Strona głównaEkwador7 zwierząt, które znajdziesz tylko na Galapagos

7 zwierząt, które znajdziesz tylko na Galapagos

Wyspy Galapagos znajdują się na Oceanie Spokojnym. Należą co prawda do Ekwadoru, jednak prawdziwą sławę zyskały dzięki wyprawie Karola Darwina i opisanej przez niego teorii ewolucji.

Naukowiec nie bez powodu obrał za cel swoich badań taką, a nie inną lokalizację. Wyspy Galapagos to miejsce, w którym można spotkać wiele unikalnych w skali światowej gatunków zwierząt. Jakby tego było mało, zwierzęta wcale nie boją się ludzi, ponieważ nie są świadome żadnego zagrożenia z ich strony! Poznajcie kilka najbardziej wyjątkowych gatunków, które można znaleźć wyłącznie na Wyspach Galapagos.

Żółw słoniowy

Żółwie na Galapagos
Żółwie na Galapagos

Wyspy Galapagos nazywa się także Wyspami Żółwimi. Nazwa ta pochodzi rzecz jasna od żółwi słoniowych, zamieszkujących głównie wyspę San Cristobal. To właśnie na cześć tych osobników nazwano cały archipelag (z hiszp. galápago – żółw). Są one również symbolem całego archipelagu. Trzeba przyznać, że to naprawdę olbrzymy – ich waga może sięgać nawet 200 kg!

Legwan lądowy

Legwan lądowy zwany jest inaczej legwanem galapagoskim. Podobnie jak w przypadku żółwi słoniowych, Wyspy Galapagos to jedyne miejsce na świecie, w którym występuje ten gatunek. Znajdujące się tutaj legwany są zazwyczaj masywne, o maści w kolorze ciemniej żółci.

Legwan z Santa Fe

Jeśli myśleliście, że jadąc na Galapagos, zobaczycie na każdym kroku wiele unikalnych zwierząt, możecie poczuć się rozczarowani. Niektóre gatunki są bowiem tak rzadkie, że występują jedynie na niektórych wyspach tego archipelagu. Przykładem jest między innymi legwan z Santa Fe, podobny do wcześniej opisywanego legwana lądowego. W przypadku tego gatunku trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z nazwą – zamieszkuje on wyłącznie wyspę Santa Fe.

Legwan morski

Legwany morskie na Galapagos
Legwany morskie na Galapagos

Jak widać, Galapagos to wyspy bardzo bogate w różne gatunki legwanów. Kolejnym z nich jest legwan morski, będący zarazem jedyną jaszczurką na świecie, która żywi się w morzu. Ich głównym pożywieniem są natomiast wodorosty.

Pingwin równikowy

Pingwiny zazwyczaj kojarzą się z zimnem, lodem i Antarktydą. Na Galapagos występuje jednak jedyny gatunek pingwina, który zamieszkuje półkulę północną. Pingwiny równikowe występują na wybrzeżach kilku z wysp archipelagu.

Kormoran nielotny

Kolejny z gatunków endemicznych, zagrożonych też wyginięciem. Kormoran nielotny, jak sama nazwa wskazuje, jest niezdolny do latania. Niemniej bardzo dobre radzi sobie w wodzie. Gatunek ten występuje zaledwie na dwóch wyspach archipelagu Galapagos.

Zięby Darwina

Omawiane wyspy są prawdziwym rajem dla ornitologów: 76 rodzajów występujących tam ptaków to gatunki endemiczne. Również Karol Darwin doczekał się swojego gatunku ptaka – czyli tak zwanych Zięb Darwina. W ten sposób zwykło się określać grupę podobnych do siebie ptaków, występujących na Galapagos. Co ciekawe, sam Darwin nie uważał tych ptaków za niezwykłe w jakikolwiek sposób, a samą nazwę spopularyzowali inni uczeni w późniejszym czasie.

Odkryj Ekwador

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY