Madryt – Stolica Hiszpanii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Brak dostępu do morza i nie zawsze słoneczna pogoda powodują, że stolica Hiszpanii przez turystów z Polski nie jest zbyt często odwiedzana.

Madryt, choć nie kusi tak jak Andaluzja czy Katalonia, to znakomicie sprawdza się podczas wycieczek typu city break. Dwa lub trzy dni w tym mieście nie pozwolą Ci go co prawda poznać od A do Z, ale na pewno zaszczepią bakcyla do kolejnych odwiedzin. Dodatkową zachętą niech będzie to, że coraz częściej możemy trafić na tanie loty do Madrytu (linią Ryanair dotrzemy tam nawet za niecałe 400 zł w obie strony). Zatem, aby nie tracić czasu, zobacz od których atrakcji warto zacząć zwiedzanie Madrytu.

Trójkąt Sztuki w Madrycie, czyli 3 najważniejsze muzea

Muzeum Prado

To najbardziej emblematyczne muzeum w Madrycie znajdziemy przy malowniczej alei Paseo del Prado. Muzeum Prado założono w 1819 roku z polecenia króla Ferdynanda VII. Dziś tutejsza kolekcja dzieł sztuki uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Zobaczymy tutaj dzieła twórców hiszpańskich (np. Diego Velazquez, Francisco Goya, José de Ribera), włoskich (np. Sandro Boticelli, Rafael Santi, Caravaggio), flamandzkich (np. Hieronim Bosch, Jan van Eyck, Peter Paul Rubens), brytyjskich, niemieckich i holenderskich. Do wizyty w tym cenionym muzeum zachęca już sam bulwar Paseo del Prado, którym warto się przejść przed lub po wizycie w Prado.

Rzeźba przedstawiająca Diego Velazqueza (Madryt, Muzeum Prado)
Rzeźba przedstawiająca Diego Velazqueza (Madryt, Muzeum Prado)

Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Reina Sofía)

Pełna nazwa tego miejsca to Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Kolekcja muzeum obejmuje około 18 000 eksponatów. Prezentują one sztukę od XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Całość podzielona na trzy okresy historyczne (1900-1945, 1945-1968 i 1962-1982) pozwala zobaczyć obrazy znanych hiszpańskich artystów. Najbardziej emblematycznym dziełem w Centrum Sztuki Królowej Zofii jest „Guernica” Pabla Picasso, która trafiła tutaj w 1992 roku.

Muzeum Thyssen-Bornemisza (Museo Nacional Thyssen-Bornemisza)

To trzecie najważniejsze muzeum w Madrycie. Jego kolekcja obejmuje dzieła od czasów średniowiecza do współczesności. Wśród najbardziej rozpoznawalnych artystów są tutaj: Pablo Picasso, El Greco, Rembrandt, Velazquez, Monet, van Gogh, Caravaggio, Goya, Monet i Dürer.

Zabytki w Madrycie

Pałac Królewski w Madrycie (Palacio Real de Madrid)

Choć jest to oficjalna rezydencja króla Hiszpanii, to nie jest ona zamieszkana przez rodzinę królewską. Zarówno Juan Carlos I, jak i jego syn Filip VI (aktualny król Hiszpanii) mieszkają pod Madrytem w Palacio de la Zarzuela. Pałac Królewski w Madrycie wykorzystywany jest natomiast do oficjalnych ceremonii odbywających się w stolicy. We wnętrzu znajduje się 3418 pomieszczeń. Powierzchnia Pałacu Królewskiego wynosi natomiast 135 000 m2! To prawie dwa razy tyle co Pałac w Buckingham lub Pałac w Wersalu. Mówiąc inaczej – Palacio Real de Madrid to największy pałac królewski w Zachodniej Europie i jeden z największych na całym świecie.

Pałac Królewski w Madrycie
Pałac Królewski w Madrycie

Zaprojektowany głównie w barokowym stylu monument powstał w XVIII wieku za czasów Filipa V Burbona. Jego wnętrze zachwyca przepychem, o czym można przekonać się na własne oczy, ponieważ część pomieszczeń w Pałacu Królewskim jest udostępniona dla zwiedzających. Jeśli natomiast masz ochotę zobaczyć, jak wygląda uroczysta zmiana warty przed Salą Tronową, wybierz się do Palacio Real w pierwszą środę miesiąca między 12:00 a 13:00.

Egipska Świątynia Debod (Templo de Debod)

Egipska Świątynia Debod to zabytek pochodzący ze Starożytnego Egiptu
Egipska Świątynia Debod to zabytek pochodzący ze Starożytnego Egiptu

Wśród nietypowych zabytków, w Madrycie znajduje się w 100% egipska Świątynia Debod. To prezent wręczony Hiszpanii przez rząd Egiptu w zamian za pomoc w ochronie zabytków podczas budowy Tamy Asuańskiej. Monument został przetransportowany do Madrytu w 1968 roku. Nie obyło się też wówczas bez kilku wpadek i trudności z tym związanych.

Stadion Santiago Bernabeú (Madryt)

Tym czym dla Katalończyka jest Camp Nou, tym dla mieszkańca Madrytu jest Santiago Bernabeú. To właśnie na tym stadionie mecze rozgrywają Real Madryt oraz reprezentacja Hiszpanii. Santiago Bernabeú mieści się w samym centrum miasta. Nawet jeśli nie masz w planach wybrania się na mecz, oprócz możliwości oglądnięcia stadionu, czeka na Ciebie także muzeum. Wstęp, jak się można spodziewać nie należy do najtańszych (25 €), ale jeśli piłka nożna to Twoje oczko w głowie, to pewnie nie będzie to dla Ciebie problemem.

Zwiedzanie stadionu Santiago Bernabéu to wyjątkowe przeżycie dla każdego fana Realu Madryt
Zwiedzanie stadionu Santiago Bernabéu to wyjątkowe przeżycie dla każdego fana Realu Madryt

Zwiedzając Santiago Bernabeú, mamy okazję zobaczyć puchary, dawny sprzęt (np. piłki z lat 50. XX wieku), szatnie drużyny, salę konferencyjną, tunel prowadzący na murawę oraz ławkę rezerwowych. Na tej ostatniej możesz nawet na chwilę przysiąść :). Zwieńczeniem wycieczki jest oczywiście wizyta w sklepie z oryginalnymi gadżetami drużyny. Podobnie ma to miejscu w innych tego typu miejscach, jak np. sklep FC Barcelona przy stadionie Camp Nou w Barcelonie.

Las Ventas (pełna nazwa: Plaza de Toros de Las Ventas)

To największa arena korridy w Hiszpanii oraz trzecia największa na świecie. Zajmuje powierzchnię 45,800 m2, jest w stanie pomieścić blisko 24 000 osób, a jej średnica mierzy 60 metrów. Budowa Plaza de Toros de Las Ventas rozpoczęła się w 1929 roku na terenie, który nazywano „Las Ventas del Espíritu Santo” (stąd też nazwa areny). Prace trwały 7 lat, a do konstrukcji areny wykorzystano głównie takie surowce jak: cegła, metal i ceramika. W 1994 roku Las Ventas zyskało tytuł hiszpańskiego Zabytku o Znaczeniu Artystycznym i Historycznym.

Plaza de Toros de Las Ventas, Madryt
Plaza de Toros de Las Ventas, Madryt

Aktualnie najważniejszym i największym wydarzeniem organizowanym w tym miejscu są walki byków odbywające się przy okazji święta Fiestas de San Isidro. Tego typu rozrywka nie jest jednak dla każdego… Osobiście ze względów humanitarnych nie popieram korridy, dlatego nie będę też specjalnie zachęcać Was do wzięcia w niej udziału. Alternatywą, dzięki której możesz lepiej poznać ten element hiszpańskiej kultury, a przy okazji zobaczyć arenę od środka, jest znajdujące się w Las Ventas muzeum. Wśród eksponatów znajdują się stroje torreadorów z różnych czasów, ich portrety, zdjęcia, „trofea” w formie głów byków, a także broń, jaką zadawane są tym zwierzętom śmiertelne ciosy.

Ciekawe miejsca w Madrycie

Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles - najbardziej kultowy plac w Madrycie!
Plaza de Cibeles – najbardziej kultowy plac w Madrycie!

Dla mieszkańców Madrytu to miejsce to ikona całego miasta. W centrum charakterystycznego placu stoi majestatyczna fontanna (Fuente de Cibeles) przedstawiająca Kybele – frygijską boginię na rydwanie. Jest to ulubione miejsce kibiców Realu Madryt, którzy właśnie tutaj świętują sukcesy swojego klubu.

Oprócz fontanny przy Plaza de Cibeles znajdziemy także kilka emblematycznych budynków. Tym  najbardziej monumentalnym jest Palacio de Comunicaciones (tłum. Pałac Komunikacji), w którym znajduje się siedziba głównej poczty. Inną ciekawą budowlą jest dawny pałac markizów – Palacio de Linares, a także Palacio de Buenavista (aktualnie siedziba hiszpańskiego ministerstwa obrony) oraz Banco de España (główny Bank Hiszpanii).

Plaza de Cibeles to także miejsce, w którym odbywają się takie wydarzenia kulturalne jak mappingi oraz iluminacje.

Chocolatería de San Ginés

To najstarsza czekoladziarnia jaką może pochwalić się Madryt. Miejsce kultowe chociażby ze względu na swój retro wystrój oraz przede wszystkim – pyszne churros serwowane w towarzystwie gorącej czekolady. Na taką bombę kaloryczną kuszą się nie tylko zaciekawieni turyści, ale także hiszpańskie gwiazdy popkultury. W lokalu znajduje się nawet specjalne miejsce ze zdjęciami znanych osób, które odwiedziły Chocolatería de San Ginés.

Park Retiro (Parque de El Retiro)

Park Retiro - zielone płuca Madrytu
Park Retiro – zielone płuca Madrytu

Wcale nie trzeba być fanem wypoczynku na łące, żeby pokochać to miejsce. Park Retiro to największy zielony obszar w Madrycie, który swoim odwiedzającym oferuje kilka rodzajów atrakcji. W okolicy znajdują się wspaniałe muzea (jednym z nich jest Muzeum Prado), uwielbiany przez estetów Pałac Kryształowy (Palacio de Cristal), pachnące tysiącami kwiatów rosarium, mnóstwo fontann i uroczych alejek.

Plaza Mayor (Madryt)

Do 1561 było to zwykłe targowisko znajdujące się poza miejskimi murami. Filip II, przenosząc stolicę Hiszpanii do Madrytu, postanowił uczynić z Plaza Mayor miejsce bardziej reprezentacyjne. To tutaj zaczęto celebrować różne święta, koronować królów, wystawiać sztuki teatralne, a nawet wykonywać egzekucje i organizować corridę. Dziś Plaza Mayor to przede wszystkim atrakcja turystyczna – wokół aż roi się od kawiarni, restauracji i pubów.

Plaza de Santa Ana

Ten madrycki plac pełen jest barów i uroczych knajpek, w których napijemy się piwa, wina oraz skosztujemy lokalnych tapas. Odwiedź koniecznie piwiarnię Cerveceria Alemana, która była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya.

Kiedyś na Plaza de Santa Ana często można było spotkać Ernesta Hemingwaya
Kiedyś na Plaza de Santa Ana często można było spotkać Ernesta Hemingwaya

Puerta del Sol

Kolejny emblematyczny plac w Madrycie. Znajdziemy na nim symbol miasta – sporej wielkości rzeźbę niedźwiedzia przy drzewie truskawkowym. Puerta del Sol odgrywa dużą rolę w życiu mieszkańców Madrytu. To tutaj co roku organizowana jest zabawa sylwestrowa. Tutaj też ma miejsce większość manifestacji. Ze względu na swoje położenie plac Puerta del Sol jest uważany za centrum Madrytu. Co więcej, znajdziemy na nim tzw. kilometr zerowy (punkt, od którego liczy się odległość do innych hiszpańskich miast).

El Rastro, czyli Madryt z drugiej ręki

Narodził się w 1740 roku i od tego czasu dumnie wita mieszkańców Madrytu w każdy niedzielny poranek. Mowa oczywiście o El Rastro – najbardziej znanym targu na świeżym powietrzu w Hiszpanii. Większość rzeczy, które tu znajdziemy pochodzi z drugiej ręki. Jest to idealne miejsce dla kolekcjonerów i fanów nietypowych pamiątek. Mówi się, że można tu znaleźć wszystko, a zwłaszcza to, czego się nie szuka. Jako ciekawostkę warto dodać, że to właśnie na targu El Rastro młody Pedro Almodóvar dorabiał kiedyś, sprzedając używane rzeczy.

Puerta de Alcalá (Madryt)

Puerta de Alcalá wskazywała kiedyś drogę do miasta Alcalá de henares
Puerta de Alcalá wskazywała kiedyś drogę do miasta Alcalá de henares

Tuż obok parku Retiro znajdziemy neoklasycystyczny pomnik, a właściwie dawną bramę, która kiedyś wskazywała kierunek do miasta Alcalá de Henares. Za projekt tego granitowo-marmurowego monumentu odpowiadał Francesco Sabatini – architekt na dworze króla Karola III. O tym że Puerta de Alcalá to ważny kawałek historii, świadczy chociażby fakt, że zabytek ten znajduje się na liście najważniejszych dóbr kulturowych i historycznych Hiszpanii.

Torre de Madrid

Po lewej Torre de Madrid
Po lewej Torre de Madrid

Wybudowany w latach 1954-1960 wieżowiec jest obecnie szóstym najwyższym budynkiem w Madrycie – liczy 32 piętra i mierzy 142 metry wysokości. Torre de Madrid został zaprojektowany przez braci Juliána i José María Otamendi Machimbarrena na zlecenie Compañía Inmobiliaria Metropolitana – firmy zajmującej się nieruchomościami. Wieżowiec przez kilka lat był najwyższą betonową konstrukcją na świecie, a także najwyższym budynkiem w całej Hiszpanii.

Ze względu na swoje położenie blisko Gran Vía (jednej z głównych ulic w Madrycie), Torre de Madrid szybko stał się najbardziej emblematycznym budynkiem w mieście. Znaczenie tego wieżowca w czasach współczesnych wciąż nie maleje. Na parterze znajdziemy lokale i galerie handlowe. Piętra od 1 do 9 zajmują pokoje pięciogwiazdkowego hotelu (polecany jeśli szukasz hotelu blisko centrum). Na piętrach 10-32 znajdują się z kolei luksusowe mieszkania.

Casa de la Panadería (Madryt)

To najbardziej rozpoznawalny budynek na Plaza Mayor. La Casa de la Panadería to najstarszy budynek na tym placu (budowa rozpoczęła się w 1590 roku). Być może właśnie dlatego jego wygląd narzucił kierunek, w jakim rozwinęła się architektura innych budowli na Plaza Mayor. Poza licznymi walorami estetycznymi (na fasadzie znajdziemy płaskorzeźby, freski, zabytkowe okiennice), jest jeszcze jeden powód, dla którego turyści tak chętnie odwiedzają Casa de la Panadería. To właśnie tutaj znajduje się główne Biuro Turystyczne Miasta (Oficina de Turismo del Ayuntamiento de Madrid).

Fasada Casa de la Panadería
Fasada Casa de la Panadería

Zabytki sakralne w Madrycie

Katedra Almudena (Catedral de la Almudena)

To obecnie jedyna katedra w Madrycie i co ciekawe, jedna z najmłodszych w Hiszpanii. Choć do jej budowy przymierzano się już od XVI wieku, to faktyczne prace rozpoczęły się dopiero trzy wieki później i to między innymi z inicjatywy królowej Marii de las Mercedes Orleańskiej. Ostatecznie choć La Almudena została otwarta w 1993 roku, to prace wykończeniowe trwały jeszcze przez ponad 10 kolejnych lat.

Katedra Almudena została wybudowana w drugiej połowie XX wieku, jednak jej budowę planowano już od XVI wieku
Katedra Almudena została wybudowana w drugiej połowie XX wieku, jednak jej budowę planowano już od XVI wieku

Kościół San Ginés

Jeden z najstarszych kościołów w Madrycie. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z IX wieku. Pożar, który wybuchł w 1645 roku spowodował jednak, że większa część kościoła musiała zostać odbudowana na nowo. Jedynym elementem, który ocalał była dzwonnica – możemy ją podziwiać do dziś. Kościół San Ginés to także miejsce, w którym znajduje się kilka maleńkich kapliczek, a w nich między innymi obrazy El Greco.

El Monasterio de las Descalzas Reales

To królewski klasztor klarysek (Zakon św. Klary), który usytuowany jest w dawnym pałacu Karola V. Miejsce to zyskuje na popularności podczas Wielkiego Tygodnia, kiedy to na dziedzińcu organizowane są procesje. W klasztornym muzeum Descalzas Reales możemy podziwiać też flamandzkie tapiserie oraz obrazy mistrzów Hiszpańskiego Złotego Wieku.

Ciekawe dzielnice Madrytu

Cuatro Torres Business Area

Kiedyś mówiono o tym miejscu „Madrid Arena”. Dziś Cuatro Torres Business Area to typowa dzielnica biznesowa, w której znajdują się też cztery najwyższe drapacze chmur w Hiszpanii: Torre Caja Madrid (250 m wysokości), Torre de Cristal (249,50 m), Torre Sacyr Vallehermoso (236 m) i Torre Espacio (223 m).

Barrio de La Latina i Lavapiés

Lavapiés - dzielnica Madrytu
Lavapiés – dzielnica Madrytu

Te dwie najstarsze dzielnice w Madrycie to prawdziwa mieszanka kulturowa. Niezależnie od wyznania, pochodzenia czy koloru skóry – każda otwarta osoba znajdzie tutaj coś dla siebie. Dzielnice La Latina i Lavapiés cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród społeczności LGBT – znajdziemy tutaj kilka gejowskich barów, które można łatwo rozpoznać, dzięki tęczowym ornamentom. To duże bogactwo kulturowe obu dzielnic sprawia jednocześnie, że nie należą one do najbezpieczniejszych. Wybierając się tutaj, warto uważać na kieszonkowców.

Malasaña

Ta dzielnica Madrytu często porównywana jest do Londynu. Powodem jest nie tylko wygląd niektórych budynków, ale także duża różnorodność sklepów z ubraniami. Mówi się, że to najbardziej alternatywna dzielnica miasta. Oprócz samych sklepów, znajduje się tutaj także mnóstwo barów i restauracji.

Chueca

Chueca - dzielnica Madrytu
Chueca – dzielnica Madrytu

Jeszcze jedna dzielnica w Madrycie, która cieszy się sporą popularnością wśród gejów i lesbijek. Największe ożywienie następuje nocą, gdy imprezy rozkręcają się nie tylko w barach, ale i na ulicach. Jeśli szukasz w Madrycie dobrej zabawy, to Chueca jest miejscem, gdzie na pewno ją znajdziesz.

Salamanca

To bardziej mieszkalna dzielnica Madrytu. Oprócz domów znajdują się tu także sklepy znany designerów. Warto wieć tutaj zajrzeć, jeśli szukasz wyjątkowych pamiątek lub po prostu – interesujesz się współczesną sztuką i designem. Dzielnice takie jak Salamanca pokazują, że Madryt to miasto, które w obu tych dziedzinach jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa.

Rodzinne atrakcje w Madrycie

Parque Warner Madrid

Jeśli lubisz parki rozrywki, to swoje pierwsze kroki kieruj właśnie tutaj! Parque Warner Madrid to park tematyczny w całości poświęcony kreskówkom wytwórni Warner Bros. Karuzele, najdłuższy drewniany rollercoaster w Europie, nawiedzone miejsca, wizyta na Dzikim Zachodzie i selfie z kreskówkowymi bohaterami! Taka ilość atrakcji z pewnością zaspokoi oczekiwania każdego dziecka – także tego dużego ;).

Parque de atracciones de Madrid

Historia Parku Atrakcji w Madrycie sięga 1969 roku. Wtedy to został on oficjalnie otwarty przez Carlosa Ariasa Navarro. Szybko też okazało się, że cieszy się on dużą popularnością, a atrakcje takie jak El Tobogán, Los Coches de Choque, El Laberinto de Espejos oraz 7 Picos to prawdziwe hity tego miejsca. Na przestrzeni lat wiele atrakcji zostało przebudowanych. Dziś w Parque de atracciones de Madrid znajdziemy 4 strefy rozrywki:

  • Muy Exigente – dla tych, którzy uwielbiają prawdziwą adrenalinę,
  • Emocionante – z małym dreszczykiem emocji, w sam raz na początek zabawy,
  • Familiar – spokojne atrakcje do wspólnego, rodzinnego wypoczynku,
  • Nickelodeonland – strefa stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach.

Madrid SnowZone

Jeśli lubisz białe szaleństwo, to żadne atrakcje turystyczne w Madrycie nie będą mogły się równać z Madrid SnowZone. To jeden z największych krytych parków śnieżnych na świecie i jedyne takie miejsce w całej Hiszpanii. Ponad 18 000 m2 zaśnieżonych stoków, rampy do freestylu, śnieżna tyrolka, minigolf na lodzie, wypożyczalnia sprzętu i szkółka dla dzieci – obok takiej garści atrakcji nie można przejść obojętnie!

Teleférico de Madrid

Znakomitym pomysłem na pierwszą wycieczkę po Madrycie jest przejazd kolejką gondolową Teleférico de Madrid. Rozciąga się ona na długości blisko 2500 metrów, a roztaczający się z okien kabin krajobraz maluje przed nami widok na najbardziej znane atrakcje w stolicy Hiszpanii, takie jak Palacio Real czy Parque Warner Madrid.

Fiesty w Madrycie

Fiestas de San Isidro (11-15 maja)

Masz ochotę zobaczyć, jak bawią się mieszkańcy Madrytu? Wybierz się tutaj w dniach 11-15 maja. To właśnie wtedy na cześć patrona miasta (San Isidro Labrador) organizowane jest najważniejsze święto w Madrycie. Koncerty, warsztaty, pokazy taneczne, degustacje lokalnych dań, pokazy fajerwerków i znakomita atmosfera – to cała kwintesencja Fiestas de San Isidro.

Odkryj region Madrytu

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Madrytu składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Darmowe atrakcje w Madrycie, Fiestas de San Isidro, Pogoda w Madrycie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Dorzucam bardzo urokliwe Barrio de las Letras, tereny nad rzeką, szczególnie przy Pasarela Arganzuela, Faro Moncloa oferuje niesamowite widoki, a znajduję się tuż przy Museo de America. Przejazd kolejką nad miastem okazał się ciekawy nie tylko dla młodszych, obok piękne Rozarium i Templo De Debod. Zaciekawiła mnie także Plaza de Salvador Dalí jak i Plaza de Colon ze wspaniałym g,machem Biblioteki Narodowe, i Muzeum Archeologicznym obok i naprzeciwko Mzeum figur woskowych. Najwspanialsze w Madrycie jest to, że wszystkie te miejsca można fajnie połączyć ciekawymi trasami.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.