Kubki marki Hispanico

Z tej mąki chleba nie będzie. Za to mogą być niezłe jaja!

Els Enfarinats (inaczej: Fiesta de los Enharinados lub Justicia Nueva) to święto obchodzone co roku 28 grudnia w ramach El Día de los Santos Inocentes w miejscowości Ibi (prowincja Alicante, region Walencji). Charakter tej fiesty jest dość nietypowy, ponieważ jej kluczowym elementem jest bitwa na mąkę, jajka, warzywa i petardy! Cała batalia przygotowywana jest przez wcześniej przygotowywanych do tego ochotników, którzy w zabawny i satyryczny sposób, odwołują się często do lokalnych polityków.

Historia Els Enfarinats

Fiesta Els Enfarinats, fot. Jaime Reina / AFP, East News
Festiwal Els Enfarinats, fot. Jaime Reina / AFP, East News

Przypuszcza się, że początków Els Enfarinats należy szukać w rzymskich Saturnaliach. Były one obchodzone między 17 a 23 grudnia ku czci Saturna. Oprócz bliskości dat, to co łączy starożytne Saturnalia z fiestą Els Enfarinats to także motyw zamiany ról społecznych. Dziś, jak wspomniałam, ma to charakter bardziej satyryczny. W przypadku Starożytnych Rzymian zacieranie się granic między biednymi, bogatymi i niewolnikami miało bardziej wyrazisty charakter. Był to jedyny taki tydzień w roku, kiedy wszyscy razem bawili się i świętowali bez względu na status społeczny.

Els Enfarinats jest częścią większego święta, a konkretnie – Fiestas de Invierno de Ibi (Fiesty Zimowe w Ibi). Wzmianki o tym ostatnim można znaleźć w archiwach z 1636 roku, jednak nie ma pewności, co do tego, czy obchodzona była wówczas również fiesta Els Enfarinats. Jedne z teorii mówią o tym, że to święto było na tyle niewygodne dla lokalnych władz, że w dokumentach historycznych próbowano zatrzeć o nim ślady.

Loty do Hiszpanii
 

Czasy współczesne

W latach 50. XX wieku tradycja Els Enfarinats została porzucona. Do jej reaktywacji doszło dopiero w 1981 roku. Wprowadzono wówczas kilka innowacji, takich jak np. zastąpienie zwykłego samochodu (środek lokomocji jednej z grup bitewnych) furgonetką. Dodano także zwyczaj błogosławienia niektórych ulic i placów i nadawania im nowych, zabawnych nazw.

Fiesta Els Enfarinats, fot. Jaime Reina / AFP, East News
Fiesta de los Enharinados, fot. Jaime Reina / AFP, East News

Od 2009 roku Els Enfarinats oraz cały cykl świąt Fiestas de Invierno de Ibi uzyskały miano Interés Turístico Autonómico, czyli świąt o szczególnym znaczeniu turystycznym dla tego regionu. Od tego czasu też, wydarzenie to przyciąga większą uwagę mediów, które relacjonują je w różnych częściach Hiszpanii.

Inne nietypowe święta w Hiszpanii:

 

   

Hotele w Walencji

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Walencja Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
Alicante Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki, Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
Castellón Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji