Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeRomería de El Rocío - Największa pielgrzymka w Andaluzji

Romería de El Rocío – Największa pielgrzymka w Andaluzji

50 dni po zakończeniu Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) Andaluzja po raz kolejny zaprasza do świętowania i to z jeszcze większym przytupem. 

Romería de El Rocío to jedna z najpopularniejszych pielgrzymek w Hiszpanii. Średnio bierze w niej udział ponad milion osób z różnych zakątków Europy. Okazją do świętowania są z jednej strony pobudki religijne, a z drugiej – radosna, kolorowa atmosfera, która towarzyszy wszystkim uczestnikom.

Romería de El Rocío w praktyce

Do przebycia jest 17 kilometrów – od miejscowości Almonte (prowincja Huelva), przez Los Llanos, aż do wioski El Rocío, w której znajduje się sanktuarium Paloma Blanca. To najbardziej znana, najstarsza, ale nie jedyna trasa. Część pielgrzymek wyrusza także z Kadyksu (droga przecinająca Park Narodowy Doñana), z Huelvy (trasa przez Moguer) oraz z Sewilli.

Romería de El Rocío odbywa się 50 dni po zakończeniu obchodów Semana Santa. Około 100 bractw oddanych kultowi Matki Bożej rozpoczyna pielgrzymkę tydzień wcześniej. Celem jest dotarcie do El Rocío w sobotę, by tam oddać się dalszemu świętowaniu, które trwa aż do poniedziałku.

Organizowane w niedzielę msze święte pozwalają lepiej odczuć religijny charakter święta. Kulminacją jest noc z niedzieli na poniedziałek. Wtedy to dochodzi do tzw. salto de la reja (tłum. skok przez płot) – skoku przez ogrodzenie, podczas którego figura Matki Bożej (Virgen del Rocío) jest wynoszona z pustelni i aż do świtu noszona na ramionach po wiosce El Rocío.

Dlaczego pielgrzymka do El Rocío jest tak wyjątkowa?

To co wyróżnia pielgrzymkę do El Rocío od innych tego typu wydarzeń, to przede wszystkim niezwykła atmosfera. Trasę można pokonywać pieszo, konno oraz powozami. Wielu pielgrzymów (szczególnie kobiet) decyduje się też na przebycie pielgrzymki w tradycyjnych strojach flamenco. Rozbijane nocą pielgrzymkowe obozowiska rozbrzmiewają andaluzyjską muzyką i śpiewem. Podczas wspólnych wieczorów przy ognisku nie brakuje tańca i dobrej zabawy.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY