Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiWodospady Algar - Malowniczy zakątek na wybrzeżu Costa Blanca

Wodospady Algar – Malowniczy zakątek na wybrzeżu Costa Blanca

Wybrzeże Costa Blanca to jedno z tych miejsc w Hiszpanii, które wciąż potrafi zaskakiwać niecodziennymi atrakcjami. W tym artykule poznasz jeden z takich bajecznych zakątków!

Wodospad Algar (Fuentes del Algar) znajduje się jedynie 15 km od Benidorm i 3 km od miasteczka Callosa d’en Sarrià. To miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych. Na długości około 1,5 km możemy podziwiać piękne krajobrazy rozciągające się wzdłuż koryta rzeki Algar. 

Kąpiel w Wodospadach Algar

Podziwianie to jednak dopiero początek, bo największą atrakcją tego miejsca jest nurkowanie i kąpiel w turkusowych lagunach lub pod wieloma znajdującymi się tutaj wodospadami. Nurt rzeki jest w tych miejscach spokojny, a woda bardzo orzeźwiająca, gdy odwiedzimy to miejsce w środku lata. Najlepszy czas na odwiedzenie Fuentes del Algar to okres od czerwca do października, gdy chłodna woda stanowi wybawienie od upałów. Jeśli chcesz kąpać się bez towarzystwa tłumu turystów, wybierz się tutaj w okolicy września lub w październiku.

Oprócz możliwości kąpieli w bajecznych okolicznościach przyrody, Wodospady Algar oferują także kilka atrakcji dodatkowych. W wyznaczonych miejscach z łatwością rozłożysz koc i zorganizujesz idealny, rodzinny piknik. Ułatwieniem jest tutejsza strefa gastronomiczna, gdzie można kupić napoje i przekąski. Jest to także miejsce odpowiednie dla dzieci, jednak podczas kąpieli w wodzie, dobrze aby znajdowały się pod okiem dorosłych.

Trekking i wizyta w fortecy

Fuentes del Algar - Wodospady Algar na Costa Blanca (Hiszpania).
Fuentes del Algar – Wodospady Algar na Costa Blanca (Hiszpania).

Miłośnicy górskich wycieczek mogą już zacierać ręce (albo i stopy?), bo Wodospady Algar są połączone pięknym szlakiem wędrownym z fortem Bèrnia. Został on wybudowany w 1562 roku, stanowiąc doskonały przykład renesansowej architektury militarnej. Główną funkcją fortu było odpieranie najazdów osmańskich. Niestety Fort de Bèrnia nie do końca spełniał się w tej roli, przez co w 1612 roku został rozebrany na rozkaz króla Filipa III. Do czasów dzisiejszych zachowały się niektóre elementy architektoniczne fortecy takie jak: mury obronne, fosa, bastion czy łuki. Na miejscu znajdziemy także panele informacyjne wyjaśniające funkcje poszczególnych części obiektu.

Wędrówka do Fort de Bèrnia to okazja do podziwiania lokalnej fauny i flory. Po drodze odwiedzisz także jaskinię, która kiedyś pełniła funkcję zagrody dla bydła oraz była wykorzystywana jako miejsce odpoczynku dla pasterzy. Po drodze, z różnych punktów widokowych możesz oglądać także wybrzeże Calpe i Alicante. A przy dobrej pogodzie zobaczysz stąd nawet Ibizę.

Dino Park Algar

W pobliżu wodospadów położony jest ogród botaniczny Cactus d´Algar, a w nim – park tematyczny Dino Park Algar! Na 6 ha powierzchni zobaczymy tutaj ruchome i statyczne modele dinozaurów, które potrafią zrobić wrażenie na odwiedzających w każdym wieku! Wiele z nich wzbogacono o efekty dźwiękowe i naturalne dekoracje, które pozwalają jeszcze bardziej zanurzyć się w prehistorycznym świecie. Najwięcej z wizyty tutaj czerpią oczywiście dzieci, bo to właśnie dla nich przygotowano wiele atrakcji, kino 3D oraz szlak edukacyjny dla małych fanów paleontologii. 

Jak dojechać do Wodospadów Algar?

Do wyboru masz dwie opcje: transport własny (polecam wynajem samochodu) lub zorganizowana wycieczka. W przypadku tej drugiej, większość wyjazdów odbywa się z Benidorm i Alicante. Aktualnie dostępne wycieczki możesz sprawdzić na tej stronie. Wypad do wodospadów Algar możesz połączyć także z wycieczką do twierdzy Guadalest, którą warto odwiedzić ze względu na przepiękne widoki.

Informacje praktyczne

Wodospady Algar na mapie

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY