Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiRuta de los Pueblos Blancos - Wycieczka szlakiem białych miast w Andaluzji

Ruta de los Pueblos Blancos – Wycieczka szlakiem białych miast w Andaluzji

Sposobów na zwiedzania Andaluzji jest tak wiele, jak wielu jest podróżników chętnych odkrywać tę część Hiszpanii na własną rękę.

Ruta de los Pueblos Blancos (tłum. Szlak Białych Miasteczek) to jedna z propozycji, którą można wcielić w życie od razu i bez większego zastanawiania się nad samą trasą, bo ta – jest już gotowa. Szlak przebiega przez 19 miasteczek położonych w paśmie górskim Sierra de Grazalema w prowincjach Kadyks i Malaga. Konkretnie są to: Alcalá del Valle, Algar, Algodonales, Arcos de la Frontera, Benaocaz, Bornos, El Bosque, El Gastor, Espera, Grazalema, Olvera, Prado del Rey, Puerto Serrano, Setenil de las Bodegas, Torre Alháquime, Ubrique, Villaluenga del Rosario, Villamartín, Zahara de la Sierra.

Przebieg trasy

Podróż najlepiej zacząć od miasteczka Arcos de la Frontera, udając się na wschód w kierunku El Bosque, Grazalema, następnie na północ w stronę Zahara de la Sierra i Algodonales, a stamtąd drogą A-384 do miasteczek Olvera, Torre Alháquime i kończąc na malowniczym Setenil de las Bodegas. Podgląd całej proponowanej trasy możesz zobaczyć poniżej.

Skąd się wzięła nazwa Ruta de los Pueblos Blancos?

Białe miasta Andaluzji to nazwa nieprzypadkowa. Jak nietrudno się domyślić chodzi o białe domy, a właściwie ich fasady, które są charakterystyczne dla wszystkich miasteczek składających się na Ruta de los Pueblos Blancos w Andaluzji. Oprócz powodów estetycznych, które sprawiają, że białe domy na tle malowniczych krajobrazów wyglądają po prostu urzekająco, jest też jeden powód praktyczny. Biały kolor najlepiej odbija światło słoneczne, co przy ponad trzydziestostopniowych upałach choć trochę pozwala zmniejszyć ilość ciepła przedostającego się do wnętrza domu.

Widok na miasteczko Arcos de la Frontera (Ruta de los Pueblos Blancos)
Widok na miasteczko Arcos de la Frontera

5 powodów, by wybrać Szlak Białych Miast

1. Bogactwo naturalne

Podróż szlakiem białych miast pozwoli Ci odkryć widoki, jakich nie spotkasz w żadnej innej części Hiszpanii. Liczne jaskinie, strome klify, bujna zieleń Parku Naturalnego Sierra de Grazalema to tylko jedne z wielu atrakcji przyrodniczych, jakie czekają Cię podczas podróży.

2. Tradycyjna kuchnia

Południe Hiszpanii słynie z dań i przekąsek, które przez niektórych uważane są za najlepsze na Półwyspie Iberyjskim. Odwiedzając kolejne białe miasta Andaluzji koniecznie odwiedź niewielkie bary i tawerny. Skosztuj lokalnych przysmaków, serów i wina. A jeśli nie wiesz od czego zacząć, kelnerzy i szefowie kuchni chętnie polecą Ci swoje popisowe dania.

3. Podróż w czasie

Nie trzeba być wybitnym znawcą architektury czy historii, aby szybko przekonać się, że Ruta de los Pueblos Blancos to szlak, który najlepiej pokazuje mauretańskie wpływy w Hiszpanii. Mieszanka stylów architektonicznych charakterystycznych dla sztuki chrześcijaństwa i islamu, to coś co w tym regionie kraju spotkamy na każdym kroku, a najlepiej można się o tym przekonać, zwiedzając zabytki, których na szlaku białych miast jest całkiem sporo.

4. Odskocznia od masowej turystyki

Jeśli oblegane przez turystów atrakcje, zatłoczone plaże i wszechobecne centra handlowe niekoniecznie są tym, czego szukasz na wakacjach, to Ruta de los Pueblos Blancos jest właśnie dla Ciebie. Choć szlak ten jest osobom odwiedzającym Hiszpanię coraz bardziej znany, to chociażby z przyczyn praktycznych (np. konieczność wypożyczenia samochodu) nie jest on jeszcze tak popularny, jak atrakcje polecane w przewodnikach turystycznych.

5. A czemu nie?

Jeśli nie jest to Twoja pierwsza wizyta w Andaluzji lub jeśli masz za sobą zwiedzanie wszystkich większych atrakcji w tym regionie, to czas poznać go z nieco innej strony! Ruta de los Pueblos Blancos to także świetny pomysł na aktywny wypoczynek. W wielu miejscowościach i ich okolicach, możesz oddać się sportom ekstremalnym takim jak chociażby wspinaczka górska, paralotniarstwo, czy skok na bungee.

Ruta de los Pueblos Blancos - Białe miasta Andaluzji
Białe miasta Andaluzji

Informacje praktyczne

Szlak Białych Miast możesz przemierzać samochodem (polecam wynajem na RentalCars) lub możesz wybrać się na jedną z wielu zorganizowanych wycieczek prowadzących przez Ruta de los Pueblos Blancos:

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY