Święto Trzech Króli w Hiszpanii

6 stycznia to koniec okresu świątecznego w Hiszpanii. Nie oznacza to jednak końca zabawy, która tego dnia, szczególnie wśród najmłodszych, przybiera na sile!

Święto Trzech Króli w Hiszpanii (hiszp. El Día de los Reyes Magos) to dzień, na który czekają wszystkie dzieci! To dopiero wtedy otrzymują bowiem świąteczne prezenty, które wręcza im nie Mikołaj, a Kacper, Melchior i Baltazar.

Tradycją jest przygotowywanie dla mędrców i ich wielbłądów drobnego poczęstunku. Zazwyczaj są to: mleko, miód, woda i coś do jedzenia, które zostawia się na balkonach (podobnie jak buty, w których powinny znaleźć się prezenty). Niegrzeczne dzieci zamiast prezentów dostają węgiel, a w zasadzie cukierki, które przypominają go swoim kształtem, czyli tak zwane Carbón de Reyes. Jest to swego rodzaju odpowiednik polskiej rózgi, choć trzeba przyznać – dużo smaczniejszy ;).

Święto Trzech Króli w Hiszpanii – Oficjalne obchody

Oficjalne obchody Święta Trzech Króli
Oficjalne obchody Święta Trzech Króli

Hiszpanie nie byliby sobą, gdyby nie wykorzystali kolejnej okazji do zabawy. Imprezy towarzyszące obchodom Święta Trzech Króli rozpoczynają się już 5 stycznia wieczorem. We wszystkich większych miastach organizowane są huczne parady inscenizujące przyjazd Trzech Króli, czyli tak zwane Cabalgatas de Reyes. Bohaterowie zazwyczaj siedzą na wielbłądach lub koniach i towarzyszy im sporych rozmiarów świta.

Cała uroczystość odbywa się przy akompaniamencie głośnej muzyki. Najstarsza parada w Hiszpanii organizowana jest w miejscowości Alcoy. Największa zaś ma miejsce w Madrycie. Podczas przemarszu zazwyczaj rozrzucane są cukierki lub drobne upominki dla dzieci, można także pozdrowić Trzech Króli i poprosić ich o wymarzone prezenty.

Komercjalizacja Święta Trzech Króli w Hiszpanii

Obecnie, podobnie jak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, można zaobserwować coraz większą komercjalizację obchodów El Día de los Reyes Magos. Królowie zazwyczaj rzucają dzieciom stosy cukierków, a sam dzień zatracił swój religijny charakter, będąc w zasadzie pretekstem do obdarowania się prezentami i dobrej zabawy.

Kacper, Melchior i Baltazar, podczas parad nie obierają za cel stajenki z dzieciątkiem Jezus, lecz po prostu wjeżdżają do miast. Niektóre miejscowości walczą wręcz o zorganizowanie jak najbardziej widowiskowego orszaku. Przykładowo Logroño królowie przybywają do miasta… helikopterem i lądują na miejskim stadionie!

Roscón de Reyes

Święto Trzech Króli w Hiszpanii znane jest także ze względu na tradycyjne ciasto drożdżowe Roscón de Reyes. Ma ono kształt pierścienia (symbol korony) i przeważnie zdobione jest kandyzowanymi owocami przypominającymi klejnoty znajdujące się na płaszczach Trzech Króli.

Z deserem wiążą się także dwa zwyczaje. Osoba, która znajdzie w cieście fasolę, będzie musiała zapłacić za ciasto. W trakcie jedzenia można natrafić również na figurkę króla – znalazca zostaje wtedy królem albo królową domu i otrzymuje papierową koroną.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY