Brak dostępu do morza i nie zawsze słoneczna pogoda powodują, że stolica Hiszpanii przez turystów z Polski nie jest zbyt często odwiedzana.

Madryt, choć nie kusi tak jak Andaluzja czy Katalonia, to znakomicie sprawdza się podczas wycieczek typu citybreak. Dwa lub trzy dni w tym mieście nie pozwolą Ci go co prawda poznać od podszewki, ale na pewno zaszczepią bakcyla do kolejnych odwiedzin. Żeby nie tracić czasu, zobacz które atrakcje w Madrycie mogą Cię szczególnie zainteresować:

Teleférico de Madrid

Znakomitym pomysłem na pierwszą wycieczkę po Madrycie jest przejazd kolejką gondolową Teleférico de Madrid. Rozciąga się ona na długości blisko 2500 metrów, a roztaczający się z okien kabin krajobraz maluje przed nami widok na najbardziej znane atrakcje w stolicy Hiszpanii, takie jak Palacio Real czy Parque Warner Madrid.

Madrid SnowZone

Madrid Snowzone - Park śnieżny w Madrycie // HIspanico.pl
Madrid Snowzone – Madryt, fot. www.madridsnowzone.com

Jeśli lubisz białe szaleństwo, to żadne atrakcje turystyczne w Madrycie nie będą mogły się równać z Madrid SnowZone. To jeden z największych krytych parków śnieżnych na świecie i jedyne takie miejsce w całej Hiszpanii. Ponad 18 000 m2 zaśnieżonych stoków, rampy do freestylu, śnieżna tyrolka, minigolf na lodzie, wypożyczalnia sprzętu i szkółka dla dzieci – obok takiej garści atrakcji nie można przejść obojętnie! Dowiedz się więcej o Madrid SnowZone >

Stadion Tour Bernabéu

Tego miejsca fanom piłki nożnej nie trzeba specjalnie przedstawiać. Odwiedziny tutaj to punkt obowiązkowy dla każdego kibica Realu Madryt. Wycieczka po Tour Bernabéu pozwoli Ci poznać historię królewskiej drużyny, zobaczyć szatnie i prysznice zawodników, usiąść na ławce rezerwowych oraz zobaczyć panoramę tego miejsca z widokiem na murawę. Ogromna większość materiałów prezentowanych w muzeum drużyny ma interaktywną formę i wykorzystuje nowe technologie. Czekają na nas między innymi pokazy 3D, sala kinowa, dotykowe e-booki oraz ekrany prezentujące karty piłkarzy i szczegółowe informacje o każdym zawodniku.

Park Retiro (Parque de El Retiro)

Wcale nie trzeba być fanem wypoczynku na łące, żeby pokochać to miejsce. Park Retiro to największy zielony obszar w Madrycie, który swoim odwiedzającym oferuje kilka rodzajów atrakcji. W okolicy znajdują się wspaniałe muzea (jednym z nich jest Muzeum Prado), uwielbiany przez estetów Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal), pachnące tysiącami kwiatów rosarium, mnóstwo fontann i uroczych alejek.

Park Retiro - zielone płuca Madrytu | Co warto zobaczyć? Sprawdź > // Hispanico.pl
Park Retiro, Madryt

Przy pomniku Alfonsa XII na miłośników wioślarstwa (lub po prostu prawdziwych romantyków) czekają również niewielkie łódki, którymi można powiosłować po stawie. Wszystko to sprawia, że czas spędzony w Parku Retiro nigdy nie jest zmarnowany.

Parque de atracciones de Madrid

Historia Parku Atrakcji w Madrycie sięga 1969 roku. Wtedy to został on oficjalnie otwarty przez Carlosa Ariasa Navarro. Szybko też kazało się, że cieszy się on dużą popularnością, a atrakcje takie jak El Tobogán, Los Coches de Choque, El Laberinto de Espejos oraz 7 Picos to prawdziwe hity tego miejsca. Na przestrzeni lat wiele atrakcji zostało przebudowanych. Dziś w Parque de atracciones de Madrid znajdziemy 4 strefy rozrywek:

  • Muy Exigente – dla tych, którzy uwielbiają prawdziwą adrenalinę,
  • Emocionante – z małym dreszczykiem emocji, w sam raz na początek zabawy,
  • Familiar – spokojne atrakcje do wspólnego, rodzinnego wypoczynku,
  • Nickelodeonland – strefa stworzona o najmłodszych dzieciach.

Plaza de Cibeles

Dla mieszkańców Madrytu to miejsce to ikona całego miasta. W centrum charakterystycznego placu stoi majestatyczna fontanna (Fuente de Cibeles) przedstawiająca Kybele – frygijską boginię na rydwanie. Jest to ulubione miejsce kibiców Realu Madryt, którzy właśnie tutaj świętują sukcesy swojego klubu.

Fontanna na Plaza de Cibeles, Madryt // Hispanico.pl
Fontanna na Plaza de Cibeles, Madryt

Oprócz fontanny przy Plaza de Cibeles znajdziemy także kilka emblematycznych budynków. Tym  najbardziej monumentalnym jest Palacio de Comunicaciones (tłum. Pałac Komunikacji), w którym znajduje się siedziba głównej poczty. Inną ciekawą budowlą jest dawny pałac markizów – Palacio de Linares, a także Palacio de Buenavista (aktualnie siedziba hiszpańskiego ministerstwa obrony) oraz Banco de España (główny Bank Hiszpanii).

Plaza de Cibeles to także miejsce, w którym odbywają się takie wydarzenia kulturalne jak mappingi oraz iluminacje. Dowiedz się więcej o Plaza de Cibeles >

Chocolatería de San Ginés

To najstarsza czekoladziarnia jaką może pochwalić się Madryt. Miejsce kultowe chociażby ze względu na swój retro wystrój oraz przede wszystkim – pyszne churros serwowane w towarzystwie gorącej czekolady. Na taką bombę kaloryczną kuszą się nie tylko zaciekawieni turyści, ale także hiszpańskie gwiazdy popkultury. W lokalu znajduje się nawet specjalne miejsce ze zdjęciami znanych osób, które odwiedziły Chocolatería de San Ginés. Więcej o tym uroczym miejscu znajdziesz w tym artykule.

Chocolatería de San Ginés - najsłynniejsza czekoladziarnia w Madrycie // Hispanico.pl
Wnętrze Chocolatería de San Ginés, fot. www.chocolateriasangines.com

El Rastro, czyli Madryt z drugiej ręki

Narodził się w 1740 roku i od tego czasu dumnie wita mieszkańców Madrytu w każdy niedzielny poranek. Mowa oczywiście o El Rastro – najbardziej znanym targu na świeżym powietrzu w Hiszpanii. Większość rzeczy, które tu znajdziemy pochodzi z drugiej ręki. Jest to idealne miejsce dla kolekcjonerów i fanów nietypowych pamiątek. Mówi się, że można tu znaleźć wszystko, a zwłaszcza to, czego się nie szuka. Jako ciekawostkę warto dodać, że to właśnie na targu El Rastro młody Pedro Almodóvar dorabiał kiedyś, sprzedając używane rzeczy.

Parque Warner Madrid

Jeśli lubisz parki rozrywki, to swoje pierwsze kroki kieruj właśnie tutaj! Parque Warner Madrid to park tematyczny w całości poświęcony kreskówkom wytwórni Warner Bros. Karuzele, najdłuższy drewniany rollercoaster w Europie, nawiedzone miejsca, wizyta na Dzikim Zachodzie i selfie z kreskówkowymi bohaterami! Taka ilość atrakcji z pewnością zaspokoi oczekiwania każdego dziecka – także tego dużego ;). Dowiedz się więcej na temat Parque Warner Madrid >

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

1 Komentarz - "Madryt – stolica Hiszpanii"

avatar