Costa del Sol)
Alhambra, Granada (Hiszpania, Costa del Sol)

W przeciwieństwie do wielu innych muzułmańskich budowli, jakie powstały na terenach dzisiejszej Hiszpanii, Alhambra na szczęście ocalała przed zniszczeniem i zapomnieniem. Jej piękno i rozmach sprawiły, że zrobiła ona wrażenie nawet na katolickich władcach. Zamiast więc równać to miejsce z ziemią, postanowili oni „wzbogacić je” o kilka dodatkowych obiektów, które miały być symbolem władzy chrześcijańskiej. Mowa o królewskim pałacu, klasztorze oraz kościele wybudowanym w miejscu dawnego meczetu.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli zależy Ci na pięknych widokach, wybierz się na Wieżę Czuwania (Torre de la Vela), z której rozpościera się piękny widok na Alhambrę.

Alhambra od nowa

Mimo swego ogromnego wdzięku Alhambra w kolejnych wiekach zaczęła popadać w ruinę. Widać to było już w XVII wieku, natomiast dwa wieki później w trakcie inwazji wojsk napoleońskich cudem uniknęła wysadzenia w powietrze!

Alhambra, Granada (Hiszpania)
Alhambra, Granada (Hiszpania)

Dopiero w XIX wieku zaczęto zwracać z powrotem większą uwagę na ten zabytek. W 1870 roku obiekt ten został wpisany na listę hiszpańskich zabytków narodowych. Wtedy też zaczęto dokonywać licznych renowacji i odtwarzania elementów budowli, które uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu. Ostatecznie w 1984 roku Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z roku na rok przyciągając tym samym wciąż większe tłumy turystów zainteresowanych historią i pięknem tego miejsca.

Informacje praktyczne

 • Aby nie stać w długiej kolejce do kasy biletowej, biletów wstępu do Alhambry szukaj w Internecie. Ceny biletów są różne i zależą od rodzaju wycieczki, którą wybierzesz.
 • Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 14 października w godz. 8:30-20:00. Od 15 października do 31 marca w godz. 8:30-18:00
 • Adres: Calle Real de la Alhambra s/n, 18009 Granada
 • Kup bilety na GetYourGuide


Hotele w Granadzie


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 

Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama

1 KOMENTARZ

 1. Alhambra, Generalife and Albayzin are the most amazing places in Granada! During your visit you can learn more about the architecture and culture of people who used to be living here. The monuments are beautiful and the Alhambra of Granada is one of my favourite places in Spain!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.