Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeFiesta Els Enfarinats - Bitwa na mąkę i jaja w prowincji Alicante

Fiesta Els Enfarinats – Bitwa na mąkę i jaja w prowincji Alicante

Z tej mąki chleba nie będzie. Za to mogą być niezłe jaja!

Els Enfarinats (inaczej: Fiesta de los Enharinados lub Justicia Nueva) to święto obchodzone co roku 28 grudnia w ramach El Día de los Santos Inocentes w miejscowości Ibi (prowincja Alicante, region Walencji). Charakter tej fiesty jest dość nietypowy, ponieważ jej kluczowym elementem jest bitwa na mąkę, jajka, warzywa i petardy! Cała batalia przygotowywana jest przez wcześniej przygotowywanych do tego ochotników, którzy w zabawny i satyryczny sposób, odwołują się często do lokalnych polityków.

Historia Els Enfarinats

Przypuszcza się, że początków Els Enfarinats należy szukać w rzymskich Saturnaliach. Były one obchodzone między 17 a 23 grudnia ku czci Saturna. Oprócz bliskości dat, to co łączy starożytne Saturnalia z fiestą Els Enfarinats to także motyw zamiany ról społecznych. Dziś, jak wspomniałam, ma to charakter bardziej satyryczny. W przypadku Starożytnych Rzymian zacieranie się granic między biednymi, bogatymi i niewolnikami miało bardziej wyrazisty charakter. Był to jedyny taki tydzień w roku, kiedy wszyscy razem bawili się i świętowali bez względu na status społeczny.

Els Enfarinats jest częścią większego święta, a konkretnie – Fiestas de Invierno de Ibi (Fiesty Zimowe w Ibi). Wzmianki o tym ostatnim można znaleźć w archiwach z 1636 roku, jednak nie ma pewności, co do tego, czy obchodzona była wówczas również fiesta Els Enfarinats. Jedne z teorii mówią o tym, że to święto było na tyle niewygodne dla lokalnych władz, że w dokumentach historycznych próbowano zatrzeć o nim ślady.

Czasy współczesne

W latach 50. XX wieku tradycja Els Enfarinats została porzucona. Do jej reaktywacji doszło dopiero w 1981 roku. Wprowadzono wówczas kilka innowacji, takich jak np. zastąpienie zwykłego samochodu (środek lokomocji jednej z grup bitewnych) furgonetką. Dodano także zwyczaj błogosławienia niektórych ulic i placów i nadawania im nowych, zabawnych nazw.

Od 2009 roku Els Enfarinats oraz cały cykl świąt Fiestas de Invierno de Ibi uzyskały miano Interés Turístico Autonómico, czyli świąt o szczególnym znaczeniu turystycznym dla tego regionu. Od tego czasu też, wydarzenie to przyciąga większą uwagę mediów, które relacjonują je w różnych częściach Hiszpanii.

Inne nietypowe święta w Hiszpanii:

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Once in my life I’d like to take part in celebrations of the battle of enfarinats. It is probably the biggest flour and eggs fight in the world! The tradition of Els Enfarinats festival is very interesting. Thanks!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.