Strona głównaKultura HiszpaniiKino hiszpańskieNagrody Goya, czyli najważniejsze hiszpańskie nagrody filmowe

Nagrody Goya, czyli najważniejsze hiszpańskie nagrody filmowe

Nagrody Goya to najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody filmowe przyznawane przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej.

Są odpowiednikiem amerykańskich Oscarów, francuskich Cezarów czy naszych rodzimych Orłów. To także największe wydarzenie dla twórców i miłośników hiszpańskiego kina.

Nagrody Goya – Historia

Nagrody Goya przyznawane są od roku 1986, ale pierwsza ceremonia wręczenia nagród odbyła się 16 marca 1987 roku w teatrze Lope de Vega w Madrycie. W całej swojej historii wydarzenie to tylko raz „opuściło” stolicę Hiszpanii, kiedy to w 2000 roku miało miejsce w Barcelonie. Początkowo przyznawano nagrody tylko w 15 dziedzinach, natomiast dzisiaj statuetki wędrują do rąk laureatów w 28 kategoriach.

Pomysł nagród Goya powstał z inicjatywy Alfredo Matasa oraz wybitnych reżyserów hiszpańskiego kina w trakcie obiadu w madryckiej restauracji 12 listopada 1985 roku. Argumentem przemawiającym za nazwą był nie tylko fakt, że Francisco Goya to uznany malarz i przedstawiciel kultury hiszpańskiej, a same jego obrazy mówiły filmowym językiem, ale również to, że jego nazwisko jest krótkie i rozpoznawalne na całym świecie.

Statuetka

Statuetka w postaci popiersia malarza, którą obecnie otrzymują laureaci, waży prawie 3 kg, a jej projektantem jest José Luis Fernández. Po raz pierwszy pod taką postacią została wręczona w 1990 roku. W poprzednich edycjach rzeźba ważyła ponad 7 kg i posiadała mechanizm uruchamiany za pomocą specjalnego przycisku. Z jednej strony rzeźba przedstawiała mapę Hiszpanii, a z drugiej – wizerunek Damy z Elche. Po wciśnięciu przycisku na statuetce, z głowy malarza wysuwała się kamera filmowa. Projektantem i wykonawcą tej mechanicznej nagrody sprzed lat był Miguel Ortiz Berrocal.

Gala wręczenia Los Premios Goya jest w środowisku hiszpańskich filmowców jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń, a zaproszenia na uroczystość są na wagę złota! Wszyscy chcą tam być, zrobić zdjęcie w pięknych sukniach i drogich garniturach, pogratulować laureatom oraz uczestniczyć w bankiecie po rozdaniu nagród. Dla aktorów statuetka oznacza prestiż, sławę i uznanie, a co za tym idzie – więcej propozycji od producentów. Z kolei dla tych ostatnich zdobycie popiersia Goyi to dodatkowa promocja dla filmu oraz bardzo często jego powrót na ekrany kin.

Klaudia Kwiatkowska
Klaudia Kwiatkowska
Powoli odkrywa piękno Hiszpanii i zgłębia tajemnice języka hiszpańskiego. Bez pamięci zakochana w Barcelonie. W przyszłości chciałaby przemierzyć Amerykę Południową, zaś jej największym marzeniem jest zatańczenie ognistej salsy w ramionach gorącego Kubańczyka na Plaza de Armas w Hawanie. Na co dzień prowadzi również bloga: www.kobiecaintuicja.wordpress.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY