Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiCalpe - Miasto dla wielbicieli sportów wodnych

Calpe – Miasto dla wielbicieli sportów wodnych

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Są takie miejsca, które szybko zapominamy. Są i takie, które zostaną w naszej pamięci na zawsze. Do której kategorii zaliczysz tę miejscowość? Wszystko zależy od Ciebie!

Calpe to miasto położone na wybrzeżu Costa Blanca w regionie Walencji. Około połowa jego mieszkańców to obcokrajowcy (głównie Niemcy i Brytyjczycy), którzy zakochali się w tym miejscu i postanowili osiedlić się tutaj na stałe. Równie często powracają tu turyści, dla których Calpe to jeden z najlepszych kurortów w tej części Hiszpanii. Co decyduje o tym, że to miasto cieszy się wciąż rosnącą popularnością? Oto kilka powodów.

Peñón de Ifach

Jeśli miałabym wymienić jedną atrakcję turystyczną, z której słynie Calpe to z pewnością byłaby to formacja skalna Peñón de Ifach. Mieszkańcy mówią na nią „Mały Gibraltar”, bo wyglądem nawiązuje do słynnej Skały Gibraltarskiej. Ale czy rzeczywiście jest taki mały? Wspinając się na szczyt o wysokości 332 m n.p.m. można odnieść zgoła inne wrażenie.

Trudno powiedzieć, kiedy Peñón de Ifach zostało zdobyte po raz pierwszy. Kilkaset lat temu wejście na tę górę nie było niczym szczególnym. Ba! Mieszkańcy robili to niekoniecznie w celach rekreacyjnych, a dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Widok z tak wysokiego punktu pozwalał ujrzeć nadciągające z oddali statki piratów i odpowiednio wcześnie przygotować się na ich natarcie i atak.

Dziś wejście na Peñón de Ifach jest znacznie prostsze. W 1918 roku wydrążono pięćdziesięciometrowy tunel, który pozwala na łatwe zdobycie szczytu od północnej części góry. W przejściu pomocne są liny przymocowane do skał w wewnętrznej części tunelu. To oczywiście tylko jedna z wielu dróg, które prowadzą na Peñón de Ifach. Jest ona na tyle łatwa, że bez problemu przechodzą nią nawet dzieci. Osoby z większym doświadczeniem we wspinaczce, mogą zdecydować się natomiast na trudniejsze i bardziej wymagające trasy.

Widok na morze i górę Peñón de Ifach, Calpe
Widok na morze i górę Peñón de Ifach, Calpe

Park Naturalny Peñón de Ifach (Parque Natural de Penyal D’Ifach)

Mogłoby się wydawać, że wysoka wapienna skała to jedyny powód, dla którego warto zajrzeć w to miejsce. Zaskoczeniem dla niektórych może być to, że cały ten obszar jest tak naprawdę rezerwatem przyrody i znajduje się pod ochroną. Co więcej, jest to najmniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii, bo zajmuje jedynie 42 hektary powierzchni.

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni ilością kwitnących tu ziół: szałwii, tymianku, rozmarynu i wielu innych. Wiosną czeka nas w tym miejscu prawdziwa feeria zapachów! A co z fauną? Wśród około 300 gatunków występujących zwierząt Waszej uwadze z pewnością nie umkną mewy i kormorany. Wiele ptaków zakłada w Peñón de Ifach swoje lęgowiska lub traktuje skałę jako miejsce postojowe przed dalszą podróżą do Afryki.

Odwiedzając Peñón de Ifach pamiętajcie, że człowiek jest tu tylko gościem. Zadbajcie o to, aby Wasze wizyta była udana nie tylko dla Was, ale także dla zwierząt, które niekoniecznie są chętne do bliższego kontaktu z ludźmi.

Zatoczki i plaże w Calpe

Calpe to znakomite miejsce dla wybrednych plażowiczów. Znajdziesz tu aż kilkanaście małych plaż i zatoczek, wśród których na pewno odkryjesz swoją ulubioną. Należą do nich: Cala el Collao (inna nazwa: Racó del Corb), Cala Gasparet, Cala les Urques, Playa Puerto Blanco, Cala la Manzanera, Playa Arenal-Bol, Cala del Morelló, Playa Cantal Roig, Cala el Racó, Cala del Penyal, Playa de Levante (inna nazwa: La Fossa), Cala Calalga, Cala del Mallorquí, Cala les Bassetes.

Widok na Calpe z lotu ptaka
Widok na Calpe z lotu ptaka

Sporty wodne

Oprócz wypoczynku na plaży, bardziej aktywni mogą spróbować swoich sił w rozmaitych sportach wodnych, które są popularne w Calpe. Kitesurfing, paddle surfing, windsurfing, parasailing, narty wodne, nurkowanie, żeglowanie… Ty wybierasz! 10 minut od centrum miasta czekają na Ciebie trzy sportowe porty, które pozwolą Ci się zrealizować w wybranej przez Ciebie aktywności.

Piaszczysta plaża Calpe
Piaszczysta plaża Calpe

Możesz też wybrać się na rejs katamaranem, by popływać wzdłuż wybrzeża Calpe. Podczas takiej kilkugodzinnej wycieczki będziesz mieć okazję ponurkować oraz skosztować dań kuchni śródziemnomorskiej.

Muzea i zabytki w Calpe

Jak na miasto o niezbyt dużej wielkości, Calpe posiada całkiem sporo zabytków. Te najciekawsze, które warto odwiedzić, to:

  • Casa Nova – masywny, kamienny budynek, który jak się przypuszcza został wzniesiony pod koniec XVII lub na początku XVIII wieku. W jego wnętrzu mieściły się zarówno przestrzenie mieszkalne, jak i pomieszczenia gospodarcze (np. części służące do magazynowania, zagrody dla zwierząt).
  • Castellet de Calp – pozostałości po dawnej wieży strażniczej z końca XVI wieku. Widok, który się z niej roztaczał pozwalał dostrzec nadpływające statki wroga.
  • Ermita de San Juan de la Cometa – mała pustelnia z przełomu XVII i XVIII wieku. To miejsce, w którym co roku 24 czerwca mają miejsce się obchody Fiestas de San Juan.
  • La Pobla Medieval d’ Ifac – jedyne znane stanowisko archeologiczne w regionie Walencji, które jak dotąd nie zostało w pełni przebadane.
  • Pou Salat – maleńki wiejski budynek z XVIII wieku, który dawniej był źródłem wody dla mieszkańców oraz wodopojem dla zwierząt.
  • El Torreó de la Peça – to miejsce odnajdziemy w starej części miasta pomiędzy ulicami Santísimo Cristo i Abad Penalva. Tak naprawdę jest to znajdujący się na rogu fragment murów miejskich z XIV i XV wieku, które kiedyś oplatały miasto. Od 1997 roku we wnętrzu El Torreó de la Peça mieści się Museo del Coleccionismo organizujące wystawy czasowe kolekcji członków stowarzyszenia Asociación de Coleccionistas de la Marina Alta.
  • Museo de Historia y Arqueología (Muzeum Historii i Archeologii) – nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do poznania historii Calpe niż właśnie to muzeum. Najstarsze eksponaty z jego kolekcji pochodzą aż z epoki brązu. Wiele z nich odkryto podczas wykopalisk na stanowiskach archeologicznych: Yacimiento del Cosentari oraz Yacimiento de Baños de la Reina y la Pobla.
  • Galería de Arte Contemporáneo (Galeria Sztuki Współczesnej)

 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne